Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:05 28.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема по повод Дракончетонови  
Автор Пивo (хелий)
Публикувано22.11.01 14:19



По повод дискусията за "Да събудиш драконче" на Теллалов искам пак да повдигна въпроса - Ще я има ли българската фантастика или не ? Аз лично виждам само Елена Павлова да издава някаква литература на сериозни начала, а вие ?

Тук бих желал да не се споменават мнения от типа - няма защото държавата не дава пари и т.н.

The state is the great fiction by which everybody tries to live at the
expense of everybody else

Редактирано от Пивo на 22.11.01 14:21.



Тема Re: по повод Дракончетонови [re: Пивo]  
Автор Boby_ (демагог)
Публикувано22.11.01 14:35



Моето мнение вече би трябвало да го знаеш. Може и да я бъде, българската фантастика, но не сега. Старите автори за нищо не стават, а младите имат още много да учат. Средно поколение няма. В момента сме в дупка, от която изходът е прост - поставяне на нещата на комерсиална основа. Когато поне някои от писателите могат да се издържат от издаване на фантастика, тогава и качеството и ще се повиши. А дотогава... надявам се, че ви е ясна разликата между професионалист и аматьор.

I'm your truth, telling lies
I'm your reasoned alibis
I'm inside
Open your eyes
I'm you


Тема Re: по повод авторите...нови [re: Boby_]  
Автор Kzint (zabat)
Публикувано22.11.01 15:21



Средно поколение има:





Ако не ти харесва KATO българскa,приеми я за USA.

Някой знае ли къде пропадна



Don't panick!

Тема Re: по повод авторите...нови [re: Kzint]  
Автор Boby_ (демагог)
Публикувано22.11.01 15:33



Първо, през живота си не бях чувал за въпросния Борислав Беловарски. Второ, поместените на сайта откъси не ме впечатлиха, ама никак! Трето, цитираш ми един автор, който, дори да приемем, че е много успешен, добър, известен, продаван и оценяван, не прави едно цяло поколение. А освен това, нямам никаква идея към кое точно поколение да го причисля - на въпросния сайт не открих никаква подсказка за рожденната дата на автора.

I'm your truth, telling lies
I'm your reasoned alibis
I'm inside
Open your eyes
I'm you


Тема хубава номинациянови [re: Kzint]  
Автор Пивo (хелий)
Публикувано22.11.01 16:10



но аз по-скоро имах предвид автори живеещи и пишещи в България.

В крайна сметка книгите на въпросния автор сигурно са на английски в оригинал. И едва ли е издал нещо в България. Но си струва издателите да прегледат тези неща, особено ако автора може да даде оригинал на български.

The state is the great fiction by which everybody tries to live at the
expense of everybody else


Тема Re: по повод авторите...нови [re: Boby_]  
Автор Kzint (zabat)
Публикувано22.11.01 16:33



Човек живее за да се учи.
Ако приемем че в БГ има 50 автори пишещи фантастика>
в света са поне 500 пъти по-вече.Това,че не сме чували за
80-90%от тях не ни дава право да ги оценяваме,нито 1000 прочетени книги ни правят експерти.

П.П.Действително няма дата,но на видно място е годината -1960.

-----------------------------------------------------------------------
Ето едно предложение на автора ,което засяга младото поколение:



"....Namerih vi syvsem sluchajno v Yahoo.com pod frazata "bulgarian science fiction". Vseki kojto se interesuva ot publikuvane na BG fantastika na anglijski v USA moje da mi pishe - imam izvestni vryzki za "nashego brata", taka che.... mojem da zapochnem s izdavane na almanah "THE BEST OF BULGARIAN SCI-FI IN THE WORLD" (razkazi i malki/sbiti romani)? Za zaglavieto mojem da pomislim i poveche; tova mi dojde ej taka, "otgore". Nadjavam se idejata vi haresva; pari ot pistelite njama da iskam za publikacijata (kapitalovlojenijata shte se izkarvat s % ot prodajbata), no ne sym i siguren dali shte ima pechalba. Avtorite sami shte trjabva da si namirat prevodachi i redaktori na pyrvo vreme..... taka che, pishete mi ima li jelaeshti za takyv "venture" (riskovano predpriemachestvo).

PS: Da, chuvstvaj (nimavam na "ti") se svoboden da preporychvash stranicata mi na kogoto iskash - kolegi ili kritici ili prosto sci-fi skeptici."


Godspeed, ^B^

TIMESHIP SAGA PROJECT
Boris Belovarski
(writer/producer)
http://timeship.tv
"Peace on Earth--War in Heavens?"
----------------------------------------------------

Don't panick!


Тема Re: по повод авторите...нови [re: Kzint]  
Автор Boby_ (демагог)
Публикувано22.11.01 17:04



Не правя опити да оценявам писателя, когото даваш за пример. Единственото, което казвам, е че той не е никак показателен. Не само, че не живее в България, но дори не публикува у нас. Какво общо има той с българската фантастика?

I'm your truth, telling lies
I'm your reasoned alibis
I'm inside
Open your eyes
I'm you


Тема Re: по повод адреса...нови [re: Kzint]  
Автор Гънka в мOзъkA (последна)
Публикувано22.11.01 18:04





Реквием за мозъчните гънки:

ъъъ... забравих как беше


Тема Re: по повод Дракончетонови [re: Пивo]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано23.11.01 12:34



Колкото и да е странно БГ фантастиката я има и тя е в подем. Проблема е в това, че се съди дали има или няма, по това, дали се издава или не. Или по това, дали е на ниво или не. Само в този форум над 80% от хората са написали поне по 1 разказ. Над 90% са пробвали някога. Над 15 % са написали нещо което си струва да се прочете, а поне няколко от тях, си струва да се издадат. Извън форума също има немалко прилични образци.
Някои считат, че наличието на БГ фантастика и активното и издаване са едно и също нещо. Решително съм против ! Боби внася нов момент с необходимостта от професионализъм (като ще се издава, нека е на професионална основа, че аман от зевзеци...). Съгласен съм, но донякъде. Ентусиазма, свежите идеи и дръзновението могат да попълнят до голяма степен, необходимостта от професионализъм. И необходимото уточнение - професионален писател не следва да се разбира такъв, който се изхранва с писане. Такова животно още дълго няма да видим (наистина, Боби го спомена вече), но не и необходимо. Вземете например Янчо Чолаков. Не се изхранва с това, но е професионалист в най добрия смисъл на думата. Каквато и тъпотия да напише (не че пише тъпотии, тъкмо напротив), все ще е приятно да се чете. Защото е безкомпромисен стилист. Най малкото
Това, разбира се, са лични впечатления, те се основават, както се досещате, на лични наблюдения. Ако някой има впечатления коренно различни от тези, нека сподели



Тема Re: по повод Дракончето [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор Dark Lady (defender)
Публикувано23.11.01 13:48



Частта от твоето мнение, с която не мога да се съглася е, че не можа да се съди по това дали се издава или не.
И за да не възникне ненужен спор ще отбележа, че ако ти разглеждаш издаването като начин за "изхранване" на писателите, аз го разглеждам по-скоро като начин за популяризиране както на българските писатели, така и на българската фантастика.
Учителят ми по литература в гимназията(много мъдър човек) направи всичко възможно за да ни набие в иначе дървените глави една малка истина, а тя е, че едно изкуство(в частност литературата) не е изкуство, докато не достигне до възприемане от много народ.... В смисъл, че ако аз или ти или който и да е тук седне в къщи и надраска на хартия някакви думи, които взети заедно и осмислени представляват фантастичен разказ, то тва няма абсолютно никакво отношение към българската фантастика, преди да бъде прочетено от колкото се може повече хора... И какво ако се постне тук?
Колко души посещават форума? Има ли 100-200? Дори и да има, тва достатъчно ли е?
А как може да се достигне професионализъм без читателска критика?
Проби и грешки му е мамата (ще ме извините, надявам се)
Но как ще има проби и от там - осъзнати грешки, без издаване?
Ентусиазмът е много хубаво нещо. Тук го има с лопати да го ринеш, но какво от тва, на този етап?

Не взимай жена от такава рода!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.