Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:42 02.07.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Фантастика , Фантазиянови  
Автор Ariel (Фенче)
Публикувано03.11.01 21:33



Какво всъшност е Фантазията , Фантасика?



Тема Re: Фантастика , Фантазиянови [re: Ariel]  
Автор Ariel (Фенче)
Публикувано03.11.01 22:04



Има ли някой тук ?



Тема Re: Фантастика , Фантазиянови [re: Ariel]  
Автор Bernardette (jedi-master)
Публикувано03.11.01 22:10



има


ferrari uber alles

Тема Зараждаща се лудостнови [re: Ariel]  
Автор sinsky (хамелеон)
Публикувано04.11.01 13:37



Това е хубав въпрос, върху който още не съм се чудил. Вчера обаче гледах за трети път "Зараждаща се лудост" и се замислих защо хората харесват и гледат филми на ужасите (sorry за внезапния завой в темата, дано не направя верижна катастрофа:). Най-простото обяснение за фантастиката е бягане от действителността към по-добър измислен свят, обаче това не върви за хорър-творбите. Та гледах аз, мислих... и реших, че специално този филм, както и другите от такъв тип оказват много силно влияние от чисто абстрактен тип върху хората, които ги гледат. Това те постигат с невероятните като изпълнение сцени - невероятни в смисъл нямащи нищо общо с действителността, смесващи по безмислен начин елементи от реалността около героя във филма, на който зрителя започва да съпреживява, тъй като е "здравомислещ" в един нелогичен свят. Какво става обаче - средата, в която попада обърква неговите възприятия (добро и зло, болка и удоволствие, радост и страх). Човекът разбира, че целият му живот е бил напразен, че всичко, което е учил досега за живота вече не важи, тъй като предишната реалност я няма. И като капак на всичко - че е бил създаден от някакъв идиот, който може с лекота да си играе с него и със същата лекота просто да го... изтрие.

Та да се върнем на въпроса. Защо този филм толкова ми хареса? Може би имам някакви мазохистични наклонности? Хм, не :) Работата е там, че истинската фантастика разширява възприятията в определена насока. "Зараждаща се лудост", както и други привидно абсурдни и откачени книги, филми и компютърни игри отварят по-широко очите на хората, които по природа са лековерни и вярват в малкото, което виждат през тях. А когато нещо им обърка тълкуванията за света вярата им рухва и отказват да приемат нещо друго, защото... очите им не са достатъчно отворени.

Ако това, което изписах е вярно, в чисто практичен аспект, ако четете фантастика и гледате ужасии, ще понесете по-леко загубата на вяра в света, в някой човек или в дядо Коледа и по-лесно ще се адаптирате към нови идеи. Този аспект е практичен, защото едва ли е възможно рухването на цялата реалност, както стана в оня филм.

religion seeks discipline through fear,
yet doesn't understand the true nature of creation


Тема Re: Зараждаща се лудостнови [re: sinsky]  
Автор Jill (ifny)
Публикувано04.11.01 13:42



Абе - хубави идеи имаше в тоя филм.....не съвсем нови, както всички знаем...
........ама можеха да си спестят лигавите гадости - хорър стил...после трябваше да мина по тъмен коридор, докато се добера до леглото....

Всички твои по-добри дела
във вода да се запишат!


Тема Re: Зараждаща се лудостнови [re: Jill]  
Автор sinsky (хамелеон)
Публикувано04.11.01 14:56



Доколкото знам са крали идеи от книгите на Lovecraft, пък аз не съм чел нищо от него. Само да ми падне...



Тема Re: Зараждаща се лудостнови [re: sinsky]  
АвторGoodman (Нерегистриран)
Публикувано04.11.01 15:04



Tuka ne si prav moj chovek horata gledat horary s edinstvenata cel da se strahuvat . Ujasnite sceni proizvejdat mnogo adrenalin. Tova e sastoto kato zaglaviata i novinite vav vesnicite. Kolkoto po ujasni nechta pishe tolkova PO GOLEMI tiraji imat. Tokava e psihologiata na goliam chast ot horata. I dokato e taka - t.e. horata da davat pari za da badat placheni tolkova vreme che prodaljava da se harchi ujasa. A inache fantastikata si e biagane ot dejstvitelnossta i moje bi razviva vaobrajenieto. Sveta tokova e ludnal che ako niakoj napravi nechto dobro chte go smetnat za lud.



Тема Re: Зараждаща се лудостнови [re: Goodman]  
Автор sinsky (хамелеон)
Публикувано04.11.01 15:25



Прав си, че искат да се страхуват, но въпроса е защо. Аз просто отидох малко по-нататък в обясненията - трябва да има причина; не могат да се страхуват ей тъй, САМО защото им харесва - няма логика, разбираш ли?



Тема Re: Зараждаща се лудостнови [re: sinsky]  
АвторGoodman (Нерегистриран)
Публикувано04.11.01 16:41



Ne mislia che nikoj se strahuva za da si otvori novi horizonti - tova moje da e obiasnenie za mazohisti. NE E TOVA OBIASNENIETO



Тема и що да не е? [re: Goodman]  
Автор sinsky (хамелеон)
Публикувано04.11.01 20:04



Всеки филм може да постигне тая цел - да те уплаши. Хората искат да се чувстват живи, да правят нещо значимо (да си спасяват живота например), при което ужасите един вид симулират това. Само че НЕЩАТА НЕ СА ТОЛКОВА ПРОСТИ - щом искат да се чувстват живи, значи да си Жив има по-голямо значение отколкото да си жив. Когато си Жив можеш да видиш новите хоризонти, а когато не си - не. Вече от творбата зависи какво точно ще видиш и това отделя елитните произведения от боклуците, които с нищо не могат да те обогатят.

Ти мазохист ли ме наричаш бе? Я си гледай работата...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.