Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:29 28.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Клуб "И. Ефремов"нови  
Автор Boby_ (изкопаемо)
Публикувано19.10.01 18:06



Понеже темата(те), в която започна обсъждането за клуб "Ефремов" доста набъбна и с оглед на стремежа на модератора за чистота и ред, независимо чии реплики прекъсва, реших да започна нова тема.
Та, на въпроса! С какво може да бъде привлечен нов фен във гореспоменатия клуб? Нека пропуснем слушането със затаен дъх на откровенията на няколко мъдри глави, нека не споменаваме и дирижираните от водещ дискусии, които са умело направлявани според нечии виждания за това какво трябва и какво не трябва да се дискутира. Има ли нещо друго, с което подобно културно-масово мероприятие може да бъде интересно за човек, който така или иначе е изкушен от фантастиката?

Abyssus abyssum invocat


Тема зависинови [re: Boby_]  
Автор Пивo (Кипнало)
Публикувано19.10.01 18:17



Понякога стават интересни разговори. Особено ако някой си направи труда именно да прекъсне насоката на някое изложение и излезе на противоположни позиции.

Понякога се чуват интересни факти и идеи. Един-два пъти става хубаво шоу, макар и с ниска познавателна стойност. Често се заформят разгорещени дискусии. Други пъти съм чувал откровени глупости от сферата на народните митове и легенди. Може да стоиш под прикритие дори и сам да си правиш изводите.

The state is the great fiction by which everybody tries to live at the
expense of everybody else


Тема Re: зависинови [re: Пивo]  
Автор Boby_ (изкопаемо)
Публикувано19.10.01 18:20



А, да си трая не мога. Тая моя голяма уста все много знае. Затова следвах сто години (е, почти сто години). Не мога да търпя някой да дрънка глупости пред публика и да не се обадя!

Abyssus abyssum invocat


Тема Re: зависинови [re: Boby_]  
Автор Ender Wiggin (Говорител)
Публикувано19.10.01 18:41



А на собствените си, да речем "неумности" - как реагираш?
(говори Шаркан, но от компютъра на Ендър)



Тема Re: съжалявам, малко ще се отклонянови [re: Boby_]  
Автор Sharkan (непознат )
Публикувано19.10.01 19:58



Sharkan za Boby:
"Просто няма нужда от българска фантастика"
"Егоизъм, отчужденост, комплекси, лицемерие"
Два твои цитата, боецо срещу домораслите лапачи на държавен бюджет.
Наистина ли мислиш това, което е подписано от теб?
Тъжно. /На мен ми е тъжно, което си е моя грижа, обаче!/
Обаче нека застана в менторска поза, изтърпи го за малко. Вярно е, че всеки използва себе си вместо линийка за оценяване на света - просто никой друг не ти е винаги подръка, освен ти самият. Но полезно и резултатно би било, докато измерваш околните с твоите си лакти, педи, за по-дребните използвай пръсти и нокти, та докато мериш, не забравяй че в математиката /понеже, стори ми се изказваш нейде възхищение от тази наука/ съществува понятието несравними величини. Арабите имат чудна поговорка: Чужденецът има очи, но е сляп. Всеки спрямо всеки е чужденец, защото не вижда душата му на длан. Така че, както е казал Рей Бредбъри - я по-кротко! Не е голяма грешка да съдиш другите по себе си, но имай едно наум - нямаш квалификацията на Господ, че да си универсален, безпогрешен и окончателен уред за измерване!
Може би наистина завистта е най-българската черта от характера. Егоизмът... бъкано е с него навсякъде по света. Отчуждеността - още не ни е национален проблем, въпреки че вероятно натам вървим, кой знае. Комплексите са харастерни за хлапаците, не за зрели жени и мъже. А лицемерието... Също е общочовешко нещо. Обаче... кои от всичките посочени качества ги има у теб, и поради тях не можеш си представи, че е вероятно да са в по-малки количества у "другите".
Дотук с втория цитат /започнах с гъ** нагоре/.
За първото цитирано изречение - нямам думи, само изрази, боя се, повечето нецензурни. Но ако ще водим някакъв приличен разговор, държа да отбележа: мнението ти не ми звучи изненадващо, след презрителното изказване за българската митология. Съмнявам се, че я познаваш. Това си е твой избор и твоя истина - задръж си ги, да са ти честити. Само дето така сам си избождаш очите, хайде, по-меко - стесняваш кръгозора. Да не би да си прекалено остарял, честни данъкоплатецо, и няма за какво да живееш, няма на какво да се зарадваш, да научиш, няма какво ново да откриеш в познати до втръсване неща? Е, тъжно ми е за теб. След онова, което прочетох като твое становище, мога само да ти пожелая лека пръст.
Иначе съм "съгласен" в едно: повече лекари, програмисти и инженери, а с писатели, артисти и художници ще наторяваме почвата, за да има какво да папкаме. Само така тези отрепки - слово- и четкоблудци - ще изпълнят великия си дълг към Фатерланда и социалистическата родина, HEIL!
/в скоби и подшушнато на ушенце: Боби, ти да не си скинар бе брато? Щото много мязаш/

към останалите:
Е, възлюбени чеда, говорете си за клуба. Приятно прекарване.



Тема Re: зависинови [re: Ender Wiggin]  
Автор Boby_ (изкопаемо)
Публикувано20.10.01 01:16



Когато ме хванат в крачка, обикновено потъвам в земята от срам! Опитвам се, когато се усетя, да си призная грешката и препоръчвам и на останалите да постъпват така.

Abyssus abyssum invocat


Тема Re: съжалявам, малко ще се отклонянови [re: Sharkan]  
Автор Boby_ (изкопаемо)
Публикувано20.10.01 01:55



Не смятам, че това твое мнение изобщо заслужава отговор. Най-малкото защото не е никак коректно да ивадиш отделни цитати от контекста, в който са били употребени и да ги коментираш, при това - крайно тенденциозно. Все пак, моят основен недостатък отново взема връх и ето го плодът:
Ще започна оттам, откъдето завършваш. Не, не съм скинар.
След това - отначало.
Ще допълня първото изречение, което коментираш, защото явно то не е успяло да пробие до нечии обгърнати в мъгливи видения за величие и непоклатимост на тъй нареченото явление българска фантастика мозъци:
"Просто няма нужда от българска фантастика в този и вид!"
Твърде дълбокомислено и цветисто се изразяваш за тази част от недостатъците, които съм си направил труда да спомена. Донякъде си прав, не съм склонен да се съглася само с тълкованието ти за комлексираността - тя е доста разпространена, дори и сред определените от теб като "зрели жени и мъже". Огледай се около себе си - та това е една от основните мотививиращи човешкото поведение сили. За нещастие, твърде малко хора осъзнават този факт за себе си (страхувам се, че и ти попадаш в това число). Съгласен съм, макар и да оспорвам правото именно ти да ми поставяш подобна диагноза, че, поне частично, споделям изброените недъзи на характера. Знаеш ли, обаче, коя е основната разлика между мен и гръмко наричащите себе си "български фантасти"? Аз не се опитвам да тиражирам егоизъм, отчужденост, комлекси и лицемерие на хартия, да взимам пари за това и да се оплаквам, че твърде малко хора са си купили появилият се като резултат боклук.
И къде, по дяволите, съм се изказвал презрително за българската митология? Или съм крайно късопаметен, или нещо си се объркал! Изказването ми в тази връзка беше в смисъл, че българската митология (поне някои елементи от нея) би изглеждала неразбираема за един чужденец, ergo би била направила произведенията, в която е употребена директно, непродаваеми в чужбина. Какво презрително виждаш в това?
Ако си решил да разширяваш нечии интелектуални хоризонти, защо не започна първо от себе си? Би имал определена полза от един по-малко разтеглив (поне не до безкрайност) критерий какво си струва четенето и има някава стойност и какво - не. Колкото е лошо да се проявяваш като кон с капаци, какъвто ме наричаш индиректно, толкова - и да приемаш всичко, написано на хартия, за шедьовър на изящното слово.
Свободният пазар си има своите недостатъци, но има и едно основно предимство - некадърните не оцеляват. Това, за нещастие, не важи за българската фантастика. Именно нейните най-отявлени и открояващи се представители са построили комунизма в най-лелеяната от масите форма. Няма критетии за оценка, цари пълна безкритичност и това просто погубва свежите проблясъци, които се появяват периодично. След като е повече от ясно, че няма човек или група от хора, която да може да направи достоен подбор и да подкрепи това, което наистина си струва, защо не оставим пазара да свърши своята работа? Или и ти си от ония, които смятат, че фантастиката е за избрани, а не за масовата публика? А той, пазарът, така или иначе ще надделее. Защо удължавате агонията? Оставете нещата на естественото им развитие. Нека има български писатели, артисти, художници, но не на шуро-баджанашки, съюзочленов или някакъв подобен принцип, а такива, доказали себе си пред лицето на по-голям брой хора от този на камерната групичка, която се интересува от тях в момента.

Към останалите: Не позволявайте да ви прекарват! Употребявайте вместо това думичката "изкарване".

Abyssus abyssum invocat


Тема Re: съжалявам, малко ще се отклонянови [re: Boby_]  
Автор Sharkan (непознат )
Публикувано20.10.01 10:05



Щом мнението ми не заслужава отговор, защо си хабиш тока да ми отговаряш?
И прощавай, ама в текстови режим мога да вярвам само на онова, което е написано. Ако с интонация или жестикулация си маркирал, че "друго искаш да кажеш" /ами кажи го де, не просто искай да кажеш!/ - това в цитатите не личи. Дай си труда да си прочетеш собствените мнения, погледни ги отстрани и прецени дали са дръпнати от контекста.
След като имаш нещо предвид, изкажиго пълно и точно, не да се обясняваш после.
А твоите интелектуални хоризонти да разширявам - прощавай, но не е моя, а лично твоя работа. Подразних се само колко самоуверено звучиш в контраст с някои твои твърде смислени мнения /дано не греша и наистина са твои/.
...Съжалявам, друг път ще продължа... /очевидно има какво да си кажем, опоненте. Саби или копия?/



Тема Re: съжалявам, малко ще се отклонянови [re: Sharkan]  
АвторPsiho (Нерегистриран)
Публикувано20.10.01 10:15



Ha taka. Boj PO mutrata



Тема Re: Клуб "И. Ефремов"нови [re: Boby_]  
Автор woland (messir)
Публикувано20.10.01 15:47



1. Къде е този клуб?
2. А защо сте го нарекли точно "Ефремов"? Защо не "Лем", например?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.