Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:19 30.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Хм-хм-хм????нови [re: Boby_]  
Автор Afala (върколак)
Публикувано23.10.01 17:06



А какво доказва ВСЕОБЩОТО падане на тиражите, хм-хм?
Какво доказва зловещият факт, че "Номад" се купува по-добре от Фредерик Пол?!
Какво доказва въобще фактът, че ако една фантастика има късмета да излезе в 1000 броя тираж, половината ще залежат?
Или че...
Проблемът не е в падането на тиража на българската литература, а в това на падането на тиража въобще: хората НЕ ЖЕЛАЯТ да си купуват книги по една или друга причина. Виж, каква е причината, това вече не съм аз човекът да го казвам.
Аз знам, че:
1. През последните 3 години, с много малко изключения, единствените книги, които си КУПУВАМ редовно са Стивън Кинг и Тери Пратчет. Отказах се даже от Дийн Кунц... по много простата причина, че финансово не съм хич добре.
2. През въпросните 3 и даже малко повече години, съм се приучила само с тежка сърдечна болка да оглеждам книжните сергии... и да ги подминавам. Преди си купувах фантастика; и майка ми си купуваше всякакви криминалета и прочие дивотии... да, ама вече не.
3. Дори и да бях финансово добре, самият факт, че една средна заплата е 200 лв., а една книга се опитват да ми пробутат за 10-20 лв, би ме отказал да си купя тази книга, която РЕАЛНО не струва повече от 5 лв. за издаване (съответно книгата, която ви пробутват за 5 лв, струва 2.5 лв.)
4. Като открих интернет-библиотеките на руски, умрях от кеф и през последните месеци съм прочела сума ти неща, колкото и да нямам време за четене, директно от екран и с пълно щастие.
Е, та? Ако наистина върл фен като мен, който твърди, че някъде до 1995-6 г. е притежавал ВСИЧКИ ИЗЛИЗАЛИ НА БЪЛГАРСКИ фантастични книги - до сега не съм намерила такава, дето да я нямам - та, ако такъв фен се е отказал да купува книги, какво остава за онези, които просто и без друго са си купували от дъжд на вятър?
И, впрочем, да кажеш, че от БЪЛГАРСКА ФАНТАСТИКА няма нужда е все едно да кажеш, че няма нужда от цялото ни общество като такова. То нужда няма (от обществото, де), обаче проблемът не е в това, че фантастиката е българска, а във факта, че голяма част от нея не е добра. Но и немалка част от издаваната чуждоезична фантастика не е добра, така че и това не е проблем. Просто тази е българска и като видиш българското име, автоматично приемаш, че е боклук... Неправилно. Част от нея не е.

…заговори за вампирите. Какво толкова страшно можеше да има в прерастналите прилепи?


Тема Да бе,нови [re: sinsky]  
Автор Гaдниk фOн зAдeн (кевоч капо)
Публикувано23.10.01 17:14



а мене г-ца Сарафова ме накефи максимално с императивния си тон

Целта оправдава самолетите.


Тема Re: Боби, няма Абсолютно нищо,...нови [re: sinsky]  
Автор Boby_ (изкопаемо)
Публикувано23.10.01 17:16



Че кога си видял/чул/разбрал да говоря/пиша псувни? Подразних се от това, че г-ца Сарафова говори в множествено число, от което следва, че говори от името на всички в клуба. Това едва ли е най-демократичният подход да се каже подобно нещо. Призовавам г-цата, както и всеки, който говори от чуждо име, без да е упълномощен да го прави, да се въздържа, защото това е най-малкото некоректно, както спрямо хората, от чието име се говори, така и спрямо тези, които четат.

Abyssus abyssum invocat


Тема Re: За сряданови [re: Гaдниk фOн зAдeн]  
Автор Boby_ (изкопаемо)
Публикувано23.10.01 17:51



Какво е това животно "Приказна фантастика"? Няма ли си то утвърдено име или е нещо по-различно от фентъзи?

Abyssus abyssum invocat


Тема Re: За сряданови [re: Boby_]  
Автор Гaдниk фOн зAдeн (кевоч капо)
Публикувано23.10.01 18:06



Не знам какво са имали предвид, като са го предложили. Ще го води едно момче от Гимназията за древни езици и култури.

Целта оправдава самолетите.


Тема Re: Драги ми Смехурко, ...нови [re: Boby_]  
Автор Sharkan (непознат )
Публикувано24.10.01 11:09



Ох, Боби...
Талантливо създание си ти. Веднъж съумя да ме изкараш от равновесие и зинах към форума с 42 предни зъба, а сега направо ме вледени/депресира с младежкия си революционен жар.
Очевидно е, че зрелостта, както и възрастта не бива да се мери с броя преживяни/пропиляни години.
Очевидно е, че в пазарната икономика оцеляват не кадърните, нито гинат некадърните, а пробиват напористите. Пазарната икономика фукционира добре, когато е трайна практика и влачи със себе си цяла култура на взаимоотношения и система неписани, дори етични правила. Но поражда и носи на гребена на вълната яркоцветния книжен боклук, който виждаш по сергиите, да не говорим за телевизията и радиото. Пазарът поощрява масовото. Така че читателите изобщо и четателите на фантастиката са наистина ЕЛИТ, независимо дали го искат или не. Само дето “елит” не значи таен орден. Пред клуба не стоят пазачи - трол с брадва и андроид с лек дезинтегратор - които да бдят дали в залата влизат само “достойните”. В клуба идват избрани. Избрани от самите себе си. И това му е ценното.
Още едно “пазарно” изречение: питай някой издател, защо не може да пуска български автори (шуро-баджанащината и съюзността - бате, няма ги одавна; много спиш или растеш в саксия); питай някой млад автор колко му струва /време, нерви и заеми/ да докрета с книгата си до пазара, който бил много справедлив според теб, разбира се, с някои незначителни недостатъци.
Не схванах същността на пожеланието за взаимодействие писатели - фенове. Ако имах желание да напиша нещо, бих се заврял в някоя пещера през девет планини в единадесетата, за да мога да чуя мислите си и да ги изкарам на хартия. Четенето, впрочем, и то също е занимание самотно...
НЕ ЗНАМ защо Моисей е тормозел народа си из пустинята. Практиката показва, че след поколението бивши роби се ражда поколение настоящи бандити. А съвсем ще контрирам този пример така: колко години са минали от 1878 до 1885 и до 1912-а? Щом малко след Съединението турският военен аташе пише в дневника си “Искам Турция да заприлича на България!”, за какви роби говорим? Май странно изглежда - бившите “господари” искат да приличат на някогашните си “роби”! /а споменатият военен дипломат се е казвал Кемал Ататюрк/.
Боби, пълна каша ти цари в главата и теоретизираш за неща, в които не си си разбил носа. Точно по същия начин разсъждавах и аз преди няколко години, докато не седнах на дебелия.
Прочее, доста хора във форума вече ти дадоха информация к размышлению. Много се горещиш. Вратата се отваря навътре, не я дърпай.

```Штирлиц подумал. Ему понравилось. Он решил подумать еще раз.

```В понедельник Штирлица вывели на расстрел.
“Тяжело начинается неделя”, подумал Штирлиц.



Тема Re: Драги ми Смехурко, ...нови [re: Sharkan]  
Автор Boby_ (изкопаемо)
Публикувано24.10.01 11:40




Не се горещя чак толкова. По-скоро когато вляза в дадена роля, обичам да я изиграя до край. Да изстискам от опонента си и последните аргументи в защита на тезата му. Чак тогава мога да "омекотя" малко позицията си. Ако човекът срещу мен не е кибритлия и расъждава с главата си, то би разбрал подобен подход. Може и да си прав - нямам кой знае какъв собствен опит с българските издатели и българският книжен пазар (даже опитът ми в това отношение клони към 0). Но разбирам от маркетинг и мога съвсем искрено и убедено да твърдя, че в това отношение нещата у нас не се правят по най-добрия начин. Целият проблем се заключава в това, че до крайния потребител (наречи го елитен фен, наречи го по-интелигентен от средното, но щом някой иска от него да купува, пък било то и фантастика, значи е потребител) не достига достатъчна по количество и качество, както и като начини за опосредствяване, информация. За да се достигне едно по-високо и по-качествено информационно насищане на пазара, промени трябва да има по всички звена от веригата - като се започне от самите автори, мине се през техните издатели, след това печатници, разпространители и дистрибутори.
В момента кръгът е порочен - повечето писатели не са професионалисти, съответно издателите не желаят или не могат да инвестират в тях, дистрибуторите не обръщат внимание на книга, издадена в малък тираж и с недотам добър външен вид, книгата не достига до крайния купувач, той не дава пари за нея, после обратно по веригата - дистрибуторите нямат печалба, същото се случва и с издателите, няма пари и за авторите и те си остават непрофесионалисти, които се издържат от друго, а пишат в свободното си време. Къде, според теб, може да се разкъса този кръг? Единствената идея, която ми идва на ум, е тази за по-големи инвестиции в маркетинга на книгите. Трябва (не обичам да употребявам тази дума, но понякога се налага) да се намерят хора, склонни да инвестират в подобно рисково предприятие. За да стане това, писателите трябва да направят някои компромиси и да направят книгите си малк по-комерсиални. Не говоря за крайности, но има нужда от известна промяна. Това няма да стане чрез завиране в някоя пещера през девет планини в единадесетата. Много мога да говоря за методите на маркетинговите проучвания и за това какво могат те да донесат на авторите. Ето такава обратна връзка имам пред вид. Но ще свърши работа и по-прост вариант - издава се българска книга, тя (да допуснем) се купува по-малко от очакваното, съответно авторът и променя нещо в следващото си произведение. Трудно би било да се налучка вярната посока с този метод на пробите и грешките, но мисля, че си струва да се опита.
Когато говориш за периода след Съединението, не забравяй състоянието, в което се е намирала самата Турция тогава. Причините за окончателното рухване на Османската империя са били военни, политически, но най-вече икономически. Неуспяла да се адаптира към зараждащия се в Западна Европа капитализъм, пропуснала периода на първоначално натрупване на капитали, подчинена все още на феодални порядки, турската икономика по онова време е в окаяно състояние. Такъв е и стандартът на живот на поданниците на султана. Логично е при това положение да се гледа със завист към съседа. Това не се дължи на цветущото състояние на България, а на пълната мизерия в Турция. Спомни си какво се случва с нашата скъпа родина само година по-късно, през 1913, след Междусъюзническата война. А само няколко години след това България попада във вихъра на Първата световна и това обезмисля всякакви изводи, направени на базата на този период. Как можеш да правиш сравнения, когат нямаш пред себе си тренд, тенденция на развитие, а само моментна снимка, при това направена през очите на чужденец?
И какво направи после Ататюрк? Направи Турция светска държава! Успя да я задържи встрани от хаоса и да укрепи икономиката и. Дали е взимал пример от Фердинад (ето още едно потвърждение за робско мислене - да си викнем цар от Германия, щото не можем да си намерим наш)?
Хайде да свършвам (с писането), че много се отплеснах!
И си пази душевното равновесие, че то е най-ценното нещо! Посети личния си зъболекар тия дни - с 42 зъба трудно се дъвче. Сигурно си само на каши и супи и затова толкова скачаш!
Е, сега вече наистина прекалих.

Abyssus abyssum invocat

Редактирано от Boby_ на 24.10.01 11:42.



Тема Re: Няма да стане.нови [re: De_Vor]  
Автор Jill (ifny)
Публикувано25.10.01 00:29



А, дано!

Всички твои по-добри дела
във вода да се запишат!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.