Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:34 30.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Клуб "И. Ефремов"нови [re: woland]  
Автор e-de (чакащ)
Публикувано20.10.01 16:19



география: Младежки дом "Л. Димитрова" /сега има друго име, ама не помня какво/, стая 213, сряда /всяка сряда/, нейде към 18:30 - 19:00
ето и

на края има и адресна информация
име: ми незнам, И. Ефремов е писател-фантаст както и много други хора. една от причините, може би, е че част от по-старите членове са дърти русофили, който напук дори и на самите себеси делят фантастиката на руска и бозава /това си е мое мнение, базирано на само две посещения на въпросния клуб, т.е. може да не се има предвид/

Редактирано от e-de на 20.10.01 16:26.



Тема Драги ми Смехурко, ...нови [re: Sharkan]  
Автор Boby_ (изкопаемо)
Публикувано20.10.01 17:03



... признавам, че понякога в мненията ми се промъква известна арогнатност и самоувереност, но нима не е така с всеки, който отстоява идеи, в които искрено вярва?
Смятам, че е настанало време за промени в българската фантастика. Генерални промени, завой на сто и осемдесет градуса, целящ тотално разчистване на старите привички и подходи.
Защо, по твоему, Мойсей 70 години е водил евреите през пустинята? За да измре поколението, което помни робството! Това трябва да се случи и в българската фантастика. Старото трябва да бъде добре забравено, за да може да бъде направена дори първата крачка напред. За да стане това, младите писатели и фенове не бива да имат никакъв досег със старите. Забележи, че казвам "фенове и писатели". Поставям ги под един знаменател, защото, макар и по различен начин, са еднакво важни за развитието на фанатастиката. Неосъзнаването на този факт е един от огромните, решаващи недостатъци на писателите от по-старото поколение (не само от това на Дилов, а и на далеч по-млади от него). Чрез това отричане на очевидната действителност те сами произнасят присъдата си - забвение! Защото всяко действие има равно по сила и противоположно по посока противодействие. Дъртите фенове също са в кюпа, най-вече поради овчедушното им отричане на нуждата от насочена към тях самите фантастика. Фантастиката трябва да е отворена, да има двупосочна връзка фен<->писател. И доколкото българската не е такава, от нея няма нужда. Когато това се промени, аз ще съм първият (е, един от първите), който ще се изкаже в нейна защита:
"Българската фантастика е мъртва! Да живее Българската Фантастика!"

Abyssus abyssum invocat


Тема Re: Клуб "И. Ефремов"нови [re: e-de]  
АвторSharky (Нерегистриран)
Публикувано20.10.01 17:54



Абсолютно!Според мен би могло да го нарекат Айзък Азимов или защо не Клифърд Саймък или може би Артър Кларк! А защо не и Лоис Макмастър Бюджолд, хмммм не...тогава ще изглежда прекалено феминистко!

Както и да е, та до адреса! Ми той е точен, но улицата вече се казва "Кракра"!Ако ела woland, ако щеш недей! Аз ще дойда, защото след като се поставиха днес основите на Национален Фентъзи и Хорър Клуб Конан, ще бъде малко долно от моя страна, а пък и лиспа на уважение ако не дойда! Ще видя дали ще ми бъде за последно!



Тема Re: Клуб "И. Ефремов"нови [re: Boby_]  
Автор sinsky (хамелеон)
Публикувано20.10.01 22:42



Клубът е рядко и ценно местенце. Аз поне не съм се натъквал на други такива досега.



Тема Никой няма да ти се...нови [re: Sharky]  
Автор sarafova (търсеща работа)
Публикувано21.10.01 13:12



разсърди, ако не дойдеш, ха-ха, не считай, че си "длъжен"
Казва се "Ефремов", защото така са решили хората, които са го създавали преди години (ти, вероятно, не си бил роден, нито пък Аз) - името му не подлежи на никакво Обсъждане!

"Тя се двоуми, тя се колебае
Казано с две думи - Жена е!"

Расин


Тема Боби, няма Абсолютно нищо,...нови [re: Boby_]  
Автор sarafova (търсеща работа)
Публикувано21.10.01 13:19



което да те привлече в този клуб, освен Нашето присъствие Така че, и на теб няма да се разсърдим, ако ни Пренебрегнеш Ако очакваш някой да ти възхвалява пламенно клуба само и само, за да те види там...
Ако искаш, разбира се, е задължително поне да го "провериш". Това е! Но ако ръсиш глупости, както правиш тук - препоръчвам..., защото там сме сериозни хора - не търпим хора, имащи мнение по всички въпроси, без да са си направили труда да се информират. Това е първият ми отговор на твой Въпрос... няма да има повече.

"Тя се двоуми, тя се колебае
Казано с две думи - Жена е!"

Расин


Тема хммммнови [re: sarafova]  
Автор sinsky (хамелеон)
Публикувано21.10.01 15:03



май е време да си сменя цвета :)



Тема Re: Драги ми Смехурко, ...нови [re: Boby_]  
АвторValyo (Нерегистриран)
Публикувано21.10.01 23:38



Tochno taka - "staricite" do stenata! Udiven s&m da go chuja tova tochno ot tebe Boby_. :(

Chiattelskija interes i pazara shte opredeljat s&dbata na b&lgarskata fantastika, a ne kakvito i da e opiti da se deli, razviva, organizira. Pravo na vseki (chitatel, pisatel, fen, ne-fen...) e da se opitva da promenja neshtata kakto si iska (izkliuchvam prashtane na pisma s antraks i drugi ot sorta), no ako tija s&shtite chitateli ne haresat predlozhenoto, njama da se poluchi nishto. Taka i s tvoite opiti za delene. :(



Тема Re: съжалявам, малко ще се отклонянови [re: Boby_]  
Автор Гaдниk фOн зAдeн (кевоч капо)
Публикувано22.10.01 11:36



"българската митология (поне някои елементи от нея) би изглеждала неразбираема за един чужденец, ergo би била направила произведенията, в която е употребена директно, непродаваеми в чужбина."

Това само за българската митология ли се отнася? С какво е по-разбираема скандинавската, гръцката или ирландската митология?

Когато западен автор употреби директно някоя митология, ти сигурно му пляскаш. Когато го направи български автор - сигурно го псуваш. Само че колко произведения си чел, в които е употребена българската митология?

Целта оправдава самолетите.


Тема Re: съжалявам, малко ще се отклонянови [re: Гaдниk фOн зAдeн]  
Автор Boby_ (изкопаемо)
Публикувано22.10.01 11:51



Кръгът, както би трябвало и сам да се досетиш, е порочен. Скандинавската, гръцката и ирландската митологии са далеч по-близки до съзнанието и мисленето на западняка, отколкото българската. Съответно, те не са чужди в общоприетия смисъл на думата. По-малките народи като нас, независимо от богатството на националините си митологии, нямат възможност да наложат елементи от тях на международния книжен пазар. Поради това те са принудени да се примирят с чужди, но добре асимилирани вече (защото се четат от доста време) митологии. Който определя модата, той определя и митологичните елементи, не е ли така? Ако искат да пишат за нашия пазар, българските автори могат да правят каквото им душа иска. Ако искат, обаче, да имат шанс навън, ще им се наложи да се съобразяват. Не псувам бългатските писатели, употребили български митологични елементи, по-точно, ако бях чел нещо такова, не бих псувал. Но я погледни в клуб "Фентъзи". Как мислиш, дали феновете там ще се зарадват на нещо такова? Нали фантастиката (в този случай повече бие на фентъзи) трябва да е насочена именно към тях - тези, които се предполага, че ще я четат. Иначе всичко губи смисъл. И кръгът се затваря - елитарна българска фантастика за елитни български фенове. А останалите, по-прости, фенове, си четат западна фантастика и дори не подозират що е българска фантастика и има ли тя почва у нас.

Abyssus abyssum invocat



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.