Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:14 21.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Final Fantasi: Най-добър фантастичен филм ли?нови  
Автор Firefox (неопитомена)
Публикувано15.08.01 03:04



Та така - Файнъл Фентъзи... Вярвате ли в духове?...
Но нека почна все пак с филма:
Значи, компютърна графика. Супер. Преди, спомням си, разправяха колко милиона долара стрували не знам си колко дигитални секунди в "Денят на Независимостта", хич не ми се мисли колко ли са стрували тези... бе колко трае обикновено един филм?... Но си струваха - всеки проклет цент, а самата графика беше просто толкова зашеметяващо покрусително потресаваща, че просто единствения съвет който мога да дам е : Носете си инхалатори, наистина ще ви вземе дъха! Не се шегувам и ни най-малко не преувеличавам - това направо ме накара да преразгледам детската си и също толкова детинска мечта за кариера в графиката и дизайна и да се пренасоча към далеч по-реалните измерения на кроткото птицевъдство някъде в Южна България! :)
ГЕРОИТЕ:
Като визия - малко обидно познати, от онези дето имената им аха да се сетиш, нали на езика са ти, но не можеш да ги изплюеш.
Главната героиня - пообработена цифрова версия на Сандра Бълок - лекарка, симпатична; Героят (винаги има по един!) - странна смесица межди позагрубен Бен Афлек и мимиката на Джордж Клуни - тъпо парче, военен някакъв, благороден, добър и все в тоя дух, накрая взе, че се и пожертва - бе нищо ново; Професора - много особен коктейл м/у Ленин и Шон Конъри - готин образ с няколко но доста симпатични реплики; Екипът: Взводът на "Нашия" - милитаристично настроена кучка с класическото за военните среди име Джейн - адски ми хареса, а и умря доблестно - обща оценка: Мн. Добра!; един симпатичен образ а ла Чандлър от Приятели който да разсмива народа колкото може + задължителния във военни филми едър негър в ролята на благороден простоват боец с открито сърце и грубичък език - рицарят на милит. филмите.; Идва ред на гадът: Генерал Хайн - страховит и страхотен, непреодилимо излъчване на злост и онази почти чиста форма на хищничеството, която само големите котки успяват да докарат - зашеметяващ образ, за женската половина от човечеството - специално предупреждение: Много ама много внимавайте за онуй trouble maker-че от ляво! Аз едва не загубих моето! :); И накрая, но съвсем не на последно място: ИЗВЪНЗЕМНИТЕ - адски готини, невидими в началото, после сценаристите постоянно си осигуряваха предлози да ги показват - и с пълно право! Като се тръгне от редовите - класическите пришълецообразни хуманоидни гадове със задължителен набор гадни пипала, мине се през прекрасните летящи създания съчетаващи онази рошава изтривалка - летящото куче в "Приказка без край" и най-доброто от китайските дракони, и се стигне до огромните динозавърски на вид гадини, още по-неприятните скорпионоподобни гадилища, едни безподобни по гнус насекомоподобни с мнооого и много грозни пипала, и my personal favourite: огромни рожби на нечие японско болно въображение пред който пришълеца-майка от втора серия (май) изглежда като Мис Вселена!

Ще ме попитате защо по дяволите ви разигравам с тези глупости, ами не постна това в Клуб Кино?! Ами за това което следва - самият филм. Като питам кой е най-добрия фантастичен филм до момента, определенот имам нещо впредвид!
Та ето какво се случва - Земята е нападната и полуразрушена от извънземните нашественици, които вместо да се задоволят с обичайните за типа персонажи свръхсили и гнуснотечаща биологически напълно нелепа слуз, този път избират и да са фантоми - минават през стенитие като духове и по принцип са невидими - нашите си имат специални високотехнологични играчки, с които ги засичат. Човешката цивилизация е на колене - милиони са избити преди да се изобрети противодействие. В момента настоящ за действието хората живеят в малки изолирани със защитни куполи градове - Мястото на действието отново естествено е Ню Йорк ( Изолирано обиталище 42 - "Ние сме на всеки километър...." :) ) - както е известно - най-предпочитаният от извънземни и гигантски гущери, горили и всякаква зла твар град :).
Тук обаче почва интересното - скоро се оказва, че извънземните въобще не са нашественици - долетели са от галактическата си майна (сори) на къс метеорит, който се е забил на Земята създавайки Каспийските планини и май унищожавайки едноименното море. Нещо повече - гадините не само се наричат фантоми - те СА призраци. И сега идва кулминационния момент - сред цялата панаирна показност на това как лошите неприятници измъкват душите на хората при досег с телата им (човешките призраци услужливо са оцветени в синьо, в контраст с червените извънземни), посред киберпънк претрупаната постапокалиптична декорация на фона на която се развива действието, смахнатите японци-автори на филма успяват да лансират една доста хуманна, а всъщност и дори свръххуманна, доколкото тя надхвърля рамките на човека и човечеството идея: ВСИЧКО ЖИВО ИМА ДУША. СМЪРТТА НЕ Е КРАЯТ. СЛЕД ЖИВОТА ДУШИТЕ НИ СЕ СЛИВАТ С ДУХА НА ЗЕМЯТА. ПЛАНЕТАТА Е ЖИВА!...

Добре де, може и да не са открили топлата вода - но пък са я използвали за запарването на такъв психо-чай, че: 1. МНЗ това по аптеките няма да го пусне и МВР със сигурност ще имат какво да кажат по въпроса, и 2. Аз лично ще ходя с изцъклен в празнотата поглед и глава флъдната от идеи поне седмица напред. Та - още няколко щрихи за да внеса малко яснота - оказва се, че фантомите са призраците на всичко живо, живяло на една планета, която накрая разумният вид, който отгледала взел, че ни изпреварил и унищожил. Май аналогията беше с ядрена война в наистина глобален мащаб. Всъщност накрая самата планета се взривила и това което останало - хвърчащ с бясна ( в не един преносен смисъл) скорост огромен метеорит, в края на краищата достига Земята и любвеобвилно се разбива в нея. Следва нашествието на напълно основателно вбесените от смъртта духове на инопланетянското народонаселение (вие какво, да не мислите, че само живота е гаден?!), покосяването на земното такова и отчаяната съпротива до денят, в който нашите хора - Героинята, Любимият и Професора не спасяват света - откриват начин да помирят духовете на чужденците с нашите и този на планетата - Гея. Тук естествено се намесва лошият - наранен от загубата на семейството си генерал с мнооого готин гестаповски кожен шлифер, който не иска никой с нищо да помирява, ами си е сложил пръста на спусъка на най-новото отроче на човешкия военен гений - орбиталния мълниеметец "Зевс" - и иска веднъж завинаги да помете гадовете, та даже и така да рискува душата на Земята (в негова защита трябва да отбележа, че нито той, нито по-голямата част то човечеството вярват в съществуването на въпросната Гея).
Както и да е, накрая Доброто побеждава и макар това да става почти на ръба на скалъпения хепи енд - не мисля, че би могло да бъде иначе, не и в този филм. Все пак ако някой си има проблеми с този кинопохват, да навести едноименната тема в Клуб Кино. Важното е друго - това е филм мозъкобъркачка! Филм - приказка и филм - философия. Това е филм, който всеки според мен трябва да гледа, но не само за да го види! Това е филм който поставя въпрос и никой няма право да няма мнение по него!!!
Мдам... и знаете ли, колкото и глупаво да прозвучи, не мога да се въздържа - Пазете душите си чисти. Един ден те ще се слеят със земята и ако си го позволяваме материално, нека поне духовно я пазим чиста...

And there's a darkness, living deep in my soul...


Тема Хммм... не бих казъл.нови [re: Firefox]  
Автор basstoon (n e t I Z e n)
Публикувано15.08.01 04:42



Здравейте!

Днес гледах Final Fantasy (кой знае защо го превеждат като "Реална Фантазия")



Аз имам малко по-различно мнение от това на Firefox, но за това после.

За тези които не знаят това е един изцяло компютърно генериран филм, като за разлика от другите такива появили се напоследък в този компютрите са впрегнати с (прекалено тежката според мен) задача да симулират хора. Т.е. създателите се борили основно с това как героите да приличат на истински хора. Както ще забележите (ако го гледате) актьорите не издържат на теста на Тюринг. Приличат, добре са направени, но не достатъчно добре (всъщност дяволски добре, но винаги искаме повече нали :). Аз поне постоянно забелязвах изкуствеността (в смисъл "дразнеше ме"). Хем си давам сметка, че почти са направили чудо, хем ми се искаше да е истинско :) Ето пример:



Косата на главната мацка (Аки) се състои от 60 000 отделни косъма.

Общо взето филма по-скоро не ми хареса. Защо?
Имаше два големи недостатъка:

1) Лоши актьори - Позволявам си да говоря за изкуствените персонажи като за истински защото много приличат, но за съжаление приличаха на лоши актьори. Лицата им бяха статични и т.н. Харесвам анимация. "Ghost in the Shell", "Chicken Run", но това е друго... Все пак ще си призная че от време на време си мислех за тях като за живи хора :) Абе много шашава работа...

2) Слаб сценарий - Според мен имаше нещо сериозно сбъркано в сценария. Даже малко се изненадах от трактовката на Firefox. Определено се разочаровах. Може и прекалено много да съм очаквал.

Добрите страни са визията и обещанието за това което идва след този първи опит.

Може би ще ви е интересно да го видите. Любопитно е колко време ще трябва на филмовите къщи да се научат да правят добре компютърни актьори. Това може доведе до доста драматични промени в седмото изкуство.
За да илюстрирам колко бързо се променят нещата ще ви дам следните подробности:
филма е правен 4 години
работили са 200 дизайнера и 30 програмиста
използвани са около 1000 компютъра за моделиране и смятането на кадрите
при "снимането" хора са ползвани само за сканиране на движенията движенията, всичко друго е синтетично

...днес в компютърните новини забелязах, че на SIGGRAPH (форум за комп. графика) са показвани демонстрации с нови видеокарти които "смятат" кадрите от Final Fantasy със скорост 2.4 кадъра в секунда. Как ви звучи "ами вместо две години го сметнахме за 10 часа"

(страх ме е да си помисля какво ще е след година)



Тема Malko OFFнови [re: Firefox]  
Автор BoGa (Романтик)
Публикувано15.08.01 08:06



Мая, след това описания на филма, заявавам публично, че
НИКОГА ПОВЕЧЕ НЯМА ДА РАЗКАЗВАМ ВИЦОВЕ ЗА БЛОНДИНКИ

Българската литература



Тема Re: Final Fantasi: Най-добър фантастичен филм ли?нови [re: Firefox]  
Автор StormWitch (Tales of Terror)
Публикувано15.08.01 08:31



ФФ пожъна такива негативни отзиви тук че се разколебах и все още не съм отишъл да го гледам. Голям провал е откъм печалби.

Дръпнах си обширен трейлър и съм съгласен с Бастуна че колкото и да са реалистични героите винаги се забелязва известна статичност в лицата им и това ме подразни и мен. Обещавам да отида и да го гледам в най-скоро време, можеби дори утре и ще се изкажа по-подробно след това.

"...welcome to the kingdom of Rats"
RISK - 1990 - "Ratman"


Тема Ще послушам съвета ти...нови [re: Firefox]  
Автор Kaмъk (хвърлен)
Публикувано15.08.01 11:30



ама е добре и да кажеш къде го гледа...

Студ, сняг, виелица, а той гол до кръста - жъне.


Тема Re: Final Fantasi: Най-добър фантастичен филм ли?нови [re: Firefox]  
Авторperil (Нерегистриран)
Публикувано16.08.01 09:57



Ами и аз ще кажа няколко думи по въпроса....
Не съм изцяло съгласна с мнението на Firefox, тъй като определено във филма имаше много слаби моменти....както говорихме снощи...какво би казала за дрехите на нашите...така де на Съвета...не ти ли приличаха на гестаповци...и това не те ли дразнеше...
Няма да споменавам за сюжета...тъй като и ти самата си го отбелязала....
Но що се отнася до компютърните графики...определено си права!!!!Бяха страхотни...а за тези, които ги критикуват:"винаги искаме нещо по-добро"...и т.н.....е да!..искаме, но това не означава да не се оценява вече постигнатото..защото признайте си, че от всичко правено до сега...(това хайде да не казвам тежка дума)...е едно от най-добрите постижения...!
Дори и самият факт, че сте се съмнявали или може би е по-точно да кажа - сте приемали героите на моменти като живи хора, е доста показателен за качеството на графиките, респективно на филма в този аспект.

За Amber: за генерала...ами първо гледай филма...определено не се показа като много умен ... а по- скоро ... но както и да е ... гледай филма...и после кажи дали все още си за него...На мен лично ми допадна стария лекар..

За Firefox: ...а какво ще ми кажеш за такива сцени като тази, в която загина забавният тип - душата ...и мадамата защитник...когато въобще на "нашия" въобще не му трябваше да излиза от кораба и да си рискува живота, за да унищожи фантома...но НЕ - той драматаично скочи през прозореца на кораба...и даде израз на гнева си ... и т.н.



Тема Добре де...нови [re: basstoon]  
Автор вce пo-Гoлямa OтkaчaлkA (пацифашист)
Публикувано16.08.01 10:59



след като имаме лоши актьори и слаб сценарий,
тогава за какво говорим въобще?

-------------
- Нейм?
- Goa.
- Пиши: Гоа. Мейл ор фимейл?
- Имейл?
- Пиши: хермафродит.


Тема На негативните отзиви - общо Re:нови [re: peril]  
Автор Firefox (неопитомена)
Публикувано16.08.01 16:05



Ммтъъъй :). Радвам се, че може би ще има спор, тръпна в очакване даже. Но хайде без заяждания - почвам по ред:
Първо, bastoon: Забелязах странно ожесточение доловимо около въпроса за наподобяването на хора... Дали пък това не е тъй старият ни познат от фантастиката страх от "Изкуствените", машини, компютри, каквото щеш, които се стремят да заменят хората?! Не бих казала, че такова нещо има във филма. Въобще не бих казала, че това е била цел или мотив, на нищо в сюжета или играта на персонажите (нали все пак не са актьори), но пък бих казала, че май това каточе ли е поотровило възприятията ти за останалото. Спомняш ли си какво ми каза ф2ф за полета на орела в края - Истински! Направо Истински! ... :) Представям си как ято ветропери критици скептично свиват човки :)))...
Peril: Добре де, казваш - "нашия" изскочи тъпо напред, защо? Ми, че ти буквално си задаваш отговора! Сама си го писала - чувства: ярост, безсилие, болка, гняв,... какво още?! Това не е някаква игра в която героите действат единствено според трезвата преценка на богоподобната фигура на играча някъде горе! (Даже и в готино РПГ не е така! Но ти ще видиш това и сама.) Пък и, приемайки малко неприятното задълбаване в спор за наистина дребни детайли, точно за този скок си имаше обяснение - той се опита да отвлече вниманието на гада за да се измъкнат Аки и Професора!

Това, което май ви е убягнало е, че аз не хиперболизирам или славословя сюжета или героите - и от едното и от другото си имам любими отдаааавна, и никой от горните не успя да измести никой от фаворитите ми до момента. Това което ми хареса е и това за което опявах в Клуб Кино един ден преди да гледам филма - киното НЕ Е документалистика, нито пък само средство за забавление - като всяка медия, то е именно медиатор, посредник, пряк достъп до човешкото съзнание и... в това си качество - незаменим инструмент за осъществяването на морално и психическо въздействие върху реципиента! В този смисъл филмът според мен, имаше жизнеутвърждаващия заряд на най-любимите ни детски приказки, като носител именно на идеята си, на онази магическа тънка червена линийка, която обезмисля спорове от сорта на - бе този не си мърдаше много ръцете или пък там и там трябваше да мигне, пък той не мигна - значи не е добър актьор. Защото ако спорове от типа на горните могат твъъърде лесно да се посрещнат с аргументи като - "ми такъв е бил човекът, ти като се огледаш и видиш какви далеч по-големи дървета са хората по-принцип що не кажеш, че всъщност така е дори още по-реалистично?! Или около теб всички постоянно се борят за Оскари?!" - Идеята, Поуката ако щете, Онази крилата мисъл изкушила се да кацне за малко в главата на автора - тя е необорима. Затова и настоявам, че филмът Е филм-светоглед и филм-философия - този филм май ме промени, може да успее и с други - и това не само е важно и си заслужава, това е НАЙ-ВАЖНОТО!
Уф,... бе може пък и просто да се нуждая от малко сън и успокоителни :), но все си мисля, че понякога емоционалното възприятие е за предпочитане пред логическото... Кой знае?!(но не казвааа! :) )

And there's a darkness, living deep in my soul...


Тема Re: Final Fantasi: Най-добър фантастичен филм ли?нови [re: Firefox]  
Автор sinsky ()
Публикувано16.08.01 21:34



Брей, аз пък четох някъде, че бил смотан. Като гледам как си се вдъхновила обаче критиците там (труд или 24 часа май) явно малко са се пообъркали... е, на всеки се случва.

Трябва да го гледам, имам чувството, че ще ми хареса :)

Времето никога не стига.


Тема Ами, Гоа, ...нови [re: basstoon]  
Автор sarafova (търсеща работа)
Публикувано16.08.01 23:54



що не отидеш да видиш за какво става дума, ами седиш и отговаряш на Бастуна - той съвсем не е прав!

"Тя се двоуми, тя се колебае
Казано с две думи - Жена е!"

Расин



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.