Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:32 28.09.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Лоис Макмастър Бюджолднови  
Автор Пивo (непознат )
Публикувано01.06.01 15:07



По програма май следващата сряда в клуба предстои оплюване на Бюджолд като 'чалга фантастика'. Снощи седнах да попрегледам последните два романа излезли у нас, според някои познавачи 'слаби' творения на авторката. Според мен са добри, макар и не сред най-доброто от Бюджолд.

И защо Бюджолд е чалга ? Супервисококачествена космическа опера бих казал. С наблюгане на психологията и известна феминистична нотка. И изсториите си ги бива, а някои герои са направо великолепни. Я всички приятели и противници на ЛМБ да си кажат 'за' и 'против', че да е по-интересно следващата сряда.



Тема Re: Лоис Макмастър Бюджолднови [re: Пивo]  
Автор Hidon (търсещ)
Публикувано01.06.01 16:07



Ами винаги съм се чудел защо така се ненавижда Бюджолд. Тя пише точно космическа опера, и ако кажем че космическата опера е чалгата на фантастиката, то значи пренебрегваме доста идейни произведения, които имат единствения грях че са написани по леко - т. е. космическа опера. Ами примерно Дейвид Брин - космическа опера ли са неговите произведения? Имат доста от чертите на това течение във фантастиката, ама всички ги приемат като много сериозна поредица (включително и аз). Харесвам си аз Бюджолд и съм готов да си я защитавам



Тема Re: Лоис Макмастър Бюджолднови [re: Пивo]  
Автор Mandor (8-)
Публикувано01.06.01 16:22



Под "последните два" сигурно разбираш "Memory" (преведено като "Императорската гвардия") и "Komarr" (нормално преведено - "Комар"). За съжаление трябва да се съглася с определението "лоши" - "Memory" ми харесва най-много от цялата поредица (май се боричкат за първото място с "Гражданска кампания"), но както многократно се споменаваше, превода е ужасен и орязан... "Комар" е преведен много добре, но пък самия роман е някак си само прелюдия към последния, "Гражданска кампания".
А и ако това е "чалга" фантастика, как ще се класифицира романа "The Spirit Ring" (някой чел ли го е?)?

На света има три вида хора: които могат да броят и които не могат.


Тема Re: Лоис Макмастър Бюджолднови [re: Пивo]  
Автор burli ()
Публикувано01.06.01 16:22



Съгласен съм, Бюджолд неможе да бъде наречена Чалга. Фантастиката Й е добра макар и не толкова твърда като при други. Допада ми а и героите ми харесват. Не са слаби (последните две книги) просто тръгва в друга посока. Истината е, че предполагах Императорската гвардия да е последна от цикъла, но защастие не.



Тема Re: Лоис Макмастър Бюджолднови [re: Пивo]  
Автор dorsi (Nablyudatel)
Публикувано01.06.01 16:36



Kakva 'чалга фантастика' vi goni,dragi в клуба?Ako edna kniga ne zaslujava da se prochete,ne zaslujava i da se govori za neya!Ako ne zaslujava da se prochete vtori pat-edva li si e struvalo i parviya.

DOYDOH,VIDYAH,RAZGLOBIH.


Тема Лари Нивън същонови [re: Пивo]  
Автор Svetoslav (леко уморен)
Публикувано01.06.01 16:50



Пръстенов свят на Лари Нивъм също се класифицира като космическа опера. Не бива да се приравнява космическата опера с чалгата. Просто е безумно. Освен това вероятно ще се появя в клуба да адвокатствам...

Един миг невнимание
Цял живот умрял


Тема Brinнови [re: Hidon]  
Автор Пивo (непознат )
Публикувано01.06.01 17:09



е 100% космическа опера. Ако от книгите му се извади екшъна, ще са много по-слаби.



Тема Re: Brinнови [re: Пивo]  
Автор Hidon (търсещ)
Публикувано01.06.01 17:13



Е да де ама Брин всички на ръце го носят. А като се каже Бюджолд какво става?



Тема АМИнови [re: Hidon]  
Автор Пивo (отново новак)
Публикувано01.06.01 17:28



какво да кажа? Виждам няколко възможни причини на прима виста.

1. Брин развява екологично послание.
2. При Брин човеците показват на тъпите извънземни колко струват.
3. Вселената на Брин е по-обхватна и по-детайлизирана.
4. При Бюджолд няма НИКАКВИ извънземни, което е противно на новата догма във фантастиката.

Ъъъ, кой изпи бирата ?


Тема Re: Brinнови [re: Hidon]  
Авторjam (Нерегистриран)
Публикувано01.06.01 17:34



бе аз не знам кои са тия "всички", дето носели на ръце тоя и оплювали оня, и не изпадаме ли малко в генерализиране. ако се порови човек, ще намери всичко за всички.
ЛМБ е изключително популярен автор, просто за всеки влак си има пътници.
Едни обичат мистични артефакти и черни дупки, други предпочитат джуджета и пръстени, трети - бойни кораби и лазери, четвърти - тъмно-мъдроуки разсъждения за теоретичната безкрайност и т.н и т.н
едните с другите няма да се разберат и съгласят.

според мен, една част от нехаресващите авторката, са просто хора с вкус към друг тип литература. друга част обаче (пак imho!), плюе защото е модно, от снобизъм един вид. ний до таквиз простички неща (Т.П., ЛМБ, etc.) не се принизяваме (друг въпрос е колко са простички нещата и кой не може да вдене). за мен не е нужно да се обвива мъдрата мисъл и идея в обвивка на мъглявост и недостъпност, за да й се придаде допълнителна ценност.
аз затова и не харесвам някои доста хвалени тук автори. но като не ги харесвам - просто не ги чета и толкоз.
чак да водим пунически войни срещу автори на книги... ми се струва прекалено.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.