Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:41 17.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема сандалови пръчицинови [re: Amber]  
Автор dobromirOO8 (непознат )
Публикувано12.05.01 21:41



тази тема е жестока!
тъкмо се чудех дали да си сложа слушалките като сядам пред компютъра и видях туй нещо. познайте какво направих.

като прочетох мненията си спомних колко много работи има писани; и научни и художествени за виртуалната реалност. аз за съжаление съм чел много малко. но ние май наистина вървим към нея. ето, вече се говори за допълването на възприятията от изграждания текстово измислен свят чрез вкарване към четеното и на аудио, всичко това на съвсем непрофесионално и ненаучно ниво. какво ли е ... там горе?

а замисляли ли сте се какво още можете да направите по въпроса? например да използвате сандалови пръчици? въобще разни миришещи работи.
какво се получава? използваме зрението, слуха и обонянието си, за да се "отнасяме". някой да има идеи за вклчването в полезна работа и на другите чувства? всичко се събира и обработва в мозъка и ако човек може да възприеме достатъчно пълно всичко става ... всеки знае най - добре сам за себе си.

а представяте ли си, ако ви дадат от онези апарати дето ги има в работите на William Gibson? тогава могат да се прескочат сетивата и всичко се симулира в мозъка, може да се постигне пълно съчетание на много начини за "отнасяне". литературата да се съчетае с ( а сега де? ) киното, музиката, 3D игрите, ...
но това е въпрос по-скоро на мечтателство.

а представяте ли си, ако към четенето се прибавят разни въздействащи на мисленето вещества? хммм, почва да става много грубо. аз специално съм пробвал следната комбинация: музика, гореспоменатите пръчици, килимче на земята, топла стая през нощта, марихуана и .... не мога да си спомня коя книга! това че човек забравя когато е употребявал оная фъшкия може да се преодолее, така да се каже да му свикне човек. за себе си знам, че ако не съм твърде напушен мога спокойно да чета, да следя смисъла на текста и после да си спомням какво съм чел. а бе, много е яко. по едно време аз пушех само, за да чета и обратното. знам и други такива любители на силните усещания.
но ви уверявам, че нищо не се печели от това. усещането е много силно, но ако си дадете сметка ще видите, че е някак ... фалшиво, изкуствено. всъщност стимулирането на въображението ( съвсем научно, медицински направо канабиса прави точно това ) замества работата, която ти сам трябва да свършиш чрез онзи дар от природата - мозъка и съзнанието. това че на даден човек му трябват такива боклуци не говори много добре за него.
така че сега трябва някой да ме бие, за да "оскверня" четенето с някакви най-прости химични съединения ( в моя случай THC и по-рядко C2H5OH, а понякога и двете ). a пък цигари колко мразя! винаги съм ги мразил и съм убеден, че са нещо по-гадно от канабиса.
четенето е силно интелектуална дейност и според мен е престъпление да се изкривява с наркотици. колкото по-чисто съзнание има човек, толкова по-пълно може да разбере що чете? пък и въображението му работи по - добре.

малко не беше по темата, ама какво да се прави, на там ме повлече.

You are a child of the universe
no less than trees and stars,
you have a right,
you have a right.




Тема Re: Най-високочестотната компинациянови [re: MarvinN]  
Автор dobromirOO8 (непознат )
Публикувано12.05.01 23:27



Чувал съм я. За съжаление не слушам много трипхоп, това се води трипхоп, нали? Имам я в една компилация, сигурно си я чувал: Trip Hop Shop. Тази касетка определено става за четене на нея макар аз да предпочитам други неща.



Тема Re: Най-високочестотната компинациянови [re: Goa]  
Автор dobromirOO8 (непознат )
Публикувано13.05.01 00:47



Че музиката е съвместима с четенето явно никой не ще да обори. Аз мисля, че може да се поспори по този въпрос, но сега ще се направя, че това не ми е направило впечатление, просто защото аз самия чета почти винаги на звуков фон. Прекрасен пример за хубавата част от това беше в сряда в клуба. Последната част от литературното четене мина под звуците на Cafe del mar (поне като хвърлих на излизане бърз поглед на касетката това пишеше на нея. А и на такова приличаше.) и според мен напълно сполучливо.

Някои тук обаче взимат твърде категорични мнения относно стиловете. Всеки слуша каквото му харесва. Все още не знам да има книга със саундтрак към нея, така че всеки спокойно може да комбинира четенето с каквото си иска, с каквото му "влиза" по-добре. Само музика с текст не мога да си представя да слушам, докато чета. Ако възприемаш нейния текст, няма да възприемаш този на книгата, а ако е обратно, пропускаш покрай ума си думите от музиката и това е някак безмислено, а и непълно, съответната песен все пак е изградена и с помощта на вокала, без него все едно е осакатена. Иначе май всяка музика става за съпровод. Някои работи по-става, обаче.

Голямата част от съвременната попмузика върви с текстове, така че тя за мен не върши работа. Класическата музика сигурно е много яко в комбинация с четене, но пък това не съм го пробвал и се чудя дали тя не изисква твърде много внимание, за да я възприемаш изобщо. Един вид като много сложна тя не може да се използва токутака за фон.

Строго инструменталните рокаджийски, метъл и т.н.т. изпълнения трябва да паснат на много от фантастиката.
Но аз съм убеден фен на елетронната музика. Нека кажа защо според мен тя се връзва с фантастиката. Значи в огромна част от този вид музика се използват напълно синтетични звуци. Неща, които не са взети от природата, не можеш да я свържеш с нещо конкретно от заобикалящия ни свят, те са синтезирани посредством машини. Едно, че напомня на фантастика доста силно. Тя има доста изразено свойство да те изкарва от действителността. По - важното обаче е, че във фантастиката също се използват неща, които са далеч от реалността, описват се светове, които нямат нищо общо с действителността. Тоесто тези две неща са родствени по "синтетичност". Как да го обясня? Аз може да съм пристрастен, но когато слушам много електронни работи не мога да направя никаква връзка с действителността. По-точно, ако се опитам по инерция да си представя света, в който дадено парче (просто не мога да го нарека "песен") се развива, то това почти винаги е силно изчанчен и пълен с бъдещи технологии, може дори абстрактен свят. Не съм гледал много клипове, но доста са били определено фантастични. Не на последно място електронната музика е най-тясно свързана с новите технологии, в това отношение тя върви най-отпред от всички видове музики. Пък и често тя е най-подходяща за фон, за неособено съсредоточено слушане.

А бе аз какво шикалкавя тук, отидете на някое парти и се убедете сами. Стигат ви 1-2 минути и ще разберете. Погледайте видеостената за малко.

А за Gоа-та, Goa съвсем ясно го каза. Не знам дали е най-подходящата музика за фантастика, но определено става високочестотна комбинация. Аз също обаче не мога да чета дълго на псайкъделик или гоа. Това е твърде танцувална музика. Виж, разни по-леки подстилове като ambient, трансчета съм с три ръце "за".

Някой слушал ли е Autechre, или Aphex Twin? Първата група прави най-фантастичната музика, която съм слушал някога, просто не е за описване, понякога съм имал чувството, че ще се преместя в друго измерение. При това не е много тежка и не уморява твърде много. Заедно с Brian Eno (човека, който е въвел термина ambient, и прави невероятни работи още от 70-те години) и Zoviet France (тия не ги знам какви са ама и те са много здрави, всъщност точно това съм го слушал само четейки, много е подходящо :) и всички видове транс, разбира се, това са нещата, които препоръчвам на мечтателите-читатели на фантатика. Както казва Aphex Twin -
"We are the music makers, and we are the dreamers оf dreams."


"Музиката не е просто израз на чувство, тя е самото чувство."
Клод Дебюси



Тема Re: elektronika==fantastika?!!??!нови [re: Johny Cage]  
Автор dobromirOO8 (непознат )
Публикувано13.05.01 00:51



Само да отбележа, че рядко във фантастика се говори за Pc и при това доста смешни излизат опитите за прогнози. А малко от професионалната електронна музика се прави на Pc.



Тема Re: elektronika==fantastika?!!??!нови [re: Johny Cage]  
Авторdreamer (Нерегистриран)
Публикувано13.05.01 01:19



Аз почти не се разделям с музиката. Слушам докато работя, докато сърфирам (както сега) а без музика въобще не обичам да чета. Винаги съм предпочитал да чета със слушалки на ушите. Целия останал свят изчезва, остава любимата ми музика и тръпката от очакването да се разкрие пред мен светът на автора на книгата. Това си е фантастично.
Както съм казвал предпочитам прогресив рок но за съжаление ми действа прекалено силно и с него мога да се забавлявам и без да чета. Убеден съм (защото ги четох наскоро) че хрониките на Амбър ги възприех далеч по добре с помоща на Blind Guardian. Велика комбинация се получи.

(написано под съпровод на Nighwish)
dreamer



Тема Re: muzika+fantastikaнови [re: Umbriel.]  
АвторPoбин oт Лokcли (Нерегистриран)
Публикувано13.05.01 12:28



По онова време едва беше излязъл Tales... Тепърва предстоеше да излиза Имаджинейшън... и Форготтен тейлс. Какво да говорим за Найтфолл...
Рапсоди и Найтуиш са готини , но като ги слушам се старая да не си превеждам текстовете наум. Малко са ми примитивнички. Всъщност не чак толкова. Харесвам много и Лука Турели, а група, която ме покъсва с текстове е Дъ Гаттъринг и Парадайс Лост. Последните за мен лично се неподражаем пример за рокпоезия

Tears are flowing free
passing by, as I die

Извинете за правописа, но не се сдържах. Между другото, Парадайс Лост имат един албум (Дракониън таймс) където понятието дракон е представено много точно в оригиналния му смисъл. Никакви змеьове и никакви огнени дихания. Обложката на диска е произведение на изкуството. Не позволявам на никого да я пипа с пръсти.



Тема Nightwishнови [re: dreamer]  
Автор Goa (упорит, но тъп)
Публикувано14.05.01 10:10



И аз съм им слушал един албум - Wishmaster. Страхотни са - особено мадамата с тоя вокал...
Но лично аз предпочитам музиката без думи, когато чета. Хеле пък като пиша или чертая нещо на компютъра - как прекрасно ми действа гоата... премахва досадата от рутинните дейности, дава поле за размисъл, докато мозъкът не командва пръстите, повишава неколкократно енергичността ми, която по принцип едвам блещука...

----------------
They created their own society -
We created our own happiness.


Тема Свалям шапканови [re: dobromirOO8]  
Автор Goa (упорит, но тъп)
Публикувано14.05.01 10:22



на втората част от изказването
И на онова, доста по-нагоре по темата

----------------
They created their own society -
We created our own happiness.


Тема Re: muzika+fantastikaнови [re: Amber]  
Автор Gandalf (толкинист)
Публикувано14.05.01 19:54



Блайнд Гардиън, Енийо Мориконе, Енигма, Ванджелис, балади, доста от класиката ..... и в крайна сметка на който какворо му харесва ;)

Избери отново


Тема Re: muzika+fantastikaнови [re: MarvinN]  
Авторpoko (Нерегистриран)
Публикувано15.05.01 00:08



abe, to ..kato se zamislish i povecheto pesni imat textove.. ili ti slushash samo instrumentali? ili na ezici koito ne razbirash.. xe xe:))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.