Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:06 23.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема По случай деня на сбъднатата фантастиканови  
Автор Пивo (завеян)
Публикувано12.04.01 15:32



Преди 40г. Юри Гагарин прави първата орбитална обиколка на земята .

Човечеството обаче още не е готово да покорява Космоса.

In the Animal farm all animals are equal. Some are more equal than others.


Тема Иван и моят синнови [re: Пивo]  
АвторCruiser (Нерегистриран)
Публикувано12.04.01 17:33



Току що един приятел ми върна в службата сборника с фейлетони на Арт Бъкуалд. Ще ми се да се отчета на тази дата с един фейлетон, писан през 1968 година точно по темата за космоса, ама не дотам ... :-)))
И да ви почерпя с една усмивка от ерата на Студената война



Само една дума за Арт Бъкуалд. Той е наистина явление и се води и до ден днешен като най-известният американски политически фейлетонист. Писал е в продължение на 40 години единствено за заглавната страница на вестник "Вашингтон поуст". Известен е най-вече с политическите си фейлетони, писани в ерата на президентите Джонсън, Форд, Никсън и Картър.
Четох за последно негови фейлетони през 1991-92, но оттогава за съжаление следите му ми се губят.
Фейлетоните му рядко надхвърлят 600 думи, така че този няма да ви изтормози.


"ИВАН И МОЯТ СИН"


Когато прочетох за последното руско постижение в космоса, първата мисъл която ми хрумна, беше, че американската образователна система ни провали още веднъж.
Същата вечер влязох в стаята на единадесетгодишния си син и казах:
- Сядай да си пишеш домашното и да няма никакви грешки.
- Какво те е прихванало, че си толкова ядосан ?- попита ме той
- Ще ти кажа аз какво ме е прихванало. Руснаците изпратиха двама души в космоса и единият от тях излезе извън кораба.
- Какво общо има това с мен ?
- Ще ти кажа аз какво общо има. Руснаците непрекъснато ни изпреварват и то само защото нашите деца не залягат достатъчно на уроците.
- Я-я-я, всеки път когато руснаците изстрелят космически кораб, започвате да викате против нас. Ако искаш да знаеш тези задачи, които ни ги дават по аритметика не са още за нас.
- А какво, мислиш, казва Иван сега ?
- Кой е този Иван ?
- Иван е момче като тебе в Съветския съюз. Той учи денем и нощем, за да може руснаците да изпратят човек на Луната, а ти мислиш само за бейзбол и дъвка. Няма да се учудя ако в този момент Ивен ти се присмива.
- А ако има повече домашни от мен, защо трябва да ми се присмива ?
- Това е типичен отговор на американско момче. Никак не е за смях, когато един руски космонавт излиза от кабината на 307 мили височина и плува в космоса в продължение на девет минути.
- Чък казва че те не могат да направят такова нещо. Той разправя, че дори не можели да направят свястна перална машина.
- Оо, така ли ? Много ги разбира Чък тия работи. А я виж тук тези снимки.
- Чък казва, че всички снимки са неясни, защото руснацита правели много лоши фотоапарати.
- А какво казва Чък за това, че космонавтът е излязъл от кабината и се е "разхождал" в космоса.
- Казва, че космонавтът е паднал, без да иска от някоя развалена врата. Но Крис е на друго мнение.
- Какво е мнението на Крис ?
- Той смята, че някой е забравил да заключи вратата, тя се е отворила и единият от космонавтите е решил да избяга, когато са минавали над Съединените щати.
- Чъки Крис нищо не разбират - казах аз. - Ние няма да може да се съвземем от този удар още няколко години и знаеш ли защо ? Защото и ти, и Чък, и Крис не владеете достатъчно математиката.
- Да, да, защо се хващате винаги за нас, децата, когато руснаците ни изпреварят ?
- Защото все ви гладим с перо. Затова ! Но няма го майстора вече. Няма да ставаме за смях на цял свят.
- Добре, отсега нататък ще уча повече - отговори синът ми - Може ли сега да погледам телевизия ?
- Ето нА, точно това исках да ти кажа - извиках аз - Мислиш ли, че сега Иван безделничи и гледа телевизия ?

Арт Бъкуалд, 1968 г.



Тема Велика дата!нови [re: Пивo]  
Автор Afala (фантаст-любител)
Публикувано12.04.01 17:47



Денят е велик!
Едно приятелче има истински телескоп и от време на време ходя да погледам звездите на живо /Хей, видях сума ти мъглявини и други М-обекти!/ и всеки път си казвам, че да, фантастиката все някой ден ще се сбъдне.
Имам даже един разказ по въпроса, в който се казва, че "вратата към звездите се отвори".
Та, исках да кажа, че всеки път, като погледна към небето, си мисля, че колкото и малко да е, една крач... пардон, повече от една крачка - най-малкото две - са направени. Гагарин, после и Армстронг.
Knock knock knokin' on heaven's door...



Тема Re: Велика дата!нови [re: Afala]  
Автор Svetoslav (член)
Публикувано12.04.01 18:17



Надявам се все пак не всичката фантастика да се сбъдне ...


Неща от рода на "1984" или "Прекрасния нов свяъ"...



Тема Re: Велика дата!нови [re: Svetoslav]  
Автор Afala (фантаст-любител)
Публикувано12.04.01 18:20



Ставаше въпрос за полетите в космоса, не за антиутопиите.
То и в тази област - дано не всичко се сбъдне, обаче...
Между другото, чел ли си "Кристалните сфери" на Дейвид Брин?
Дано не ставам off-topic!



Тема Re: Велика дата!нови [re: Afala]  
Автор Svetoslav (член)
Публикувано12.04.01 18:23



Обикновено бъдещето е по-фантастично и от най-разюзданите фантазии или както се някой си казваше на някакъв Хорацио: "Има неща, драги ми Хорацио, които и нашите мъдреци не са сънували..." С извинения за неточностите в цитата.



Тема superнови [re: Cruiser]  
Автор Пивo (завеян)
Публикувано13.04.01 09:24



страшно иронично произведение :)))

In the Animal farm all animals are equal. Some are more equal than others.


Тема Re: Иван и моят синнови [re: Cruiser]  
АвторKopyин (Нерегистриран)
Публикувано13.04.01 10:00



Кръстосвачо, прекрасен фейлетон!

За съжаление, там децата са седнали над уроците си, а ние пред ТВ-то :о)

С Гагарин, се с сбъднало още една човешка мечта и са възникнали милиони нови. Един прекрасен ден за цялото човечество! Ден довел ни до толкова хубави книги и автори!





Тема Re: superнови [re: Пивo]  
АвторCruiser (Нерегистриран)
Публикувано13.04.01 12:11



Както ми е тръгнало, явно аз ще съм несериозният "елемент" в темата. Ето още една мооого стара усмивка за Гагарин:

Журналистка взема интервю от Гагарин.
- Но, товарищ Гагарин, не сте ли срещали поне веднъж през живота си летяща чиния.
- Да, разбира се. Още на втория ден след сватбата си.


Доколко сме готови да покоряваме космоса ? Ми що да не сме готови ? И то не в чак дотам далечното бъдеще. Аз си мисля че след откриването на електричеството, невъзможни неща няма. Виж само колко време мина между електрическата крушка и първия космически полет или пък усвояването на атомната енергия. Или пък от изстрелването на първия сателит до въвеждането на сателитния сигнал като част от ежедневния бит на хората. Този век доказа обаче, че основният проблем е "политизирането" на космоса и съставянето на програмите за неговото проучване. Все още на космоса се гледа като част от политическата надпревара и установяването на контрол на земята. А животът на земята е все още твърде крехък - една световна война или катаклизъм биха го довършили.

Дай най-напред да видим как ще се реши тук на Земята, очертаващият се проблем за енергийните ресурси и енергийния дисбаланс. Това за мен е основният въпрос на този век.
После като за антре пък да преровим Слънчевата система. Марс все пак е доказано, че е най-благоприятното място за човешка колония. Титан пък прилича на Земята по време на ледниковия й период. След пет-шест години ще пристигнат и рапортите от сондите на Венера.

Пък относно дълбокия космос ехее ...
За тази експанзия май трябва да се изградят най-напред междуправителствени отношения от типа на Азимовата фондация.



Тема Re: Иван и моят синнови [re: Cruiser]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано13.04.01 12:19



А бе тоя да не е бил някой руски шпионин, който е заобичал Америка?!

Иначе е ... интересно...

"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът."


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.