Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:18 12.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема За eternityнови  
АвторЯceн (Нерегистриран)
Публикувано03.04.01 09:19



Повдигаш един хубав въпрос, но темата за най-доброто от фантастиката стана доста затрупана от мнения и въпроси, затова считам, че е редно това да се обсъжда в нова тема. Та моето мнение е, че е невъзможно да се определят минимален брой необходими книги, които един любител на фантастиката трябва да е прочел. Нито пък конкретни произведения. Считам, че има определени автори, които наистина задължително трябва да се прочетат, но това означава доста голям брой техни книги. Според мен в този жанр има автори, които определят основни стилове и течения и са най-добри по своя си начин. Въпросат е вече какво допада на отделния читател. Аз смятам, че съм чел много фантастика и познавам добре нещата (извинявайте за саморекламата) и бих изброил следните писатели:
Азимов, братя Стругацки, Саймък, Зелазни, Шекли, Пратчет, Толкин, Лем, Любен Дилов, Павел Вежинов.

Може да съм изпуснал някого, ако се сетя, ще го добавя. Разбира се, има автори, които със само едно свое произведение са дали много на жанра, но не могат да се иброят всички отделни заглавия.

Ясен



Тема Re: За eternityнови [re: Яceн]  
Авторeternity (Нерегистриран)
Публикувано03.04.01 10:43



Прав си. Фантастиката се развива непрестанно и в нея постоянно се разработват и различават вече много различни подстилове. И докато едно време, например, предполагам, че между научната фантастика и фентъзито не е имало никакво разграничение, то сега нещата са по-различни. Често съм се чудела дали фентъзито е течение на фантастиката или вече по-скоро се е обособило в свой нов отделен жанр, но това си е пък една съвсем нова друга тема.
Въпросът ми беще породен от една антология за фантастиката на 20 век, в края на която авторите посочваха някои абсолютно необходими произведения, които могат да дадат на читателя една цялостна картина на развитието на жанра във времето. Естествено, повечето от изброените произведения са взели или Хюго, или Небюла или и двете:))) и наистина си струва да се прочетат, но имаше някои, които не ми допаднаха особено.
И една тема ми се искаше да повдигна - за фантастиката на миналия век - дали вече така да се каже сме прекрачили нейните идеи и нейната визия за света? В началото на 20 век е имало многобройни книжки на тема например: Лондон гори или Чудовища от луната нападат, които сега, меко казано са смешни и абсурдни. И все пак...
Ето, аз например, към твоите автори бих прибавила Артър Кларк и Хайнлайн.
И може би все пак Хърбърт Уелс и Едгар Алан По.
/Любимката ми Мери Шели се включва само с едно произведение, небезизвестният Франкенщайн, който е станал абсолютно нарицателно за чудовище, доста погрешно между другото, но да не отплесвам, и все пак не мога да не се възхищавам на произведението на едно 17-годишно девойче в началото на 19 век/

Интересно ще бъде да се видят резултатите за любимата фантастична книга - мнението на читателите:)
Btw - а не може ли да се направи и нещо като класация за авторите?

Quoth the Raven: Nevermore...





Тема За eternity пакнови [re: eternity]  
АвторЯceн (Нерегистриран)
Публикувано03.04.01 16:09



Предупредих, че може да изпусна някой. За Артър Кларк и Хърбърт Уелс съм напълно съгласен. Колкото до фантастиката на миналия век - както всичко на света, повечето неща остаряват, загубват актуалност, стават смешни и наивни за следващите поколения. Но те са дали каквото трябва на своето време. А има неща, които стават класика. Художествени творби са ценени векове - картини, склуптури, филми, музика, книги. Сигурен съм, че ще има такива и от жанра на фантастиката от 20-ти век. Дори и да изглеждат наивни и тотално сбъркали в своите прогнози за бъдещето, ще има автори и произведения, които ще се четат и след векове - като Омир, Шекспир, Дюма, Алигиери. Сигурен съм. Нима сега, когато вече знаем истината, по-малко интересни са "Изгубеният свят" и "Аелита"? Аз например гласувам с две ръце за Айзък Азимов. За мен той в своите поредици за Роботите, Фондацията и Империята е написал история на бъдещето. Иска ми се да съм жив след 10 000 години, за да видя каква част от това се е сбъднала.

Подкрепям напълно и идеята за класация на авторите. Мисля, че е по-добър вариант от тази на отделните книги.

Ясен



Тема Re: За eternity пакнови [re: Яceн]  
Авторeternity (Нерегистриран)
Публикувано03.04.01 16:42



Вярно е, и все пак всеки си има своите класики. Както попрочетох в другите теми, например за училището. И ний сме дали нещо на света...:)
И на мен ми се иска да съм жива за да видя, макар че песимистичните прогнози май преобладават..........
Дали ще има нещо от рода на Края на вечността на същия този велик Азимов... Dangerous visions - така е озаглавена една от антологиите, мисля че Харлан Елисън беше основният съставител.
А много от авторите наистина са познали и са дали доста идеи на учените. Като започнем от Жул Верн и може би най-известното за 20 век - идеята за сателитите на Артър Кларк.
Преди около половин година прочетох Аелита и пак ми беше интересна. Виж, за Изгубения свят не знам, не съм го чела още, но много уважавам Артър Конан Дойл за неговия Шерлок, който си е определено легенда. Интересно, как има някои писатели, които някакси се лутат из жанровете. Например, Майкъл Муркок - написал е Легенди за Руническия жезъл и много други, а напоследък засичам повече негови книги, които са рекламирани точно защото не са фантастика или фентъзи! някои хора просто още не я вземат насериозно тази литература, като не е истинско сякаш не е стойностно...
Или Дж.Балард - напоследък попадам на доста негови книги с прекрасни отзиви от критиката, и се спирам защото прочитам, че не са фантастика. Май трябва все пак да опитам. Империята на слънцето - ммм ?
Ще ми се да чуя първо някои мнения за тези книги и после да ги чета, въпреки че знам че всеки си има свой вкус и мнение.

А колкото до класация - така и така сме почнали бих предложила да направим класация и на филми /и така Оскара на клуб фантастика получава ...

/



Тема Извинете за включванетонови [re: eternity]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано03.04.01 17:39



Специално за Джеймс Балард съм чел в енциклопедиите по фантастика, където Империя на слънцето, Катастрофа и още редица негови книги са класифицирани като фантастика. Същото важи и за още няколко автори като Гор Видал, Вонегът, Борхес, Булгаков . Така че нека всеки си мисли каквото иска. Ами да не би Фатерланд да не е фантастика? Какво като се продава на щанда с трилърите. А пък Денят на трифидите на Уиндъм например, една класическа фантастична книга, също не е продавана като фантастика, когато е излязла, и дълго време никой не й е обръщал внимание. Колкото искаш абсурди има по света, важното е да се опитваме да не им се връзваме.

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема Re: За eternity пакнови [re: eternity]  
АвторЯceн (Нерегистриран)
Публикувано04.04.01 12:03



За мой срам трябва да отбележа, че повечето от изброените от теб заглавия и автори не ми говорят нищо. Явно има какво да наваксвам.

Ясен


П.П. Предлагам да приключим тук, защото темата се коментира къде ли не във форума, но не и тук.



Тема Re: За eternity пак [re: Яceн]  
Авторeternity (Нерегистриран)
Публикувано04.04.01 15:37



Да си призная, и аз за повечето обсъждания на книги само четях мненията на другите, защото просто не бях чела книгите. Имам гадния навик да си ги купувам и после да мисля, че ще намеря време да ги чета после, което така и не става, защото пък гледам първо да прочета книгите от библиотека или взети назаем и ...
О'К за приключването.
И аз забелязвам че някои хора май не са ми видели въпроса или не са си направили труда да отговарят, а правят забележки от рода на "какви фенове пък са тия щом не са чели еди си коя книга или еди си кой автор" ...
Не искам да намеквам за никого точно нито пък да обиждам някого, затова пак ще си задам въпроса на конкретния човек........
Благодаря ти, че все пак отдели време да го отделиш в самостоятелна тема както и да ми отговориш:)))
Благодаря и на Goa, следващия път като отида в библиотеката непременно ще си взема нещо на Балард, мисля, че бях мярнала Cocaine nights...



Тема Аз съм точно като тебнови [re: eternity]  
Автор Goa (ексц. атрактор)
Публикувано04.04.01 15:49



Купувам си книги, а чета други - взети от библиотеката или назаем. В резултат съм натрупал сигурно над 500 книги, които чакат някой да ги прочете...

За Балард - имам Империя на слънцето и не съм я чел още. Наскоро гледах филма. Друго мисля, че не е излизало на български :( Ако намериш нещо, пиши да знам и да търся.

А иначе - ако темата е кръстена например "за eternity" или пък мнението е забутано някъде в голяма тема, наистина може да не бъде прочетено. Най-добре е при задаване на въпрос да се отваря нова тема.

Ако там горе няма нищо, то това ще е ужасна загуба на пространство... (Сейгън)


Тема Re: Извинете за включванетонови [re: Goa]  
Автор Pulsar ()
Публикувано07.04.01 14:54



Защо всички забравят за Джонатан Суифт?!
Междувпрочем един любобитен факт - Джонатан Суифт е предсказал, че Марс има два спътника (Фобос и Деймос) преди те да бъдат открити от астрономите.

Поздрави Pulsar


Тема Re: За eternityнови [re: Яceн]  
АвторAmber (Нерегистриран)
Публикувано09.04.01 10:17



5 да, другите губят по точки.



"You are closest to heaven then I'll ever be..."




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.