Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:12 17.05.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Методи на интеграция  
Автор Anon (затихващ)
Публикувано30.03.03 14:23



Основен момент в някои психотерапии/процесинги е интеграцията на изтласканите в подсъзнанието усещания. Съществува една техника, наречена Ребьофинг (разработена от Леонардо Ор), във връзка с която Генадий Малахов описва интеграцията по следния начин:
(тексът по-долу е от книгата му "ПОБЕДЕТЕ БОЛЕСТИТЕ. Създайте си собствена оздравителна система", стр. 121-122; за да е по-разбираемо включвам и няколко изречения преди принципа за интеграция; имайте предвид, че текстът обяснява как да се постъпва с усещанията, възникващи при ребьофинга, но написаното според мен важи напълно и за усещанията, които преживяваме по всяко време и при всяка практика)


Първи принцип - екстаз. Същността му е в постоянното състояние на екстаз, в което всеки човек постоянно се намира, каквото и да усеща при това ... Тялото и разумът обаче подразделят всички усещания на полезни-приятни, и вредни-неприятни. Вредните и неприятните усещания предизвикват потискане - "отпадъци" в полевата форма на човека ...

Втори принцип - интеграция. Същността на този принцип е да се трансформира потискането в прославяне. За да се постигне това, трябва да си спомните какво е било направено неправилно по-рано и е предизвикало у вас неприятно усещане. Това усещане трябва да се преживее отново, но не както по-рано негативно, а позитивно - с радост и прослава. С други думи, трябва отново да преживеете негативното, като му се възхищавате и го боготворите. Съществуват няколко методики за практическото осъществяване на този принцип. Да ги изброим.

Да сме благодарни. Всеки човек изпитва чувство на благодарност за съществуването си, за настоящото си битие, за възможността да усеща всичко. Повечето хора обаче са ограничени в усещането на благодарност и признават благодарността си само за някои неща, а всъщност всичко, което имате, е настоящият момент. Така че бъдете благодарни за всяка част от него!

Адекватно сравнение. Ако се сравни картонената чаша с прекрасен кристален бокал, първата ще ви изглежда като боклук. Ако я сравним обаче със самата нея, тя ще се окаже обикновен съд за вода. Ако ръцете ви са обхванати от спазъм и го сравнявате с обикновеното усещане в ръцете си, спазъмът ще изглежда като болезнено, неприятно състояние. Ако спазъмът обаче се сравни със самия себе си, той ще се стори като сладостно усещане на енергията на ръцете. Същото може да се каже и за болката. Не я сравнявайте с нищо, а се наслаждавайте на усещането за интензивна проява на енергията.

Признаване на ползата. Осъзнавайте това, което се случва с вас по време на сеанса на ребьофинг, и предизвиквайте усещане за благодарност.

Изумление. Усещанията, които възникват в тялото ви, трябва да предизвикват у вас интерес и очарование от енергийните преливания. В някои случаи това е напълно достатъчно за интеграцията.

Любов към всичко и възторг от всичко. Обичайте всеки момент от живота си. Ако обичате всичко, което съществува, просто защото го има, тогава ще интегрирате всичко. Възторгвайте се от всяка дреболия и ще интегрирате бързо. Да прогонвате нещо означава да прекратите интеграцията.

В резултат на интеграцията, ще се освободите от потискането и ще се изчистите от "отпадъците", значи ще бъдете по-здрави и енергични. Прославата на живота във всички случаи предизвиква повишаване на тонуса на физическото тяло, а смехът е признак за успешна интеграция.



Пуснах другаде и един текст за просветлението, който може също да представлява интерес за четящите тук :)

Редактирано от Kaлu на 30.03.03 23:04.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Anon]  
Автор Лия (***)
Публикувано30.03.03 22:35



Добре написано - синтезирано, точно и ясно. И според мен в основата на голяма част от практиките може да се намери тази техника.
Но има и още нещо - един опасен период, в който "отпадъците" се завръщат по навик.Особено тогава самоконтролът е важен елемент.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Лия]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано30.03.03 23:09



Е хубаво това с отпадъците.
Обаче ето-и в тази техника се казва, пък и на други места съм чела-приеми всичко. Ако не го приемеш, то прилепва към теб още по-силно. Така че единственият изход да се отлепиш, е да го приемеш.
Та сега от тази перспектива какво ще правим с отпадъците?

диви ягоди цветя и мирис на трева


Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Лия]  
Автор Anon (затихващ)
Публикувано31.03.03 11:15



Дисциплина си трябва винаги :)

"Отпадъците", за които става въпрос в текста, са в енергийното тяло, или както Малахов се изразява - в полевата форма на човека. Ти "регулираш" тяхното поемане (или генериране) чрез умението да интегрираш преживяванията си.

Редактирано от Anon на 31.03.03 11:16.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Anon]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано31.03.03 15:50



Как да интегрираш преживяванията си? Да ги приемаш без да им се противиш ли?
Не да казваш, че да обичаш е хубаво и да го приветстваш, а да казваш, че да ревнуваш примерно, че се заразих от явлението Миро, е нещо лошо и да се опитваш да избягаш от ревността. Или от ЧСЗ-то. Или от егото...колкото повече бягаш, толкова повече те дърпа...

диви ягоди цветя и мирис на трева


Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Kaлu]  
Автор Лия (***)
Публикувано31.03.03 21:05



Нямам нищо против приемането. Но така до го направиш това ми ти приемане, че да успееш да ги облагородиш, усъвършенстваш отпадъците. И тази техника си е точно на място в повечето случаи. Но понякога се изисква малко повече време, например когато навикът ти е станал втора природа.
Отрицателното се трансформира в положително, а като дойде време и на него ще му се види сметката.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Anon]  
Автор Лия (***)
Публикувано31.03.03 21:16



Енергийното тяло е във връзка с нагласите, емоциите,чувствата и мислите.
Когато нещо осъзнаеш то губи силата си и вече не те впримчва, не си
зависим. Поне така мисля.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Лия]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано01.04.03 11:45



Като му дойде времето ли? А защо не сега? Нали живеем тук и сега.
А когато навикът ти е станал втора природа...точно за този случай говоря, то иначе и баба знае.
Когато си изградил навици или условни рефлекси, или си прилепнал-за тогава става въпрос. Иначе всеки го може всякак. Стига да е осъзнат.
Обаче навици с осъзнаване само не се лекуват обикновено...

диви ягоди цветя и мирис на трева


Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Лия]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано01.04.03 11:48



Нагласи, емоции, чувства и мисли-точно, много си права. Само дето осъзнаването не винаги помага. Всъщност точно, където най-ти трябва, там не помага. Помага разбира се, но не е панацея, както учи Ошо.

диви ягоди цветя и мирис на трева


Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Лия]  
Автор Anon (затихващ)
Публикувано01.04.03 21:37



Има такова нещо, преживявал съм го лично не веднъж, но макар в някакъв период след мига на осъзнаването проблемното усещане или реакция наистина да губи всякаква сила и значение (и преживяването е прекрасно), по-късно то може да се завърне пак. Вече не е със същата интензивност, и ако обърнеш внимание се справяш по-лесно от преди, но е възможно да се налага да правиш това неколкократно.

А край себе си имам пример на човек комуто много пъти съм помагал да осъзнае нещо, и въпреки това той продължава редовно да затъва в същата кал. Не знам, ако някой път сам стигне до осъзнаването, без чужда помощ, може би ще има по-сериозен ефект.

Но за да се върна на цитираното по Малахов - струва ми се че ако тези принципи се усвоят добре във всекидневието, няма да има нужда да си хабим времето да се ровим из себе си - ще можем да интегрираме в момента, когато проблемът се появи.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Лия]  
Автор Anon (затихващ)
Публикувано01.04.03 21:48



Всъщност една от идеите е да спреш да класифицираш усещанията си като положителни и отрицателни :) Ако тръгнеш да ги "облагородяваш", това е форма на отхвърляне. А и докато интегрираме може би е по-добре да не се занимаваме с по същество религиозни въпроси (доколкото опират до много повече вяра отколкото лична опитност), касаещи "енергийно тяло", "енергийни отпадъци" и т.н. Техниките работят и без да вярваме и мислим за подобни неща.

Има и "техники" за трансформиране на чуждия негативизъм (енергия), насочен към теб, вместо просто да не го допускаш в себе си, но това май е друга история :)



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Kaлu]  
Автор Anon (затихващ)
Публикувано01.04.03 22:09



Е какво сега, да повторя целия текст на Малахов ли :)
Не е ли добре написано там как да интегрираме?

Прослава на цялото богатство на Живота. И т.н. И това има мощен трансформиращ ефект върху собствения живот.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Anon]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано02.04.03 01:15



Така е.
Сетих се един лаф от парадоксалната...
Ако това, което съществува, не е твое, твое е това, което не е проявено. Самото осъзнаване на този факт те прави по-богат.

диви ягоди цветя и мирис на трева


Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Anon]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано02.04.03 01:20



Да не затъва от инграми? Аберацийки?
Тоя твоя познат...
Искаш ли да го оправя веднъж и завинаги?

диви ягоди цветя и мирис на трева


Тема Я кажинови [re: Anon]  
Автор nbb (весела)
Публикувано02.04.03 09:00



къде мога да прочета за другата история ? Писал ли си в някой от клубовете как може да се трансформира чуждия негативизъм или да продължавам да се пазя както си знам ?

Вярно е това, в което вярваш !


Тема Майстор Сръчко :))нови [re: Kaлu]  
Автор Anon (затихващ)
Публикувано02.04.03 18:51



Зависи от концептуалния модел, в който обясняваш поведението. В твоя човекът сигурно от това страда - инграми и аберации.

Да го оправиш веднъж и завинаги (а дори не си го виждала и не знаеш за какво точно става въпрос) - брех че самоувереност!!

Ми ако например е някой много грозен и не може да си намира жени, и това му е огромен проблем - как ще да стане да го оправиш веднъж и завинаги, а ?

Той скоро си записа някои неща, които не бива да забравя, и ще си ги припомня честичко, та да видим първо резултатът от това
Демек ще действаме още малко по линия на осъзнаването

Редактирано от Anon на 02.04.03 18:51.



Тема Re: Я кажинови [re: nbb]  
Автор Anon (затихващ)
Публикувано02.04.03 19:05



Май не съм писал за това.
И умишлено сложих думата "техники" в кавички.

За тази възможност знам от един курс за чакрите, но се спомена съвсем бегло, без да се обяснява. Вероятно щото не е за всеки работа.

Доколкото съм си мислил, свързвал чутото и опитвал да усещам, "техниката" има доста общо с осъзнатостта и любовта. Въпрос на отношение към другия и самоконтрол.

Това вече не е въпрос да се пазиш, а нещо повече. За да се пазиш е достатъчно да не допускаш в себе си агресията, насочена към теб (или групата, в която си). Това е добро за теб, но не помага на този, от когото излиза агресията. Той дори може да се ядоса още повече. И някои по-примитивни хора биха били напълно доволни от подобен резултат.

За да трансформираш трябва да го допуснеш до себе си. И е опасно. Трябва да си много добронамерен, и същевременно уверен в себе си човек.

Става чрез вътрешна сила (в обичайния смисъл) и истинска заинтересованост да му помогнеш, без да изтъкваш себе си. Чрез доброта.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Kaлu]  
Автор Лия (***)
Публикувано02.04.03 19:30



Според мен пълното осъзнаване на дадено нещо те освобождава от зависимостта му.Всичко преди това са малки крачки, подготовка.
Поне при мен осъзнаването идва изневиделица, когато най-малко съм го очаквала или съм престанала да го очаквам. Изумление и радост.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Anon]  
Автор Лия (***)
Публикувано02.04.03 19:43



По време на самият процес няма класификация. Преди и след това има.
Когато си с положителна нагласа можеш да облагородиш какво ли не и тогава няма отхвърляне. При мен вярата е на умерено ниво и то не е точно вяра, а усещане за нещата. Вярно е, че техниките работят, но май работят най-добре когато ти е едно такова слънчево и лъчезарно.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Kaлu]  
Автор Лия (***)
Публикувано02.04.03 19:44



Ами не помага я. Като го няма как ще помага.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Anon]  
Автор Лия (***)
Публикувано02.04.03 19:53



Тези техники наистина пестят време. Осмовният им плюс е, че ти изострят вниманието и го приучават да бъде концентрирано.
Осъзнаването в повечето случаи не става от раз. Ти просто помагаш на този човек по пътя. Няма вечно да затъва я.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Лия]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано02.04.03 21:48



И незабавно се освобождаваш?
В момента, в който осъзнах, че цигарите са вредни...и там си остана осъзнаването-в оня момент.

диви ягоди цветя и мирис на трева


Тема Re: Майстор Сръчко :))нови [re: Anon]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано02.04.03 21:55



Ти не знаеш ли, че грозните мъже са по-чаровни?
Я виж броя на обожателките на Белмондо и на Делон...
Не е до грозота, а е до светоусещане, че си грозен и после комплексиран и после колелото се завърта...

А за поизхвърлянето-прав си....ма всяка реклама си е живо изхвърляне...

диви ягоди цветя и мирис на трева


Тема Благодаря,нови [re: Anon]  
Автор nbb (весела)
Публикувано03.04.03 09:07



явно още не съм дорасла за този случай, за който се интересувам. В смисъл, че нямам необходимата сила или не знам как да се справя.

Вярно е това, в което вярваш !


Тема Смяташ ли,нови [re: Лия]  
Автор nbb (весела)
Публикувано03.04.03 09:10



че е достатъчна само своята положителна нагласа, когато общуваш със силно мнителен човек ?

Вярно е това, в което вярваш !


Тема Пожелавам тинови [re: nbb]  
Автор Anon (затихващ)
Публикувано03.04.03 09:20



да дораснеш скоро, защото ако само се пазиш, човекът отсреща обикновено не остава с агресията си, а се опитва да прехвърли "топката" на следващия по веригата.

Както се даваше пример някъде - шефът навиква подчинения, той се прибира в къщи и навиква жена си, тя навиква детето, то - по-малкото братче, а последното набива котката... Е, ако имат котка де



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Лия]  
Автор Anon (затихващ)
Публикувано03.04.03 09:26



> при мен осъзнаването идва изневиделица, когато най-малко съм го очаквала
Ако работиш върху себе си при наличие на сериозен вътрешен проблем в момента, осъзнаването вероятно ще дойде, като по поръчка

Тази работа може да бъде чрез техника от Менсинг, прилагане принципите на интеграцията, с които започнах темата, четене/препрочитане на някоя много специална за теб книга, разговор с човек който си приела за учител, и т.н.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Лия]  
Автор Anon (затихващ)
Публикувано03.04.03 09:28



Ама когато ти е "едно такова слънчево и лъчезарно" защо са ти други техники

Да ти е слънчево и лъчезарно май е най-голямата техника

Редактирано от Anon на 03.04.03 09:28.



Тема Хм,нови [re: Anon]  
Автор nbb (весела)
Публикувано03.04.03 10:19



едва ли е достатъчно това, което казваш. На мене все ми е весело, но срещам хора, които са в противоположната скала и искам да ги направя и тях като себе си, а и те уж го искат, но явно е само уж, та не се получава.

Вярно е това, в което вярваш !


Тема Благодаря,нови [re: Anon]  
Автор nbb (весела)
Публикувано03.04.03 10:23



не е толкова фатално, защото човекът не е от близкото ми обкръжение.
Но ще трупам сила де, не се знае знае ли се.

Вярно е това, в което вярваш !


Тема Re: Хм,нови [re: nbb]  
Автор Anon (затихващ)
Публикувано03.04.03 10:32



"слънчево и лъчезарно" и "весело" не е съвсем едно и също

Всъщност имах предвид друго. Постингът ми беше отговор на Лия, а не на твоя въпрос към нея. Ставаше въпрос за проблема със себе си, не с настороението на другите.



Тема Re: Смяташ ли,нови [re: nbb]  
Автор Лия (***)
Публикувано03.04.03 21:41



Мнителният човек в този случай, предполагам представлява някой, който е изключително недоверчив и изпълнен със съмнения. Можеш да пробваш да го приемеш такъв какъвто е. На неговите претенции не отвръщай с твои. Нека няма очаквания спрямо него.




Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Anon]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано03.04.03 22:53



...процесинг на Фанч или пък някоя хъбардова техника...

диви ягоди цветя и мирис на трева


Тема Re: Смяташ ли,нови [re: Лия]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано03.04.03 22:55



Какво ще кажеш за темата boomeritis в окулта?

диви ягоди цветя и мирис на трева


Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Kaлu]  
Автор Anon (затихващ)
Публикувано04.04.03 10:25



Умишлено ги пропуснах поради някои причини, една от които беше да видя можеш ли да не се обадиш

Е, не можеш
Още процесинг трябваааа



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Anon]  
Автор KaлuМодератор (горска поляна)
Публикувано04.04.03 15:38



Пфу...


диви ягоди цветя и мирис на трева


Тема Re: Смяташ ли,нови [re: Kaлu]  
Автор Лия (***)
Публикувано04.04.03 18:15



Тъй като сега съм на вълна да се тренирам да правя нещата без очаквания, не мога да взема кой знае какво отношение по въпроса. Можеш да опиташ ако искаш, идва момент когато разбираш колко енергия хабим в очакване и то за дреболии. И колкото е по-голямо очакването толккова по не стават работите, колкото е по-малко сякаш си се подреждат от самосебе си.
Изобщо не ме очудва, че до там са стигнали нещата. Западното общество с начина си на мислене е способно да изплагиатства и изкелефенчи какво ли не само и само да си угоди.
Но предпочитам да следя темата на Анон в Кастанеда.



Тема Re: Методи на интеграциянови [re: Anon]  
Автор Лия (***)
Публикувано04.04.03 18:32



Тези техники като имена не ми говорят кой знае колко.
Заинтересувах се, защото ми направи впечатление близостта с някои източни учения.

Цитатите ти в Кастанеда наистина си ги бива, има много добри попадения.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.