Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:32 17.05.24 
Религия и мистика
   >> Процесинг
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Great Mysteries Reexaminedнови [re: Dracoid]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано09.03.03 03:34



Хм, трудно ми е да се съглася че съзнание има навсякъде.

Поне на мен ми се струва, че съзнание може да има над определено ниво на организация на материята. Нашите наблюдения са за органичния свят, но не пречи разбира се и ако се създаде живот на силициева основа например. Или някоя изкуствена, достатъчно гъвкава система.

Мисля че квантите нямат нищо общо. Само огромно струпване на частици с определен тип взаимодействие помежду си и определени енергетични взаимоотношения може да се класира сред претендентите за съзнание. Това взаимодействие не може да е хаотично, защото в изцяло хаотични системи ентропията е максимална, няма възможност за получаване на енергия за целенасочен процес, а съзнанието е най-вече подреденост. Мисълта ми е, че съзнанието е групов процес.

В основата на квантовите компютри също стои организираност. За сега разбира се тя е много ниска, и не може да се говори за съзнание (все едно в сметачните машинки "Елка" да има съзнание).

Може би съзнание може да възникне и в прост силиконов чип. Но сегашните 60 милиона транзистори явно за нищо не стигат, вътрешната организация не е гъвкава, преблемът с прегряването също пречи. :))



Тема Re: Great Mysteries Reexaminedнови [re: geri]  
Автор Kaлu* (диви цветя)
Публикувано09.03.03 11:28



Не е лошо да обясниш какво разбираш под съзнание първо...



Тема Re: Great Mysteries Reexaminedнови [re: Kaлu*]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано10.03.03 00:56



Сама не знаеш колко си права!
И аз съм поддръжник на становището, че преди да се спори м/у науката и окултизма, трябва да се уточни за какво се говори. Щото с едно и също име често се обозначават различни неща.

И така, съзнание е единен, цялостен процес на отражение на действителността, включващ в себе си всички форми на психичната дейност: усещания, възприятия, представи, мислене, внимание, чувства, воля.

Така че по-горе говоря точно като за процес.

А твоето определение?



Тема Re: Great Mysteries Reexaminedнови [re: Kaлu*]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано10.03.03 01:00



Всъщност ти за колко знаеш?



Тема Re: Great Mysteries Reexaminedнови [re: geri]  
Автор Kaлu* (диви цветя)
Публикувано10.03.03 18:39



Съзнанието е единствената истинска жива същност, всичко останало са форми, с които то се сдобива в процеса-да в процеса-но не само на отражение, а и на съзидание и творчество.
Съзнанието е единственото, което е способно на творчество...



Тема Re: Great Mysteries Reexaminedнови [re: Kaлu*]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано10.03.03 19:52



Това не е дефиниция, а описване на съзнанието чрез самото него.

Нима бактерията няма жива същност? А разстението? А какво е живот? Какво е истинска и какво фалшива жива същност? Нима самото делене на клетките и изграждане на нещо голямо не е творчество?

Внимавай, противоречиш си! "Съзнанието е единственото, което.." - не правиш ли прибързани заключения? Ха сега де! После науката била виновна...



Тема Re: Great Mysteries Reexaminedнови [re: geri]  
Автор Kaлu* (диви цветя)
Публикувано10.03.03 20:39



Аз да съм казала, че бактерията няма съзнание?
Ти си в плен на представите си, че съзнание има само човекът.
И че човекът е венец на творението.
И не само бактерията, камъкът има съзнание, само че много много заспало...всичко има съзнание наа различна степен на будност.



Тема Re: Great Mysteries Reexaminedнови [re: Kaлu*]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано11.03.03 02:31



Ами да! Всичко има съзнание. Верно че и камъка има съзнание, свободна воля, творческо начало, може да взема решения, така е май. И пясъка, и въздуха, и най-вече НИЩОТО. Просто не разбрах защо в твоята дефиниция беше включила живота като необходимост за съзнание. То и Интернета е съзнателен един, и изобщо, ЩО ПЪК НЕ!!!!!

Нали? Това е по твоя метод, да не се отхвърля преди да е доказано. И за да го приложим до край, не трябва да се отхвърля възможността че това по-горе може да е невярно: точно толкова, колкото че може и да е вярно. Ей това е знание за нещата, хехе! Или не съм прав?

Решихме проблема направо!

И сега какво? Какво следва по твоя метод? Приемаме си което ни харесва от горното и го обявяваме за знание? И попадаме в собствения си капан, че отхвърляме останалото? И се въртим като пате в кълчища, нали! Хайде, помагай...



Тема Re: Great Mysteries Reexaminedнови [re: Kaлu*]  
Автор Opo (бългarin?)
Публикувано11.03.03 09:56



Хората търсят Бог - "там на небето" седнал на едно облаче.....пускащ дъждец....А той е във всеки атом ! Когато учените откриха, че атомът не е най-малката неделима частица /йогите го знаеха преди стотици години !!!/
и можаха да наблюдават разните прутони, неутрони, и др. "они" в д-ние - те ги нарекоха с разни имена - но.....не можаха да обяснят какво ги движи.....коя сила ги движи в точно определени орбити.....А това е тази Енергия - Бог. Най-интелигентната Енергия. Тя е във всичко, но не се проявява винаги. Понякога стои в бездействие.....

"Разменяй, а не отменяй становища!"
"Глупостта е сляпа за своята глупост"
( Oro )


Тема Re: Great Mysteries Reexaminedнови [re: geri]  
Автор Kaлu* (диви цветя)
Публикувано11.03.03 18:33



Чете ли мисълта на Паскал, че ако хвърленият от нас камък имаше свободна воля, със сигурност щеше да си мисли, че лети по свободна воля?
Какво правиш ти по свободна воля? Раждаш се? Умираш? Живееш без храна или без въздух? Не спиш изобщо? Спираш сърцето си и пак го пускаш? Или може би караш червата си да къркорят?
Я вземи и не мри с твоята свободна воля.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.