Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:14 27.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: За пенсията - превантивно [re: crystalkyle]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано15.01.13 08:37



1) Нашите тука са по-големи, около мин заплатата излизат ако си бачкал през цялто време с добра заплата

2) Ние имаме допълнителни договори за това осигуряване, то е отделно от трудовия договор, ако смениш работа натрупаното се запазва, ако и новата работа имаш същото групово осигуряване всичко продължава както преди, ако нямаш тогава натрупаното от старата работа ще си го получиш като станеш на 65 години.

3) Отиваш в коя да е банка и искаш среща с финансов съветник, той ще ти обясни надълго и нашироко, да не говорим че вероятно до гишето на банката ще е пълно с брошури, рекламиращи и обясняващи пенсионните сметки и разните инвестиции, които тук всяка банка предлага



Тема Германия [re: crystalkyle]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано16.01.13 18:48



Препоръчвам на всеки, който има немско гражданство да направи Antrag auf Kontenklaerung (Deutsche Rentenversicherung). След изясняване на стажа DR изпраща всяка година писмена информация за приблизителната големина на бъдещата пенсия.

Покрай влизането ни в ЕС се поинтересувах дали ще ми признаят тук някакви години от България за пенсионен стаж. Отговорът беше, че не е необходимо да се прави каквото и да било, един ден немците щели да изискат по служебен път данни - например къде какво съм учил, следвал, военна служба и т.н. Като знам обаче, какъв хаос е в родината, едва ли ще доживея подобно чудо.

Дарки е обяснил останалото. Аз лично се забавлявам от 15-тина години с променлив успех на борсата. Струва си, но трябват здрави нерви и непрекъсната информация, а напоследък взе да ме домързява. Май е време да инвестирам в жени и червено вино, всичко останало е чиста загуба.



Тема Re: За пенсията - превантивно [re: crystalkyle]  
Автор Muskat (оптиМис(т)ка)
Публикувано16.01.13 19:35



Amazing

Любими са ми опал, хризопал и тюркоаз или комбинацията на корали с тюркоаз.
Намирам много индивидуалност и стил в бижута с минерални камъни и не ме вълнува дали пасват на зодиаклния ми знак или не.
"О,слабост, твойто има е жена!"

По топика - тук на определена възраст осигурителният институт на база внесените до този период пенсионни вноски, изпраща съобщение за евентуалното цифрово измерение на пенсията. Вземат се пред вид и годините в университета, майчинството или ако има преквалификация, напр.
Мисля, че няма място за паника, стига добрата стара Европа да не се подхлъзне като Big Brother

Записа ли се вече за лондонския маратон




Тема Re: Германия [re: XlNG]  
Автор Muskat (оптиМис(т)ка)
Публикувано16.01.13 19:43



България и Германия имат спогодба за признаване на трудовия стаж, но годините се изчисляват по коефициент, т.е. една година в Бг. не е = на една година в Де!
Това за служебния път не съм го чувала, както и не вярвам в подобни чудеса


За другото си прав - Cherchez la femme




Тема Re: [re: XlNG]  
Автор иливap (Counselor)
Публикувано17.01.13 21:17



Отговорът беше, че не е необходимо да се прави каквото и да било, един ден немците щели да изискат по служебен път данни - например къде какво съм учил, следвал, военна служба и т.н.

Искаш да кажеш, че Германия ще си изиска сама информация от България за евентуален трудов стаж там? Или не разбрах идейния замисъл ...

Дир ми изяде B-то на ника Виливар, та временно ще е така. :)


Тема Re: [re: иливap]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано18.01.13 09:37



Точно това е идеята, нали ни "хармонизират" в ЕС. Немците могат действително да изискат информация, но не вярвам, че някой ще им я даде. Или ако я даде, кой знае какво ще оплетат пак.



Тема текст от друг клубар:нови [re: crystalkyle]  
Автор DarkSideМодератор (of the moon)
Публикувано21.01.13 08:39



нямам право да пиша в клуба по незнайни причини,но искам да споделя за Kontenklaerung-а в Германия, може да е полезно на някого....Вие преценявате дали да го публикувате или не

Поради смяна на държавата, 2010 правих Kontenklaerung в Германия-изискаха ми оригиналните български дипломи за средно образование, Университет и българската трудова книжка. Тия документи бяха копирани и заверените им копия (!) ми бяха дадени. Deutsche Rentenversicherung Bund изпрати оригиналите в Бг за проверка на достоверността им. След 2 г все още нямах документите обратно, но имах формуляра с Kontenklaerung от немците ( от средно образование през майчинство до последната ми година работа в Германия). След запитване на Deutsche Rentenversicherung Bund, получих документите си на новият си чуждестранен адрес от нашето Вътрешно министество....

такъв Kontenklaerung ми беше кзано да се прави на около 10г, ако няма някакви драматични промени....(като майчинство например или смяна на страната)




Тема Re:нови [re: XlNG]  
Автор иливap (Counselor)
Публикувано21.01.13 21:49



Звучи ми като развален телефон. Едната страна е България, значи няма да се получи така, както е замислено.

Дир ми изяде B-то на ника Виливар, та временно ще е така. :)


Тема реформа в УКнови [re: иливap]  
Автор crystalkyle (ентусиаст)
Публикувано23.01.13 12:12



Закачам се за последния постинг. Благодаря на всички, които се включиха.



Оказва се, че наистина в УК положението е най-меко казано "каша" (цитирам Икономист). През 2017 готвят реформа. Към момента сме най-зле в сравнение с останалите страни в съюза - т.е. ако средно пенсията в ЕС е ок. 62% от медианата на заплатата, на която са се осигурявали, в УК е 37%. Към момента структурата на пенсиите е - задължителна, гарантирана от държавата (в момента 107 лири на седмица; за тези, които ще се пенсионират след 2017 - 144 лири), съществува и система за допълнително пенсионно осигуряване, но след реформата, тези, които сме участвали в нея, на практика ще загубим от неблагоприятния коефициент за инфлация и тази допълнителна система се очаква да бъде премахната. С други думи, единствената причина да не се паник'освам, е май, че докато стигна до пенсия, или камилата, или камиларя... И най-вече да се помни, че спасението е в ръцете на давещите се.

А в България е сигурно още по-страшно...



Тема Re: реформа в УКнови [re: crystalkyle]  
Автор ФишPиб (Емарципанена)
Публикувано23.01.13 12:35



Кристълкайл,

нямам идея за какво бъдеще(обозримо или не) си се закъхърила, но има един чудесен вариант сега - английска/американска пенсия я харчиш в България. Макар да познавам пенсионери със 700 лв пенсия, които въобще не живеят зле. А представяш ли си със 700 лв пенсия да живееш в Куба, където е 25 долара.

Бъди здрава! По-скоро (ако не бъркам) оправяй се и се радвай на живота!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.