Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:40 01.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Ние,Българите...  
Авториpинa (Нерегистриран)
Публикувано03.08.04 05:42



Здравейте!
Напоследък много си мисля как си минава времето,много от нас-хора учили и преучили мият чинии,автомивки и клозети,а животът си тече и ние,вместо да помагаме на НАШАТА страна, си губим времето с ниско квалифицирани работи в името на това един ден... евентуално да си купим къща и кола,да живеем нормално някакси.Мои приятели ,които работеха като келнери ,се върнаха у дома и сега имат нормално платени работи и си живеят доста добре.Докъде свършва желанието за нормален живот и къде започва безотговорността-груповата ни безотговорност по отношение на страната ни.Не смятате ли че точно ние трябва да помогнем, вместо да си крием постоянно главите в пясъка и се правим че не забелязваме как страната ни загива.Не искам да ми пишете със злоба и простащина, искам всички да се замислим защо и докога ще бездействаме. Нека сме сериозни поне веднъй.Благодаря ви.



Тема Re: Ние,Българите...нови [re: иpинa]  
Автор4 (Нерегистриран)
Публикувано03.08.04 16:52



Ирина, ти добре ли си? В първия момент мислех да ти тегля една, защото все се намира някой депресар да се опитва да ни гъделичка по родолюбивата струнка. После ми дожаля за теб. Самотна и объркана звучиш.
Да те питам защо си мислиш, че един голям процент от нас не живеем добре? Живеем си даже супер. Имаме си нормална работа, не мием чинии, както си мислиш. Под нормална работа разбирай нещо, което ни е интересно, по-специалността и с минимум средна за страната заплата. Кола можем да си купим веднага или вече имаме. Къщата е нещо по-особенно. Някои от нас просто не са решили, че им трябва собствена къща.
Друг е въпроса, че ти може да страдаш за роднини и приятели. Да не ти е потръгнало и т.н.
Аз не се чувствам безотговорна, никак даже. Някой беше казал, че дома ти е там, където се чувстваш добре. Тук където съм се чувствам така. В много отношения държавата, в която живея ме закриля в по-голяма степен от собствената си държава. Затова не ме е яд за един цент данък, който плащаме. Случвало ми се е да съм обект на дискриминация, на лошо отношение от местни. Но ми се е случвало да ме тъпчат и в собствената ми държава. Даже далеч по-жестоко и със сигурност неизброимо по-често... Ако мога да избера къде да расте детето ми , бих желала да е тук.
А ти действай! Ние много съобщения, като твоите сме чели. Но до сега един не се е появил да пише аз съм еди кой си, върнах се, направих това и това за България.
И не си мисли, че си заравяме главите в пясъка. И на нас някои неща са ни просветнали, не си само ти, която си мисли по ей такива въпроси.



Тема Re: Ние,Българите...нови [re: иpинa]  
Автор oня cъщия, 123 и т.н. (тъпо ухилен)
Публикувано03.08.04 19:01



Ееех, Иринкееее, Иринкеее...

Ти би ли казала от кои си - от тези дето миели чиниите, или от завърналите се, дето подпомагат на страната си? Ама честната, ОК?

Щото аз съм от тези, дето още мият чиниите...своите де, понякога и на някоя приятелка и мия чиниите - това е чудесен способ да си изчистя мръсотията по ноктите, събира се там прах...ни мъ питай

Сега сериозната - ОН ДЕ РЕКОРД!!! Във всяко класово общество има и по "уредени" и по малко уредени. Опита за безкласовото общество не сполучи май никъде, нали?

Та някои мият чинии в ресторант, някои плащат и за миенето на чиниите,
като си плащат за ядене в ресторанта, и ВИНАГИ има миещи чиниите.

Да не би ти да говориш за получаване на удоволствие от работата, която вършиш, или за адекватно заплащане...за положения труд, или за насъщните нужди?

Щото ако е за заплащането, дай да говорим за економиката в Бг и да я сравним с економиката в една уредена държава...или няма нужда

Или изобщо става въпрос за носталгия Я да ти кажа един стар виц, от Татово време...

Един нашенец преминал нелегални границата, само с една малка раничка, и като го 'фанали..гръцките граничари, проверили му багажа.

Гледат бельо, чорапи, нещо за хапване и...РАБОТНИЧЕСКО ДЕЛО!!! Питат го - к'во т'ва? и той им казва - ааа, това е лекарство против носталгия, кат' мъ фане носталгията, препрочитам уводната статия и шъ ми мине

Айде сега горе главата, усмихни се, па ако искаш - отговаряй - да ти припомня, попитах те нещо, нали

Хм...значи тук ли трябва да покажа колко съм остроумен...а'ре няма нужда...


Тема За училите и преучили нереализирани БГ талантинови [re: иpинa]  
Авторфилocoф (Нерегистриран)
Публикувано03.08.04 19:51



Времето си минава, както го прекара човек. Тези учили и преучили явно нищо не са схванали от наученото, ако мият чинии и клозети като постоянна работа.
Няма нищо лошо да минеш през различни нива на една организация, но да останеш на най-ниското стъпало за дълго време означава, че там ти е мястото.
А и без това България произвежда твърде много висшисти, като процент от общия брой младежи. Много млади хора отиват да следват само и само да отложат старта си в живота, да избегнат или отложат безработицата, да останат по-дълго на издръжка на родителите си, или поради липсата на каквато и да е професионална квалификация, когато завършат гимназия (пък било то и езикова).
Какво считаш за нормално платена работа в България? 200 - 300 евро на месец след облагане с данъци? това звучи като супер запата, ако живееш в провинцията в апартамента на родителите си и нямаш семейство и деца.
Тук, където живея, общ работник взема 80 - 100 евро на ден на ръка.
Майстор строител - 120 - 150 евро на ден.
Работник в ресторант - 30 евро за 4 часа
Чистач - 8-10 евро на час.
Сама можеш да сметнеш разликата. За да платиш сам месечния наем на тристаен апартамент, тук работиш една седмица. Три-четири дни работа са достатъчни да си купиш нова пералня например. с месечния си доход можеш да си купиш непретенциозна кола на старо.
Семейство с две-три деца, в което само мъжът работи /например като мазач/, може да си плати наема на къща с 3 спални, разхода за поддръжката на две коли, разходите за електричество, вода, храна, частна детска градина и удоволствия за децата и др.
За какво му е на такъв човек да ходи в университета и да тормози себе си и преподавателите, при условие, че може да се издържа достатъчно добре и с професията, която упражнява и е щастлив с това, което е?

Един от проблемите в България според мен е, че образователната система се опитваше да създава многостранно /с тенденция на всестранно/ развити личности, които в никакъв случай не могат да бъдат щастливи, ако не станат началници, инженери, агрономи или там каквито и да е висококвалифицирани кадри. Но някой все пак трябва и да работи. На една икономика са нужни много повече изпълнители, отколкото началници. Това е предпоставка за личната драма на много висшисти, които в чакане на мечтаната работа стоят безработни или работят нещо временно на ниска /според самооценката им/ длъжност и обидно /според талантите им/ заплащане.

Нямам никакви угризения и не мисля, че постъпвам безотговорно към родината си, като намирам своята реализация, работя и живея в друга страна, а не в България.
Когато ме питат не крия българския си произход и показвам всеки ден, на хората, с които общувам, че работя отговорно и сериозно, не мамя, не прося, не спя на улицата, не крада, не убивам, и т.н.
Всеки един българин в чужбина, когато казва, че е българин, представя чрез себе си България. И разбирам, когато хората ме гледат със съчувствие, като им кажа, че съм от България.
Има милиони хора с български паспорти. Някои от тях дори трудно говорят български, но според паспорта си са българи. Сметката е проста - повече хора с български паспорт - повече български гласове в европейския парламент, когато приемат България в ЕС, по-голямо финансиране за български проекти и т.н.
Някои от тези хора с български паспорти ходят да заработят в Европа чрез кражби, измами, проституция и др.
Веднъж пресекли границата се считат от властите за българи и криминалното им или неморално поведение създава лошо име за всички българи.

Като говориш за бездействие, може би включваш себе си, но това звучи по-скоро като призив ДАЙТЕ ДА ДАДЕМ. ПОМОГНЕТЕ ДА ПОМОГНЕМ

Аз не бездействам, а работя всеки ден за личното си благополучие
Ако работя в България в провинцията същата работа и за същото време няма да имам и 1/8 от дохода, който имам тук нито същия стандарт на живот
Както може да се отбележи, България не е Норвегия и не глези своите граждани. Ако се разболея, не мога да си отида в родината на социални помощи, както правят англичаните и други нации например.
Т.е. трябва самостоятелно да се погрижа да своето осигуряване и бъдеще.
А в България има да плащаш зравни, социални и пенсионни осигуровки, и като ти се наложи пак ще плащаш за прегледи и всичко останало. А социалната помощ е колкото да не умреш от глад. А като дойде време да се пенсионираш /на 70+ години ??? ще вдигнат възрастта, няма как/, ще ти кажат, съжаляваме, но няма млади хора да работят и да плащат твоята пенсия.



Тема Re:самозабравил си сенови [re: филocoф]  
Авториpинa (Нерегистриран)
Публикувано04.08.04 02:49



"За да платиш сам месечния наем на тристаен апартамент, тук работиш една седмица. "Хахаха,ти къде живееш?Аз плащам 800 долара на месец за студио.Тристаен апартамент в хубав квартал струва поне 2000 долара!Колко трябва да получаваш ,за да си позволиш този разкош?Храната е около 500долара на месец-без ходене по ресторанти.
Но не това е най-важното.Нашата безотговорност е нещо реално за всички българи,които живеят в България.Според вас, всички ,които са заминали от Родината трябва да се правят на ударени и въобще не трябва да инвестират или да правят дарения,а да си пълнят огромните търбуси и все едно България не съществува?Твоите деца на какъв език ще говорят и въобще ще бъдат ли българи?Съмнявам се.Според теб всички българи трябва да емигрират и Родината да изчезне от картата на света?За няколко евро такива като теб и майка си биха продали!



Тема Re: Ние,Българите...нови [re: 4]  
Авториpинa (Нерегистриран)
Публикувано04.08.04 03:06



Не се прави на интересна,нищо ново не каза!
Значи всеки, на когото му пука за Родината си ,е самотен и объркан?Левски е бил самотен и объркан?Всички ,които са дали живота си за Родината си са били нещастници и вместо да емигрират някъде на тихо и спокойно ,т.е да се заврат в миша дупка и да се престорят на щастливи глупаци като теб,те са тръгнали да се бият за страната си?За щастие(заради точно такива като тях!) нас ни има и не ни се налага да си даваме живота буквално.Но какво пречи на такива като теб-преуспели и ояли се да помогнат под конкретна форма-да инвестират пари и идеи,да в бг училища и библиотеки,например.Но защо да си мърдаш дебелия задник,не е ли по-добре да се престориш на умряла.Не си българка,каквото и да пише в паспорта ти.
И за край ще кажа,че морално развитите хора не се интересуват само на тях да им е меко и удобно-аз съм много щастлива в личния си живот-а гледат да помогнат и на другите да им е добре.Защото личното щастие не е достатъчно,ако имаш гражданска позиция и си я отстояваш.Такива като теб и 4 очи да имат, пак нищо няма да видят и разберат със затлъстелия си мозък.Едноклетъчни.



Тема Re:?нови [re: oня cъщия, 123 и т.н]  
Авториpинa (Нерегистриран)
Публикувано04.08.04 03:22



Аз съм някъде по средата,щом питаш.И финансирам разни проекти от чужбина,защото вярвам че всеки от нас е длъжен да си остане българин ,където и да е!Възхищавам се на хора като Петрунов-разпространител на БГ вина в Щатите.Като не живееш в БГ ,поне и помагаъ отвън.И той какво прави-прославя ни по света.Ето че може!
Ако се върнем на въпроса-аз не съм и тръгнала да сравнявам икономиката( не се пише "економика",драги!) на страна ,тръгнала по демократичен път преди 15 години,ограбена от комунистите до шушка,и страна свободна да прави каквото си поиска през последните 200 години.Има голяма разлика,очевАдно е!Не мога да си представя как един истински българин просто ще замине и край-ще се държи като германец по отношения на България и ехидно ще се хили и присмива на бедните си сънародници.ЕТО ТАКИВА СТЕ ВИЕ.А носталгията си е носталгия за всеки емигрант.Какъвто аз съвсем не съм!
Човек трябва да надмогне себе си ,за да види че не е един на света,но това е въпрос на еволюция!



Тема Re:?нови [re: иpинa]  
Автор oня cъщия, 123 и т.н. (тъпо ухилен)
Публикувано04.08.04 04:22



Ееех , Иринка...в друга тема реших да не се препирам, ама като ме обобщаваш...и я ке 'окнем

Та ти "финансираш проекти" ...ъ...? Чудесно, пожелавам ти да не губиш...знаеш ли разликата между "инвеститор" и спекулант? Втория печели, първия губи, ама с поза

И аз минах този стадий, но като последен простак когато отказах да платя за стока, която не бях поръчал ('ми онази свърши, 'земи тази...ми казаха) , изведнъж станах антипатичен...човещина...

И като предложих да финансирам строеж на фалирал предприемач, и да се продават апартаментите завършени, само без кухненската секция и фаянса в тоалетните, печалба 50/50 делена с бездомните собственици на земята, ми казаха .......ааа, така не се прави в БГ...те получиха 3 криви апартамента от блок с 20 апартамента + търговска площ на партера+мазета...чиста реална загуба за тях 5 апартамента + 50 % от търговската площ и мазетата. Теоретичната ми загуба беше същата - fair deal...50/50, нали... ;-))

От 36 г почти не говоря български, само "чужденечески" , и като простичък си пиша economy =економика, engineer=инжинер...пълен простак

Е, и не съм от тези дето ехидно ще се хили и присмива на бедните си сънародници.ЕТО ТАКИВА СТЕ ВИЕ. Просто не искам да играя тази игра...

Е...и к'во ще кажеш с'а

Хм...значи тук ли трябва да покажа колко съм остроумен...а'ре няма нужда...


Тема Re:ти синови [re: oня cъщия, 123 и т.н]  
Авториpинa (Нерегистриран)
Публикувано04.08.04 05:38



Е,сега , недей се обижда.Аз пиша остро само за да накарам българите да се пораздвижат и да не се отчайват,а не за да наранявам когото и да било.Но нали знаеш:no pain-no gain.Ta така.Мисля че не зле всеки ,който може да прати колкото може на своето училище или да помогне с идеи поне.Н емисля е трябва да гледаме като странични наблюдатели и да дюдюкаме при всяка постъпка на нашите институции.Демокрацията ни е млада и грешките неминуеми.Ще ми се да имахме по-висок морал,да не крадяха толкова нито циганите(на дребно),и българите(на едро).You may say I'm a dreamer,but I'm not the only one...



Тема Re:нови [re: иpинa]  
АвторSublime (Нерегистриран)
Публикувано04.08.04 09:46



Когато кораба потъва напускат първо плъховете
България е на 1300 и кусур години, мислите ли, че това моментно състояние ще я унищожи?! Глупости! След всеки период на упадък има възраждане, което се наблюдава в момента. На някои хора им е по-добре да не го приемат обаче...жалко. Но всеки си решава,въпроса е да не пречи и обвинява другите за собственните си проблеми.
За много хора тук да обичаш Родината си е идиотщина, думата патриот е мръсна дума,или се използва като един вид обида, или обвинение?!В какво?! Не зная.
Има и други,които казват: аз съм много повече Българин от теб,който живееш в България.НЕ! Абсолютно не съм съгласен. Къде си плащате данъците,на какъв език говорят децата ви? Решението всеки си взима сам за себе си, но всеки ще понесе последствията си!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.