Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:23 20.04.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Kolko shte mi trqbvat za da se zaselq obratno v BGнови [re: vewjh]  
Автор8OOOOOO (Нерегистриран)
Публикувано28.01.02 04:21



Осем милиона имат щастието да живеят в България, останалите нямат това щастие, но имат всичко останало!



Тема Re: Kolko shte mi trqbvat za da se zaselq obratno v BGнови [re: patriot]  
Авторani (Нерегистриран)
Публикувано28.01.02 21:19



Koito e bil navun e mnogo trudno da se prisposobi otnovo. Sled niakoia i druga godina pak shte si putnik.



Тема Re: Kolko shte mi trqbvat za da se zaselq obratno v BGнови [re: 8OOOOOO]  
Авторs (Нерегистриран)
Публикувано29.01.02 11:14



300$ na mesec bih kazal che sa tvurde malko.
Ako decata ti uchat v gore dolu po-dobri uchilishta taksata e po 150$ na mesec za 1 dete.Parnoto za mesec dekemvri mi beshe 100$,tok telefon voda 25$,ako gveesh pod naem oshte 150$,hrana za 4chlenno semeistvo 150$,podrugka na kola i gsm okolo 50$.Za drugo ne se seshtam no smetkata ti izliza okolo 800$ i tova ne vkluchva oblekloto.Trabva da ti kaga che hubavi decki obuvki sa kolkoto pensiata na baba ti okolo 50lv.Smetkata koiato ti pravia e suvsem realna i izobshto ne preuvelichavam.Nie sme 3 choveka niamame kola i gsm i giveem s okolo 400$ na mesec(ne giveem pod naem i ne plashtame uchilishtna taksa).
A kolkoto do dobroto obrazovanie v BG to moge da si siguren che veche e v minaloto.
Ako se vurnesh v Bg shte si goliam glupak i niakoi den shte sugaliavash a decata ti shte te obviniavat.



Тема Re: Kolko shte mi trqbvat za da se zaselq obratno v BGнови [re: patriot]  
Автор balgarin (patriot)
Публикувано30.01.02 01:35



Zavisi moi chovek.
Ot mnogo neshta.
Dali si v Sofia ili v provinciata?
Profesia?
Mislia,che okolo 400-500$ na mesec.



Privetstvam ti ideiata.
Balgaria se nujdae ot hora koito ISKAT da rabotiat.

кажи НЕ а после преговаряй!!!!


Тема Re: Kolko shte mi trqbvat za da se zaselq obratnoнови [re: balgarin]  
Авторpatriot (Нерегистриран)
Публикувано30.01.02 15:32



Ti pxk, zemlqk, mnogo me podcenqva6,
Moje da porabotq ama kato gledam nqma koy da mi pla6ta.
Ami te tam na prezidenta mu pla6tat okolo 10lv/4as. Az navxn pod $30 ve4e ne padam, zatova pitam koy 6te mi pla6ta tam. Vpro4em may ima edin - Dr. (don) Korleone may se kazva6e...

Best wishes na vsi4ki i dano ne se nalaga naistina, no vse pak..., ako ostane6
valat 2-3 meseca na zapad, po4va6 da misli6 drugo - vsi4ki me dxrpat - kupi mi tva, kupi onova, may lekarstvoto e edna sesiq (pou4itelno-nakazatelna) v NRB , da vidqt kak pominuva naroda, da im izmrxznat gxzovete prez zimata i malko da po4nat da se sxpikasvat s meracite si...



Тема Нека и аз да кажа....нови [re: vewjh]  
АвторBoвaтa (Нерегистриран)
Публикувано30.01.02 18:41



Мисля, че се класирам за стар емигрант (е, относително де) в Америка съм от 12 години. Децата ми израстнаха тук – едното е родено тук. Минахме и през образобанието.

За тези, които се съмняват за качествата на образованието в България, само ще им кажа да си траят. По две причини.

Първата е, че нямат и хабер от пълния хаос и изкривени приоритети в американската образователна "система". Учудващо е, че с огромни суми (в сравнение с БГ) се постигат такива жалки резултати.

Втората е чисто статистическа и е само потвърждение на първата:

Ето класацията според ТИМСС. Забележете къде е България и къде САЩ.

PDF File!!! You need Adobe Acrobat installed to see this link!

Поразгледайте добре тази публикация. Там иам много интересни статистики за ефецтивността на образованието в световен ракурс.

А от лична перспектива – синът ми в 8 клас и преди време с ужас контстатирах, че никой не си е дал труда да ги научи на формулата на водата. Да не говорим че за менделеева таблица са чували само през плет, а за история да не говорим. Домашните им са смехотворни, тетрадки (както ние ги знаем – за домашно за работа в клас или класно изпитване) не съществуват. Всеки ден се учат всички предмети (няма програма), няма устно изпитване – непрекъснато попълват някакви тестове: един верен отговор и два грешни (като нашия изпит за шофьорска книжка).

Колкото до марихуаната и дргите негативи, дето са в България, питайте родителите на загиналите от лимонки, Калашници и най–обикновени пищови деца тук в Америка. Иначе и тук пафкат трева на поразия, но моите не го правят. Има твърда ръка в къщи, затова. А на комшиите техните са им са се качили на главата, което е типичното явление тук...

Така че, койот може да устиска в България – там за децата е по–добре.

Тука докъм десетгодишно никъде не можеш да го пуснеш (много е възможно да ти го продадат в Бразилия например). Разкарват се само в кола, до магазина и обратно. За "волно" детство и скитане по града и дума не може да става...

С неимоверни усилия запазих българското у тях. Знаят да четат и пишат, знаят в най–общи линии история и география на България, но само това драги ми съ–емигранти не е достатъчно. Ако не си попит с България, просмукан със спомените, гледките, мирисите и звуците и, ти, в най–добрия случай ще си само един добре информиран за Родината на родителите си чужденец. Защото от най–важното си лишен – емоционалната спойка.

За трагедията да израснеш без баба и дядо е друга, дълга и болезнена тема.

А ние сме между чука и наковалнята. Ако не бяха отговорностите ми от материално естество, и един час не бих останал в прехвалената Америка, Не защото не е хубава страна. Защото не е моята страна. И ако за дванадесет години не успях да я почувствам като такава, шансовете са, че това няма да се промени и в бъдеще.

А дойдох със съвсем противоположна нагласа...

Вовата



Тема Re: Нека и аз да кажа....нови [re: Boвaтa]  
Авторpatriot (Нерегистриран)
Публикувано30.01.02 19:22



Uvajaemi, blagodarq ti za mnenieto i osobeno za linka.
Tam obache po absolyutni pokazateli gledam 4e sme zad Canada i 4-5 shtata, t.e. ako ida v Michigan ili Quebec (s nay-dobxr math v Canada)ve4e sme statisti4eski predi Sofiq. Demek statistikata pokazva 4e po-dobre si stoy v Amerika. Emociite ....shte vidim, decata mi ne znaqt mnogo za RB ili ako znaqt neshto ot vestnicite - to e che ima zor + bezpari4ie i t.n. - negativi.



Тема Re: Нека и аз да кажа....нови [re: patriot]  
АвторBoвaтa (Нерегистриран)
Публикувано30.01.02 22:16



Внимавай, все пак в кое каунти в Мичигън попадаш. Защото, както ти е известно, няма нито универсални стандарти, нито единно обучение и какво и как се учи зависи на място от местния скул борд.

А ако смяташ, че месенето в Щатите е шега работа, твой проблем. Като второ емигриране е...

А според мене е по–важна средностатистическата оценка, в която и по наука и по математика сме пред Щатите...

Защото, ако гледаме от училище до училище и в БГ има по–добри и по–лоши гимназии.

Мога да срявня какво беше нивото на знания когато аз бях шестокласник с това, на което учат децата ми тук.

Сравнявам и факта, че без изключение (може и да има, но не зная за такива) пристигналите българчета тук ги записват с един или два класа напред, а тези, които са учили тук и се местят в България (имам достатъчно примери), се връщат с толкова назад, за да наваксат. Това също е признак.

За емоциите няма да споря. Всеки разбира патриотизма различно – това са субективни неща.

Попита – отговорих ти. Аз, за себе си, менние съм си изградил...

Вовата



Тема Re: Kolko shte mi trqbvat za da se zaselq obratno v BGнови [re: patriot]  
Автор rSKANDlNAVlJA (непознат)
Публикувано03.02.02 17:03



PRIJATELJU TI CETESH VESTNICI I RAZBIRASH CE SEGA ZA IZDRAJKATA NA 1 COVEK -V B-JA SA NEOBHODIMI-SREDNO-300 LV.SMJATAJ KOLKO CLENNO STE SEMEJSTVO I STE RAZBERESH!AZ SASTO SAM UMORENA OT CUJBINA-NO STE TRAJKAM ZA PENSIJA.MAKAR DO TOGAVA DA IMAM MN.VREME!INACE PARITE SE TOPJAT LESNO V B-JA!E-AKO SI SE POTRUDIL I SPESTIL DOSTA-NJAMA DA TE MISLAJA!JELAJA TI USPEH!NIE VSICKI POCTI SE ZAVRASTAME-TAM KADETO NI E KORENA!
SAS ZDRAVE!



Тема Re: Kolko shte mi trqbvat za da se zaselq obratno v BGнови [re: rSKANDlNAVlJA]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано03.02.02 20:37



Ne si biah hodila v Bulgaria ot 5 godini. Kato se vurnah tozi godina se pochuvstvah v kushti-hodih iadiah si banichki ,pieh boza(shtoto tuk si niamame)....Puskah deteto da ticha nagore-nadolu po ploshtada i da se sreshta s decata na priatelite. Stanaha i te priateli za 10 min. Oshte gi pomni makar che biaha zaedno samo 7 dena. Tuk niama priateli i niama da ima. Ne taka kakto v Bulgaria.
V kushti govorim na bulgarski i uchim bulgarskata azbuka.Kato pootrasne oshte malko shte go prashtam v Bulgaria-da sa jivi i zdravi roditelite mi-vseki put kogato ima vakancia.
Tazi godina shte zapochva uchilishte.Ujas! Sistemata e otvratitelna.
Moga da sum spokoina samo ako go izpratia na chastno uchilishte.Moga da si go pozvolia mno naokolo niama takova. Shte triabva da jivee dalech ot men oshte ot maluk. Struva li si? Az oshte ot sega gledam da go ucha na neshta koito niama i da chue v uchilishte-geografia,istoria,za prirodata,jivotnite i pr.
Znaia che zvuchi preuvelicheno ,no e taka.
No dotuk.
I az iskam da se vurna v Bulgaria ,no sum zdravomisleshta i znam che tam niama kak da priloja vsichko tova koeto sum nauchila tuk. A to ne e malko.Da ne govorim che povecheto ot kolegite shte me "iziadat s parcalite". Zavistta e neotmenna cherta ne bulgarina.V povecheto sluchai ni pravi ambiciozni i tova pomaga.
A i kak shte jiveia kato niama da moga da vzemam pari ot tezi koito niamat,a lekarite(koito ne sa profesori i deca na profesori) ne sa nikak dobre plateni.
Kakto i e da .Ne se oplakvam.Prosto mi iska da si otida v Bulgaria i ne moga.
Mnogo ot vas znaiat kak e.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.