Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:38 28.06.24 
Футбол
   >> Европейски футбол
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Чилинови  
Автор giordanobruno (непознат )
Публикувано14.10.09 12:54



от някъде из нета:

''Примерът на Чили - как се избира тренер!
от svis2ov на 11 Окт 2009 17:38

Понеже темата в България е много актуална, реших да напиша нещо, което може де послужи на нашите "умни глави" в БФС, как да изберат нов тренер, който да ни доведе до непознати висоти, споделяйки опита на Чили:
Чили не се е класирала на световно от 1998, когато го направи по голова разлика. За следващите 2 шампионата отпадна безславно, а за последният - беше последна в класирането с едва 12 точки от 18 мача.
Чилийската федерация избра един добър бизнесмен за шеф и той си постави за цел да докара един голям тренер за следващата клсификация. Събра клубовете и ги убеди, част от парите, които им се полагат от телевизионни и други права, да ги оставят "като заем" във федерацията. След това, започна преговори със спонсори, с цел да инвестират през следващите 4 години (месечно, а не пари на куп!) и да вложат остатъка до 4 млн долара, които му струваше големият тренер за тези 4 години. В резумен, контратираха Марсело Биелса (аржентинец и бивш тренер на националния на Аржентина).
Щом дойде Биелса, се започна един невиждан и много повече неочакван процес на селекция. Бяха повикани играчи от местните клубове, които бяха резерви в собствените си отбори, и други много млади момчета. В същото време, Биелса се захвана с младежите и докато мъжете играеха по клубовете си, той тренираше младежите тактически, според това как играят бъдещите противници на Чили при мъжете. Когато мъжете се събираха преди мач, Биелса ги чакаше с младежите за тренировъчен мач, а младежите вече знаеха как трябва да играят - в зависимост от случая - като Еквадор, като Парагвай, етц.
Схемата на Биелса е уникална - 3-3-1-3 ! За тази схема трябва много тактическа дисциплина и....много тичане! Идеята е да играеш навън и вътре еднакво, т.е. супер нападателно и ако случайно ти отбележат гол, трябва да отбележиш поне 2 или 3 в отговор.

В началото беше трудно, победи с 3 или 4 гола (навън илии вътре) се редуваха със загуби с по 3 или 4 гола. Но никой, нито фенове, нито федерация, нито преса се обявяваха против, защото отбора даваше СПЕТАКЪЛ след спектакъл. И за да се оправят грешките, Биелса използува връзките си за организиране на много качествени контроли, последната от които беше срещу Дания в Копенхаген, където отбора на Биелса направи смешни датчаните. Беше невероятно, как лесно и хубаво играе Чили!
И резултатите дойдоха:
1. Чили никога не беше побеждавал Аржентина в Чили. Направи го!
2.Чили никога не бе побеждавал Парвай като гост! Направи го!
3. от 9 победи общо досега, Чили има 6 като гост!
4. Има отбелязани най-много голове наравно с Бразилия.
5. Най-младият национален отбор на Лат.Америка - 22.1 години средна възраст!
6. Чили се класира един мач преди края на кфалификациите.Непознато досега за Чили.
И мога още да продължа, много от клубовете, заради успехите на мъжете и младежите, вече продадоха на зелено много от юношите си! За по над 1 млн евро средно!
Парите, които федерацията поиска на заем от клубните телевизионни права вече отдавна са изплатени! 4-те милиона за Биелса се превърнаха (според числата в местата преса) на 132 млн долара печалба, към които трябва да се добавят оше 5 млн, които ФИФА дава за класиране на мондиал!
Това, драги сънародници се харича ИНВЕСТИЦИЯ и то много добре обмислена, от която "печели цял народ", както казваше Апостола.
Искрено се надявам, че в България ще се намери поне един свестен човек, който да се запали по този пример и да контратира един топ-тен тренер за националният. Като казвам "топ-тен" изключвам българи, сърби, та дори германци!
Поздрави на всички и дано да ви е било интересно!''

не се отваря оригиналния линк:

http://www.google.bg/search?hl=bg&source=hp&q=%D0%BE%D1%82+svis2ov+%D0%BD%D0%B0+11+%D0%9E%D0%BA%D1%82+2009+17%3A38+&btnG=Google+%D1%82%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5&meta=&aq=null&oq=/



Тема Re: Чилинови [re: giordanobruno]  
Автор alessandron ()
Публикувано14.10.09 13:27



Мисля, че това е от форума на Гонг, пуснаха го и в 7 дни спорт, вчерашния брой. Интересен пост е и поучителен.




Тема Re: Булгаристаннови [re: giordanobruno]  
Автор Meйджъp (грингос)
Публикувано14.10.09 17:15



Моето предложение за инвестиция в бъдещето е далеч по-разумно: националният отбор да бъде закрит, а спестените средства да бъдат вложени за развитието на детско-юношеския футбол и базите. Много по-удачно решение за развитието на българския футбол отколкото да се харчат луди пари за някой залязващ треньор от чужбина, за който е пределно ясно, че нищо няма да направи. Защото проблемът не е в треньора, а в малоумното управление на футбола на всички нива. Там е проблемът. Нека всички си го набият в кухите канчета, най-вече тъпоумните журналя, преди да почнат да пелтечат глупости и да надуват балони как България става световна сила, когато поредният некадърник (в случая - кауня) бъде заменен с някой Ектор Купер (примерно).
Другият основен проблем се корени в eфекта на неоправданите очаквания. Не знам защо средностатистическия бг фен (в това число слагам и платените фенчета - журналята) още живее с извехтялото усещане, че българският национален отбор е нещо повече от континентален средняк - т.е. така драматизира нещата, че едва ли не класирането на световно и европейско е задача "минимум" при всеки квалификационен цикъл. Чекай бе, Ганя, една Унгария има много по-сериозни основания, пък и традиции във футболно отношение, а не са е класирала на голям форум от 20+ години. Къде си тръгнал ти, може би... :о
И между другото какъв е смисълът някой велик скъпоплатен чуждоземец да направи България отново 4-та в света, ако това не бъде използвано в перспектива? Няма смисъл, защото възвращаемостта ще е за мутрите и бандитите, които управляват футбола. А след 5-10 години пак ще си говорим как трябва да се наема тренер от Марс или Луната, защото тези на Земята за нищо не ставали...

ай, че се нервирах...





Като построиш къщичка за пиленце, тогава ще дойдеш да ми говориш!

Тема Re: Чилинови [re: giordanobruno]  
Автор Vendome ()
Публикувано14.10.09 18:25



Хубава статия, но тя не казва същественото - Чили има изградена цялостна система за развитие на футбола си и избора на чуждестранен специалист просто е елемент от тази система, който сам по себе си нищо не може да направи, без наличие на другите съставни части.

Само един пример за цялостната правилна организация на чилийския футбол - през 2007г. юношите на Чили до 20 годишна възраст взеха бронзов медал от световното за юноши. Сега част от тези играчи вече са в мъжкия отбор на Чили. В същото време нашите юношески отбори срещат затруднения дори срещу отбори като Люксембург.

Така, че всякакви сравнения с Чили са неуместни и както казва Мейджъра, основният проблем не е в националния ни селекционер (който и да е той), а в липсата на цялостна концепция и система за развитие на българския футбол.

The enemy came. He was beaten. I am tired. Goodnight.


Тема Съгласе ннови [re: Meйджъp]  
Автор БATE (1gr de coca -))
Публикувано15.10.09 02:02



Аз не знам кой излъга повечето 'фенове' на национала че сме над отбори като Естония,Кипър или пък Австрия.
На едно ниво сме ЗАСЕГА ... защото все още играят Бербата,Марто и Стенли пичката.
А като ги няма и тях ... и всичко се залага на Божинов или на Домовчийски,тогава батко ще срещнем затруднения дори с/у Андора и Фарьорските о-ви!
А дотогава сме най-големите ... докато не дойдат и ни сцепят дупетата от ебанЬе пък после ще викаме 'следващия път' ... и т.н.

БФС трябва да се ръководи от нормални хора!
Не може перуката да е по-зле и от Батето,просто не може.И днес некъв с костюм и врътовръзка казва че му е все тая дали мачовете били уговорени или не защото той НЕ ЗНАЕЛ,еми то и аз не знам бе тъпанар,ама все си мисля че ако се направи едно разследване,може да свършите работа майка ви да еба.
И противни педерасти тип Сираков повтарят как говедата били най най а същевременно не се усети тоя боклук че е директор на националните отбори (срам ме е от това)!И какво значи ДИРЕКТОР?Виждал ли си директор на терена повреме на тренировките?
Виждал ли си друго лице освен треньора на терена като изключим помощници,лекари и т.н.?Аз не ...

Ето за това ти говоря ... пълна аматьорщина,пълен фарс и един смешен отбор който днес игра пред 500 човека!А Мърльо е велик... виждаме що за аматьор е и той с вечните си оправдания.



Тема Re: Чилинови [re: giordanobruno]  
Автор RElaxing ZOne (sunset)
Публикувано15.10.09 10:52



ае, имам много добър приятел от детството още
Добромир Рахнев
своеобразен гений , спечелил е немалко медали за България от олимпиади по информатика навремето,а 2003-а стана първи в света с най-голям сбор точки ам по тяхните си методики за оценка
....той завърши Харвард , а брат му-Калин - Масачузетския технологичен

та, Добри прекарваше по половин година в Чили и половин в щатите доскоро, щото мадамата му беше чилийка

разказвал ми е надълго и нашироко за тази екзотична държава с екзотично иначе име, обаче много слабо поната у нас

с две думи - на светлинни години са пред нас ...и икономика и футбол и квото щете...и както хубво се отбелязва в постигна, там всичко се прави с мисъл и с една непозната за широкия спектър булгаристанец думичка ,наречена "стратегия" ....
да се сравняваме с тях в момента по отношение на ФУТБОЛ е като костенурка да се сравянва с кон

успеха им , поне за мен, не е никак случаен и им предвиждам поне 1/4 финал в Африка...

много добре си спомням как играеха младежите на Чили, гледах им няколко мача на едно световно, преди година мисля ,че беше и още тогава впечатляваха и газеха наред.....



Тема Re: Чилинови [re: RElaxing ZOne]  
Автор Vendome ()
Публикувано15.10.09 10:54



Вива Аугусто Пиночет

The enemy came. He was beaten. I am tired. Goodnight.


Тема Re: Чилинови [re: RElaxing ZOne]  
Автор бaй Moмчил Beлиkи (Гpeдopeд)
Публикувано15.10.09 11:10



хахаха тия двамата и аз ги познавам





Тема Re: Чилинови [re: бaй Moмчил Beлиkи]  
Автор RElaxing ZOne (sunset)
Публикувано15.10.09 11:39



откъде ги познаваш па ти бе, куре ?!
ние бяхме съседи в бл.15 в тракия ..цялото децтво ми мина там

по цял ден тайфата ..мач, фунийки, джамини и целене на хора с домати, ябълки и водни бомбички от покривите на блоковете в Тракия ! и до днес си спомням как се сгуваше хартията !!!
ибаси кефа и безгрижния живот беше

добрито обаче беше по-дребен и не се вписваше някак и отвреме на време го бъхтах, ако тряба да съм честен обаче ...
но ако не го бях дармонил, нямаше да стане толкова умен

затова сега като се видим някъде из Пд си имаме дълбокото уважение и се чете признателност в очите му....

кальо обаче го признавам ! заеба масачузетс, поканата от НАСА и науката , за да се отдаде на голямата си любов - маунтийнбайка
избра свободата !
УЕСПЕКТ за такива хора



Тема Re: Чилинови [re: RElaxing ZOne]  
Автор бaй Moмчил Beлиkи (Гpeдopeд)
Публикувано15.10.09 12:13



В МГ съм учил

.

Имах един съученик Весо Малкият. Викахме му Малкият, щото беше много нисък. Та и той ходеше на Олимпиади и от там се познаваха и аз покрай него - били по купони заедно. И той замина за щатско там из престижни университети, после баца по някакъв проект за НАСА, ама след това му загубих дирята. Чух че заминал за Лондон, но дали в момента е там незнам .

А фунийките си бяха екшън. Истински Unreal Баце. Първото бойно поле беше строежа на поликлиниката срещу 100 блок. После ни изгониха от там и играехма на строежа на гарата в Тракия.

Джаминките си бяха класака. С кеф чета, че нашият фенклуб чат пат си организират турнирчета по джамини , а от атрибутите за замеряне си пропуснал картофите и яйцата. Най-често замеряхме мангалите , от деца сме си били расисти .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.