Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:27 21.05.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Проектозакон БИМнови [re: ffloyd]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано22.02.21 13:06



, вече нямам колебания защо се плашиш от БИМ.

Мислех че знаеш нещо за локалната регулаторна инфраструктура за да твърдиш че БИМ товари проектантите. Безсънна ми обърна внимание на темата, тя от две години е бимаджийка и е наясно че извън България проектантите нямат общо. Можеше и ти да научиш нещо ако беше малко по-дружелюбен.



Тема Re: Проектозакон БИМнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано22.02.21 20:18



E щом си Индустриален инжинер - Значи има и Колхозен инжинер, към РК София - селска



В РъБъ индустриален инжинер нема - Има машинен инжинер, изготвя част МТ /машино-технологична/ .
Твоята работа е да вземеш 5 готови машини и да ги разположиш в сградата .
Имаш 5 чертежа и архитекта има 5 чертежа - СК /стр.конструкции/ има 55 чертежа.

Подобна сложност има само Маш. инженер /конструктор/ - Само че там голфа го разработва с години, и после го пуска в серийно производство.
За СК всяка сграда е нов модел Голф . Това значи аз да ти вкарам всички системи на голфа в 3D - модела БИМ .
Това няма как да стане, щото струва мнОООго пари - А няма кой да ги плати.
Няма и практическа полза - СМР се изпълнява само по 2D чертежи .

Разбирам, че някой иска да си гледа 3D картинка на сградата - БИМ с различни слоеве .
Ето една такава - като за без пари, но това не е пълната конструкция :



Редактирано от ffloyd на 22.02.21 20:29.



Тема Re: Проектозакон БИМнови [re: ffloyd]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано23.02.21 01:39



Излизаш с твърдение което поражда въпрос. Установяваш че не знаеш отговора (нищо срамно), но наместо да се разговорим по темата как се планира въвеждането на БИМ в България, ти решаваш че много ти ощетена репутацията и трябва да извадиш ad hominem като дискредитираш образованието ми. Не се тревожи за образователните ми креденции.

Имаш 5 чертежа и архитекта има 5 чертежа - СК /стр.конструкции/ има 55 чертежа.
Това в каква връзка? Ако смяташ че една сграда функционира само като архитектура и структура, значи си представяш хале за сушене на дървен материал.

Разбирам, че някой иска да си гледа 3D картинка на сградата - БИМ с различни слоеве .
Май наистина хабер си нямаш. Картинката която си пуснал е твърде елементарна за може да се схване идеята, реален проект изглежда така:





Само за електрическите системи на тоя проект съм издал над 250 чертежа.








Прозрачният слой около тръби и въздуховоди е изолацията им. Взема се под внимание и противопожарното покритие на структурните елементи, което ти би трябвало да си изчислил за колко часов пожар е предвидено.

Как си представяш да започнат да го строят това и да установяват на място дали машинариите пасват в помещенията, дали ще могат да бъдат обслужвани и ремонтирани, на каква височина да са едните тръби, пък другите, пък дъктовете ... това ще е лудост и спиранията и разглобяванията ще струват в пъти повече отколкото струва бимосването на проекта.



Тема Re: Проектозакон БИМнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано23.02.21 09:17



Хе, че това нали е същото бе - чертежи в 3D


Айде сега скрий си слоя ОВ и ми покажи слоя Конструкция в 3D-то .

Що разпечатваш 250 чертежа в 2D - да си строят по 3D-то - защо се прави, за кефа на шефа ?
Как си представям да го строят ? - Ще го строят по 2D, както е строено досега .
Дали ще ти паснат - Има си размери, зависи колко си безсънен и отвеян .

Ако някой иска чертежи в 3D на всички части в един общ модел, наречен БИМ -
Да бъде така добър да си плаща, това е съвсем друга бира, свързано с общ софтуер, време и пари.
Сега архитекта чертае в Архикад, инженерите в Аутокад, Компас, ZW cad на д-р Ганчовски и т.н. .....

Както се казва - КЕФ ЦЕНА НЯМА - Плащаш и получаваш стоката ....

Паралия Инвеститор плаща БИМ - и получава БИМ !
Другите пишман "Инвеститори" нямат пари - не получават БИМ !
На тях им е все тая дали имат БИМ - за тях проекта е досадна подробност, не плащат и половината цена.
Целта им е къщата, магазинчето, халенцето и т.н. - Дюлгера за тях е нещо повече от Инжинера

Редактирано от ffloyd на 23.02.21 10:02.



Тема Re: Проектозакон БИМнови [re: ffloyd]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано23.02.21 16:46



Що разпечатваш 250 чертежа в 2D - да си строят по 3D-то
щото по закон трябва да имаш и 2Д чертежи. 2/3 от подизпълнителите в сащ инсталират директно по 3Д-то, на строежа са с айпадите. 3Д се прави за да можеш да издадеш верни чертежи в 2Д. Не съм имал един проект досега в който да не се е наложило да се правят структурни, архитектурни и MEP промени по време на БИМ координацията. Често доста радикални.

Ако някой иска чертежи в 3D на всички части в един общ модел, наречен БИМ -
Да бъде така добър да си плаща


Мислиш ли че без пари работя всички тези години?



Тема Re: Проектозакон БИМнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано24.02.21 08:53



Гераско, тук май никой не ти обръща внимание освен аз


Ай чао чи пичалбата ма чака ..... Поздрав на негрите у Алабама



Тема Re: Проектозакон БИМнови [re: ffloyd]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано24.02.21 14:41



Гераско, тук май никой не ти обръща внимание освен аз
Изглежда само ти си стреснат от БИМ и 3Д





Тема Re: Проектозакон БИМнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано24.02.21 15:49



Аз 3D съм правил и знам че е безполезна работа, плюс това няма общ софтуер за всички спец.
Достатъчно е 3D на архитекта да си гледат картинка. Ти ако искаш си вкарвай и ОВ в 3D .

Стреснат съм от факта, че Фанта от БАУПС и Ячко Иванов от НТС - организират курсове за БИМ.
Тези хора нямат никаква проектантска практика - и кухи удостоверения от КИИП .
От всички лектори за БИМ - само Ганчовски и архитекта са проектанти.
Докладите на лекторите ги няма качени никъде да се запознаем.

Щом КИИП и КАБ са спонсори на седянката - Гергов незабавно да качи докладите за запознаване с тях !






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.