Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:00 02.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Покривът на Била (на бул. България) след бурятанови [re: ql2v8]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано08.07.20 14:20



За какъв товар да ги усилва, това е въпроса -
Ясно е че по нормите има 100 кг/м2 сняг това е смятано



Тема Re: Покривът на Била (на бул. България) след бурятанови [re: ql2v8]  
Автор KBD (участник)
Публикувано08.07.20 17:00



Явно не са си залепили карбона където трябва или са го пропуснали, но е възможно и столицата да си е там, а да е изгърмяла ламарината за разнообразие.
Нещо не ми стои варианта мълния да събори този покрив, каквато е вестникарската версия.



Няма невъзможни неща, но каква е цената ???

Редактирано от KBD на 08.07.20 17:02.



Тема Re: Покривът на Била (на бул. България) след бурятанови [re: KBD]  
Автор ql2v8 (да питам аз...)
Публикувано08.07.20 17:27



Разбира се, че за вестниците мълнията е
по-интереснния сценарий, щото събрана вода
и запушени воронки са скучна версия.
Общо взето отводняването към средната ос си
е предпоставка за басейн. Дори да се направят
барбакани по бордовете при обилен дъжд и
намалена пропускливост на воронките ще се
съберат 25-30 см вода (250-300 кг на квадрат).

Ще ми е интересно да чуя причините за аварията
от експертите...

ql^2/8


Тема Re: Покривът на Била (на бул. България) след бурятанови [re: t-cat]  
Автор ql2v8 (да питам аз...)
Публикувано08.07.20 17:32



Една статия от едно време твърди, че експертизата е
ръководена от проф.Назърски:



ql^2/8

Тема Re: Покривът на Била (на бул. България) след бурятанови [re: ql2v8]  
Автор KBD (участник)
Публикувано08.07.20 18:27



Това е по-възможната версия, но е възможна да са привлекли и проф. Георгиев в групата, като експерт по сглобяемите стоманобетонни конструкции.
Просто на интериорните снимки не се вижда паднал стоманобетонов кьотук, а тези столици са поне 9-12 м, а и ако беше изгърмяла столица дупката на покрива щеше да е с доста по-големи размери !!!



Няма невъзможни неща, но каква е цената ???

Тема Благодаря, ама...нови [re: ylkom]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано08.07.20 18:33



... аз питах, дали няма някой непубликувани снимки от самата конструкция?
На мен също ми прилича на проблем в ламарината от теглото на водата...

Редактирано от ylkom на 08.07.20 18:34.



Тема Re: Благодаря, ама...нови [re: ylkom]  
Автор KBD (участник)
Публикувано08.07.20 18:35



Ами питай по-конкретно другия път.
Иначе получаваш общообразователна дискусия, както винаги !!!



Няма невъзможни неща, но каква е цената ???

Тема Re: Покривът на Била (на бул. България) след бурятанови [re: ylkom]  
Автор nedgan (минаващ)
Публикувано09.07.20 11:32



Според мен, най-големият проблем е липсата на поддръжка.

Преди години като пазарувах, бях снимал как на една от стоманените греди беше отворил фланеца (жена ми зяпа по щандовете, а аз по покривите и бутам количката). Болтовете се бяха разхлабили и беше "зяпнал" отлолу почти 1 см. Казах на персонала, отговориха ми "ще предам на управителя" и вероятно нещата са приключили там. Сега не мога да намеря снимката обаче. Оттогава смених телефона.

Отделно, никой не ги проверява тия воронки и непрекъснато се запушват. Като се събере 20-30 см вода, това прави 200-300 кг/м2, което е около 2 пъти претоварване. Когато стане повечко вода, почва да провисва ламарината и да прави джобове. Водата се концентрира на определени места, така че може и барбаканите да не помогнат (освен ако покрива не е преоразмерен двойно).

И все на Билите се случва. Въпреки, че проектанти най-различни, повечето от които са проектирали и много други обекти - Лидл, Кауфланд, Метро. Там обаче не е имало такива проблеми.




Повечето такива инвеститори си идват и с готов идеен проект и книжка със задание, които са правени в Германия и тук се адаптират. Имат си и свои изисквания, които си ги налагат, например - водостоците да са в колоните, да няма връзки и пр.

Според мен, просто Билла са най-зле в поддръжката. По принцип в България, това ни е най-големия проблем. Явно дори и чуждите инвеститори се "отпускат" на местна почва. Тук влагаме всичко в строителството, след което го оставяме да се "разкапва" през годините. Особено, когато е по Европроекти. Там парите свършват със приключването на проекта и дотам.

На фона на това, ни облъчват, че трябвало задължително да въвеждаме БИМ и СИМ, защото видите ли, било много важно за поддръжката. Като изгори крушка, мениджъра на сградата, можел да види в БИМ-а, какъв какъв модел крушка му трябва и да си поръча същата. .



Тема Re: Покривът на Била (на бул. България) след бурятанови [re: nedgan]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано09.07.20 11:36



От кво се запушват тия воронки - нали има решетка отгоре .
Явно не е това проблема - цяла България е пълна с воронки, ама никой не ги чисти.
Сигурно са сложили 2 воронки на голям покрив - или наклоните не са добре .
Експертизата на аварията ше даде компетентно становище
Пък това не е за сефте у Билата - значи проблема е системен



Тема Re: Покривът на Била (на бул. България) след бурятанови [re: ffloyd]  
Автор KBD (участник)
Публикувано09.07.20 11:41



И 16 решетки да сложиш на воронката, ако някой периодично не се катери да чисти листата и другите боклуци, те правят бент около воронката и язовира е сигурен. Това се усеща най-често при стандартни висящи олуци, когато казанчето е блокирано и водата прелива - на плосък покрив с воронки се усеща след няколко години, но тогава купона е пълен, както се вижда от снимките.



Няма невъзможни неща, но каква е цената ???


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.