Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:20 03.06.24 
Професионални
   >> Инженери
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема С колко запас работите?нови  
Автор pluar (непознат)
Публикувано05.03.20 11:18



Или ако някъде ви иска например 7,70 cm2, то колко процента над това ще сложите и ще сложите ли изобщо?



Същото и при стоманата. Профилът може да излиза и да остават и 10% и 30%. Как процедирате?

Имам спомен от университета, че казваха, че над 20% е преоразмеряване.



Тема Re: С колко запас работите?нови [re: pluar]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано05.03.20 11:53



Нормите не са сложили лимит за запаса - тъй че не си в нарушение .
Процент няма - колко излиза конструктивно, 1 прът армировка или стомана по детайл на възела .
Само да не чуе инвеститора - че 20% завишение на цената всеки разбира



------------
Аз имам въпрос за комбинациите на натоварване , което също е вид завишение :

Чл. 44. В основните съчетания изчислителните стойност на временните натоварвания или на предизвиканите от тях усилия се умножават с коефициенти на съчетание, както следва:
1. при участие в съчетанието на само едно временно натоварване (продължително или кратковременно) - Х1 = Х2 = 1,0;
2. при участие в съчетанието на две или повече временни натоварвания за продължителните натоварвания - Х1 = 0,95;
3. при участие в съчетанието на едно кратковременно натоварване и едно или повече продължителни натоварвания за кратковременното натоварване - Х2 = 0,9;
4. при участие в съчетанието на две или повече кратковременни натоварвания техният принос се отчита по един от следните начини:
а) когато кратковременните натоварвания не могат да бъдат степенувани по относителното им влияние върху разрезното усилие (преместването) в конструкцията или земната основа, изчислителната стойност на всяко от тези натоварвания се умножава с Х2 = 0,9 - при две или три натоварвания, и с Х2 = 0,8 - при четири и повече натоварвания;
б) когато е възможно степенуване на кратковременните натоварвания в зависимост от относителното им влияние върху разрезното усилие (преместването) в конструкцията или земната основа, изчислителните стойности на тези натоварвания се умножават, както следва: първото по степен на влияние натоварване - с Х2 = 1,0, второто - с Х2 = 0,8, а останалите - с Х2 = 0,6.

Чл. 45. В извънредните съчетания изчислителните стойности (определени при уf = 1) на продължителните натоварвания се умножават с Х1 = 0,95, а на кратковременните натоварвания - с Х2 = 0,8, с изключение на случаите, посочени в други нормативни актове, като особеното натоварване участва без намаляване.


Основна комбинация - Собствено тегло + Сняг + Вятър -
Коя комбинация е вярна - аз лично вземам 2 ?:
1. G + S + W - някой си го взема така за по сигурно .
2. G + 0,9. (S+W) - според Нормите - чл.44, т.4а
3. G + S + 0,8 .W - според Нормите - чл.44, т.4б
4. G + 0,8. S + W - според Нормите - чл.44, т.4б

Земетръсна комбинация - Собствено тегло + Сняг + Земетръс -
1. G + 0,8. S + Еik - според Нормите - чл.45,
От друга страна, по Земетръсните норми -
Масата на снега в общата земетръсна маса за определяне на Еik - се взема с коеф. 0,5 - т.е. 0,5.S .
Възниква въпроса :
Ако на покрива е навалял 80% сняг, колкото го искат в комбинацията,
Как така същия сняг се клати с маса 50% при земетръс, а не с реалната маса 80% ?!
Явно различните норми ги пишат различни майстори - резултата става пунта мара

Редактирано от ffloyd на 05.03.20 12:15.



Тема Re: С колко запас работите?нови [re: pluar]  
Автор Kolkozabavno (не-проектант)
Публикувано05.03.20 11:59



Зависи от случая, нямам универсална рецепта. Ако знам, че във всичко друго съм бил консервативен, може и да не завиша допълнително над най-близкото стандартно и лесно за построяване решение.

Ако знам, че някъде липсват консервативности, си слагам от мен коефициенти за моделна несигурност, както е заложено в БДС EN 1990.

Ако става въпрос за оценка на съществуваща сграда, използвам подхода с нива на информация и съответните допълнителни коефициенти на сигурност. В Българската действителност те почти винаги се получават 1.35, освен ако не е някаква сериозна индустриална конструкция.

Най-много преоразмерявам фундаменти на нови къщи, защото няколко пъти ми се е налагало да проектирам надстрояване с 1-2 етажа на съществуващи.



Theory is practical

Тема Re: С колко запас работите?нови [re: ffloyd]  
Автор Kolkozabavno (не-проектант)
Публикувано05.03.20 12:09



Коя комбинация е вярна - аз лично вземам 2 ?:
1. G + S + W - някой си го взема така за по сигурно .
2. G + 0,9. (S+W) - според Нормите - чл.44, т.4а
3. G + S + 0,8 .W - според Нормите - чл.44, т.4б
4. G + 0,8. S + W - според Нормите - чл.44, т.4б

Най-неблагоприятната от 2, 3 и 4. За различни елементи и различни стойности на натоварвания ще е различно

Земетръсна комбинация - Собствено тегло + Сняг + Земетръс -
1. G + 0,8. S + Еik - според Нормите - чл.45,

Чл.45. В извънредните съчетания изчислителните стойности (определени при γf = 1) на продължителните натоварвания се умножават с Ψ1 = 0,95, а на ратковременните натоварвания - с Ψ2 = 0,8, с изключение на случаите, посочени в други нормативни актове, като особеното натоварване участва без намаляване.


Снегът и като маса, и като тегло, и като товар се взима с 0.5 в земетръсна комбинация.



Theory is practical

Тема Re: С колко запас работите?нови [re: Kolkozabavno]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано05.03.20 12:21



1. Смятам че нема луди да смятат 15 комбинации - тъй че G + S + W е най сигурно и най лесно


Аз пък се правя на луд, че не знам колко е относителното им влияние - и вземам G + 0,9. (S+W)
И без това натресоха сняг 250 кг който го нема - и покривите станаха мноого тежки

2. Щом снега тежи на покрива като вертикален товар 80%.S -
То същия сняг ще се клати и при земетръс - откъдя на къдя се клати сняг 50% ?
Това няма физически смисъл !!!

Редактирано от ffloyd на 05.03.20 12:23.



Тема Re: С колко запас работите?нови [re: ffloyd]  
Автор nedgan (новак)
Публикувано05.03.20 15:27



Това е аналогично както при полезните товари.
Първо, товарите са разпределени неравномерно. Средният товар е по-малък от максималния. Тоест, има вероятност в обхвата на една или няколко столици товарът да е по-висок, но средно за покрива да не е чак толкова много.

Второ - снегът не е "безкрайно корав", а "поддава". Когато е навалял 1 м сняг, горните пластове няма да се движат във синхрон с долните, а ще има известно количество "присъединена". Затова, хоризонтално активираната маса няма да е равна на статично действащата. Това е донякъде аналогично на насипните материали и течностите.



Тема Re: С колко запас работите?нови [re: nedgan]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано05.03.20 15:26



Туй е теория от лъженауката като астрологията - откъде я измисли ?



--------
ПП/
Обеща ми детайл за запъване на 2 ригела при средна колона - а се отметна



Тема Re: С колко запас работите?нови [re: ffloyd]  
Автор Kolkozabavno (не-проектант)
Публикувано05.03.20 15:32



Фифоне, батка, чети нормите, бе.

Чл.45. В извънредните съчетания изчислителните стойности (определени при γf = 1) на продължителните натоварвания се умножават с Ψ1 = 0,95, а на кратковременните натоварвания - с Ψ2 = 0,8, с изключение на случаите, посочени в други нормативни актове, като особеното натоварване участва без намаляване.



В другия нормативен акт - наредбата за земетръс пише Ψ=0.5 и това е меродавно.

Това, че ти смяташ, че "няма луди", не означава абсолютно нищо. В някои случаи конструкциите се проектират за хиляди възможни схеми и комбинации на натоварвания. Зависи от конструкциите и натоварванията. И не е трудно, просто изисква автоматизация на инженерния труд.

Theory is practical

Тема Re: С колко запас работите?нови [re: nedgan]  
Автор Kolkozabavno (не-проектант)
Публикувано05.03.20 15:35



В сеизмична комбинация (коректно или не) винаги се приема равномерно, или да кажем обичайно, разпределение на снега без ефекти от натрупвания.

Това, че част от снега или част от полезния товар или част от не знам си кое, не трептяло заедно с конструкцията и затова било 0.5 вместо 0.8 някой с развинтено въображение и особено тълкуване на строителната динамика го измисли като се появи въпросното "разминаване" между двете наредби. А то даже не е разминаване, наредбите са консистентни една с друга.

Theory is practical

Редактирано от Kolkozabavno на 05.03.20 15:37.



Тема Re: С колко запас работите?нови [re: Kolkozabavno]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано05.03.20 15:39



Аз съм казал същото по горе , нищо ново не казваш .
Въпросът е че няма физически смисъл :

Пример :
1. Върху рамката тежи вертикален товар от сняг 1000 кг/м.
За този товар се смята рамката на якост и устойчивост.

2. Същия сняг трябва да се клати при земетръс върху рамката .
Да ама не - някой умник казал, че ще се клати сняг 500 кг/м.
Откъде накъде - като снега си е реално там горе, и е 1000 кг/м - а не 500 кг/м !?

-------------
За полезния товар може да има теория на вероятностите - че 50% ще е пълна сградата с хора.
/Макар че хората са много по малка маса от обзавеждането, което си е постоянно - пак няма логика/
Но снега не може да се клати с 50% маса - той си е там горе, или го има или го няма .


Редактирано от ffloyd на 05.03.20 15:57.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.