Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:26 06.07.25 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема ДИГИТАЛЕН ХЪБнови  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано17.12.19 14:58



УАСГ ИНИЦИИРА СЪЗДАВАНЕ НА ДИГИТАЛЕН ХЪБ В СТРОИТЕЛСТВОТО
03.12.2019

На 2 декември 2019 г. в Заседателната зала на Ректората на УАСГ се проведе кръгла маса на тема:

1. Създаване на дигитален хъб в строителството и строителната индустрия.

2. BIM технологиите – поглед и реализация сега и в бъдещето.


Фото галерия


Присъстваха представители на академичния състав на УАСГ, както и на МРРБ, КСБ, София Тех Парк, АПИ, БИС, строители и проектанти.

Ректорът на УАСГ – проф. Иван Марков, изнесе встъпителна в темата презентация, в която предложи и мястото на Университета в процеса на дигитализация на строителния бизнес.

Всеки един от изказалите се изрази задоволството си от инициативата на УАСГ да организира този форум. Отчете се настоящото положение на разглежданите проблеми в България, Европа и света. Осветлиха се различни аспекти по проблемите на въвеждането на цифровизацията.

Всички присъстващи се обединиха около тезата, че тръгвайки по пътя на цифровизацията, ще е необходимо иновативно образование и творческо сътрудничество между бизнеса и висшето образование и по-специално с УАСГ.

Бяха уточнени следващите стъпки – работни срещи в КСБ и МРРБ, в които представители на УАСГ ще бъдат неотменна част.

--------------------
САМО КИИП ГО НЕМА У ЦЕЛАТА СХЕМА !





Редактирано от ffloyd на 17.12.19 20:08.



Тема Що е то BIM ?нови [re: ffloyd]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано17.12.19 19:30



Какво е BIM и трябва ли ни?
Иван Цукев

Постоянно сме под атака от рекламни кампании на различни фирми, статии и изказвания на „експерти“, усилено рекламиращи различен BIM софтуер. Най-популярни в България са Revit, ArchiCAD и Allplan. Ако видите брошурите ще решите, че това е решението на всичките ви проблеми. Но какво е BIM и трябва ли ни? Това е въпрос, който трябва да си зададем.

BIM идва от Building Information Modeling и в превод означава Строително Информационен Модел. Чрез BIM се създава и управлява документацията за един проект през целия му живот. т.е. от архитекта, през инженерните специалности, през строителите и след това поддръжката на сградата.

Моделът е 3D и представлява една база данни с информация, която всеки участник в процеса използва за различни цели. Проектантите ползват BIM за сложни анализи за ефективността на сградата, конструкцията и системите на сградата, като в крайна сметка създават строителната документация. Строителите използват BIM за да управляват по-ефективно ресурсите необходими за проекта (материали, персонал и техника). Това, заедно с възможността за по-точно остойностяване води до предимство пред конкурентите още по време на търга за строителство. Инвеститорите правят бързи финансови анализи за своята инвестиция, пестят разходи от липсата на конфликти, ускореното строителство и ефективната поддръжка на сградата.

От тази информация става ясно нещо важно. Въпреки, че повечето софтуер е за проектанти, BIM не е само за проектанти. Предимствата от използване на BIM са в същата степен, а дори и по-големи за строителите и инвеститорите.


С BIM създаваме модел на сградата, като използваме конструктивни и архитектурни елементи в реалните им размери, както и действително оборудване и обзавеждане, предоставено ни от производителите им. Проектираме вече с обекти, а не линии. Създавайки 3D модел с оборудване в реалните си размери получаваме точни количествени сметки и лесно се засичат конфликти между отделните елементи на сградата. Пример за често срещан конфликт е отворите за инсталации да са прекалено големи, прекалено малки или въобще да са изпуснати. И трите случая водят до допълнителни разходи за строителството.

BIM е създаден с идеята да ни предостави следните предимства:

Дава възможност на проектанти да намалят времето за чертане и да се концентрират върху проектирането;
Дава информация на Строителя точно какво количество от кои материали са му необходими, кога да ги поръча и кои подизпълнители кога да бъдат на обекта, като по този начин пести време и оптимизира cash-flow-а и изразходването на ресурсите си;
Липса на проблеми в проектите и по-ефективна работа на Строителя води до намалено времетраене на строителството и минимизиране на исковете на Строителя. Това от своя страна води до намаляване на разходите, съответно по-висока възвращаемост на инвестициите си на Възложителите.
Повишена координация и рязко понижаване на грешки във всички етапи от лоша координация;
Точни количествени сметки и спецификации

Но BIM има и недостатъци:

Строителната документация на някои от специалностите много трудно се докарва до вида, който е наложен като практика в България, което води до трудности по време на одобряването и разчитането на проекта;
Необходимост от закупуване на нов софтуер;
Необходимост от планиране на внедряването на новия и сериозна инвестиция от време за обучение;
Допълнителни разходи за по-мощен хардуер;
Трудно и бавно внедряване на BIM от колеги, с които работим.
Липса на локализирани библиотеки, съпътстващи софтуера.

Тук има едно важно условие, за да са изпълнени повечето от горепосочените предимства. BIM трябва да е внедрен в цялата си същност и всички участници в строителния процес да го създават и ползват. Не може да очакване страхотна координация между отделните специалности по време на проектиране, когато само архитектът ползва BIM софтуер. Не можем да очакваме намаляване на строителната стойност заради точки количествени сметки, когато повечето специалности са ги направили на ръка.


Предимствата на BIM изчезват и остават само недостатъците, когато целият ви екип не работи с BIM!


Това не означава да отхвърлим BIM, а да направим усилията да създадем свой BIM екип, когато сме готови да въведем такъв софтуер, дори това да означава смяна на дългогодишен специалист.


В крайна сметка време ли е за BIM? Имаме ли вече необходимия софтуер или по-добре да изчакаме да се доусъвършенства? Готови ли сме да си променим начина на си мислене и комуникация с другите участници в строителния процес, за да внедрим BIM? Заслужават ли си всички тези разходи на време и пари за новата технология? Възможно ли е ползването на BIM в България сега или трябва да чакаме по-добра локализация на софтуера?

Използвайте коментарите в блога, за да изкажете мнението си.





Редактирано от ffloyd на 17.12.19 19:54.



Тема Re: Що е то BIM ?нови [re: ffloyd]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано17.12.19 19:58



Моето мнение :
BIM е една голяма простотия разбира се !

То и сега се прави Bim - Архитекта прави 3D модел на сградата на ArchiCAD .

И какво искат сега ?

СК - вкарва в 3D модела на архитека - колони, плочи, греди, шайби и фундаменти. Разбира се армировки няма как да вкара .
Пак ще си прави както досега 2D чертежи - и ще си пуска изчисленията на Tower, SAP и там квото има.

Eл, ОВ и ВиК - вкарат некви инсталации, квото могат в 3D - 2D чертежите пак остават.

Цялата работа е една голяма набутвация за кефа на инвеститора - дето никой нема да ти я плаща !



----------------
И най важното :
СК и инсталациите като бачкат на АutoCAD - как ше вкарват в ArciCAD ?

Редактирано от ffloyd на 17.12.19 20:02.



Тема Полза от BIMнови [re: ffloyd]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано17.12.19 22:36



Виждам единствено приложение архитектурата и инсталациите на по-сложни обекти да са в 3Д. За конструкторите - не може да се начертае един прост армировъчен план на плоча?!





Тема Re: Полза от BIM [re: ylkom]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано17.12.19 22:46



Покажи ми 1 проект на BIM - да видим как го праят ?



------------
BIM е създаден с идеята да ни предостави следните предимства:
Дава възможност на проектанти да намалят времето за чертане и да се концентрират върху проектирането;
Пълна лъжа - точно обратното !

А недостатъци Бол .... виж по-горе, и най вече финансови

Редактирано от ffloyd на 17.12.19 22:56.



Тема Re: Полза от BIMнови [re: ffloyd]  
Автор KBD (участник)
Публикувано18.12.19 10:03



Минуси на BIM софтуера
1. Едва ли не за всеки елемент от дадена библиотека трябва да се плаща допълнително, извън цената на основният софтуер, която хич не е малка !
2. Много малко са хората, които могат да вкарат модела коректно и без да влязат в конфликт с моделите на другите вкарвачи - всеки прави каквото може и както може, но не винаги резултата е читав.
3. Не е въпрос само на чертане на армировка - на REVIT и кофражният план се чертае по-трудно. Единствената полза за конструкторите е по-лесният контрол на преминаванията на инсталациите и шантавите местения на стени от архитектите.
4. За да се използва BIM ефективно е необходимо абсолютно всички участници в инвестиционният процес ( възложител, проектанти, строители, надзорници и одобряващи органи ) да работят с еднакъв софтуер от една и съща версия - иначе нещата стават забавни и идиотски.
5. Законодателните ни органи са пълни с лековерни лаици и лобисти, пробутващи своето неграмотно мнение на всички под формата на наредби и закони, подлежащи на корекция и отмяна в момента на публикацията си в ДВ.



Няма невъзможни неща, но каква е цената ???

Тема Re: Полза от BIMнови [re: KBD]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано18.12.19 11:21



Иван Марков ше напрай 1 единствен софтуер - Крали Марко !
Софтуера ше се ползва от всички - Арх, СК, Ел, ОВ и ВиК - и живота ще е песен .



-------
Пък за дупките на ОВ и ВиК - има Манго с канго .
Само туй ми е зора - не виждат у Албания бая хотели паднаха .

Редактирано от ffloyd на 18.12.19 11:26.



Тема Re: Полза от BIMнови [re: KBD]  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано18.12.19 11:43



Малко бележки по твоите точки:
1. Човек може сам да си прави библиотеки, не е нужно да купува. Конструкторските неща са доста прости и няма нужда от някакъв голям "библиотекарски" труд.
При архитектите нещата не седят така и разни специфични прозорци и врати са наистина сложно нещо. Би трябвало свободно да ги предлагат производителите.
2. Въпрос на опит
3. В България ползваме стар немски начин на изобразяване на традиционни кофражи и армировки. Вече самите немци не ги ползват. Т.е. всичко е въпрос на свикване.
4. Това е абсолютно вярно и се прави съзнателно от производителите на софтуер с цел абониране на клиентите, а не ползване на стари версии.
5. За да направим BIM полезен на гилдията, трябва по-сериозна административно-законодателна активност на самата гилдия. Иначе BIM със сигурност е много добро нещо за възложителите, защото получават добра визуализация и при промени количествените сметки се актуализират бързо и лесно.

__________
Първо се запознай с Manual.



Тема Re: Полза от BIMнови [re: mguergov]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано18.12.19 11:47



Кви количества - армировката влиза ли у Бим-а ?



Тема Re: ДИГИТАЛЕН ХЪБнови [re: ffloyd]  
Автор baimiho@mail.bg-213004 (ентусиаст)
Публикувано18.12.19 11:46



В отговор на:

BIM технологиите – поглед и реализация сега и в бъдещето.




Имаше една детска песничка едно време: "Бим-Бам буки, буки, бам буки ... една Червена шапчица...

След 50 години може да стане! Докато има жив инженер ПГС и/ или дето знае Ст3, Б200, А-III и метода на "Гвоздев" за плочи - няма да стане ! )




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.