Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:06 28.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: Бер-Хеланови [re: Kanellla]  
Автор Eng.-208658 ()
Публикувано17.07.21 19:38



Ти май не следиш дискусията:

"И колко си платиха тия дипломирани експерти от бюджета на КИП"

:)



Тема Re: Бер-Хеланови [re: KBD]  
Автор Eng.-208658 ()
Публикувано17.07.21 20:06



Какво значи "всичко живо"? :) Опцията за корав диск е опция на софтуера, която ако искаш я ползваш, ако искаш не. SAP не те задължава. Проектантът е дал и изчисления и без корав диск, даже и без софтуер, но с q = 3.5.

И тук всъщност идва заяждането - ако няма връзки е трябвало да се смята с q=1.5. Това обаче не е вярно. Както вече стана ясно, в нормите е записано друго, а и проф. Рива подробно е обяснил защо е така. Няма защо ние да го дъвчем. Човекът, който е написал Еврокода най-добре може да го обясни.

Между другото, дори и да имаш връзки, пак не ти мърда изчислението без корав диск, иначе няма как да получиш усилията във връзките. След което ще видиш и че има доста съществена разлика и в останалите резултати. За разлика от металните, при този тип конструкции, връзките рядко могат да изпълнят критериите за корав диск, освен ако не са някакви кютуци. Който се е занимавал повече с такова проектиране, знае.

Масово в света сглобяемият стоманобетон се прави без покривни връзки. Дори и в Гърция и Италия, които са доста по-сеизмични зони от нас. У нас, също има страшно много такива халета без стоманени покривни връзки. Въпрос на проектантско решение, но нормите не те задължават.

Това обаче не пречи в началото, на етап ИП да пуснеш един бърз модел с корав диск, за да се ориентираш за поведението на сградата, защото бързо ще си видиш център на маси и коравини, междуетажни премествания, P-D ефекти и др.

След това, този модел попада в някой недобросъвестен оптимизатор, който те разнася из цялата колегия и му прави разни експертизи, нищо че имаш още 5 модела след това.



Тема Re: Бер-Хеланови [re: Eng.-208658]  
Автор KBD (участник)
Публикувано17.07.21 23:12



Така де, ама иди и го обясни това на господата от катедра "Масивни конструкции". От години се приказва, че трябва да имаме ясен правилник за прилагане на Еврокода с пояснения и категоризиране при кой случай какво се приема, вместо всеки да си го тълкува както му падне и всеки път да рови в 16 ЕВРОКОДА едновременно.

Няма невъзможни неща, но каква е цената ???


Тема Re: Бер-Хеланови [re: Eng.-208658]  
Автор transX (минаващ)
Публикувано18.07.21 00:27



"Между другото, дори и да имаш връзки, пак не ти мърда изчислението без корав диск, иначе няма как да получиш усилията във връзките"
Честно казано, това не го разбрах. И без никакви дискове, било то корави или меки, си излизат усилията във връзките.
Иначе относно стоманобетона (било то монолитен или сглобяем) - ми кютучест си е, а със/без връзки (дискове) по покрив или стени - каквото излезе по изчисление.
Понятието "корав диск" е условно и се използваше в минали времена, когато всичко минаваше "на ръка".
Щом зачекна SAP-a по-горе, там може да се задава коравина на обшивката - както покривна, така и по стените, демек ако имам панели, задавам им дебелина 1-2 мм без да използвам услождената схема за послойно въвеждане.
А може и нулева коравина, т.е. само за задаване на натоварвания по площи (Areas), което е много удобно вместо прът по прът/столица по столица/водач по водач.
Първата ми работа е да пусна модален анализ, който ми показва геометрична изменяемост. Ако ми излезе период нам колко си хиляди секунди, значи нещо не е наред. И анимацията по форми много помага.
Много често сроковете притискат, няма време да си играя с вариации на модела, макар че в някои случаи съм стигал до 10-15 такива.
Срещал съм разни "оптимизатори", не по мои проекти разбира се, които са ме питали "ма не можели това да се направи/сметне не така, а онака". За последното - No Comment.
П.П. Ако вземем двама билзнаци, завършили едно и също с еднакви оценки, с еднакъв опит, пак няма да "изплюят" един и същи проект + изчисление.

Редактирано от transX на 18.07.21 01:03.



Тема Re: Бер-Хеланови [re: KBD]  
Автор transX (минаващ)
Публикувано18.07.21 00:37



Тъй де, съгласен.
В една друга тема писах подобно със следното изискване/уточнение:
В една колона - Еврокода точка по точка както е в момента, а в колона до нея - начин на прилагане + пояснения + тълкуване/специфични изисквания от Националното Приложение (NA), демек 3 в 1.

Редактирано от transX на 18.07.21 00:43.



Тема Re: Бер-Хеланови [re: Kanellla]  
Автор scorpion4e (член)
Публикувано18.07.21 17:41



Не точно така... Слагаш връзки, после пожарникаря казва трябва да изкарат min 45 ... със сеченията който ти трябват, няма как да стане.. отиваш на 120.5.. бой и като цъкнеш една количествена сметка в последствие.. строителя вика аз това го нямам..



Тема Re: Бер-Хеланови [re: scorpion4e]  
Автор transX (минаващ)
Публикувано19.07.21 05:13



Явно пожарникарят ти не е съвсем в час или нещо те мОта.
Моят, като му подам к-цията, ми прави таблица за огнезащита на колони, греди, столици, връзки и т.н.
Таблицата му включва каква огнезащитна боя и с каква дебелина да се прилага към всеки елемент.
Има значение "отворено сечение" - 2Т, [, L или затворено - кутия/тръба.
При по-тънките слага по-дебел слой боя, като естествено отчита тия "заветни" 15,30,45, 60 или нам колко си минути. Сам си го смята по неговите норми.
Нямам случай да е изисквал да променям каквито и да било сечения.

Редактирано от transX на 19.07.21 05:20.



Тема Re: Бер-Хеланови [re: transX]  
Автор KBD (участник)
Публикувано19.07.21 19:14



Общо взето проблем с "пожарникаря" има само при тънкостенни сечения и профили с много висок "фактор на масивност" ( за незнаещите това е отношението на незащитената на пожар околна повърхнина за 1 м дължина към площта на сечението ). При фактор до 300-350 обикновено се намира подходяща боя или мазилка за защита. По нагоре или е скъпо или "няма такова нещо".



Няма невъзможни неща, но каква е цената ???

Тема Re: Бер-Хеланови [re: transX]  
Автор scorpion4e (член)
Публикувано19.07.21 22:48



.. сам си ги смята, ама на едно доста масивно стоманено сечение искаха за колона 2 часа или нещо подобно.. С боя просто не ставаше, кутия Инвеститора не искаше.. та накрая ги писах вертикални пояси за му станат на 45 мин или 60 мин и мина с боя.



Тема Re: Бер-Хеланови [re: KBD]  
Автор transX (минаващ)
Публикувано20.07.21 04:08



KBD, благодаря за мнението и поясненията, а също и на Скорпиончето.
Вижте в DOX-a какво имам от Пожарникаря:
https://dox.abv.bg/download?id=83591a91c5
4- отворна рамка с 2 полета за админ.-битова част (2 етажа), 3-то поле (по-високо, с кран, ремонтно), 4-тото е склад.
Като го питах що не е вкл. Р1 ригелите IPE400 над полето с крана, а също и подкр. път, ми каза "там няма какво да гори, карай с обикновена АКЗ боя". Полетата са изолирани частично със стени Кнауф, които също си имат огнеустойчивост, арх. ги дава, пак съгласувано с вездесъщия пожарникар естествено.
След десетки години в металургията, ми изглежда доста пресилена цялата галимация. Една 150 тонна кофа с течен метал да се разлее (кранът да я "изпусне") - ай оди сметай пожар

.

Редактирано от transX на 20.07.21 04:20.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.