Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:47 05.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Концепция за УстрП, инв. проектиране и стр-вонови [re: baimiho@mail.bg-2130]  
Автор KBD (участник)
Публикувано18.04.18 08:44



Определено не си прав. Ролята на Проектанта е да контролира строителя и да ИЗИСКВА от него да изпълнява проекта до най-малката подробност и за да има тази власт му трябва пълната подкрепа на закона и нормативната уредба. В противен случай възложителите, надзорниците и строителите ще си го подмятат, като парцалена топка.
Ако Проектанта има власт да раздава шамари, когато се налага и цената на проектирането няма да е толкова ниска и уважението към професията ще е по-голямо.



Няма невъзможни неща, но каква е цената ???

Тема Re: Контрацепциянови [re: ffloyd]  
Автор ivanpavlov (непознат)
Публикувано18.04.18 10:04



Прав си, не оспорвам. Жалко е когато гледаме как малко по малко камарата се обсебва от няколко човека лично или с подставени лица, а в УС през годините си измислят и си вменяват все повече "функции" и "отговорности", и вземат решения в голямата си част без реален анализ и обсъждане, а тези решения не се предлагат за гласуване на ОС. За съжаление много хора в УС си мислят, че като са там могат да решават какво ще става, а всъщност единственото им задължение трябва да бъде да осигуряват административно работата на камарата.

Процесът на проектиране и строителство може да бъде организиран много по-просто и ясно, но самото ръководство на камарата в последните години създава все по-голям хаос, като се търсят проблемите все в нас проектантите, а не във взаимодействието ни с другите участници. Все нашите проекти са лоши, все сме правили дъмпинг и т.н.
Между другото, ако си мислиш, че това са го измислили "нашите" началници - не. Това според мен е работа на архитектите от КАБ, които все са недоволни и искат да контролират целия процес (имай предвид разпределението на парите). Нашите само ги следват. Същото стана и миналата година, когато архитектите измислиха електронната регистрация на обектите и получаване на удостоверение с "код" за всеки обект. Не знам какво са решили на ОС, надявам се поне да са дискутирали тези теми.



Тема Re: Контрацепциянови [re: ffloyd]  
Автор georgiev01 (непознат )
Публикувано18.04.18 10:09



Спокойно, до 10 година ще затрият тази "велика", "престижна" професия. Като по-измрат, наядът или спрат да могат да ядът "великите" ще изчезнат. В момента във УАСГ и 3 диплома взимат, само и само субсидия да има, в другите университети предполагам и по-зле.

Излизат инженери, да ама хем ги мързи, хем не им се работи за 1000 лв, при "Великите", защото това е заплата за сервитьор и малкото който искат да се занимават с тази професия.. изчезват, останалите отиват на запад и няма да се върнат да работят в този КОПТОР....

После излиза Киро-Гела и вика, ще внасям... ми внасяйте, те бежанци не се задържат тук, той инженери ще внася..



Тема Re: Концепция за УстрП, инв. проектиране и стр-вонови [re: KBD]  
Автор baimiho@mail.bg-213004 (ентусиаст)
Публикувано18.04.18 10:14



В отговор на:

Определено не си прав. Ролята на Проектанта е да контролира строителя и да ИЗИСКВА от него да изпълнява проекта до най-малката подробност




Напротив, определено съм прав!

* Ролята на Проектанта е ... да проектира ... то затова се казва и Проектант! А ко е искал - щял е да стане строител
* Ролята на Строителя - да постори проектираното! Ако е искал, щял е да стане проектант

Проектанта от това, че е проектирал обекта, въобще не може да произтича, негово задължение да контролира строителя, а да не говорим и да носи отговороност за построеното! Абсурд! А за какво ще носи отговорност Строителя, питам аз!? Защо трябва да "изисквам" от Строителя, да изпълнява проекта, като това е задача на Стр. надзор (или ДНСК или който и да е друг контролиращ орган). Защо трябва аз да нося отговорност и за изпълнението ?!

Какво ме интересува в крайна сметка, дали той е сложил 7 пръчки/м както е по проект, или едната пръчка я е "пъхнал в джоба". Защо да поемам втора диня под мишницата? От какъв зор?!? Има си контролен орган, който по закон е длъжен да следи за качеството на строителството и дали се спазва проекта. Да, това би могло да бъде и Проектанта, по отделен договор, но това НЕ може да произтича автоматично като "задължение" само защото Проектанта е автор на проекта.

Разберете, че именно това постоянно смесване и прехвърляне на всички отговорности, върху едно лице (което и в момента действа), са в дъното на всичко! А тази т.н. "Концепция", дефакто ще доведе от още по голямо размиване на отговорностите, и те даже ще останат скрити вътре в "пълният инженеринг", но дебелия ще го яде отново Конструктора, но този път ще е безгласна буква!

Пак подчертавам- ясна дефиниция и разделение на отговорностите на отделните субекти! Това е пътя! Всеки да си отговаря само за неговото парче от баницата!
Крайно време е да започне да се говори и с икономически термини: Проектанта е търговец (продавач) на продукта "проект". Строителят - търговец (продавач) на продукта - "сграда/съоръжение".

п.п.
Производителят на профилна стомана (да речем квадратни ктутии), носи ли отговорност за това, ако стр. фирмат, която ръботи с неговите профили е смачкала сечението на тръбите, в резултат на което те са си променили инерционните харатеристики? не, нали! Е защо проектанта да отговаря за действията на Строителя? Еми това си е за негова сметка (на строителя).... Проектанта си е свършил съвестно работата, взел си е парите! Точка!

Редактирано от baimiho@mail.bg-213004 на 18.04.18 10:22.



Тема Re: Концепция за УстрП, инв. проектиране и стр-вонови [re: KBD]  
Автор ql2v8 (да питам аз...)
Публикувано18.04.18 10:14



Тук аз няма да се съглася.
Проектантът може да провери изпълнението на проекта, но
не може да направи така, че то да стане по-добро с магическа пръчка.
Какво не може проектантът:
- да научи циганите по строежите да четат
- да ги научи да говорят български
- да ги научи да четат чертежи (при условие, че не могат да четат азбуката)
- да ги научи на неща, които сам той на умее - да заварява метал,
да лепи плочки, да прави резба на водопровод или да реди керемиди
- да осигури нормални инструменти, инвентар, подпори, кофраж, кран...
- да задължи строителя да използва качествени материали (всичките имат
еднакви сертификати, защо да не избере по-евтините?)
- да научи строителя на организация и безопасност на строежа
- да убеди собственика, че авторският надзор не е излишен разход и
проектантът защитава не собствените си интереси, а на този, който плаща

Изобщо проектирането и с най-модерния софтуер, както и авторският надзор
не може да компенсира невежеството по строежите, може само да го констатира.

ql^2/8


Тема Re: Контрацепциянови [re: ivanpavlov]  
Автор baimiho@mail.bg-213004 (ентусиаст)
Публикувано18.04.18 10:16



В отговор на:

Между другото, ако си мислиш, че това са го измислили "нашите" началници - не. Това според мен е работа на архитектите от КАБ, които все са недоволни и искат да контролират целия процес (имай предвид разпределението на парите).




Абсолютно е така!



Тема Re: Контрацепциянови [re: ivanpavlov]  
Автор ql2v8 (да питам аз...)
Публикувано18.04.18 10:27



Според мен архитектите малко са се увлекли.
За да контролираш строителството се искат много знания
и умения, които те нямат.
За да получиш много права ще трябват и много отговорности.
Права, които Възложителите не са готови да им предоставят.
Отговорности като куп дейности, сериозни застраховки и солени
глоби при провинения, които не могат да понесат.

Защо животното "водещ проектант" бързо-бързо умря? Защото покрай
правата му се вмениха отговорности: да отговаря за проектите във всички
специалности, включително и заповедите за промени на строежа. При това
провиненията се наказваха със хубави глоби. И архитектите набързо
свиха знамената.

ql^2/8


Тема Re: Концепция за УстрП, инв. проектиране и стр-вонови [re: ffloyd]  
Автор Шишо Бакшишо (ентусиаст)
Публикувано18.04.18 10:40



Курвенските номера не обичам!
Ако и е назор и я е засърбяло - ше ме намери.



Тема Re: Контрацепциянови [re: ql2v8]  
Автор ivanpavlov (непознат)
Публикувано18.04.18 11:45



Всичко това е така, но както се вижда от придружаващите писма, нещата вече ги дискутират в министерството. Май много скоро ще ни натресат нов ЗУТ с "водещ архитект" и "водещ инженер", както пише в тази "концепция", и инженерите пак ще го духаме, щото ще отговаряме за всичко, а архитекта ще разпределя баницата. Тук трябва да е задачата на КИИП-а да намери начина ние да не сме пак ощетените. Но много ме съмнява, по-скоро ще се учудя, ако го направят.



Тема Re: Концепция за УстрП, инв. проектиране и стр-вонови [re: baimiho@mail.bg-2130]  
Автор ivanpavlov (непознат)
Публикувано18.04.18 11:46



100% съм ЗА.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.