Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:56 02.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Усвояване на балконнови  
Автор d.stefanov@mail.com (непознат )
Публикувано17.03.17 21:10



Здравейте, колеги,
Като истински българин съм решил да усвоя балкона на жилищната си сграда която наследих от баща ми. Навярно ще погледнете обвинително на идеята ми, но в действителност този балкон е северен, вечно мокър и твърде тесен /100 см/, и неудобен. В случай, че го придам към тясната кухня ще мога да се похваля с нормално място за хранене на бъдещото ми семейство.
Балконът представлява конзола с дължина 100 см широчина 3 метра и дебелина 10-11 см /вероятно армирана с АI- ф8 през 20/ със стоманобетоннен парапет 5 см по периферията /височина 90 см/ на втори и на трети етаж от сградата. Идеята ми е да премахна тежкият бетонен парапет и да го остъкля с голям прозорец 240/190, който монтирам спрямо горният ръб на всички дограми, така че излизането да изглежда като еркер с френски прозорец на сградата. Смятам да иззидам периферията на балкона с газобетонови блокове с дебелина 10см., които в последствие да топлоизолирам.
Балконът няма видими пукнатини и деформации освен на бетонният парапет по височина при връзката му със сградата, което предполагам е в следствие от провисването на конзолата.
И стигам до основното, в главата си ми се въртят 2 решения:
Първото: под двата края на балкона до сградата правя единични фундаменти, изграждам колони 25/25 и на тях правя конзолни греди с променлива височина. Неудобствата са че ще ми трябва строително разрешение за пристройка -2 колони, също така най малко месец докато сваля кофража и другото което ме тревожи е, че няма да мога да го приложа за балкона на третият етаж. За статическата схема не се притеснявам толкова, че ще се промени, по скоро предполагам ще ограничи провисването на конзолата.
Второто: над плочата на конзолата и още толкова навътре в полето поставям 6 U профила през 60 см, които ще анкерирам за конзолата и за плочата с анкери през 20 см. Този профил /теоретично/ ще играе ролята на допълнителна горна армировка на конзолата, който мога да покрия със замазката. Няма строително разрешение /влизам в нормата на чл.151, ал.1, т.6 на ЗУТ/, всичко е скрито и по фасадата нямам нови колони.

Според изчисленията ми необходимата горна армировка за такова сечение с бетон В15 е 4,1см2, а предполагам усвоената е около 2,5см2. Та въпроса ми е, кое решение бихте ме посъветвали и изобщо второто възможно ли е да проработи?
Благодаря!
ПП. Липсва ми доста опит.



Тема Re: Усвояване на балконнови [re: d.stefanov@mail.com]  
Автор todor_il@abv.bg-224408 (новак)
Публикувано17.03.17 21:22



Карбонови ленти по-добре - бързо, лесно, чисто.



Тема Re: Усвояване на балконнови [re: d.stefanov@mail.com]  
Автор kanellla-209815 (минаващ)
Публикувано17.03.17 22:07



Добре де, както казва Колкозабавното, защо не попиташ в общината. Сигурна съм, че имат винаги готов отговор.



Тема Re: Усвояване на балконнови [re: d.stefanov@mail.com]  
Автор npubem (:-)
Публикувано17.03.17 22:18



Не прави нищо конструктивно. Не увеличавай товара със зидове и замазки, доколкото можеш. Ако смяташ, че конзолата ти няма достатъчно армировка,
със сигурност и останалите полета от плочата са на същия хал.
На земетръс вероятно е по-зле.
Запази сили и средства за довършителните работи, топлоизолации, дограми.
Това е философията на цялото саниране. Не звучи инженерно. Философско е.

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: Усвояване на балконнови [re: d.stefanov@mail.com]  
Автор t-cat (непознат )
Публикувано17.03.17 22:52



Ако наистина има нужда от конструктивно усилване и се предполага, че ще се премахват подови настилки и замазки в помещението, възможен е вариант с дюбелиране (с Г-образни арм. пръти, анкерирани с подходяща епоксидна смес, напр. на Hilti или Mango) на съществуващата конзола, заедно със съответен прилежащ участък от полето и последващо изпълнение на армирана бетонна надливка с дебелина 6cm. Тя ще играе и роля на замазка, респективно основа за подовата настилка. Разбира се решението предполага оразмеряване и конструиране, което не е никак сложна задача.



Тема Re: Усвояване на балконнови [re: d.stefanov@mail.com]  
Автор ql2v8 (да питам аз...)
Публикувано19.03.17 21:44




Балконът няма видими пукнатини и деформации...


Ако действително имаш интерес от темата, трябва да зададеш правилен
въпрос:
- Как се усилва конзолен балкон, който има нужда от това?, или
- Има ли нужда да усилвам балкона, който ще усвоявам, или не?

ql^2/8


Тема Re: Усвояване на балкон [re: d.stefanov@mail.com]  
Автор tirtirlin (член)
Публикувано22.03.17 12:38



Първия ми жилищен, една тераса го опасва отпред. Под замазката ще сложа фибран, та му мерих площта- 40 квадрата. Мисля 4 см фибран да сложа. Парапетите са зидани с единичка, мисля мазилка, и фибран и отвътре и отвън, обаче не съм сигурен че се налага, а тук има отзивчиви инженери които ще се обадят. Тая тераса няма да я "усвоявам" обаче, ще се хваля с нея, ще викам- имам тераса !





Тема Re: Усвояване на балконнови [re: tirtirlin]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано22.03.17 14:22



залипи си фибран и тиквата - да не паднеш от терасата





Тема Re: Усвояване на балконнови [re: ffloyd]  
Автор tirtirlin (член)
Публикувано22.03.17 16:44



Я се дръж като висшист и с простаците дори !



Инженер ! На два болта гайките не мож да раздели !



Тема Re: Усвояване на балконнови [re: ffloyd]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано22.03.17 16:53



квай таз тераса 40 квадрата - ти да не си шеф на Соди Девня






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.