Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:10 27.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Фигурни спецификациинови  
Автор nedoga (минаващ)
Публикувано18.05.16 08:59



Вчера говорих с един човек от арматурния двор и ми сподели доста интересни неща. За голяма моя изненада се оказва, че много чертежи пристигат без фигурна спецификация. Явно все още масово хората си чертаят армировките с чертички, броят и мерят всяко прътче и надписват ръчно с текстче или блокче. Така работехме преди 10-15 години и си спомням много добре колко бавно ставаше всичко и колко грешки имаше в надписите. Сега е песен. Според мен, в днешно време е почти задължително да има спецификация. Поне това, което наричаме "добра практика" в проектирането. Вие давате ли фигурни спецификации към чертежите?



Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: nedoga]  
Автор npubem (:-)
Публикувано18.05.16 11:44



Ако говорим за новия Design Expert, да ти кажа първи впечатления:
- След като минах през "настройки", за да чертая армировки, незнайно защо
всичките ми котировки по кофражите и разрезите станаха стил ReBar. Естествено
няма Undo, върнах си файла от вчера. За това съм си мечтал!
- Отворих чертеж с армировки от предишната версия - групите се бяха разпаднали
безвъзвратно и всякакви редакции станаха досадно трудно.
После си проверих фигурната спецификация ръчно, пък изпуснатите позиции
ги изтрих и пречертах наново.
Всичко е песен! Познай коя е песента?

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: npubem]  
Автор nedoga (минаващ)
Публикувано18.05.16 12:22



Говорех по принцип. Ние нямаме такива проблеми. С коя версия на експерта работиш и на какъв AutoCAD? Това не е нормалното поведение на програмата. Никога не съм отказвал съдействие на колега, ако има някакви въпроси или проблеми при ползването. Често се оказва нещо съвсем просто. А защо няма Undo? Нормалното Undo на AutoCAD връща всичко, независимо дали е направено с лисп, макрос или "ръчно".



Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: nedoga]  
Автор jlilianov@gmail.com (непознат )
Публикувано18.05.16 12:43



Винаги давам фигурни спецификации, обаче понякога ни изиграват лоша шега...Голяма част от строителните фирми, се позовават изцяло на тях и при грешка винаги конструктора го отнася. Добрата практика техниците да си поръчвам железата даваше за възможност за корекция на някой неточности още преди железата да са поръчани. Хора сме все пак, всеки греши...



Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: jlilianov@gmail.com]  
Автор nedoga (минаващ)
Публикувано18.05.16 13:07



Има го и това. Но, ако прътите са сбъркани на самия армировъчен план, понякога и техника ги поръчва грешно и пак - виноват другарю старшина. Ако грешката е очевидна обаче, я хващат навреме. Така или иначе, конструктора винаги го отнася и е виновен.



Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: nedoga]  
Автор jlilianov@gmail.com (непознат )
Публикувано18.05.16 13:57



Конструкторите винаги го отнасяме, то е ясно...Относно чертането на чертички на ръка, аз познавам конструктори, които дават фигурна само ако им я поискат не я слагат на чертежа. Пестят от хартия


Шегата на страна, има много възрастни конструктори, които не могат да работят на софтуери, колкото и да са лесни за употреба...при тях успех е , че все пак могат да работят на аутокад.



Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: jlilianov@gmail.com]  
Автор ql2v8 (да питам аз...)
Публикувано18.05.16 14:49



Всяко нещо, което внася яснота и улеснява производството е добро.
Автоматичното получаване на количества е нож с две остриета.
От една страна спестява време и предпазва от грешки при броене, сумиране
и умножаване. От друга страна при обхождане на чертежа за вадене на
количества лъсват очевидни технически грешки. Ако добавим и съмнителната
надеждност на някои софтуери работата е на кантар.
Абсолютно съм съгласен, че добрата проектантска практика е да се дават фигурни
спецификации. А добрата практика на строежа е техникът да си ги извади сам - той
може да си прецени и да поръча колоните преди гредите, както и долната
армировка преди горната. Да не говорим за случаите, когато фрагменти от чертежа
се променят и има отпадащи и добавени позиции...

ql^2/8


Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: jlilianov@gmail.com]  
Автор KBD (участник)
Публикувано18.05.16 14:52



Само не разбрах кои софтуери имаш предвид.
Приставката за армировки към Design Expert, ArmCAD и подобните програми, които са най-разпространени у нас са направени,общо взето като за малоумни и всеки, който що годе ползва Аутокада се оправя и с тях.
Виж друга тема е, че повечето колеги работят с пиратски софтуер и нямат тези програми, а ползват разни lisp-ове оттук оттам и не могат да се оправят с тях.
Също така един по-възрастен колега, който едвам работи с Аутокада, в повечето случаи не може и да си инсталира сам програмките и съответно не ги ползва.
А историята с пестенето на хартия е позната на всички ва които се е наложило да печатат чертежи със шарена антетка по ЗОП във 5-7 екземрляра.
Като разпечатката удари 30-50% от хонорара ....




Няма невъзможни неща, но каква е цената ???

Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: KBD]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано18.05.16 15:15



повечето, които познавам - караме с lisp-ове - вършат работа.



Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: Cтaтиk]  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано18.05.16 15:27



Lisp-овете, които аз знам, правят само обобщена спецификация, която всъщност не може да се провери. На чужди чертежи съм откривал грешки на такива обобщени спецификации от Lisp.
Браво на Неделчо и на неговия плъгин за армировка! Това е истинска програмка, на която можеш да провериш (поне визуално) резултатите. В интерес на истината, под разни версии на Аутокад има бъгове. Във

ги докладваме, търсим и намираме решения.

__________
Първо се запознай с Manual.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.