Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:00 29.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: iiilio]  
Автор KBD (участник)
Публикувано19.05.16 13:29



Това не е аналог. Интерфейса при Савов беше нещо средно между опциите на Армкад за греди и Модула на Неделчо.
Имах я навремето, но след като ми гръмна компютъра вече не можах да я инсталирам заради промененият формат на диска. За съжаление инж. Савов беше починал междувременно и вече нямаше кой да се оправи с програмата му.
А иначе освен чертането на кофражи и армировки имаше и връзка със САП 2000 и от кофража директно прехвърляше модела в САП. Нещо подобно, но с повече екстри е и PC Cad на Проект Софт. Nedoga да ти обясни подробностите, ако иска.



Няма невъзможни неща, но каква е цената ???

Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: KBD]  
Автор statika-185489 (ПГС)
Публикувано19.05.16 14:40



Имам една малка безплатна програмка на маткад за метални конструкции, която за дадена марка, хвърля спецификацията. Малко е "дървена" табличката (може после ръчно да се дооправи), на като цяло - програмката върши работа, като за без пари. Нямам никакъв спомен от къде я имам, но като гледам датата на която е свалена - август 2012.
Така, че - не е като да не се намират ... решения на всички "проблеми"! Винаги има решение





Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: KBD]  
Автор statika-185489 (ПГС)
Публикувано19.05.16 15:21



В отговор на:

(1) Виж друга тема е, че повечето колеги работят с пиратски софтуер и нямат тези програми, а (2) ползват разни lisp-ове оттук оттам и не могат да се оправят с тях.




(1) Виж сега, "ползването" на незакупен софтуер или слушането на незакупена музика не е престъпление, според мен. Престъпление извършва този, който "краква" софтуера и после го разпространява. Ето това е престъпление! А софтуера са разпространява в свободното интернет пространство, за достъпа до което ти си платил на интернет доставчика си! Все едно на улицата да намериш портфейл с 10 хил. лева и да не изхарчиш ?! Ами това се казва - късмет! Същото е и с песните в интернет. Ами, че те са на свободен достъп, защо да не си ги сваля и после да си слушам, когато искам?! Къде е логиката? като не искат никой да ги сваля - ами да не ги качват, нали?

(2) Виж сега, дали ще чертаеш "на ръка", с лисп или специализирана програма - възложителят не го интересува. Той си иска чертежа. По какъв най-рационален начин ще го направиш - ти си решаваш


п.п. Както казах - хайде да не се правим на по-католици от папата! Бас ловя, че си компютъра ти е пълен с незакупени програми, въпреки, че тук-таме може да имаш някоя купена или някоя безплатна. Няма човекк или фирма, които да нямат незакупена програма. Даже съм сигурен, че и в Министерски съвет по компютрите имат по някоя програмка, която не е купувана и най-малкото е безплатна.



Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: KBD]  
Автор jlilianov@gmail.com (непознат )
Публикувано19.05.16 15:28



В момента с програмата на Савов се е заел друг инженер, ако човек иска да си я купи дори с повече екстри от преди я има в www.konstr.com . Човека и иска 700 лв, малко са множко, но предвид възможностите ми се струва прилична инвестиция.



Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: statika-185489]  
Автор nedoga (минаващ)
Публикувано19.05.16 15:38



Има разработени програми за полета по Еврокод към calcpad-a.
http://calcpad-bg.com/Library/24
Те обаче са направени само по Еврокод. Относно ръчното решение спрямо МКЕ и двете си имат предимства и недостатъци. В ръчното решение има също доста условности и приемания за да бъде достатъчно просто и приложимо. Едно от тези приемания е относно коравината на гредите. Формулите са изведени все едно гредите са безкрайно корави или вместо греди имаме стени. Реално обаче, гредите имат крайна коравина, съпоставима с тази на плочата и влияят на разпределението на усилията.

Тези формули, които сме използвали в CalcPad-a са взети от ръководствата на английската камара и оттам и в нашето. Те отчитат и подаваемостта на гредите и дават близки резултати спрямо МКЕ, когато плочата е с височина от порядъка на h/30, а гредите - от порядъка на h/10-h/15. Колкото по-ниски обаче стават гредите, усилията започват да се преразпределят в посока дългата страна и при много ниски греди се обръщат и полето започва да работи по дългата страна като при безгредовите плочи.

Представи си например, плоча 20см с греди високи 35 см. Реално гредата няма достатъчно коравина да обърне момента, и плочата си работи по-скоро като безгредова. Ръчното изчисление е добро, ако плочата ти е например 12 см, а гредите 50-60 см.



Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: ql2v8]  
Автор nedoga (минаващ)
Публикувано19.05.16 15:46



Да, но ако пръта е извън блока, при копиране ще се загуби връзката. Ще има нов прът с нов хендъл и нов блок, който ще сочи към стария прът. Трябва да ги "закачаш" наново. Затова са групите. Иначе, първото нещо, което ще направят всички потребители е да начертаят едната плоча, да я изкопират на горния етаж, да променят половината пръти и да извадят спецификацията. След което ще се чудят защо спецификацията е пълен хаос и нищо не си съответства. 95% от хората не разбират от handle-и и пр. и няма да знаят да си закачат наново надписите към прътите. А когато разберат, ще псуват яко защото им се отваря два часа работа. Имам опит с това, повярвай. Въпросът е интересен и съм го мислил много време. Май наистина обаче много странични теми се нароиха. Може да извадим дискусията в нова тема, ако има още нещо за обсъждане. Почнах да се обърквам.



Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: statika-185489]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано19.05.16 16:11



всичко е разрешено - само да не та хванат





Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: ffloyd]  
Автор statika-185489 (ПГС)
Публикувано19.05.16 17:27



Темата за използването на "незакупен" софтуер, или както е по-известно -"кракнат" е доста интересна от правен аспект.
Ясно е, че "кракването" и последващото разпространение на вече модифицираната програма е престъпление.

Много тънък обаче е въпроса - дали ползването на такъв софтуер реално е престъпление ?! А въпроса е "тънък", защото модифицирана ("кракната") програма, дефакто вече НЕ е продукта, за който би претендирал производителя на оригинала. Това е ДРУГ (променен) продукт, за който даже не е сигурно и няма гаранции, че отговаря на качествата, които са заложени от производителя на оригинала. Така ли е? А след като това е друг продукт (имитация), какви претенции би имал производителя на оригинала към ползващият този "имитиращ" продукт?! Сложен и спорен въпрос?!
Всички знаем, че сиренето под 7 лв не е "сирене", ама го купуваме като сирене - "на свой риск", че няма да си навредим на здравето с малмовото масло. Нали?! Е сега производителя на истиското сирене от 10 лв с търговсото име- "Сирене "Х", трябва ли да съди производителя на сирене с името "Сирене Х- crack'", който го продава за 5 лв, както и потребителя на това "сирене" ? Ами, че това е друго сирене, към което производителят на оригинала няма отношение! Така ли е, ако се замислиш?
Изобщо тая материя от правна гледна точка е доста разтеглива и спорна, според мен.
Също разтегливо понятие е и "авторското право". Имам една метална конструкция, със специфично предназначение, за което претендирам, че лично аз съм я измислил - и като функционираща схема, и като видове елементи и т.н... Обаче тая конструкция я има вече на много места, вкл. и в съседни държави. Е сега какво да - да вървя да си "търся авторското право" ли? Ами, че то е достатъчно да хвърлиш един поглед на нещо, за да "откраднеш идеята".... Изобщо в днешният 21-и хипер-информационен век, много стари клишета и понятия вече загубват първоначалният си смисъл...



Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: statika-185489]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано19.05.16 17:49



така е батка - който си има мляко да си го пази


кажи сега мое ли да слагаме пясък под бетона на халето - или халета не си праил ?



Тема Re: Фигурни спецификациинови [re: ffloyd]  
Автор statika-185489 (ПГС)
Публикувано19.05.16 18:04



В отговор на:

кажи сега мое ли да слагаме пясък под бетона на халето - или халета не си праил ?

В отговор на:



на предишното хале, което прави - какво сложи?






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.