Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:46 20.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Чудя се...нови [re: statika-185489]  
Автор todor_il@abv.bg-224408 (новак)
Публикувано03.05.16 09:37



Аз на 5 лева викам мерси и черпя за 1. Като говоря за нелоялна конкуренция имам предвид пенсионери на по 70 години, които трудно се съсредоточават в повече от 10 минутен разговор, но проектират на цени дори и под 3 лева на м2, защото върви сериозна пенсия и това им е бонус. На 30 години съм. Знам и мога доста и много повече ми остава да уча занапред, но как да стане това като възможностите ми се убиват от такава конкуренция? Не знам каква е икономическата ситуация в столицата, лобита и прочее, но в провинцията да си млад и работлив е присъда. Айде със здраве





Тема Re: Имат...нови [re: ylkom]  
Автор stress (непознат)
Публикувано03.05.16 09:40



Ще напиша няколко реда, за да не изглежда, че снощи просто съм възкликнал под въздействието на 1-2 ракии ( което не е далеч от истината..)
И аз смятам, че писмото не е безобидно, и че трябва да му се отговори разумно, аргументирано и достатъчно категорично. В няколко теми тук се води дискусия, защитават се различни мнения, спори се. Изпити, лицензи, категории и т.н., всичко това е правилно да се обсъжда, но нека думите и действията да са внимателно преценени, за да не ликвидираме окончателно нещо, което ....всъщност го няма - УВАЖЕНИЕТО към нашата професия. Помислете какъв процент от клиенти и възложители са проявили истинско уважение към труда ви, не говоря за заплащане. И според мен една съвсем сериозна задача е да създадем предпоставките и основата за неговата поява. За да го има и себеуважението.
Та в тази връзка смятам, че подреждането на нашата къщичка си е наша работа и това писмо демонстрира именно тотална липса на уважение и минава някои граници. Надявам се да получи и достоен отговор.
Молбата ми е и тук да бъдем спокойни и възпитани в споровете, за да не подхранваме нечие пренебрежение. Не важи за Флойда, който се е нагърбил със задачата да провокира, което е полезно. Ако ми позволи един съвет, да зареже "канелените" клонинги, така се разпилява енергия

.
Приятна и успешна седмица на всички!



Тема Re: КСБ за "гаражните" проектантинови [re: ffloyd]  
Автор todor_il@abv.bg-224408 (новак)
Публикувано03.05.16 09:43



Евала, Флойде!



Тема Re: КСБ за "гаражните" проектантинови [re: ffloyd]  
Автор KBD (участник)
Публикувано03.05.16 10:06



Понеже всичките сте "изключително компетентни" въпреки, че повечето от вас не са стъпвали на общо събрание от поне 10 години, като гледам какви ги пишете, се чуствам длъжен малко да ви осветля.
Така наречените минимални цени са замислени, като фирмени цени в които влизат всички осигуровки, отчисления и данъци. Тези разходи варират в границите на 20-50% в зависимост от обекта, сроковете и броя на проектантите участващи в него.
В цял свят тези цени са обвързани със стойността на обекта, защото по този начин е най-лесно да се определи приблизителната стойност на проектантският труд.
Инвеститорите и строителите, особено за обекти по ЗОП с държавно или общинско участие, свалят ВСИЧКИ цени под минимума необходим за издръжка на участниците в процеса, съответно "ГЛАВНИЯТ" договарящ се принуждава да изтисква каквото може от подизпълнителите.
Тази процедура по изтискване обикновено започва с проектантите и завършва със довършителните работи. Често главният изпълнител наема няколко меринджейчета - "инженери" със стаж в проектирането 0 години, но със един два чужди езика и огромно самочувствие, на възраст около 30 години в най-добрият случай, работещи на заплата + процент от орязаните плащания, през които минава цялото разпределение на средствата.
Главният проектант не може да си позволи да работи със качествени проектанти и наема разни другари на ниски цени или почасово заплащане, съответно и авторският надзор не може да се осъществи като хората защото обекта е на майната си, а цените не покриват непрекъснати разходки или дори упълномощаването на някой местен колега.
Тази процедура особено удря обекти от транспортните артерии ( пътища и ЖП ) и водните инфраструктури, така модни в момента.
Ако добавим и факта, че обикновено тези обекти се правят първоначално от разни местни баджанаци и хонорара отива бадява при чиновниците, а после се преправят от някой, който разбира и цената на преработката се плаща от парите за строителство - правете си сметката за какво реве колегата.
Проблема на господин Бойков е, че той не обвинява когото трябва, а като повечето строители прехвърля вината на проектантите, защото така е по-лесно. Същото важи и за "момченцето" Зарев, които е вързан в пакет със строителите и разсъждава по същият начин, с допълнението, че не осъзнава причините, а просто си приказва на воля.
Навремето КАБ и КИИП бяха основани с идеята проектанта да бъде независим.
Същото важеше и за идеята за създаването на строителният надзор, но просто с времето цялата работа се опорочи точно заради ниските цени на проектирането и постоянният дъмпинг, заради което се нароиха и малките проектанти работещи в къщи, а не по-голямите проектантски групи разполагащи със средства за самоиздръжка и офис.
Айде да ви видя анализа.

Няма невъзможни неща, но каква е цената ???


Тема Re: КСБ за "гаражните" проектантинови [re: todor_il@abv.bg-2244]  
Автор Roskoff ()
Публикувано03.05.16 10:36



Здравейте колеги!
Аз също считам, че писмото съвсем не е безобидно. Още повече ако се проследи развитието на въвеждането на "водещ" проектант и последвалите реакции от различните структури в този отрасъл. Считам, че е редно да се отговори аргументирано, но и малко остро на това вмешателство в нашата си "кочинка", в която определено има какво да се "ремонтира". Но да хвърляш кал върху "гаражни" проектанти си е просто безумие, ако не отчетеш факта на "гаражните" строители. Ако вляза в този тон и аз мога да кажа доста неща за строителите и авторския надзор - в момента, по проекти в които съм проектант част СК, се строят две жилищни сгради от две големи строителни фирми. Упражнявам почти ежедневно авторски надзор, но това се превръща в часове по повишаване на квалификация на персонала им. Учим се как се четат чертежи, склопяване на равнини за разрези и погледи, разполагане на армировка - горна, долна, разпределителна и монтажна, сгъстяване на стремена и затваряне на куките под 45 градуса/указани на чертежите/. И въпреки това преди дни се оказва, че един скат е "счупен" не на 75см, а на 60. Естествено аз съм виновен нали съм приел плочата. Така де, но авторския надзор не би следвало да се превръща в мерене с рулетка на всеки размер, който и петокласник може да измери. Авторски надзор не е да вършиш работата на други участници от процеса, а да гарантираш за качеството на крайния продукт и съгласуването му с останалите части. В 10тона армировка няма как да хванеш 5 железа по-малко. И тук идва отговорността на фимата изпълнител - да има обучен персонал, техници, кофражисти, арматуристи, зидаромазачи. Чували ли сте за курсове за повишаване на квалификациято им, за периодична работа с персонала с цел усъвършенстване на работните процеси / инъче имат ИСО 9001 /.
Ежедневно виждаме качеството на строителството у нас, особено по европроекти, а после вината била на гаражните проектанти, че големите проектантски бюра не са представили добри детайли /ако изобщо има такива/, защото следващата голяма задача чука на вратата. И строителя с неговия "потенциал" предоставя "детайлирането" на бай Пешо кофражиста както той знае /нали е по обекти от 72-ра година/.
Малко се отплеснах безразборно, но също толкова безразборен е и сектора ни, може би именно поради това безразборно представяне на проблемите и търсенето на тяхните решения. Но категорично не приемам подобни атаки от "сродни' организации. Трябва да седнат заедно - архитекти, КИИП и строители да се начертаят ясни параметри на едно истинско сътрудничество /все пак продуктът ни е един и същ/ без всеки да дърпа чергата към него или защитава неясни интереси как да извади другия от схемата. След това общата позиция да се защити пред законодателя и съвместно с Общините /един често неспоменаван играч/ да се върви към качествен краен продукт или услуга. Инъче вскичко е празни приказки, подобно на моите .....



Редактирано от Roskoff на 03.05.16 15:13.



Тема Re: КСБ за "гаражните" проектантинови [re: KBD]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано03.05.16 11:02



Дето е казал Гюро -
Има два вида проблеми - МОИ и НЕ МОИ


Аз проблеми немам - който има проблеми да си ги решава.

/P.S. Сега си гледах един стар германски проект от 2007г.
Да му видя аджеба ква му е фирмата на швабата. И какво видях :
J. Beltz, Dipl.Inj.
Ingenieur buro fur das Bauwesen
адрес и телефон

Тъй че Гергов ако иска - си прекръствам фирмата на Инженерно бюро
Все ми е тая



Тема Re: КСБ за "гаражните" проектантинови [re: Roskoff]  
Автор t_ala (непознат )
Публикувано03.05.16 11:03



Съгласна съм ,че строителите не им влиза в бизнеса да реват срещу нас , защото много ги боли от т.нар. гаражни строителни групи , които понякога дават по-добър продукт от евтините неграмотни работници , които наемат фирмите .
Ако толкова ги боли от това ,че нямало с кого да провеждат авторския надзор/от който те по правило бягат и неглежират / , може просто за всеки обект да се изисква обявяване на договора с проектантския колектив в камарите и така проектантите няма да са толкова анонимни -това може да е една фирма или сдружение от свободни проектанти за конкретния обект .
Закрепостяването на проектантите в едно проектантско бюро е доста тъпо , защото клиентът може да си избере архитект от един град , а инженерните специалности от друг /например където е строежа за по-удобен авторски надзор

/.
Не трябва да приемаме такова грубо вмешателство и то с такива измислени и прозрачни мотиви . Като искат да си лапат държавните поръчки , да отделят строежите не по категория , а като държавна гага и да ни оставят да си работим и без това за толкова години никой не се е поинтересувал как се справяме .
Децата , които завършват сега не се претрепват да ходят да им работят в големите фирми , защото там ги превръщат в чертожници на нещо си , дори не на цялата конструкция за разнообразие .



Тема Re: КСБ за "гаражните" проектантинови [re: t_ala]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано03.05.16 11:13



Браво ма колежке, точно тъй !
То сега е модерно софиянци да печелят търговете -
Да ми го дават на мене проекта у Каспичан като подизпълнител.



Че видяхте ко стана с гимназията у Казанлък, като нема авторски надзор.



Тема Re: КСБ за "гаражните" проектантинови [re: KBD]  
Автор statika-185489 (ПГС)
Публикувано03.05.16 11:39



В отговор на:

Така наречените минимални цени са замислени, като фирмени цени в които влизат всички осигуровки, отчисления и данъци.



Тогава защо е този рев и обвинение към "домашните" проектанти, че били "нелоялна" конкуренция. Кое им е "нелоялното"- че нямат разходите и осигуровките на "фирмата" и могат да си позволят цена, която фирмата не може?! Това ли им е "нелоялното"?

В отговор на:

В цял свят тези цени са обвързани със стойността на обекта, защото по този начин е най-лесно да се определи приблизителната стойност на проектантският труд.



Така е прието. Обаче по каква формула - едва ли някой ще може да обясни. Да, вярно е, че цената на която продаваш стоката е израз на себеуважението към труда си. Обаче в условията на пазарна икономика, ако дълго се противиш на пазара - пазара ще те подмине. Не са толкова прости нещата с "минималните цени", когато пазара изключително стенсен и ограничен

В отговор на:

Инвеститорите и строителите, особено за обекти по ЗОП с държавно или общинско участие, свалят ВСИЧКИ цени под минимума необходим за издръжка на участниците в процеса, съответно "ГЛАВНИЯТ" договарящ се принуждава да изтисква каквото може от подизпълнителите




А сега си обясни - защо пък "главният" и той сваля цената в глобалната оферта? Как мислиш, каква е причината? Какво му пречи да даде "голямата оферта", а после на "пчеличките" да пуска трохички, а той да обира пАрсата?! Дали и тук няма "нелоялна" конкуренция, или пък има нещо друго...

Кога ще проумеете всички, че в дъното на кризата в целият бранш е икономиката и за разлика от другите свободни професии, строителната е изключително, да не кажа изцяло зависима от икономиката ?! Малка бедна държава, разчитаща на еврофондове, 40% от които идват директно от джоба българският данъкоплатец, т.е. от джоба на същият този клет проектант - последна брънка на веригата, постоянно обвиняван в "нелоялна" конкуренция и за всичко лошо, случващо се в бранша. А "нелоялната" конкуренция е просто "борба за оцеляване" и е следствието, а не е причината! И никакво "възвишено" проектиране по европейски, американски, японски или марсиански норми няма да промени нищо в Цената - ако няма кой да плати тая цена!!


В отговор на:

Навремето КАБ и КИИП бяха основани с идеята проектанта да бъде независим.



Да не би концепцията вече да е на път да се смени??

Понеже в последно време се интересувам и от глобална икономика, да ви светна, че в глобален план перспективата е да се върви към "гаражи" във всички сфери на икономиката, където е възможно съществуването на "гараж"! Просто това е тенденцията.

Редактирано от statika-185489 на 03.05.16 11:39.



Тема Re: КСБ за "гаражните" проектантинови [re: statika-185489]  
Автор ffloyd (баш майстора )
Публикувано03.05.16 11:50



Айде сега
Всички плащат осигуровки, отчисления и данъци - закона е еднакъв за всички.
Това че аз карам голф - а коЗарев кара джип 4х4 - си е негов проблем а не мой .
Това че коЗарев има ролекс и плаща рушвети - си е негов проблем а не мой.

Чакам отговор от Гергов за фирмата Пътпроект - 100% собственост на строител.
Проектантите може да са добри, но нарушават закона - строител няма право да бъде и проектант !





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.