Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:39 15.05.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Избор на електроди  
Автор ffloyd (член)
Публикувано23.10.13 16:12



Здравейте колеги
Въпрос за избор на електроди за ръчно ЕДЗ

1. По НПСК
стомана
ВСт3кп
ВСт3пс
ВСт3сп

електроди - 4 типа
Е42 - 410 МРа опън
Е46 - 450 МРа
Е50 - 490 МРа
Е 60 - 590 МРа
Електродите се избираха по тип без значение рутилов/базичен

2. По Еврокод
стомана
S235JR =пс2
S235J0 =пс5
S235J2 =сп
.
.
S355K2 =сп

eлектроди - най често срещани на пазара
E38 0RR12 (=Е46)- Вежен рутилов - заварява до S275J0 - по каталог Ихтиман
E42 5B42H5 (=Е50А)- Норд базичен - заварява S235JR до S355K2
E38 0RC11 - ОК46 рутилов - няма данни - в каталог ESAB
E42 4B42H5 - ОК48 базичен - няма данни

Вижда се че избора вече е обвързан с обмазката рутилов/базичен
Например за S235 - са подходящи и Норд и Вежен
Кой от двата електрода трябва да бъде избран ?

Редактирано от ffloyd на 23.10.13 16:34.



Тема Re: Избор на електродинови [re: ffloyd]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано26.10.13 14:31



Аз бих избрал Вежен. Лесно подхваща заварката с тях.



Тема Re: Избор на електродинови [re: Sargonlll]  
Автор ffloyd (член)
Публикувано26.10.13 18:06



Вежен ама - няма ударна жилавост при отрицателни температури .
Има само J0 - ударна жилавост при 0 - 450 градуса целзий.
Така че - само Норд !





Тема Re: Избор на електродинови [re: ffloyd]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано28.10.13 10:11



В отговор на:

Например за S235 - са подходящи и Норд и Вежен
Кой от двата електрода трябва да бъде избран ?



В отговор на:

Вежен ама - няма ударна жилавост при отрицателни температури .
Има само J0 - ударна жилавост при 0 - 450 градуса целзий.
Така че - само Норд !




Уникално е: да питаш "сериозно", развивайки въпроса в цяло есе, и после прочитайки сам "аргументираният" отговор на въпроса си, да се убедиш "отстрани"- колко си прав!

Както вече ти казах преди време- развеселяваш ме максимално!



Тема Re: Избор на електродинови [re: Cтaтиk]  
Автор ffloyd (член)
Публикувано28.10.13 13:05



Тъй като никой не отговори по темата дълго време - направих проучване в Ихтиман - затова ви давам резултата да е от полза на всички.

1. Ако отворите ръководството на Венков по еврокод 3 - стр.84 - Пример 4.1 ще видите че е избрал електрод АКМ рутилов - пълен боклук


2. Незнам изобщо има ли рецензенти тая книга но в нея има много неверни неща.
Например - стр.71, табл.3.11 дава за стомана S235 и S355 - електроди Е35, Е38.
3. Също така в Приложение Б - е дал някакви таблици за IPE, HE профили - без изобщо да посочи от кой стандарт са взети !
4. Явно главата за материалите - стомана, заваръчни консумативи, скрепителни елементи, които са металургични изделия - трябва да се пише от металург !
5. Още едно недоразумение - Глава 3 Избор на материали за стоманени конструкции - стр.59 отдолу :
Доколкото поведението на стоманата при заваряване зависи не само от материала, но и от редица други фактори - изборът на стомана се предоставя на проектанта !!!!!! - Как да избере проектанта, когато има 2000 вида стомани, а проектанта даже не е металург ????
6. И още пак там - Проектантът може да се основава на досегашната наша практика, при която бяха въведени групи конструкции -/явно има впредвид НПСК !/
Хубава работа, ама циганска - хем отменяме старите норми НПСК - хем пак да ги ползваме !



Тема Re: Избор на електродинови [re: ffloyd]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано28.10.13 13:53



В отговор на:

Хубава работа, ама циганска - хем отменяме старите норми НПСК - хем пак да ги ползваме !




Мен ако питаш- нашите норми трябваше да си останат за "вътрешно ползване" заедно с еврокода, т.е. за обекти, които се строят в страната, възложителя и/или проектанта да може да избира по кои норми да се проектира. Много формули, таблици, при това все емпирични, в тия еврокодове- много се "върти и суче" около един проблем, за да се стигне в крайна сметка до практически същият резултат, който досега сме постигали с една простичка и ясна формулка!



Тема Re: Избор на електродинови [re: Cтaтиk]  
Автор ffloyd (член)
Публикувано28.10.13 14:24



Eм така е то - кой го е избрал тоя Кинарев да ни защитава - като не е проектант ! Само събира парсата тоз другар


Германците не са си отменили DIN-овете нито британците BS-тата

1. Eврокод 3 - ко ша ми го хвалиш като вдига разхода на метал с 25% ?
2. Еврокод 1 - голям батак направиха с тоя сняг - преди беше 100 кг сега е 250 кг/м2 - питам ги БАН повече ли вали - викат не пак толкоз ама вече го изчисляваме по нова формула европейска
Ти изчисляваш ама магарето дето може да носи 100 кила - на 250 кила пада ! - покривите стават вече бункери с метал което вдига и земетръсната маса
3. Еврокод 7 - Геотехника - Илов си каза че е пълен боклук - скромна работа - сега имаме 4 норми - плоско, пилотно, подпорни стени и машинни фундаменти - те го събрали в едно книжле
4. Еврокод 2 - Стоманобетон - прътови модели и чудесии

Всички ръководства по Еврокод са преписани от стандарта - формули които никой не разбира физическия смисъл - това не е наука, няма учебници написани с теория - аз не ги знам какво преподават изобщо сега на студентите ?



Тема Re: Избор на електродинови [re: ffloyd]  
Автор statika-185489 (ПГС)
Публикувано28.10.13 15:35



Ще видиш какъв батак и какъв хаос ще настане от 1 януари. А като се има напредвид, че "оразмеряване на ръка" по еврокод е мисия почти невъзможна, няма да закъснеят и "чудесата" които ще се появят в проектите.

Моето мнение е, че е колосална грешка да закриваме нашите норми, при положение, че никоя страна не го е направила! Батака ще е страшен!

50 и кусур години да проектираш по един начин, и сега конюнктурно и политически да зачеркнеш всичко с лека ръка, няма да мине, без сериозни проектантски грешки, които да не са фатални!



Тема Re: Избор на електродинови [re: statika-185489]  
Автор ffloyd (член)
Публикувано28.10.13 16:23



1. що да не става на ръка - аз пускам на компютъра само статика - и пак проверявам ко ми дава на ръка че много много не му вярвам


2. абе гледам на тауъра има и оразмеряване - ама за едно сечение ми изкарва една страница доклад по еврокод - ама още ги гледам кат изтребител - нищо не ми говорят разните му условия там



Тема Re: Избор на електродинови [re: ffloyd]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано30.10.13 19:57



Ти въобще наясно ли си какво означава "ударна жилавост"? Със сигурност електродите "Вежен" притежават някаква ударна жилавост (ако толкова е важно да се знае каква е) в минусовия температурен диапазон. Ударната жилавост е величина с някаква числова стойност, не е булева.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.