Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:54 18.05.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Здравейте!нови  
Автор Чako ()
Публикувано06.04.13 19:02



Не знам доколко темата ми е за този клуб, не знам дали ще събуди някакъв интерес, но нищо не пречи да опитам.

Потърсих из нета български форум за мениджмънт и ... не намерих. Излиза, че никой в България не се интересува от управление.

В нашта мила Родина броя на фирмите регистрирани по ДДС е някъде около 360000. Съответно хората, изпълняващи в някаква степен мениджърски функции в тези фирми, би трябвало да са поне двойно повече. И нито един от тези поне 700000 души не се интересува от мениджмънт!!!

Странна работа. Излиза, че управлението като процес е ясно на всички и просто няма смисъл да се обсъжда. Но тогава на какво се дължи жалкото състояние на нашата икономика?

Работил съм в няколко наши фирми на щат и в поде двойно повече на хонорар, но не съм имал щастието да попадна на добре организирана фирма, в която всички процеси се планират и управляват по учебник. Навсякъде се работи хаотично и типично по ганьовски - първо се работи, после се мисли.

И ... да не прекалявам с увода. Да изчакаме реакциите, ако има такива, и ако се получи диалог ще продължим.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор ffloyd (минаващ)
Публикувано07.04.13 14:29



Ний тука сме Инженери бре, ко е туй Мениджмънт ? Мене ако питаш - няма такава наука Икономика !





Тема Re: Здравейте!нови [re: ffloyd]  
Автор Чako ()
Публикувано07.04.13 15:38



Само да не се засегнеш от думите ми ffloyd, но когато прочетох поста ти, буквално хлъцнах от удоволствие. Защото твоите думи са естествената "инженерска" реакция. И от нея не би следвало нищо лошо, ако повечето заводи в България, не малка част, от които вече нарязани на скрап, не се управляваха именно от инженери.

Изравняването на Мениджмънт и Икономика също е типична "инженерска" грешка. И тъй като, както вече казахме, българските мениджъри са предимно инженери, какво излиза? Българските мениджъри не са и чували, че съществува такова нещо като научен мениджмънт. И това при положение, че в много от инженерните специалности се изучава техническата страна на теорията на управлението (теория на атоматичното регулиране, кибернетика).
Странно, нали?



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано07.04.13 17:52



И ти не се засягай, ама една от главните причини (не казвам - единствената!) в строителството да сме на този хал е, че то се управлява от хора, които хал-хабер си нямат от строителство! Юристи, икономисти, химици... Мамат* си трака!
Изв. се за грубия език, ама веднага познавам коя фирма се ръководи от човек, познаваш проблемите на строителството и коя от момченце с костюм, завършило по света или у нас!
Не искам да обидя никого!
Пример: заради едно такова момченце на мой обект (аз бях конструктора!) допуснаха 1000 кубика кал върху армировката на фундаментната плоча!
Не знаеш, какво значи това, нали?

Редактирано от ylkom на 07.04.13 17:53.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано07.04.13 18:18



По-скоро не е за този клуб, тук витаят основно дюлгери. Основно се коментират елементарни задачи от статиката и устойчивост на земетръс (явно половината им обучение е било да смятат такава устойчивост, но не им е било достатъчно и тук продължават да го правят).

В действителност един инженер има всички предпоставки да бъде добър мениджър. На практика не винаги се получава. Истината е, че вече образованието е абсолютно скапано. Дори студентът да е любознателен, да чете странична литература и т. н., няма с кого да се консултира компетентно и му остават неясни моменти. Пък и един истински инженер би искал да се занимава с конструиране, технология и т. н. - това, което е учил основно, не с управление.

Неприятното идва, когато неподготвен човек се опитва да бъде мениджър и за нещастие е овластен да го прави. Нагледал съм се на какво ли не и в частни фирми, и в държавни учреждения. Някак си се получава така, че на ръководни позиции винаги се избират най-тъпите. Дори в частните фирми е така, което е шокиращо, тъй като поне собственикът би трябвало да има интерес от доброто им функциониране. Но, често и собственикът е тъп... Е, може просто аз да не съм случил на добре функциониращо управление, чувал съм, че има такива. Но, сигурно са рядкост.



Тема Re: Здравейте!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано07.04.13 18:24



Не, не знам. Не разбирам от строителство, но проблемите и принципите на управлението са едни и същи, независимо за коя област става дума.

Ще дам веднага контра-пример и то съвсем конкретен - някогашния Комбинат за Тежко Машиностроене в Радомир. Миналата година ходих там, в момента огромния завод едва мъждука. Някои халета са затворени, останалите едва ли работят и на 1/10 от капацитета си. През всичките години тоя завод беше управляван от инженери. Сегашния собственик и не знам точно какъв директор - Максим Клейтман е потомствен инженер. Това обаче с нищо не му помага в управлението, завода агонизира, въпреки че никога не са му липсвали поръчки.

Въпреки че не познавам проблемите в строителството, сигурен съм, че всичко, което описваш се е случило не защото твоите Юристи, икономисти, химици хал-хабер си нямат от строителство. Управлението на даден процес не изисква познаване на самия процес. За да караш кола не е задължително да знаеш как работи двигателя, достатъчно е да знаеш как се кара кола. Същото важи и за управлението. Ако споменатите от теб хора са добри мениджъри, няма никакво значение, че не са строители - техните фирми ще просперират.
Предполагам и ти не знаеш, какво значи това, нали?



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано07.04.13 19:12



Логиката, която развиваш:"Управлението на даден процес не изисква познаване на самия процес" е невярна, а примера с колата- неудачен!
Разбирам те принципно, че ти искаш да си "началник", "ръководител", независимо от "процеса" който искаш да ръководиш! Е как ще ръководиш процес, ако не познаваш етапите през които преминава, ако не познаваш проблемите, които биха могли да възникнат във всеки етап, ако не познаваш взаимовръзките между отделните етапи?
Затова сме на това дередже в тая държава, защото повечето "началници" нямат грам понятие от това, което ръководят! Повечето ни министри във всички правителства са били политически лица, но са нямали нищо общо като образование с министерствата, които са ръководили!
Пресен пример е това дебело момиче, което ни беше строителен министър. какъв строителен министър може да си, като не знаеш какво е бетон, обаче това не ти пречи да се изказваш "компетентно"!
...
Иначе темата, която отваряш е интересна.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Sargonlll]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано07.04.13 19:23



В отговор на:

Някак си се получава така, че на ръководни позиции винаги се избират най-тъпите.



Това което казваш е принципно вярно, но не в този буквален смисъл. В повечето случаи "ръководителите" (мениджърите) са хора, владеещи повече "общите приказки", "комуникацията", но в същото време имащи много по-ниски и по-слаби конкретни и задълбочени професионални знания. По принцип има един такъв момент, че добрият, тесен специалист-експерт в дадена област никога не е добър (или просто не става) за организатор (мениджър). Просто тези две дейности- "експертност" и "мениджмънт" са несъвместими в повечето случаи, защото предразполагат към различен тип мислене и поведение!



Тема Re: Здравейте!нови [re: Cтaтиk]  
Автор Чako ()
Публикувано07.04.13 19:29



Знаеш ли какво е ERP система?
Отговори ми на тоя въпрос и ще ти кажа къде грешиш.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано07.04.13 19:43



току що видях в Гугъл. Ами то това си е едновремешният "планов отдел", казано най-общо.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.