Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:38 08.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Здравейте!  
Автор Чako ()
Публикувано06.04.13 19:02



Не знам доколко темата ми е за този клуб, не знам дали ще събуди някакъв интерес, но нищо не пречи да опитам.

Потърсих из нета български форум за мениджмънт и ... не намерих. Излиза, че никой в България не се интересува от управление.

В нашта мила Родина броя на фирмите регистрирани по ДДС е някъде около 360000. Съответно хората, изпълняващи в някаква степен мениджърски функции в тези фирми, би трябвало да са поне двойно повече. И нито един от тези поне 700000 души не се интересува от мениджмънт!!!

Странна работа. Излиза, че управлението като процес е ясно на всички и просто няма смисъл да се обсъжда. Но тогава на какво се дължи жалкото състояние на нашата икономика?

Работил съм в няколко наши фирми на щат и в поде двойно повече на хонорар, но не съм имал щастието да попадна на добре организирана фирма, в която всички процеси се планират и управляват по учебник. Навсякъде се работи хаотично и типично по ганьовски - първо се работи, после се мисли.

И ... да не прекалявам с увода. Да изчакаме реакциите, ако има такива, и ако се получи диалог ще продължим.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор ffloyd (минаващ)
Публикувано07.04.13 14:29



Ний тука сме Инженери бре, ко е туй Мениджмънт ? Мене ако питаш - няма такава наука Икономика !





Тема Re: Здравейте!нови [re: ffloyd]  
Автор Чako ()
Публикувано07.04.13 15:38



Само да не се засегнеш от думите ми ffloyd, но когато прочетох поста ти, буквално хлъцнах от удоволствие. Защото твоите думи са естествената "инженерска" реакция. И от нея не би следвало нищо лошо, ако повечето заводи в България, не малка част, от които вече нарязани на скрап, не се управляваха именно от инженери.

Изравняването на Мениджмънт и Икономика също е типична "инженерска" грешка. И тъй като, както вече казахме, българските мениджъри са предимно инженери, какво излиза? Българските мениджъри не са и чували, че съществува такова нещо като научен мениджмънт. И това при положение, че в много от инженерните специалности се изучава техническата страна на теорията на управлението (теория на атоматичното регулиране, кибернетика).
Странно, нали?



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано07.04.13 17:52



И ти не се засягай, ама една от главните причини (не казвам - единствената!) в строителството да сме на този хал е, че то се управлява от хора, които хал-хабер си нямат от строителство! Юристи, икономисти, химици... Мамат* си трака!
Изв. се за грубия език, ама веднага познавам коя фирма се ръководи от човек, познаваш проблемите на строителството и коя от момченце с костюм, завършило по света или у нас!
Не искам да обидя никого!
Пример: заради едно такова момченце на мой обект (аз бях конструктора!) допуснаха 1000 кубика кал върху армировката на фундаментната плоча!
Не знаеш, какво значи това, нали?

Редактирано от ylkom на 07.04.13 17:53.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано07.04.13 18:18



По-скоро не е за този клуб, тук витаят основно дюлгери. Основно се коментират елементарни задачи от статиката и устойчивост на земетръс (явно половината им обучение е било да смятат такава устойчивост, но не им е било достатъчно и тук продължават да го правят).

В действителност един инженер има всички предпоставки да бъде добър мениджър. На практика не винаги се получава. Истината е, че вече образованието е абсолютно скапано. Дори студентът да е любознателен, да чете странична литература и т. н., няма с кого да се консултира компетентно и му остават неясни моменти. Пък и един истински инженер би искал да се занимава с конструиране, технология и т. н. - това, което е учил основно, не с управление.

Неприятното идва, когато неподготвен човек се опитва да бъде мениджър и за нещастие е овластен да го прави. Нагледал съм се на какво ли не и в частни фирми, и в държавни учреждения. Някак си се получава така, че на ръководни позиции винаги се избират най-тъпите. Дори в частните фирми е така, което е шокиращо, тъй като поне собственикът би трябвало да има интерес от доброто им функциониране. Но, често и собственикът е тъп... Е, може просто аз да не съм случил на добре функциониращо управление, чувал съм, че има такива. Но, сигурно са рядкост.



Тема Re: Здравейте!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано07.04.13 18:24



Не, не знам. Не разбирам от строителство, но проблемите и принципите на управлението са едни и същи, независимо за коя област става дума.

Ще дам веднага контра-пример и то съвсем конкретен - някогашния Комбинат за Тежко Машиностроене в Радомир. Миналата година ходих там, в момента огромния завод едва мъждука. Някои халета са затворени, останалите едва ли работят и на 1/10 от капацитета си. През всичките години тоя завод беше управляван от инженери. Сегашния собственик и не знам точно какъв директор - Максим Клейтман е потомствен инженер. Това обаче с нищо не му помага в управлението, завода агонизира, въпреки че никога не са му липсвали поръчки.

Въпреки че не познавам проблемите в строителството, сигурен съм, че всичко, което описваш се е случило не защото твоите Юристи, икономисти, химици хал-хабер си нямат от строителство. Управлението на даден процес не изисква познаване на самия процес. За да караш кола не е задължително да знаеш как работи двигателя, достатъчно е да знаеш как се кара кола. Същото важи и за управлението. Ако споменатите от теб хора са добри мениджъри, няма никакво значение, че не са строители - техните фирми ще просперират.
Предполагам и ти не знаеш, какво значи това, нали?



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано07.04.13 19:12



Логиката, която развиваш:"Управлението на даден процес не изисква познаване на самия процес" е невярна, а примера с колата- неудачен!
Разбирам те принципно, че ти искаш да си "началник", "ръководител", независимо от "процеса" който искаш да ръководиш! Е как ще ръководиш процес, ако не познаваш етапите през които преминава, ако не познаваш проблемите, които биха могли да възникнат във всеки етап, ако не познаваш взаимовръзките между отделните етапи?
Затова сме на това дередже в тая държава, защото повечето "началници" нямат грам понятие от това, което ръководят! Повечето ни министри във всички правителства са били политически лица, но са нямали нищо общо като образование с министерствата, които са ръководили!
Пресен пример е това дебело момиче, което ни беше строителен министър. какъв строителен министър може да си, като не знаеш какво е бетон, обаче това не ти пречи да се изказваш "компетентно"!
...
Иначе темата, която отваряш е интересна.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Sargonlll]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано07.04.13 19:23



В отговор на:

Някак си се получава така, че на ръководни позиции винаги се избират най-тъпите.



Това което казваш е принципно вярно, но не в този буквален смисъл. В повечето случаи "ръководителите" (мениджърите) са хора, владеещи повече "общите приказки", "комуникацията", но в същото време имащи много по-ниски и по-слаби конкретни и задълбочени професионални знания. По принцип има един такъв момент, че добрият, тесен специалист-експерт в дадена област никога не е добър (или просто не става) за организатор (мениджър). Просто тези две дейности- "експертност" и "мениджмънт" са несъвместими в повечето случаи, защото предразполагат към различен тип мислене и поведение!



Тема Re: Здравейте!нови [re: Cтaтиk]  
Автор Чako ()
Публикувано07.04.13 19:29



Знаеш ли какво е ERP система?
Отговори ми на тоя въпрос и ще ти кажа къде грешиш.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано07.04.13 19:43



току що видях в Гугъл. Ами то това си е едновремешният "планов отдел", казано най-общо.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано07.04.13 19:43



Да - ако става дума за търговия! В строителството вие може да имате САМО роля на съветници!
Съжалявам за острия тон - ама мога да говоря, да показвам снимки и да цитирам факти за големи поразии направени от хора без строително образование!
И това не е всичко: Ако ти си бил и на едно погребение на строители, вследствие на грешки на хора без строително образование, ще ме разбереш!
"Не, не знам. Не разбирам от строителство, но проблемите и принципите на управлението са едни и същи, независимо за коя област става дума. " - ТОВА Е ОГРОМНА ГЛУПОСТ! Ако прочетеш малко дебели книги ще си наясно, че строителството е УНИКАЛЕН отрасъл!
"Въпреки че не познавам проблемите в строителството, сигурен съм, че всичко, което описваш се е случило не защото твоите Юристи, икономисти, химици хал-хабер си нямат от строителство." - Искаш ли да ти кажа и имена, и дати, и снимки, и да ти покажа некролози!?
"За да караш кола не е задължително да знаеш как работи двигателя, достатъчно е да знаеш как се кара кола." - Това според мен е разликата между водач на МПС и каруцар!
"Ако споменатите от теб хора са добри мениджъри, няма никакво значение, че не са строители - техните фирми ще просперират." - Може да просперират единствено като плащат на адвокати да замазват трудовите злополуки, като ощетяват строителите с пари!
Към колегата: Статик "Пресен пример е това дебело момиче, което ни беше строителен министър. какъв строителен министър може да си, като не знаеш какво е бетон, обаче това не ти пречи да се изказваш "компетентно"! " - Абсолютно си прав! Знаеш ли, че преди време Министър ни беше химик?!
"Знаеш ли какво е ERP система? " - Не не знам! Но мога да наема хора, които знаят! А ти знаеш ли какво са: рандбалки, пилоти, ростверк, биндери, подструпилна греда и т. н. Как ще вземеш решение кога какво да се се изпълнява и от кое да се пести?!

Редактирано от ylkom на 07.04.13 19:55.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор ffloyd (минаващ)
Публикувано07.04.13 19:58



Ти какво сега - Търсиш си работа като Директор ли ?


Ние тук фабрики нямаме - всички сме на свободна практика !



Тема Re: Здравейте!нови [re: Sargonlll]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано07.04.13 20:03



"По-скоро не е за този клуб, тук витаят основно дюлгери. Основно се коментират елементарни задачи от статиката и устойчивост на земетръс (явно половината им обучение е било да смятат такава устойчивост, но не им е било достатъчно и тук продължават да го правят). " - Проблемът е чисто и просто: лошо, ама много лошо образование! Поне колегите разбират, че имат пропуски, че от техните проекти зависи здравето и живота на много хора и търсят начин да ги наваксат! Друг е въпросът дали от форумите можеш да научиш нещо....
А, за дюлгерите - имало е време, когато това е била почитана и уважавана професия! Един колега с много черно чувство за хумор казва, че като (не - ако) а като се повтори Вранча, Чирпан, Шабла и т.н. пак ще се върне това време!



Тема Re: Здравейте!нови [re: Cтaтиk]  
Автор Чako ()
Публикувано07.04.13 20:04



Много повече, но в общи линии да. Става дума за софтуер, който автоматизира планирането и управлението на пълните потребности на дадено предприятие. Ако избереш конкретна ERP система и се разровиш къде точно е внедрена, ще видиш, че една и съща система се използва и в машиностроителни фирми, и в химически, и в енергетиката, и където се сетиш. Какво означава това?

Ако погледнеш глобално процесите, въпреки спецификата, те са практически идентични. Да разгледаме една хипотетична фирма, без да се интересува с какво се занимава. Всичко започва с клиентско запитване за даден проект. Фирмата прави оферта, ако клиента приеме цената следва договор и поръчка. Следва конструктивно-технологичната разработка, която вече дава възможност за планиране на изпълнението на поръчката. От тази разработка излизат спецификациите на основни и спомагателни материали, съответно нормиран труд. Имаме ли тези данни вече може да се направят оптимизирани графици за доставки на материали и изпълнение на необходимите операции. Накрая е проследяването (отчитане, диспечиране) на изпълнението и в най-груби щрихи това е.

Кажи ми сега къде е разликата при една строителна и една машиностроителна фирма на това най-общо ниво?

ПП: Между другото спорове подобни на нашия е водел и Фредерик Тейлър още през 19-ти век, когато е поставял основите на научния мениджмънт.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано07.04.13 20:12



Прочете ли ми коментара?
И последно:
От името на всички работещи в строителството, всички, които още не са вдовици, сираци... - НЕ СЕ МЕСЕТЕ В СТРОИТЕЛСТВОТО! Моля ви! Оставете ни невежи от гледна точка на икономиката, но ЖИВИ!

Редактирано от ylkom на 07.04.13 20:13.



Тема Re: Здравейте!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано07.04.13 20:18



Друже, мислиш ли, че знаеш всичко? Че си достигнал абсолютния връх и нямаш какво повече да учиш?
Никой не те кара насила да участваш в темата, ако искаш да си стоиш затворен там където се чустваш комфортно - стой си, никой не ти пречи.



Тема Re: Един конкретен икономически въпрос!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано07.04.13 22:35



Не, не знам всичко! В професията на строителния инженер първото нещо, което научих е, че винаги има някой по-добър от теб! Но, не се и меся, където не ми е работа! Основно правило в живота!
Единствената причина да участвам в темата е да предотвратя злините, които може да нанесеш! Волно или неволно! Не си ли заслужава!? Опитвам се да предпазя хора, колеги, които не познавам или може и да познавам! Заслужава си, а?
Ако искаш да се развиваш в сферата на строителството - ограмоти се и давай! А, ако търсиш само одобрение във форума - виж в темите на "Космополитън"!

И пак: ако искаш да видиш какво са причинили хора, мислещи като теб и имащи само "добри" намерения - порови се в нета!
И сега въпроса: Как, според теб се формира печалбата в строителството? Можеш ли да отговориш?

Редактирано от ylkom на 08.04.13 00:14.



Тема Re: Един конкретен икономически въпрос!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано08.04.13 10:17



Уааау!!! Каква благородна цел!
Ако се замислиш, ще откриеш, че всичко което си казал за моите "добри намерения" важи с пълна сила и за твоите такива.

Печалбата навсякъде се формира по един и същ начин - като разлика между себестойността на продукта и договорената с клиента цена. Важния въпрос тук е как да се минимизира себестойността и принципите са еднакви независимо дали става дума за строителство или за производство на лютеница.

Сега и аз ще ти задам един въпрос, който според мен е причината за нашето неразбирателство : Какво според теб е управление (мениджмънт)?



Тема Виж в клуб Икономиканови [re: Чako]  
Автор nedoga (непознат )
Публикувано08.04.13 16:19



Там ще намериш сродни души...



Редактирано от nedoga на 08.04.13 16:20.



Тема Re: И пак не си прав!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано08.04.13 16:36



"Ако се замислиш, ще откриеш, че всичко което си казал за моите "добри намерения" важи с пълна сила и за твоите такива. "
Ти гониш максимална печалба, а аз искам да запазя здравето и живота както на строителите, така и на ползвателите! Къде видя прилика между нашите намерения?!


Не ми отговори на въпроса: Не те питам какво е печалба, а как според теб се формира в строителството? Ама нищо...
А, принципите за строителството и за производството на лютеница наистина са еднакви, ама ВСИЧКО останало - НЕ!
И отговора на твоя въпрос: Управление на строителството е името на предмет изучаван във ВИАС! И по-точко: " Икономика и организация на строителството". Защо ли има такава дисциплина?! А, да! Щото принципите били еднакви....



Тема Re: Виж в клуб Икономиканови [re: nedoga]  
Автор Чako ()
Публикувано08.04.13 18:01



Икономика и Мениджмънт са различни дисциплини!

Може би трябва да си го добавя в подписа?



Тема Re: И пак не си прав!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано08.04.13 18:14



"Ти гониш максимална печалба" - това откъде го измисли? Целта на научния мениджмънт е максимална ефективност на производството, оптимално използване на всички налични ресурси. Естествено като следствие от това идва и максималната печалба, но тя не се поставя над всичко.

а аз искам да запазя здравето и живота както на строителите, така и на ползвателите! - а нима производителите на коли не искат същото? Или тези на лютеница?


Кой изобщо ще се задържи на пазара ако не поставя здравето на потребителите на първо място?

Ако искаш по-конкретни отговори, конкретизирай си въпросите.
Сега и аз ще конкретизирам моя. Представи си конкретна задача : трябва да се изкопае канал с дълбочина 1м, ширина 50см и дължина 100м. Трябва да се изкопае за точно 2 седмици, защото след това друга фирма ще полага тръби и ще затрупва канала, а след още 1 седмица идва друга фирма, която ще асфалтира. Как би управлявал ти целия процес по изкопаването на канала? Какво означава управление в този конкретен случай?



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано08.04.13 18:46



Потърсих из нета български форум за мениджмънт и ... не намерих.
Излиза, че никой в България не се интересува от управление.

Грешен извод от вярно наблюдение. Верният извод може да е:
"Интересуващите се от управление не си губят времето по форумите."

Странна работа. Излиза, че управлението като процес е ясно на
всички и просто няма смисъл да се обсъжда. Но тогава на какво се
дължи жалкото състояние на нашата икономика?

Пак грешен извод. Верният може да бъде:
"Управлението като наука не е ясно на хората по форумите и затова
не е интересна тема за обсъждане."
Жалкото състояние на икономиката се дължи на много фактори. Един от
тях може да бъде и лошо управление.

Аз бих дал 10% от нетния прираст на мениджър, който успее да го
реализира в моето предприятие. Заповядай!

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: И пак не си прав!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано08.04.13 22:50



Каква ти е идеята за този канал? Каква организация предлагаш?



Тема Re: Виж в клуб Икономиканови [re: Чako]  
Автор nedoga (непознат )
Публикувано08.04.13 23:01



Там вече предлагат клуб "мениджмънт". Можеш да го подкрепиш и белким ти излезе късмета. Айде сега чупката

.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор beduina (непознат )
Публикувано09.04.13 00:03



Чако,ти си абсолютно прав!Трябваше за завършиш -публична администрация.С нея излизат дипломирани ръководители.Даже и за директор на филхармонията!!!



Тема Re: Здравейте!нови [re: пpивeт]  
Автор Чako ()
Публикувано09.04.13 06:36



Аз бих дал 10% от нетния прираст на мениджър, който успее да го
реализира в моето предприятие. Заповядай!


Само ден откакто се върти темата и вече си намерих работа.


Оценявам предложението, но как така предлагаш работа на човек, който прави предимно грешни изводи?

"Интересуващите се от управление не си губят времето по форумите." - бих го оценил като частично верен извод (като тези на Пипи. За справка Астрид Линдгрен). Колко от познатите ти на мениджърски позиции са отваряли книга за мениджмънт през живота си? Едва ли има точна статистика, но най-вероятно процента клони към 0. Оттук естествено след като броя на интересуващите се от управление клони към 0 и броя на тези, които си губят времето по форумите също да клони към 0 .

За другия грешен извод - ти разпознаваш ли иронията?



Тема Re: И пак не си прав!нови [re: Cтaтиk]  
Автор Чako ()
Публикувано09.04.13 06:45



Каква ти е идеята за този канал? Каква организация предлагаш?

Нито предлагам, нито очаквам от теб гениална организация. Убягва ти самата идея на управлението, затова ти предлагам конкретен пример, с който да изясним какво изобщо е управлението. И понеже явно те е страх да не се изложиш, аз ще започна да го развивам.

Да тръгнем от класическата схема - дружина бездарници, въоръжени с кирки и лопати. Колко души ти трябват за канала и как ще ги организираш така, че канала да бъде изкопан в зададения срок?



Тема Re: Виж в клуб Икономиканови [re: nedoga]  
Автор Чako ()
Публикувано09.04.13 06:48



Айде сега чупката .
Ей не ме изтърпяхте и 3 дена!





Тема Re: Опс!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано09.04.13 07:11



"Сега и аз ще конкретизирам моя. Представи си конкретна задача : трябва да се изкопае канал с дълбочина 1м, ширина 50см и дължина 100м. Трябва да се изкопае за точно 2 седмици, защото след това друга фирма ще полага тръби и ще затрупва канала, а след още 1 седмица идва друга фирма, която ще асфалтира. Как би управлявал ти целия процес по изкопаването на канала? Какво означава управление в този конкретен случай?" - В коя категория?
Виждаш ли, даже не можеш да зададеш в пълнота въпрос, свързан със строителството?!


"Кой изобщо ще се задържи на пазара ако не поставя здравето на потребителите на първо място? " - Списък ли да ти направя?
"Естествено като следствие от това идва и максималната печалба, но тя не се поставя над всичко. Естествено като следствие от това идва и максималната печалба, но тя не се поставя над всичко. " -

Редактирано от ylkom на 09.04.13 07:11.



Тема Re: И пак...!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано09.04.13 07:14



"Да тръгнем от класическата схема - дружина бездарници, въоръжени с кирки и лопати. Колко души ти трябват за канала и как ще ги организираш така, че канала да бъде изкопан в зададения срок?" - Става все по-забавно?!

Сега ще лансираш идеята за механизацията?! В предния пост попитах - коя е категорията? Ниво на подпочвени води? Терен? Необходимост от укрепване? Климатични фактори? Къде депонираш? Наличност на комуникации? Акт обр. 2? Тиксотропия? ЗАДАЙ В ПЪЛНОТА ВЪПРОСА СИ!
И последно: Ако искаш да се развиваш в областта на строителството - ограмоти се!

Редактирано от ylkom на 09.04.13 07:19.



Тема Re: Виж в клуб Икономиканови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано09.04.13 07:22



Ми то си има причини! Писна ни от неграмотници, които искат "да оправят" строителството, а оправят само себе си! И тук да ти напиша - ако искаш да се развиваш в строителството - ОГРАМОТИ СЕ !



Тема Re: И пак...!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано09.04.13 07:26



Почти всичко, което си казал от началото на темата са глупости. Явно ще продължиш така и до края.

Задачката е максимално проста за да изпъкнат принципите на управлението. Ще продължа с жокерите... Попитах те колко души ти трябват за канала. Ако вземеш малко хора те няма да се справят с работата в срок. Ако хората са повече от необходимите, това означава излишни разходи за заплати, т.е. загуби.
Как ще определиш оптималния брой?



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано09.04.13 10:29



Само ден откакто се върти темата и вече си намерих работа.
Оценявам предложението, но как така предлагаш работа на човек,
който прави предимно грешни изводи?


Щом си толкова убеден, че с управление може да се вдигне
ефективността, предлагам ти да опиташ на практика.

А ето ти и моята задачка:
Преди няколко години едни умни хора направиха методика за изчисляване
себестойността на проектантския (инженерен) труд. Включиха наеми и
телефони, обучение и литература, софтуер и хардуер, и прочее...
Колко време проектантите могат да работят на цени по-ниски от тази
себестойност, и то не с проценти, а с пъти?

А твоята задачка е преписана от учебника. Недей с тия изтъркани номера.



Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор ffloyd (минаващ)
Публикувано09.04.13 11:02



Като си толкоз добър Мениджър -
Можеш ли ми намери някой Проект за 10-20 бона ? - Давам ти 20% комисионна !





Тема Re: Здравейте!нови [re: пpивeт]  
Автор Чako ()
Публикувано09.04.13 12:01



Щом си толкова убеден, че с управление може да се вдигне
ефективността, предлагам ти да опиташ на практика.


Според теб как се изхранвам в момента?
Не знам с какво точно се занимаваш, не знам какви са мащабите ти. Ако имаш десетина работници/служители, оборота ти е толкова малък, че не си струва да се захващам. Ако са поне стотина без ЕRP система няма да минеш, което означава минимум 2 години труд и разходи към милион. Можеш ли да си го позволиш?

Колко време проектантите могат да работят на цени по-ниски от тази
себестойност, и то не с проценти, а с пъти?

В заводите в Радомир вече пета година работят за по 200-300 лева месечно, по-старите вероятно ще изкарат така до пенсия ... или докато умрат.

А твоята задачка е преписана от учебника. Недей с тия изтъркани номера.
Ами ти препиши решението

. Кой ти пречи?



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано09.04.13 13:42



Няма да намериш тук с кого да говориш с твоето мислене. И не си струваше
да се захващаш, тук четат и пишат десетина души. Няма да дадат не милион,
ами пукната стотинка за твоето управление.
И когато ти говорят за себестойност, а ти за работна заплата се разбира,
че са ти объркани понятията... Не подценявай човека, с когото говориш,
това не печели доверие и не те прави по-умен.
Можеше да си говорим за мениджмънт, но ти си дошъл да дуднеш само.
Толкоз от мен. Бъди здрав!

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: Здравейте!нови [re: пpивeт]  
Автор Чako ()
Публикувано09.04.13 13:53



Еее, не така сърдито


Вие, в това число и ти, всячески се опитвате да ми покажете, колко съм неграмотен, неадекватен и т.н. и съответно непотребен, а аз не се обиждам от това.

Да, можем да си говорим за мениджмънт, можем да водим конструктивен диалог, можем да започнем от простите неща и общите принципи, да уточним терминологията и да заговорим на един език, можем...

Но за да се получи, първо трябва да приберем сабите - аз не съм ви враг, да спрем с опитите за затапване и самодоказване и да заговорим нормално. А това дали го можем?



Тема Re: И пак...!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано09.04.13 20:17



Има (имаше едно време) разходни норми за труд- ЕСН-та, УСН-та, от там можеше да определиш колко човека са ти нужни, каква механизация и даже може да си направиш линеен или мрежови график на работата!
Не си мисли, че знаеш нещо, което не ни е известно! По-добре от теб го знаем! Просто повечето (ако не и всички) тук, сме конструктори, т.е. строителни инженери-проектанти със специализация в частта на конструкциите! Едва ли има някой, който е специалист по организация на строителството.



Тема Re: Максимално проста задачка, а!?нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано09.04.13 20:44



До края на какво? Моля те, не се отказвай!
Казваш глупости, така ли...
коя е категорията? - определя производителността на 1 работник!
Ниво на подпочвени води? - определя наличие или не на водочерпене и производителността на 1 работник!
Терен? - определя дали можеш да вкараш механизация и достъпност за работниците!
Необходимост от укрепване? - определя обема на работата!
Климатични фактори? - определя производителността на 1 работник! Зима едно, лете - друго!
Къде депонираш? - - определя обема на работата!
Наличност на комуникации? - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!
Акт обр. 2? - Определя дали имаш право да правиш този изкоп или всичко е за твоя сметка!
Тиксотропия? - Да се повредиш нещо или утрепеш някого!
Максимално проста задачка, а!?



Редактирано от ylkom на 09.04.13 20:45.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано09.04.13 20:49



"В заводите в Радомир вече пета година работят за по 200-300 лева месечно, по-старите вероятно ще изкарат така до пенсия ... или докато умрат. "
Правиш ли разлика между тяхния и нашия труд или това не е управленчески въпрос?!



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано09.04.13 20:52



Можем! Казвай, какво предлагаш? Идеи приемам от всички! Но ги преценявам... Ако не съм съгласен - няма да си мълча, става ли?



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор Kossoman ()
Публикувано10.04.13 10:07



За стотина души персонал ЕРП за милион... Или не си в час с актуалните цени на ЕРП, или си склонен към корупция. Като за мениджър пръстите ти са доста широки, та затова не ставаш.





Тема Re: И пак...!нови [re: Cтaтиk]  
Автор Чako ()
Публикувано10.04.13 11:58



Не знам дали ще успея да отговоря на всички, няма да се сърдите



Не си мисли, че знаеш нещо, което не ни е известно! По-добре от теб го знаем!
Обичам хора със самочувствие!!!
Обаче все още не знаеш какво искам да кажа, т.е. не е лошо и да си малко по-търпелив. Чисто емоционалните реакции рядко дават добри резултати.



Тема Re: Максимално проста задачка, а!?нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано10.04.13 12:36



Всичко има начало и край. Може да ти се струва, че съм дошъл тук с намерението да заема вакантното място на клубен проповедник и да остана до живот, но грешиш. Идвам с определена цел, щом реша, че повече няма какво да се направи си бия шута и ви освобождавам от присъствието си.

Това, което пишеш ... ами затънал си детайлите. В тоя случай казват : "Заради дърветата не може да види гората". Казах ти - максимално опростена задача за да изпъкне идеята за управлението, т.е. за да видим гората.

Да се върнем на задачката. По някакъв начин, независимо какъв, си сметнал, че 1 работник дневно може да изкопае между 2 и 3м канал с описаните по-горе данни. В 2 седмици са 10 работни дни, което означава, че на ден трябва да изкопаят 100/10=10м. Оттук ако приемем, че един работник копае 2.5м дневно излиза, че ни трябва 4 човека за да се изпълни всичко в срок. Значи намираме 4 копачи, въоръжаваме ги с кирки и лопати, обясняваме им подробно какво се иска от тях и ги пускаме на трасето.

С това работата свършена ли е и къде тук е управлението?



Тема Re: И пак...!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано10.04.13 12:39



Недей да ми остроумничиш!
Опитах се да ти обясня простичко, че имаме цял раздел "Организация на строителството", който се занимава именно с въпроса, който те интересува. Едно време имаше държавни (сега те официално са отменени) разходни норми за труд и механизация, където (ако използвам примера ти за изкопа), се дава за единица изкоп с еди-какви си размери, колко човеко/часове и колко машино/смени (дали ти е известен този термин) са необходими за изкопаването му, и каква механизация ти е нужна за това. Знаейки размерите на изкопа, т.е. обема на работата, и в зависимост от времето, с което разполагаш, може да си определиш количеството работници. Може да се състави и мрежови график (който не е просто нещо) на работата: кой процес, кога започва, кога свършва, с колко души, какъв процес следва или се включва паралелно на този. Сложно май ти стана...


Пак ти казвам- нищо ново не можеш да предложиш, което вече да не се знае!
Всички нови "нововъведения" са добре забравени стари методи, на нов глас!

Пич, щастлив си, че не знаеш, колко много не знаеш, но си мислиш, че знаеш нещо, което другите не знаят!



Тема Re: Здравейте!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано10.04.13 12:42



Говоря за конструкторите в Радомир - те работят за по 200-300лв. А там има хора, изминали целия път от логаритмичната линийка до 3д моделиране с Autodesk Inventor. Не знам кой е вашия и кой техния труд, в България едва ли има човек, който да не се чувства недооценен.



Тема Re: Здравейте!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано10.04.13 13:33



Можем! Казвай, какво предлагаш? Идеи приемам от всички! Но ги преценявам... Ако не съм съгласен - няма да си мълча, става ли?

Toва е форум, тук се говори.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Kossoman]  
Автор Чako ()
Публикувано10.04.13 14:04



Зависи от системата, зависи от обхвата на конкретното внедряване, зависи от структурата на фирмата в която се внедрява, зависи какви са собствените данни като количество и структура и дали ще се прехвърлят в системата и от много много други фактори. В големи фирми самото внедряване надхвърля милион долара и съпътстващите разходи са поне още толкова. Има случаи на фирми доведени до фалит при внедряване на ЕРП.

От друга страна има и open source ERP и фирми занимаващи с адаптация на такива системи за конкретен потребител. Това в общия случай е най-евтиния вариант, но с най-голям риск. Дори и в този случай ако някой внедри и подкара система за по-малко от 200000, при пълна система и поне 20 работни места, спокойно може да кандидатства за Гинес.

Накрая, има и складово-счетоводни програми, гръмко обявявани от създателите си за ERP. Можете да си купите такова нещо за няколко хиляди, можете даже и да го наричате ERP, но няма да свършите работа.



Тема Re: И пак...!нови [re: Cтaтиk]  
Автор Чako ()
Публикувано10.04.13 14:08



Роден си за политик, надутия тон с който описваш елементарни неща си е сериозна дарба. Все едно аз да ти обяснявам как се забива пирон. И това ли ти се струва сложно?



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор dnaunseq (стар клубар)
Публикувано10.04.13 14:30



Бе не са много нормални "мениджъри". Мен ме удиви как през 2013 година фирми носят гръмкото име "Болшевик". Пък след малък анализ се сетих, че то е за да не се объркат циганите и да знаят при кое предприятие ще ходят за стока.





Тема Re: И пак...!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано10.04.13 14:47



До сега от теб видях само празни приказки!
Искам да си развиеш тезата, конкретно и ясно, на основа на примера със изкопа, който сам даде. Щом казваш, че ние нищо не знаем, ето, предоставям ти възможност- сега да ми се докажеш. Пък за напред....знае ли се!
И така: имаш изкоп дълъг 100 м, широк 0.8 м и дълбок 1м. Трябва да го изкопаеш за 10 дни. Действай, развий си организацията пред нас!



Тема Re: И пак...!нови [re: Cтaтиk]  
Автор Чako ()
Публикувано10.04.13 14:54



В момента, в който ми кажеш какво е управление, какво означава да управляваш процеса по изкопаване на канала, веднага ти развивам цялата идея. Ок?



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано10.04.13 14:58



"В заводите в Радомир вече пета година работят за по 200-300 лева месечно, по-старите вероятно ще изкарат така до пенсия ... или докато умрат. " - ми не съм разбрал, щото като се каже в заводите в Радомир... Двузначно е!



Тема Re: И пак...!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано10.04.13 15:06



Продължаваш да ми говориш общи приказки, бе момче! 20 поста с общи приказки, аз от теб искам да действаш, а ти ми философстваш.
Имаш поставена задача- да организираш и изкопаеш канала!
Действай, управлявай, че времето 10-те дни текат!





Тема Re: И пак...!нови [re: Cтaтиk]  
Автор Чako ()
Публикувано10.04.13 15:42



Вече и сам виждаш къде е проблема, нали?
Ти не знаеш какво означава да управляваш, какво означава управление. А без това няма как да говорим на един език. Ти ще лееш твоите зазубрени "знания", аз моите. И? Ако исках да ви снеса някаква информация, щях да пльосна един линк и готово. Целта ми е съвсем друга - искам заедно, в диалог да стигнем до определени понятия и изводи.

А за какво ми е това? Ще разберете в края на темата...



Тема Re: И пак...!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано10.04.13 16:06



В отговор на:

Ще разберете в края на темата...



Темата току що приключи!

Успех!



Тема Re: И пак...!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано10.04.13 19:44



"зазубрени" - това преля чашата! Отначало ми беше любопитно, след това смешно, сега стана лично!
Благодарение на нашите знания твоята.... (тук в оригинала седеше друга дума) глава седи на сигурно, топло и уютно и няма да бъде премазана като палачинка като се повтори Чирпан, Шабла или Вранча!
Май трябва да стане нещо, за да се сетите, че нашите знания, опит и труд са по-важни от максималната печалба!
Разликата между нас с тебе е, че след нас остават сгради и съоръжения, които ще ги има и след като си отидем от тази земя, а след теб ще останат само... (и тук седеше друга дума!).



Тема Re: И пак...!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано10.04.13 20:05



Ама сте докачливи ... ама сте мнителни ...

- сега нямам време за повече



Тема Re: Време ли нямаш или..нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано11.04.13 08:11



Не си отивай! Не се отказвай! Решил си да промениш цял отрасъл, а не можеш да се справиш с един форум...





Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано11.04.13 08:15



"милион долара" - за какъв период се изплаща тази инвестиция? Долу-горе?



Тема Re: И пак...!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано11.04.13 08:26



Празна глава и наакани гащи предполагам?



Всъщност най-сериозната разлика между нас е, че вие се ръководите от емоции, а аз от разума. Винаги успявате да разтълкувате думите ми по начин, който ви позволява да се сърдите и обиждате. Като казах зазубрени "знания", имах предвид всичко онова, което се учи по университетите, но никога не се изпробва на практика. Информацията се превръща в знание едва тогава, когато си способен да я приложиш на практика. Когато си чел за нещо, но никога не си го опитал дали работи, това не е знание. Вашите организационно-управленчески знания напълно покриват тоя критерий и не виждам никакъв повод за сръдни.

Да се върнем на задачката с канала. Имаме 4-ма доброволци с кирки и лопати, обяснено им е какво се иска от тях, направена е първата копка и ние доволни се оттегляме. Идваме след десет дни да проверим резултатите и какво намираме?

Първия вариант е готов, изкопан канал. Хората са изпълнили това, което се иска от тях и си чакат възнаграждението. Напълно възможен вариант, случват се и такива неща, но малко вероятен.

Втората и значително по-вероятна възможност е да намерим канала примерно на 50% недовършен. А следващата фирма бърза да полага тръби...

Какво пропускаме и защо втория вариант е по-вероятен?



Тема Re: Време ли нямаш или..нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано11.04.13 09:04



За какво отказване говориш човече?



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано11.04.13 09:24



Милион долара е цената за много големи фирми, каквато беше примерно Кремиковци. Средната цена е някъде между 100 и 200 хиляди долара, като това е само за системата. Впоследствие разходите силно набъбват. Самото внедряване, въпреки всички обещания за 3 до 6месеца, продължава над 2 години и завършва успешно само ако мениджърския екип на фирмата клиент има необходимата воля за това. В презентациите на повечето ERP системи се казва, че внедряването е успешно при относително зрели ERP клиенти, а в България такива просто няма.

А при положение, че всичко при внедряването мине успешно, би трябвало да се изплати за не повече от 3 до 5 години.



Тема Re: И пак...!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано11.04.13 09:50



В отговор на:

Всъщност най-сериозната разлика между нас е, че вие се ръководите от емоции, а аз от разума.



Момче, в строителството няма място за емоции, още повече пък в проектирането.


В отговор на:

(1)Имаме 4-ма доброволци (2)с кирки и лопати, (3)обяснено им е какво се иска от тях, направена е първата копка и (4)ние доволни се оттегляме. (5)Идваме след десет дни да проверим резултатите и какво намираме?
.............................
Какво пропускаме и защо втория вариант е по-вероятен?




Трагедия! Едно изречение и 5- груби грешки!

1. Наемаш доброволци.
Естествено, че ако вземеш "от улицата" неквалифицирани кадри, няма как да очакваш да ти свършат работа. Едно време си имаше професионални училища, където научаваш занаят, СПТУ или ПТУ-та се казваха.

2.Даваш им кирки и лопати.
От къде и как разбра, че трябва да им дадеш кирки и лопати. Ами ако им трябва малко багерче? Има ЕСН-та и УСН-та, в които е разписано за всеки вид строителна работа, колко човека и каква механизация ти трябва. Как разбра, че трябва 4 човека наемеш, а не 3 или 5?

3.Обясняваш им какво да правят.
Не става така! Ако ти тепърва ще им обясняваш, значи работа недей очаква. Казах ти- има СПТУ-та

4.Оттегляш се!
Как ше се оттегляш, бе! А кой ще контролира работниците? Кой ще им води нарядите (ако знаеш какво е наряд)? Къде ти е техническия ръководител?

5. Идваш след 10 дни.
Как ще идваш след 10 дни, бе! Всеки ден трябва да държиш връзка с техническия ръководител и да разбираш как върви обекта, а периодично трябва да ходиш и на личен оглед.
..................
Предполагам, че твоята велика ЕРП-система, няма да прредложи нищо по-различно от това, което по-горе ти описах като правилен начин на действие. Разликата обаче е в това, че контрола (мениджмънта) НЕ може да става от случайно лице, което няма никаква компетентност в строителството, защо НЕ може да контролираш нещо, което не го разбираш!



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор Kossoman ()
Публикувано11.04.13 10:18



Младеж, недей да търчиш по тъча. По-горе сам ограничи параметрите до фирма със стотина души персонал. Още по-горе разговорът върви най-общо казано за производство, а не за търговия, спедиция, ресторантьорство, многопосочни холдингови структури и др. подобни. Айде сега, ако обичаш да ми съобщиш средна цена и срок на внедряване на ЕРП с интегриран СРМ за българския пазар. Свободен си да се ограничиш в усредняване на най-скъпите решения - САП, Навижън и техните чуждоземни братовчеди.





Тема Re: И пак...!нови [re: Cтaтиk]  
Автор Чako ()
Публикувано11.04.13 10:27



Кво стана Статико? Нали темата беше приключила?



Поведението ти е прекрасен пример за емоционална реакция. Вчера някаква емоция те накара да обявиш темата за приключена, днес се появи възможност да ми натриеш носа (), друга емоция измести вчерашната и ти се върна в темата.

Да погледнем задачката. Казахме по-горе, че я опростяваме максимално за да изпъкне идеята на управлението. Да оставим подробностите и да се фокусираме върху основното.

Как ще идваш след 10 дни, бе! Всеки ден трябва да държиш връзка с техническия ръководител и да разбираш как върви обекта

Това е нещото, което пропуснах в първия пост от сутринта. За да може да се осъществи управление е необходима постоянна ОБРАТНА ВРЪЗКА за развитието на процеса. Ако 10 дни не се интересуваш изобщо и се изтърсиш в последния момент с убеждението, че всичко трябва да е готово - ти не си мениджър. Ако нещата не са се развили според очакванията ти, независимо поради каква причина - калпави работници, лошо време, счупени инструменти, прекалено камениста почва, вече е твърде късно да се направи каквото и да било. Процеса е бил оставен без управление.

През какъв период да се получава обратна информация за развитието на процеса? За такава елементарна задачка това не е проблем - веднъж или 2 пъти дневно вероятно ще е достатъчно. При сложни, многосвързани процеси обаче това е сериозен проблем.

Направихме една малка крачка, но да ти задам пак вчерашния въпрос : къде тук е управлението?



Тема Re: И пак...!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано11.04.13 11:09



В отговор на:

къде тук е управлението?



Ако не си го разбрал от всичко, което съм ти обяснил, като принципи на работата в строителството, не мога да ти помогна!
Пак ти казвам- всичко което ще предложиш, е вече добре известно, и на времето, при плановата икномика си се прилагаше в пълна сила. Сега вече не е съвсем така, и в много фирми се кара "през просото", особено в строителството.
Това което искам да ти обясна е, че това което си мислиш че ще предлжиш като сериозно звучаща абревиатура "ЕРП", НЕ е не е нищо ново, което да не е известно и което да не се е правило! Явно си прекалено млад на възраст, и си мислиш, че "пакета знания и умения" с които са ти наблъскали главата, е нещо "велико и уникално", а аз се опитвам да те приземя, като ти казвам, че това са неща, които са известни отдавна! Другото, което те опитвам да разбереш, че НЕ може ефективно да ръководиш нещо, което не го разбираш!
Ако не си го разбрал и сега, аз наистина прекратявам участитето си в тази безсмислена тема!



Тема Re: И пак...!нови [re: Cтaтиk]  
Автор Чako ()
Публикувано11.04.13 12:28



Защо е толкова трудно на кажеш "НЕ ЗНАМ"?

Къде съм говорил за нещо ново да те питам аз? ЕРП е стандарт на запад от 90-те години, ЕРП е развитието на МРП2, а началото е някъде през 70-те със стандарта МРП. А МРП се оформя като стандарт, на основата на натрупаните от началото на 20 век знания и добри практики. Истинското начало е още през 19век със създадения от Фредерик Тейлър научен мениджмънт. Едновременно с това пак някъде там Джон фон Нойман е развил своята теория на игрите, а Винер е поставил основите на кибернетиката. Всичко това е изградило съвременната теория на управлението преди повече от век и нищо не е измислено днес. Проблем за нашта мила родина е прилагането на теорията, за това е темата.



Тема Re: И пак...!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано11.04.13 13:36



Аве охлюв, ти даваш ли си сметка, отстрани как изглеждаш?
Влизаш във форума и 25 поста тръбиш, че знаеш "велика формула" за управление на строителството. Няколко човека, вкл. и аз, искахме да си развиеш теорията на практика- примера с изкопа. Вместо да го направиш и дефакто да развиеш теорията си, да покажеш какво умееш, ти продължаваш да философстваш, да говориш общи приказки и да повтаряш 20 пъти въпроса- "Знаете ли какво е управление?". Ами хайде (за 3-и път ти казвам), покажи ни какво е управление на примера с изкопа и до колко това "управление" ще се различава от това, което е общоприето като принцип на работа при организацията на строителството! Можеш ли, дървен философе?



Тема Re: И пак...!нови [re: Cтaтиk]  
Автор Чako ()
Публикувано11.04.13 13:46



Къде бе приятел е това : "25 поста тръбиш, че знаеш "велика формула" за управление на строителството", че аз нещо не си спомням да съм го казвал





Тема Re: И пак...!нови [re: Чako]  
Автор Cтaтиk (ПГС)
Публикувано11.04.13 14:10



Аз бях до тук!
Успех с "управлението" на....изкопа!





Тема Re: И пак...!нови [re: Cтaтиk]  
Автор Чako ()
Публикувано11.04.13 15:25



3 ли станаха или 4?


Странно е как човек си изгражда грешна представа и след това е готов да воюва за нея и да я защитава с всички средства. Наистина никъде и нищо подобно не съм казвал, това са изцяло твои мисли, прегледай темата по-внимателно и ще се убедиш.

И задачката. Стигнахме единодушно(струва ми се) до идеята за обратна връзка, управление без обратна връзка е невъзможно. Но какво точно е управлението?
Пуснали сме да речем копачите на канала, проверяваме го веднъж дневно. Днес би трябвало да изкопаят 10м. Отиваме в 4 часа и виждаме, че всъщност метрите са 7. Очевидно, че така няма стане - за 10 дни по 3м, изоставането в края на втората седмица ще бъде 30м, т.е. нужна е още 1 седмица. Значи трябва да се вземат мерки това изоставане да се компенсира. Какви ще бъдат мерките в случая - извънреден труд, допълнително мотивиране на работниците, наемане на още 1 копач, това не е важно. Във всички случаи, независимо за каква област става дума, схемата е една и съща : имаме някакво задание, имаме обратна връзка и информация за текущото състояние по изпълнение на заданието, имаме почти винаги разлика между двете стойности и тогава се налагат мерки за изравняване на зададено и действително. Точно тези мерки са управлението на процеса и това е базовата схема в теорията на управлението.



Тема Re: И пак...!нови [re: Чako]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано11.04.13 22:42



дОБЪР БЪЛГАРСКИ И ЛИТЕРАУРА и зеро ингинеринг





Тема Re: И пак...!нови [re: Чako]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано11.04.13 22:50



Инженер (фр. Ingénieur, англ. Engineer) - технически специалист по естествени науки, (в това число химия, физика, биология) и други приложни науки с висше образование. Думата "инженер" произлиза от латинските корени "ingeniare ("измислям, изобретявам") и "ingenium" - ("интелигентност, умение"). Научните степени присъждани на инженерите могат да бъдат: бакалавър, магистър на техническите науки - м.т.н, кандидат на техническите науки - к.т.н, която сега съответства на доктор, доктор на техническите науки - д.т.н
Инженерът е човек, занимаващ се професионално с инженерни науки, прилагайки знания в сферата на науката и математиката и демонстрирайки изобретателност с цел решаване на технически проблеми. Инженерите проектират материали, структури и системи, вземайки в предвид ограничаващите ги практичност, безопасност и цена. Работата на инженерите прави връзка между научните открития и прилагането им към човешките нужди.



Тема Re: И пак...!нови [re: memezis]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 01:27



ЗА 2 ГОДИНИ НЕ СТЕ СИ СМЕНИЛИ ПОЛА http://www.youtube.com/watch?v=bVDfmn_TMkI&feature=related





Тема Re: И пак...!нови [re: memezis]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 01:36



на тоз или евала или натинг той знае ли ко е линеен график?

некой писа горе за това ела ми литературяче на инзенерския невъзпитан уй




Тема Re: И пак...!нови [re: memezis]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 01:50



Писал съм ви норми кфи Начю
еви кви 5 лева как по ясно да ги пищя не съм пол линиа а с конкурс



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано12.04.13 07:34



ОК!
"3 до 5 години" - вярно? Дай да уточним: ако сега една средно тежка реконструкция има себестойност (примерно) 150евра, с колко % ще поевтинее? Ще сложим един среден годишен оборот и да видим какво ще излезе! Ако за 3-5 години е вярно, то за година стават 25 000€, нали?



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: ylkom]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 08:15



imah skoro sre$a s anakonda

<wNE се майтапйатаз пи4ка ли е пи4 ли е ме прецака ови се около мен и ме заду6и
с яибаната си тикфа голяма
нйама зъби има де ама малки



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: memezis]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 08:17



имам гледам боа в къщи



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: memezis]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 08:19



туй в гората е не д е в дзунгла му се казва



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: memezis]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 08:25



и от къщи ми насят 3 кавала боата да утрепе анакондата да ме пусне



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: memezis]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 08:28



оназ ме ду6и ако аз як 180 от лезанка и 120* на щанга 100*



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: memezis]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 08:33



и
анакондата избега от боата ти кво пак литературни
казах ти ако не си разбрал норми аз ги пи6а





Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано12.04.13 14:13



Така не може да се сметне. Трите основни компоненти на себестойността - материали, труд, амортизационни отчисления, във всеки конкретен случай са в различно съотношение. ЕРП означава инструмент за прецизно планиране на всички ресурси - материални, човешки, финансови... Означава информация в реално време за текущото състояние на всички процеси във фирмата и още много, но не всичко.

ЕРП системата върши цялата работа по съставянето на мрежови графици. В схемата за управлението, която изведохме вчера, това е заданието, това което трябва да се изпълни. ЕРП системата осигурява обратна връзка в реално време - ако отчетните данни се въвеждат ежедневно, за всеки ден. Управлението обаче си остава задача на мениджъра.



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано12.04.13 14:45



ОК
Ама аз се питам, когато инвестирам 200 000$ следното:
Ако не ги инвестирам в управление, а в друго те ми носят 20 - 30 000 на година.
Ако ги инвестирам еднократно в такава система - 40 000? Нещо такова, нали?
3-5 години говореха, че се изплаща и топлоизолацията, ама като почне човек да смята става около 15...
Дай да направим следното:
1. Имаме парите - 10-15% на година те ни носят от нещо друго (лихви, акции, нискорискови инвестиции и т.н.)!
2. Имаме парите - инвестираме в такава система и да преценим каква полза да чакаме!?



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано12.04.13 15:52



Топлоизолацията е хубав пример. При нея целта е намаляване на топлинните загуби, целта на ЕРП е минимизиране на всички загуби. В дългосрочен план ефекта от такава система е много голям и по-ефективното производство е само едната страна. Без такава система графиците, за които стана дума, са мисия невъзможна. А без такива графици не можеш да си планираш работата и ще работиш ден за ден, тогава ще приемаш поръчки, които няма да изпълняваш в срок, съответно ще има неустойки, ще губиш клиенти и т.н. целия батак на родната икономика.

Taкава система ще ти даде съвсем точна картина къде и за какво ти отиват парите, как се изразходват ресурсите. Това ти позволява да видиш къде са ти проблемите, какво можеш да промениш в начина си на работа. Т.е. такава система, освен прекия ефект от намаляване на загубите, те прави и по-конкурентно способен и т.н.

За предварително пресмятане на ефекта обаче и дума не може да става. Както казах има фирми доведени до фалит от внедряването на ЕРП система. За да се доведат нещата до успешен край в максимално кратък срок, вече изключително важна роля играят волевите качества на мениджъра. Но това вече е съвсем друга тема.



Тема Re: ОК!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано13.04.13 06:05



"Без такава система графиците, за които стана дума, са мисия невъзможна." - не го казвай! Познавам работата на поне 200-300 строителни фирми, на територията на цялата страна. Вярно, че не съм ги питал дали имат такава система, но ще ти дам пример: бригада от 4 души правят грубия строеж на една къща. Едва ли има между тях някой с техническо образование, да не говорим за инженерно, ама графика си го спазват стриктно! Не само по дни, ами по часове!
За всичко друго си прав! Спор няма! Стихийното строителство, хаоса - до нищо хубаво не е довело, ама...
Аз ако съм собственик на строителна фирма и имам финансов ресурс за внедряването на такава система, ще питам: има ли финансов смисъл?!
Разбрахме се, че внедряването на такава система е добро начало, ама колко е дългосрочен този план?
П.П. И още нещо - тази система, може ли да отчита климатичните и всички други фактори, които оказват огромно въздействие върху СМР. Да поясня с пример: има график за монтаж на стоманена конструкция, наети са работници, тежка и скъпа механизация, ама задуха вятър и целия график отива на кино!?
Без да искам да се заяждам, смятам че в строителството такава система няма да работи пълноценно и наистина не съм убеден в нейната необходимост! Ако искаш ще давам примери от моята практика, пък ти ще казваш дали системата може да се справи със съответната ситуация?

Редактирано от ylkom на 13.04.13 06:27.



Тема Re: ОК!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано13.04.13 13:41



бригада от 4 души правят грубия строеж на една къща

Това е елементарен пример. В тоя случай графика вероятно е чисто линеен и всички сметки могат да се направят на Ексел или дори на ръка. Да използваш ERP за такава задача е все едно да биеш мухи с топ.

Нека приемем, че къщата не е една, а са 10 и всичките са започнати по различно време и са на различен етап от строежа, съответно с различен срок. За едни още се копаят основите, на други вече се прави външна изолация. И всичките са по различен проект и са различни като размери и устройство. А ти разполагаш с няколко бригади - примерно кофражисти, арматуристи, зидаро-мазачи, фаянсаджии, ВиК и т.н., имаш и съответната строителна техника и трябва да направиш такъв график, че с тия хора да изпълниш всичко в срок. Ще го направиш ли на ръка?

Да изясним нещо много важно. ERP системата не работи сама. Както една CAD система е инструмент за проектиране, така и една ERP система е инструмент за управление. Какви ще са резултатите от използването на инструмента зависи най-вече от човека, който го ползва.

Климатичните фактори са в групата "смущаващи въздействия". Винаги има външни събития, които пречат на нормалната работа на една система. Това може да са твоите климатични фактори или повреда в скъпа машина, или нещо като проблемите на банковия сектор в Кипър... В България такива събития служат за оправдание за несвършена работа. Думата manage означава справям се, а не оправдавам се. ERP системата позволява много бързо да се пренареди графика, независимо колко е сложен и да се намери начин за справяне със ситуацията.

Ако искаш ще давам примери от моята практика, пък ти ще казваш дали системата може да се справи със съответната ситуация?
Супер! Това е верния начин.



Тема Re: Почвам...нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано14.04.13 11:02



Тази седмица ще съм доста зает - не се отказвам от дискусията, но сигурно рядко ще влизам.
Пример 1: Миналото лято - монтаж на стоманена конструкция. Най-тежките елементи са по 4 тона - 12 броя. Фирмата изпълнител има 5 тонен кран. Обаче техническият ръководител твърди, че трябва да се наеме 10 тонен кран (такъв имал брат му и щял да го даде под наем за 5 000 лв.).
а. Наемаме друг кран!
в. Уволняваме техническия ръководител.
с. Нещо друго.
В случая верния отговор е а)! Колкото и невероятно да е! Та въпросът ми е: дали тази система ще отчете, че трябва да се похарчат около 5 000лв. за наемането на друг кран?


Редактирано от ylkom на 14.04.13 11:07.



Тема Re: Почвам...нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано14.04.13 18:23



Следващите 2 седмици и аз ще съм ученик, от вторник почва един курс, така че всичко съвпада.

Системата няма как да отчете, че трябва... За да можеш да планираш процеса, съответния компетентен служител трябва предварително да е избрал нужната техника и да я е въвел в системата. Случая, който разказваш е просто грешен избор на оборудване. Такива грешки има и винаги ще има. Както казва един мой любим автор : "Ако ти вярваш, че нещо може да се направи без грешки, ти вероятно вярваш и във вълшебната пръчица".

Системата не може да прецени и качествата на хората - нито на този който е избрал 5 тонен кран, нито на този, който казва : "Тоя кран не става, ще ползвате крана на брат ми!". Правилния подбор на персонал и работата с него е изцяло проблем на мениджъра.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор roumtcy (непознат )
Публикувано14.04.13 21:28



Много готина тема!
В строителството никой не мисли за мениджмънт, затова и сме изостанали с десетилетия от съвременните тенденции в бранша.
В УАСГ (ВИАС) се изучават дисциплини по Организация и Управление на строителството, но базата им са учебници, които общо взето се преписват от 70-те години досега.



Тема Re: Здравейте!нови [re: roumtcy]  
Автор ffloyd (минаващ)
Публикувано15.04.13 14:21



E ти сега искаш да вземеш хляба на Чако ли ?


Изучи ли вече 10 сборника с Еврокодове и още толкова Ръководства ?



Тема Ехаааанови [re: Чako]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано15.04.13 20:56



93 мнения...супер!
Сещам се за един виц и преди да прочета темата ви го пускам за настроение:

"Човек, летящ на въздушен балон, установил, че се е загубил. Той се
спуснал по-ниско и забелязал на земята човек. Спуснал се още и се
обърнал към него:
- Простете, можете ли да ми помогнете? Аз се разбрах с един приятел да
се срещнем още преди час, но не знам къде се намирам сега.
- Вие се намирате на въздушен балон на 30 фута от повърхността, между 40
и 42 градуса северна ширина и между 59 и 60 градуса западна дължина.
- Вие сигурно сте програмист?
- Да, как се досетихте?
- Вие ми дадохте абсолютно точен отговор, но аз нямам никаква представа
какво да правя с тази информация и все още съм се загубил. Откровено
казано, Вие с нищо не ми помогнахте.
- А Вие навярно сте мениджър?
- Да, и как се досетихте?
- Вие не знаете къде се намирате и накъде отивате. Издигнали сте се
дотук благодарение на въздуха. Дали сте обещание, което нямате представа
как да изпълните, и очаквате хората, стоящи по-ниско от вас, да решат
вашите проблеми. И накрая, Вие се намирате в същото положение, в което
бяхте преди да ме срещнете, но неизвестно защо, за него се оказах
виновен аз. "



Тема Re: Здравейте!нови [re: Sargonlll]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано15.04.13 21:10







Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано15.04.13 21:16



Принципно си прав, но примерите, които даваш не са реални. Големите машиностроителни заводи и т.н. се управляват лошо с цел да се източат максимално да се изперат пари и при закриването им, на пазара да стъпят чуждите собственици, които са ги купили. Ще кажеш, "защо да закрият печелившо производство". Защото нишата веднага ще се заеме от дъщерната им компания и ще подпомага тяхната икономика.
Аз лично бих плащал на човек, който да ми разработва пазари и управление, но бих го правил, ако печеля в хиляди пъти повече от това, което печеля сега. Просто съм твърде дребен, за да си го позволя.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Boждa]  
Автор Чako ()
Публикувано16.04.13 07:17



Вицовете са хубаво нещо, но не и когато от тях си вадиш изводите за живота...

Големите машиностроителни заводи и т.н. се управляват лошо с цел да се източат максимално да се изперат пари и при закриването им, на пазара да стъпят чуждите собственици, които са ги купили.

Една много разпространена, но напълно погрешна представа. Дадох за пример радомирския комбинат ще продължа с него. Беше приватизиран някъде през 90-те. Оттогава минаха почти 20 години и завода продължава да агонизира и тоя процес ще продължи сигурно още 20години. Обясни ми по каква логика някой ще закрива завод за 20-30-40 години за да стъпи той на пазара? Абсурдно е.

И що за глупост е това с дъщерната компания? Мерцедес работи с 8000 фирми-поддоставчици, които са самостоятелни фирми. Защо Мерцедес не ги фалира и не създаде свои дъщерни фирми?

Просто такава логика няма. Всеки търговец търси производителя с най-ниски цени. Откъде падат цените? Материали, горива, консумативи и т.н. са с относително изравнени цени навсякъде. Остава труда. В България цената на труда е 10 и повече пъти по-ниска в сравнение с развитите страни. А в машиностроенето 1/3 от себестойността идва от разходи за заплати. По каква логика се закрива завод в България, който би могъл да ти носи много по-голяма печалба от подобен примерно в Германия?

Познавам лично собственика на Бесттехника Радомир и целия "мениджърски" екип. През годините оттам минаха прекрасни поръчки за немски, английски, холандски, японски, испански фирми. Заради лошо качество и неизпълнение на сроковете - примерно при роторните багери за Марица изток закъснението беше от порядъка на година и половина - никоя фирма не повтаряше поръчка.

Накрая просто се огледай около себе си. Къде, в коя фирма са тия кадърни мениджъри, които наистина умеят да управляват? Когато ги намериш тогава ще можеш да кажеш : "Ама те могат да управляват, ама не искат поради незнам си какви причини".



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано16.04.13 10:50



Вицовете са за настроение, а не за изводи. Който не го разбира, може би няма чувство за хумор. Защо реши, че от вицовете си вадя изводи за живота?
Пич, аз ти казвам по-горе, че принципно си прав, но ти продължаваш да си говориш твоите приказки. Това, меко казано, е странно.


Нямам представа какво се случва в Радомирския завод, затова не мога да давам компетентни мнения за него. Знам за Стъкларския завод в Пловдив. Купи го холандска фирма. Заводът фалира. В момента пазарите, на които продаваше завода са заети от същата фирма, но не се произвежда в България, а някъде другаде. Знам за семейство Митал...една и съща схема навсякъде по света за заводи за метали.
Обясни ми по каква логика някой ще закрива завод за 20-30-40 години за да стъпи той на пазара? Абсурдно е. Логиката е много проста. Твърде дълго ми е за обяснение обаче. Ако ми кажеш каква ти е професията, ще ми е по-лесно да ти обясня.

И що за глупост е това с дъщерната компания? Мерцедес работи с 8000 фирми-поддоставчици, които са самостоятелни фирми. Защо Мерцедес не ги фалира и не създаде свои дъщерни фирми?- Нереален пример. И аз мога да ти дам за пример Султанът на Бруней, но той не е представителна извадка.

По каква логика се закрива завод в България, който би могъл да ти носи много по-голяма печалба от подобен примерно в Германия?-По много проста логика. Както и сам виждаш това се случва всеки ден. Закрива се завод и нишата се запълва моментално от вносител.

Познавам лично собственика на Бесттехника Радомир и целия "мениджърски" екип. През годините оттам минаха прекрасни поръчки за немски, английски, холандски, японски, испански фирми. Заради лошо качество и неизпълнение на сроковете - примерно при роторните багери за Марица изток закъснението беше от порядъка на година и половина - никоя фирма не повтаряше поръчка. Отговорил си си сам...никой не иска да купува боклуци. Слаб мениджър.

Накрая просто се огледай около себе си. Къде, в коя фирма са тия кадърни мениджъри, които наистина умеят да управляват? Прав си! Оглеждам се и абсолютно никъде не виждам подобни хора.
Сега остава само един въпрос, защо смяташ, че в клуб "инженери" могат да ти помогнат да разбереш защо в България няма читави мениджъри? Това е концептуално грешен подход. Все едно да искаш бай Колю, който връзва хидравликата на багера да ти води преговорите с холандски, японски или испански инвеститор.
Търсиш отговор от хора, които си нямат идея за какво говориш, и на които работата им е съвсем друго нещо. Типично мениджърски подход.

п.п.
Горещо ти препоръчвам да пуснеш същата тема в клуб "Машиностроене". Ще го намериш в секция "Наука", подсекция "Технически науки". Там ще ти обяснят за заводите.

Редактирано от Boждa на 16.04.13 10:52.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Boждa]  
Автор Kossoman ()
Публикувано16.04.13 12:26



Що го пращаш в Машиностроене? Ние четем и тук и можем да му обясним и в тая тема, но поне аз не виждам реален интерес. Човекът си има предпоставена теза и си я развива, доколкото може. Всичко, което е извън нея не го вълнува.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Boждa]  
Автор Чako ()
Публикувано16.04.13 20:56



Вицовете са за настроение, но когато някой разсъждава сякаш е участник във виц, вече ситуацията е "да се смееш ли, да плачеш ли".

Пич, аз ти казвам по-горе, че принципно си прав, но ти продължаваш да си говориш твоите приказки
Оспорих конкретно твое твърдение, а именно примерите, които даваш не са реални. Ако искаш думите ти да не се оспорват, просто се контролирай какво говориш.

Знам за Стъкларския завод в Пловдив. Купи го холандска фирма. Заводът фалира. В момента пазарите, на които продаваше завода са заети от същата фирма, но не се произвежда в България, а някъде другаде

Какво точно е станало в този завод в момента не знам. През есента ще бъда за няколко месеца в Пловдив, обещавам тогава да проуча случая и да представя реалните факти. Отсега обаче съм сигурен, че нещата изобщо не стоят така както си ги представяш.

Ще ти дам един по-лесно смилаем пример - хипермаркетите. Как се справят с конкуренцията? Изкупуват магазинчетата едно по едно и ги ликвидират? Сериозно ли мислиш, че така става?



Единствения начин да победиш конкуренцията е качество и ниски цени. Ако ти си способен да предложиш по-евтина и по-качествена стока от конкурента, за какво ти е да му купуваш фирмата? Ти вече си го изместил от пазара, той и сам ще фалира.

И обратното, ако ти си неспособен да създадеш конкурентно способен продукт, нищо не може да ти помогне да се задържиш на пазара. Тая глупост с ликвидирането на конкуренцията ще мине при слабаците, по-силните, т.е. тези с по-конкурентноспособен продукт, ще те ликвидират без да си губят времето и парите да те купуват.

Нереален пример. По-реален пример от този с Мерцедес няма да намериш никъде. Бил съм в Щутгарт и изобщо в Швабия и съм виждал как се работи там и какво е мисленето. Оттатък, в Бавария не съм бил, но и за БМВ съм чел същото. Избери си, която искаш наложила се световна фирма, гарантирам ти, чер ще откриеш същия подход.

Отговорите ти от типа : Логиката е много проста. Твърде дълго ми е за обяснение обаче... По много проста логика. Както и сам виждаш това се случва всеки ден... изобщо не заслужават коментар.

А по-надолу и сам стигаш до верния отговор : ...никой не иска да купува боклуци. Слаб мениджър... Оглеждам се и абсолютно никъде не виждам подобни хора.
След като виждаш само слаби мениджъри, нужен ли е някой който да им ликвидира фирмите?

Знаеш поговорката "Не бутай пияния, той и сам ще падне". Цялата наша икономика е на такова дередже. Постоянно един или друг пада и тия, които не стават са все повече.

Търсиш отговор от хора, които си нямат идея за какво говориш, и на които работата им е съвсем друго нещо.
Поредната грешна представа, никъде не съм казвал, че търся отговори тук, върни се и потърси и ще се убедиш.



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор plamensss3 (непознат )
Публикувано17.04.13 08:18



Чако, ти ненамери форум за мениджмънт и айде давай тука...
Какво очакваш от пребиваването си в този форум - спор?



Тема Re: Здравейте!нови [re: Kossoman]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано18.04.13 15:21



Предполагам, че колегите там ще могат да му обяснят като участници в големите машиностроителни заводи, защо и как се случва фалирането им. Поне според мен това е схема, изпипана в много различни държави и мениджърството няма нищо общо с това.
Иначе си безкрайно прав. Забелязах, че по никакъв начин не може да отговори на въпросите, които си му поставил по-горе





Тема С нетърпениенови [re: Чako]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано18.04.13 15:42



ще чакам да се вънеш от Пловдив и да си говорим за стъкларския завод. Просто това е тема, с която съм запознат и мога да давам адекватни отговори, другите две са "строително инженерство" донякъде и класическа музика и изкуство. Контролът ми е труден, признавам си. Опитвам се, но не ми се получава. Още повече, когато упорито премълчваш каква е професията ти.
Благодаря за поговорката. Не я знаех, което е показателно, че от всеки човек може да се научи нещо ново.
Признавам си, че се върнах специално горе и препрочетох темата ти. Видях че има увод и един въпрос и веднага поправям грешката си в два реда.
1. Темата ти не е за този клуб и ще предизвика интерес дотолкова, колкото да се подиграем с теб.
2. Жалкото състояние на икономиката ни се дължи на огромната алчност и безмерната природна тъпота на народа ни, съчетана с угнетяваща упоритост.

Извън темата, ти четеш ли Орешарски?



Тема Re: С нетърпениенови [re: Boждa]  
Автор Чako ()
Публикувано18.04.13 19:21



Просто няма как да си запознат с темата. Твоите разсъждения са като на хора седнали на чашка в кръчмата. Влез в някоя кръчма, задай въпрос за причините за фалита на стъкларския завод - гарантирам ти, че ще чуеш собствените си разсъждения. Ако щеш вярвай, но хората, които са вътре в проблемите не разсъждават така.
Вече и аз чакам с нетърпение да замина за Пловдив...

Дали темата е за този клуб няма как да знаеш, просто защото все още не съм обявил с каква цел съм я пуснал. В увода има само 1 въпрос и той е риторичен, не е насочен към вас. Както вече ти казах не търся отговори тук.
И нищо не премълчавам, просто не взех на сериозно обърканите ти приказки. Първото ми образование е инженерство, завършил съм ТУ.

А Орешарски наистина е извън темата.



Тема Re: С нетърпениенови [re: Чako]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано22.04.13 17:52



Аааа това беше добро. Направо ми стана плежър на панкреаса


Ще си говорим с факти, когато се запознаеш нали така? Доводите ти за кръчми и объркани приказки ще пропусна, защото са несериозни.
Темата не е за този клуб и това го знам прекрасно, както аз, така и всички писали по темата. Ако искаш, направи си проучване...по мениджърски.
Изобщо не ме интересува какво си завършил първо, второ и трето...аз ти зададох съвсем простичък въпрос "Какво работиш?"-отговор все още няма. Косоман малко по-горе ти е задал и малко по-сложен въпрос...и на него отговор няма. Изводите какви са? Незнам. Аз отивам в кръчмата да си говоря за фалити на заводи.



Тема Re: С нетърпениенови [re: Boждa]  
Автор Чako ()
Публикувано23.04.13 19:10



Моите доводи били несериозни



Темата не е за този клуб и това го знам прекрасно - откъде го знаеш бе човек, в новините ли го казаха?
Това според теб е сериозен довод, а?
И ще си позволя да ти дам приятелски съвет - никога не се позовавай на всички писали по темата. Едно, че това изобщо не е аргумент и второ подобно позоваване е белег на неувереност, на вътрешна несигурност. А подобни слабости специално се изучават и има разработени техники за използването им, естествено не в полза на техните притежатели.

аз ти зададох съвсем простичък въпрос "Какво работиш?" - такъв въпрос не си ми задавал. Попита ме за професията ми - отговорих ти. Ако ти кажа, че притежавам консултантска фирма, това професия ли е?

Пропусна да отбележиш, че не отговорих и на memezis . Ако имаше някакъв опит с ЕРП, щеше веднага да разбереш, че въпросите на Косоман са в една група с писанията на memezis. Това, което е изтипосал по-горе, просто е откопирано от някой сайт, отворен през Гугъл. И понеже заемаш позата на посредник - питай го колко модула има СРМ, в една фирма със 100 човека персонал колко души ще отдели да работят със СРМ и доколко това ще е рентабилно. Бихте могли да го обсъдите в кръчмата докато си говорите за фалити на заводи.



Тема Re: С нетърпениенови [re: Чako]  
Автор Kossoman ()
Публикувано23.04.13 20:21



Аз те питах за ЕРП, но ако не ти се отговаря за ЕРП, може и за СРМ да си побъбрим. Не знам ти за кой бизнес сектор евентуално имаш собствено мнение, но аз мога да ти поразкажа това-онова за ЕРП и СРМ в машиностроителните производства по света и у нас. Стига да имаш желание за диалог де, щото до момента наблюдавам само монолог и мокра връв.



Тема Re: С нетърпениенови [re: Чako]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано24.04.13 01:22



Благодаря за съвета. За скритата заплаха не благодаря, но ще ти смигна хоп, да видиш, че като за инженер учудващо бързо схващам.
Ако случайно ти се напукат панелките в апартамента или искаш да заварим един теглич на голфа, обад&#1117; ми се... ще реша проблема без грам несигурност, след като подпишем договора и ми преведеш аванса.
Засега в кръчмата темата за заводите се отлага. Понеже съм безкрайно себичен, а хората като пият по три ракии, стават психолози, темата на обсъждането ни ще бъде несигурността ми и начините тя да бъде използвана срещу менЕх, Чако, Чакооо, евала батка....така не ме бяха развеселявали от месеци:)



Тема Re: Здравейте!нови [re: Чako]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано25.04.13 17:53



Ако си толкова умен,щеше да си вече милионер,и да управляваш твои си фирми,или ми куца логиката ?





Тема Re: Здравейте!нови [re: Boждa]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано25.04.13 17:56



Не дебатираш по същество,което не е конструктивно поведение от твоя страна.



Тема Re: Здравейте!нови [re: tirtirlin]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано25.04.13 20:16



Което си е истина, истина е, но все пак го пуснах в нужния клуб, а и със Саргона си имаме спорове по темата от много отдавна. Съжалявам, ако съм обидил някой от другите четящи.



Тема Re: С нетърпениенови [re: Kossoman]  
Автор Чako ()
Публикувано28.04.13 09:38



По много странен начин се развива тая тема. Постоянно ми се приписват думи, които не съм казал и обратното - никой не помни собствените си думи. Ако се върнеш в темата ще видиш, че ти пръв заговори за "внедряване на ЕРП с интегриран СРМ" при това за "фирма със стотина души персонал". Една безумна комбинация, която обезсмисля всяко по-нататъшно обсъждане.

Казваш "ако не ти се отговаря за ЕРП..." Има един ключов момент, който се пропуска от почти всички, на което съответно се дължат плачевните резултати при внедряването на ЕRP системи. По-горе го споменах - една ЕRP система е просто инструмент, един инструмент и нищо повече. А всеки инструмент служи за изпълнението на точно определена операция или функция. Ако не познаваш тази операция и проблемите свързани с нея, какъв е смисъла да обсъждаш инструмента?

Ако се върнем на примера с канала - да речем си копал канал с ръчни инструменти, тогава ти веднага ще разбереш каква е ползата за теб от един багер. Но ако нямаш никаква представа от копане или изобщо не ти се налага да копаеш канали, тогава какъв смисъл има да се обсъждат багери?

Това е причината постоянно да се опитвам да насочвам темата към функцията управление, а не към инструмента за осъществяване на функцията. Защото ако не изясним какво точно представлява управлението, за какво е необходимо, какви са проблемите свързани с него и тогава да преминем към ЕRP, другото са кръчмарски приказки. Вярно, че много хора са генетично неспособни да излязат над нивото на кръчмарските приказки, но това вече е друга тема.



Тема Re: С нетърпениенови [re: Boждa]  
Автор Чako ()
Публикувано28.04.13 09:39



Едно простичко "Благодаря!" щеше да е повече от достатъчно





Тема Re: С нетърпениенови [re: Чako]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.04.13 08:19



Според теб как се изхранвам в момента?
Не знам с какво точно се занимаваш, не знам какви са мащабите ти. Ако имаш десетина работници/служители, оборота ти е толкова малък, че не си струва да се захващам. Ако са поне стотина без ЕRP система няма да минеш, което означава минимум 2 години труд и разходи към милион. Можеш ли да си го позволиш?


Ще се опиташ ли да познаеш кой е написал тоя пасаж? Особено онова, червеничкото? Дали аз писах за внедряване на ЕРП за стотина души, струващо 2 години труд и милион разходи? Но като гледам развитието на темата, ти по принцип си действаш така - хвърляш някаква "мисъл", която за момента ти се струва много убедителна срещу думите на опонента си и после, когато се стигне до конкретика, се изхлузваш като мокра връв.



Тема Re: С нетърпениенови [re: Kossoman]  
Автор Чako ()
Публикувано29.04.13 13:38



Aко наистина търсеше диалог, а не заяждане, щеше да забележиш, че думичката ЕRP се промъква в темата в отговор на нечий въпрос. Може би трябваше да сложа друго заглавие на темата за да е ясно, че става дума за мениджмънт. Разбира се ЕRP системите в наше време са неделима част от доброто управление, но те не са основното.

Ако не си разбрал кое е безумното в комбинацията ЕRP, СРМ и стотина души персонал ще ти обясня. Границата за внедряване на ЕRP е някъде там - около 100 човека, при по-малко хора просто е безумие, особено пък ако става дума за големите системи като споменатата от теб САП. Тогава разходите по обслужването на самата система надхвърлят ползата, която евентуално системата носи. Ако наистина имаш опит с ЕRP, си наясно, че колкото по-малка е фирмата, толкова повече модули от целия пакет стават безсмислени, съответно сам можеш да си отговориш защо СРМ няма място тук.

За фирми с под 100 човека персонал, нерядко се оказва, че да се напише собствен софтуер е по-ефективно от внедряването на стандартна ЕRP, но пак се отклонихме от основната нишка на темата.



Тема Re: С нетърпениенови [re: Чako]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано08.05.13 13:24



Няма защо, пак заповядай! "Състрадателен" е второто ми име.:)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.