Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:56 16.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: memezis]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 08:17



имам гледам боа в къщи



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: memezis]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 08:19



туй в гората е не д е в дзунгла му се казва



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: memezis]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 08:25



и от къщи ми насят 3 кавала боата да утрепе анакондата да ме пусне



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: memezis]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 08:28



оназ ме ду6и ако аз як 180 от лезанка и 120* на щанга 100*



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: memezis]  
Автор memezis (непознат )
Публикувано12.04.13 08:33



и
анакондата избега от боата ти кво пак литературни
казах ти ако не си разбрал норми аз ги пи6а





Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано12.04.13 14:13



Така не може да се сметне. Трите основни компоненти на себестойността - материали, труд, амортизационни отчисления, във всеки конкретен случай са в различно съотношение. ЕРП означава инструмент за прецизно планиране на всички ресурси - материални, човешки, финансови... Означава информация в реално време за текущото състояние на всички процеси във фирмата и още много, но не всичко.

ЕРП системата върши цялата работа по съставянето на мрежови графици. В схемата за управлението, която изведохме вчера, това е заданието, това което трябва да се изпълни. ЕРП системата осигурява обратна връзка в реално време - ако отчетните данни се въвеждат ежедневно, за всеки ден. Управлението обаче си остава задача на мениджъра.



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано12.04.13 14:45



ОК
Ама аз се питам, когато инвестирам 200 000$ следното:
Ако не ги инвестирам в управление, а в друго те ми носят 20 - 30 000 на година.
Ако ги инвестирам еднократно в такава система - 40 000? Нещо такова, нали?
3-5 години говореха, че се изплаща и топлоизолацията, ама като почне човек да смята става около 15...
Дай да направим следното:
1. Имаме парите - 10-15% на година те ни носят от нещо друго (лихви, акции, нискорискови инвестиции и т.н.)!
2. Имаме парите - инвестираме в такава система и да преценим каква полза да чакаме!?



Тема Re: Кратичко въпросче!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано12.04.13 15:52



Топлоизолацията е хубав пример. При нея целта е намаляване на топлинните загуби, целта на ЕРП е минимизиране на всички загуби. В дългосрочен план ефекта от такава система е много голям и по-ефективното производство е само едната страна. Без такава система графиците, за които стана дума, са мисия невъзможна. А без такива графици не можеш да си планираш работата и ще работиш ден за ден, тогава ще приемаш поръчки, които няма да изпълняваш в срок, съответно ще има неустойки, ще губиш клиенти и т.н. целия батак на родната икономика.

Taкава система ще ти даде съвсем точна картина къде и за какво ти отиват парите, как се изразходват ресурсите. Това ти позволява да видиш къде са ти проблемите, какво можеш да промениш в начина си на работа. Т.е. такава система, освен прекия ефект от намаляване на загубите, те прави и по-конкурентно способен и т.н.

За предварително пресмятане на ефекта обаче и дума не може да става. Както казах има фирми доведени до фалит от внедряването на ЕРП система. За да се доведат нещата до успешен край в максимално кратък срок, вече изключително важна роля играят волевите качества на мениджъра. Но това вече е съвсем друга тема.



Тема Re: ОК!нови [re: Чako]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано13.04.13 06:05



"Без такава система графиците, за които стана дума, са мисия невъзможна." - не го казвай! Познавам работата на поне 200-300 строителни фирми, на територията на цялата страна. Вярно, че не съм ги питал дали имат такава система, но ще ти дам пример: бригада от 4 души правят грубия строеж на една къща. Едва ли има между тях някой с техническо образование, да не говорим за инженерно, ама графика си го спазват стриктно! Не само по дни, ами по часове!
За всичко друго си прав! Спор няма! Стихийното строителство, хаоса - до нищо хубаво не е довело, ама...
Аз ако съм собственик на строителна фирма и имам финансов ресурс за внедряването на такава система, ще питам: има ли финансов смисъл?!
Разбрахме се, че внедряването на такава система е добро начало, ама колко е дългосрочен този план?
П.П. И още нещо - тази система, може ли да отчита климатичните и всички други фактори, които оказват огромно въздействие върху СМР. Да поясня с пример: има график за монтаж на стоманена конструкция, наети са работници, тежка и скъпа механизация, ама задуха вятър и целия график отива на кино!?
Без да искам да се заяждам, смятам че в строителството такава система няма да работи пълноценно и наистина не съм убеден в нейната необходимост! Ако искаш ще давам примери от моята практика, пък ти ще казваш дали системата може да се справи със съответната ситуация?

Редактирано от ylkom на 13.04.13 06:27.



Тема Re: ОК!нови [re: ylkom]  
Автор Чako ()
Публикувано13.04.13 13:41



бригада от 4 души правят грубия строеж на една къща

Това е елементарен пример. В тоя случай графика вероятно е чисто линеен и всички сметки могат да се направят на Ексел или дори на ръка. Да използваш ERP за такава задача е все едно да биеш мухи с топ.

Нека приемем, че къщата не е една, а са 10 и всичките са започнати по различно време и са на различен етап от строежа, съответно с различен срок. За едни още се копаят основите, на други вече се прави външна изолация. И всичките са по различен проект и са различни като размери и устройство. А ти разполагаш с няколко бригади - примерно кофражисти, арматуристи, зидаро-мазачи, фаянсаджии, ВиК и т.н., имаш и съответната строителна техника и трябва да направиш такъв график, че с тия хора да изпълниш всичко в срок. Ще го направиш ли на ръка?

Да изясним нещо много важно. ERP системата не работи сама. Както една CAD система е инструмент за проектиране, така и една ERP система е инструмент за управление. Какви ще са резултатите от използването на инструмента зависи най-вече от човека, който го ползва.

Климатичните фактори са в групата "смущаващи въздействия". Винаги има външни събития, които пречат на нормалната работа на една система. Това може да са твоите климатични фактори или повреда в скъпа машина, или нещо като проблемите на банковия сектор в Кипър... В България такива събития служат за оправдание за несвършена работа. Думата manage означава справям се, а не оправдавам се. ERP системата позволява много бързо да се пренареди графика, независимо колко е сложен и да се намери начин за справяне със ситуацията.

Ако искаш ще давам примери от моята практика, пък ти ще казваш дали системата може да се справи със съответната ситуация?
Супер! Това е верния начин.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.