Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:29 29.09.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Ето, така се работи, колеги!нови  
Автор Пътyвaщия (ще се върна)
Публикувано10.04.12 16:40



Copy->Paste от книгата "Хакери на сънища - част 2":

Имам един познат занаятчия. Иля, самоук. Той може да направи каквото си поиска, създал е десетки уникални конструкции - от лек самолет и подводен радиоуправляем робот до вятърна мелница и всъдеход. При това практически не обръща внимание на никакви чертежи, подходът му към конструирането е горе-долу следният... В най-общи линии определя какво точно иска да построи. В такъв случай един инженер веднага ще седне над чертежите... А Иля отива да огледа килерите си, по-точно склада за всевъзможни метални отпадъци, там има планини от тях. Прехвърля железариите си, в движение пресмята какво може да му свърши работа. И още на този етап някои детайли започват да се съчетават по-между си по странен начин - аз съм сигурен, че нито един инженер никога не би стигнал до решенията, които Иля прилага в своите самоделки.
Фактически той формира поток, който го подхваща и носи по-нататък. В резултат за сравнително кратък срок се ражда поредният шедьовър на техническата мисъл. Иля вече се вози по блатата със своя всъдеход, докато един инженер на негово място все още би се потил над чертежите. И твърде вероятно е никога да не създаде замисленото, а цялата му инженерна активност да излети през свирката още на етапа на чертежите.
- Но едва ли може да се построи нещо без чертежи? - възрази Максим.
Не казвам това. Самият Иля в техническо отношение е грамотен човек и също прави чертежи. Въпросът е в подхода - той просто започва да прави и по-нататък всичко се подрежда от само себе си. А инженерът на негово място ще натрупа купища хартия и в края на краищата ще стигне до извода, че няма пари, нито нужните материали, липсва оборудване и така нататък. После ще хвърли рулоните с чертежите върху шкафа и всичко ще приключи. В дадения случай той ще има силно намерение, силна активност, но слаб резултат. Иля ще прояви слабо намерение, силна активност и ще получи силен резултат.

Има и други критерии за успех и добра работа, а не само образованието и научната степен!



Не мисли, а чакай!

Тема Re: Ето, така се работи, колеги!нови [re: Пътyвaщия]  
Авторuнж. (Нерегистриран)
Публикувано10.04.12 22:06



В България всеки разбира от всичко, но най-вече от коли, футбол. политика и строителство. Мнението звучи меко казано несериозно.
Какво съм забелязал аз от своята практика - всеки много знае и инженера вечно е преоразмерил и се е презастраховал обаче когато кажа "Добре, бе, правим го както ти кажеш и си слагаш името отдолу", ефекът е повече от поразителен....





Тема Re: Ето, така се работи, колеги!нови [re: uнж.]  
Авторбaй Muxo (Нерегистриран)
Публикувано10.04.12 22:25



В отговор на:

"Добре, бе, правим го както ти кажеш и си слагаш името отдолу", ефекът е повече от поразителен....



вЕрно е!



Тема Re: Ето, така се работи, колеги! [re: uнж.]  
Автор Пътyвaщия (ще се върна)
Публикувано10.04.12 22:44



не, не става дума за това.
Тук има малко..."магия". Смисълът е, че е нужно и голяма доза чувство и изобретателност при проектирането, а не само да се заровиш в сметки и чертежи.
И се отнася за специалисти, а не за многознайковци които си врат носа на всякъде без да разбират нищо.

Не мисли, а чакай!


Тема Re: Ето, така се работи, колеги!нови [re: Пътyвaщия]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано10.04.12 22:57



Винаги ми е било интересно, когато чета опитите на писателите да
разкажат или измислят технически сюжети. В тях истинските технически
термини (вал, бутало, лагер, втулка, редуктор) или не се използват, или
са използвани съвсем не на място. За сметка на това се ползват думи като
железарии, джунджурии, неописуеми форми, издаващи невъобръзим шум,
сякаш иска да ни каже - абе не ме карайте да ви обяснявам, щото и на
мен не ми е ясно :)
Хубава тема!
Напомни ми незабравимия филм "Баш майстора":
"Архитектката мина, каза да турим още желЕзо на терасите!"



Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Ето, така се работи, колеги!нови [re: пpивeт]  
Автор Пътyвaщия (ще се върна)
Публикувано10.04.12 23:18



Е, излиза, че на темата не й е тук мястото..
В тази книга, сюжетът не е измислен.
Освен това, героят който разказва за своя приятел и използва "термини" като "железарии" и "джунджурии", не е техническо лице и нищо не разбира от машини и сметки - нормално е, да се изразява така.

Идеята беше, за начина на работа на инженерите. Иля, въпреки, чче е бил образован и вещ човек в областта си, първо ТВОРИ, а после изготвя чертежи и сметки.
Има талант, и това го олеснява много - залягането над чертежи и сметки и блъскането на главата, само втежнява положението. Трябва му усет и въображение (НА ИНЖЕНЕРА/СПЕЦИАЛИСТА, а не на всеки на който му хрумне), за да създаде нещо наистина добро.

Темата обаче, е малко..."окултна", а тук се тълкува според 5-сетивната реалност.

Не мисли, а чакай!


Тема Re: Ето, така се работи, колеги!нови [re: Пътyвaщия]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано11.04.12 00:06



Защо да не и е тук мястото на темата?
Изкуството е магия затова, защото всеки ги усеща по свой начин,
през своите очи. И изобщо няма да влизам в спор дали инженерът
е преди всичко талант или сбор от знания и опит.
Пък, че темата е окултна е твоето мнение. Не го споделям, но го
уважавам. За мен темата е художествена измислица.

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: Ето, така се работи, колеги!нови [re: пpивeт]  
Автор Пътyвaщия (ще се върна)
Публикувано11.04.12 01:47



Знанията и опитът на инженера, трябва да отключат въображението му за осъществяване на идеите.
Когато влезе в склада с джунджуриите и железариите, да се сети точно коя джаджа къде може да се вложи в идейния проект, докато той (проекта) още е в главата му (защото тук наричаме "идеен проект" самия чертеж - без чертеж, няма проект). А в случая, чертежите и сметките идват доста след проекта.

За по-лесно, вземи, за приспиване вечер, да прочетеш книгата "Хакери на сънища", за да ти стане ясно за какво говоря.

Не мисли, а чакай!


Тема Re: Ето, така се работи, колеги! [re: Пътyвaщия]  
Автор Kossoman ()
Публикувано11.04.12 08:12



Прощавай, но Иля е само фикция, персонаж от въображаемия свят на Андрей Реутов. Не е редно да го класифицираш като образован и вещ човек.
Аз не отричам, че гениалният инженер се отличава от добрия точно по усета и въображението, които влага в работата си. Но дори и гениалните колеги инженери не могат да игнорират етапа на пресмятанията, дори и само за да потвърдят правотата на усета си. А пък разликата между добрия и посредствения инженер е точно в знанията и опита, които имат. Без модели, сметки и чертежи могат да творят само авторите на художествени произведения. Инженерните науки са точни и прилагането им се опира преди всичко на задълбочени познания в областта на физика, математика, механика. Чак след това идват абстракции като усет, въображение, художествен вкус и други помощни средства.



Тема Re: Ето, така се работи, колеги! [re: Kossoman]  
Автор Пътyвaщия (ще се върна)
Публикувано11.04.12 11:24



Ама...аз никъде не съм казал, че сметки и чертежи не са необходими - бвз тях не може в никакъв случай.
А и, героят който разказва за Иля, споменава, че Иля е добре образован и вещ човек, но оставя сметките и чертежите на второ място. Първо, използва таланта и гения си, за да сътвори нещо още докато проекта е в главата му, а по-късно го пресъздава в чертегж и прави необходимите изчисления (я за да докаже правотата си, я поради друга необходимост..).

Изобретения се правят по метода на последователните приближения.

Не мисли, а чакай!



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.