Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:22 09.06.24 
Професионални
   >> Инженери
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема цена за проектиране  
Авторkpuзa (Нерегистриран)
Публикувано23.01.12 01:50



Здравейте колеги. Миналата седмица ми предложиха проектиране на комплекс от сгради, стоманена конструкция, чиито хонорар за конструкции беше 85 стотинки на квадратен метър. Причината за ниската цена според архитекта е: кризата и повтаряемостта при елементите. При моят отказ, архитектът беше много възмутен и ми заяви, че се глезя. Може би аз не съм наясно наистина с тази криза, но за мен това е подигравка с труда на инженера. И тъй като до сега не съм чувал такава цена за проектиране на конструкции, пък може би аз не съм наистина в час, моля ви да ми кажете дали наистина не се глезя. Благодаря.



Тема Re: цена за проектираненови [re: kpuзa]  
Авторkpuзa-2 (Нерегистриран)
Публикувано23.01.12 07:22



и аз не съм чувал такава цена! Архитектчето сигурно е договорило за конструкциите поне по 2-2.5 лв (при такъв обем и повтаряемост), а на теб ти го набива с 85 ст. т.е. криза има, но тя не е при архитекта! Аз цена под 2 лева (за големи обеми или повтаряемост) не към чувал. Питай го дали повтаряемостта е отразена и в неговата част??



Тема Re: цена за проектираненови [re: kpuзa]  
Автор ylkom (уча цял живот !)
Публикувано23.01.12 08:31



Няма такава ниска цена!



Тема Re: цена за проектираненови [re: ylkom]  
Автор Roskoff ()
Публикувано23.01.12 10:45



Тази цена не е ниска, а направо низка......
Лошото е, че ще се намери специалист, който ще я приеме.
Ако се направи разчет на цената, то би трябвало целият хонорар да е в размер на 3лв/м2, което вече ми се вижда абсурдно и си мисля, че архитекта бърка здраво в кацата. Затова винаги съм искал да се договарям директно с инвеститора, за да пресека опитите на арх. да ни вземат от цената. Все пак е редно всеки да си договаря хонорара, а и доста неща трябва да се изяснят с инвестирора - авторски надзор и др.



Тема Re: цена за проектираненови [re: kpuзa-2]  
Автор npubem (:-)
Публикувано23.01.12 11:45



Повтаряемостта е "удобен" аргумент.
Естествено първата сграда трябва да е със 100% хонорар (5-6 лева).
При пълна повторяемост, после може да се говори за 75% или 50%
от цената... ако изобщо има после. Всички възложители се надуват с
едни мащабни планове докато договарят отстъпките в цената, пък
започнат с първия етап и спрат.

Не мога да си купя 10 бири на цена на едро като за палет.
Хем при бирите има пълна повтаряемост!



Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Редактирано от npubem на 23.01.12 14:07.



Тема Re: цена за проектираненови [re: kpuзa]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано23.01.12 17:36



Цената е отвратително ниска...е, ако става въпрос за 1000 абсолютно еднакви сгради от по 200кв.м, разположени при еднакви почвени условия и т.н. и т.н.тогава може и да се замисля, но пак ще имам горчив вкус.
Според мен, не се глезиш. Не съм чувал някой да проектира на цена по-ниска от 4лева/кв.м стоманена конструкция, което естествено не значи, че няма такива:)



Тема Re: цена за проектираненови [re: kpuзa]  
Авторkoлeraтa (Нерегистриран)
Публикувано24.01.12 15:10



Не им се връзвай на тези пущиняци. Искат да ни експлоатират най-нагло и подмолно. Бойкот казвам аз за такива!



Тема Re: цена за проектираненови [re: kpuзa]  
Автор idradra (непознат )
Публикувано27.01.12 23:17



Моето мнение е, че цената на проект с метални конструкции, разработен с всички необходими монтажни планове, КМД чертежи, при болтова връзка на всички елементи (без заварки на местообекта) и всичко останало в пълнота трябва да бъде по-висока от цената на сходен проект от монолитен -стоманобетон. И по-конкретно - цена около 6 лв/кв.м. за сгради до 500-600 кв.м. и съответно намаляване до 4 лв/кв.м. за големи площи е нормална за добре свършена работа. Относно повтаряемостта - колегага привет вече го е казал добре преди мен. А иначе лошото на ниската цена е това, че винаги би могло да се намери и по-ниско предложение. С други думи - трябва да се оферира нормално, и ако е писано, ще получиш задачата, ако не - винаги се намира по-ниска оферта и здраве да е! Цената на квадратен метър е неприложима при метални съоръжения, както и при дребноразмерни сгради под 100 кв.м. примерно.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.