Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:33 14.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема SAP 2000 Ферманови  
Автор ak1O1 (:-)
Публикувано22.10.09 19:45



Здравейте. Искам да реша една ферма на SAP 2000. Фермата е статически определима, със ставни възли, нищо сложно

но имам малко проблеми. Значи начертавам самата ферма с опори и външни сили, във всеки възел слагам special joint, товарите са DEAD със self weight multipiler 0.
Пускам статистическият анализ и опорните реакции си излизат, сума V сума H всичко е ОК но усилията в прътите са грешни когато дам moment 3-3 излизат моменти в прътите, което ме навежда на мисълта, че връзките не се приемат като ставни
Предполагам изпускам някоя настройка.



Тема Re: SAP 2000 Ферманови [re: ak1O1]  
Автор roumtcy (непознат )
Публикувано22.10.09 20:46



няма нужда да слагаш special joint във възлите, силектирай прътите assign / frame / releases / за Moment 33 (Major) включи start и end (aко си с по - стара версия един от прътите във възел трябва да е без става в края)



Тема Re: SAP 2000 Ферманови [re: roumtcy]  
Автор ak1O1 (:-)
Публикувано22.10.09 22:50



Мерси много. Пак има разлика, но е много по-малка и го отдавам на това че едното е смятано на ръка. А Moment 22 за какво е ?





Тема Re: SAP 2000 Ферманови [re: ak1O1]  
Авторinj_m (Нерегистриран)
Публикувано23.10.09 09:37



Странно е че при възлово натоварване, дори и да не си сложил стави в прътите, получаваш такива значими моменти. Прътите имат ли собствено тегло? Пробвай наистина да им сложиш стави.



Тема Re: SAP 2000 Ферманови [re: ak1O1]  
Авторинжeнep (Нерегистриран)
Публикувано23.10.09 10:15



Може ли да дадеш размерите на фермата? :)



Тема Re: SAP 2000 Ферманови [re: инжeнep]  
Автор ak1O1 (:-)
Публикувано23.10.09 13:32



В отговор на:

Странно е че при възлово натоварване, дори и да не си сложил стави в прътите, получаваш такива значими моменти. Прътите имат ли собствено тегло? Пробвай наистина да им сложиш стави.



След като направих настройката описана от roumtcy няма моменти в ставите и стойностите на вертикалните и хоризонталните пръти са същите, само в прътите по ъгъл има разлика, която предполагам идва от закръглението на sin на cos стойностите. Прътите в задачата нямат собствено тегло.За пръти без собствено тегло давам Define>load cases > self weight multiplier =0
В отговор на:

Може ли да дадеш размерите на фермата? :)



Първата картинка която съм постнал, по хоризонтала са 3 бр. Х 6м. по вертикала е 3м. като съм разделил решетката на 2Х1,5 за по-лесно начертаване.


това са резултатите



Тема Re: SAP 2000 Ферманови [re: ak1O1]  
Авторинжeнep (Нерегистриран)
Публикувано23.10.09 14:02



Бъркаш нещо. По вертикала си дал 2х4.50. Ако беше 2х1.50, пропорцията очевидно щеше да е съвсем друга. Според мен става дума за груба грешка - натиснат погрешно клавиш. Иначе аз получавам същите резултати като твоите, при геометрия като твоята (от картинката).



Тема Re: SAP 2000 Ферманови [re: ak1O1]  
Автор ql^2/8 (да питам аз..)
Публикувано23.10.09 14:33



Инженера е прав!
Действително, получените стойности на моментите са смущаващи, даже и при корави възли във фермата. Като се има предвид, че е курсова задача, само може да се гадае дали не са въведени EI-кратни стойности на инерционните характеристики, или е сбъркана дименсия за размери, напречни сечения или Е-модул. Разбира се, когато системата е станала определима усилията не се влияят от тази неточност. Ако се сравнят премествания може да се усети разликата...



Тема Re: SAP 2000 Ферманови [re: ql^2/8]  
Автор ak1O1 (:-)
Публикувано23.10.09 15:29



Само прътови усилия, без премествания, коравини, модули на еластичност и т.н.

При последното въвеждане няма никакви моменти.

В отговор на:


Бъркаш нещо. По вертикала си дал 2х4.50. Ако беше 2х1.50, пропорцията очевидно щеше да е съвсем друга. Според мен става дума за груба грешка - натиснат погрешно клавиш. Иначе аз получавам същите резултати като твоите, при геометрия като твоята (от картинката).




Ето как въвеждам и какво излиза






Дименсиите sа "KN, m, C"



Тема Re: SAP 2000 Ферманови [re: ak1O1]  
Авторинжeнep (Нерегистриран)
Публикувано23.10.09 15:35



От картинката аз виждам, че си задал три пъти по два метра по x :) Ей затова предпочитам да въвеждам линиите ръчно, а не с автоматично делене.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.