Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:42 22.09.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Строителство, стара къща?  
Автор lSBUL (новак)
Публикувано03.08.09 20:50



Става дума за тухлена къща, строена 60те години, гредоред, с размери 7/8 м. Идеята ми е да се подмени покрива с двускатен, ако гредите не са изгнили да се положи дюшаме, с итонг да се изградят стени и да се оформи тавански етаж, ако е неоходимо да се подсилят основите. Въпросът ми е дали ще издържи конструкцията, знам че е трудно да се каже без да се види, но поне теоретично.
Ще бъда благодарен на всякакви компетентни мнения, знам че тук е точното място





Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: lSBUL]  
Автор ql^2/8 (да питам аз..)
Публикувано04.08.09 17:20



..И ако ти се наложи да направиш нов покрив, да подмениш гредореда и да поизкопаеш за да подсилиш основите.. препоръчвам ти преди да почнеш да копаеш да махнеш стените, да не им стане нещо - запази си тухлите.
А после си направи каквато си къща пожелаеш!
Действително не ми е ясно кое точно ще запазиш от къщата та да си струва гимнастиката?



Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: lSBUL]  
Авторkonst. (Нерегистриран)
Публикувано04.08.09 17:39



По-добрият вариант е направо да събориш тази съборетина и да си направиш нова, съвременна къща. Просто така описана, къщата ти не отговаря на съвременните конструктивни изисквания, особено за земетръс. Има и мегдан да остане с гредоред, но той трябва да бъде подменен с нов, който да е здраво анкериран към нови греди /в случая ще бъдат метални/, както и да се пуснат колони /също биха могли да бъдат метални/. Наскоро бях проектирал такова чудо, само, че беше изцяло нова конструкция. За мен лично такова решение е неудачно и не рационално, но желанието на клиента е закон!





Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: konst.]  
Автор lSBUL (новак)
Публикувано04.08.09 18:46



Сега както е къщата дали отговаря на съвременните изисквания за земетръс и т.н.?
Въпросът е дали като се сложи нов покрив, малко Итонг, подсилят се основите, дали ще стане по-опасна от сега както е?
От финансова гледна точка разликата между нова къща и нов покрив е в пъти, изобщо е несравнима.



Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: lSBUL]  
Авторkonst. (Нерегистриран)
Публикувано05.08.09 07:44



Мисля, че вече ви отговорих- НЕ отговаря на съвременните конструктивни изисквания! Дали след "подсилванито" ще бъде по здрава, е трудно да се каже, по скоро-не. Итонг-а, в общият случай, нищо не "подсилва". Това е един изолационен материал с изключителна хигроскопичност, което го прави ужасен материал (това е мое мнение)! "Подсилването" на основите нищо няма да даде, ако нагоре няма "никой", т.е. ако нямаш стабилна носеща конструкция. Все пак, това което си говорим в момента, са общи приказки! За да се говори нещо конкретно, трябва да се види състоянието на място!



Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: lSBUL]  
Автор ql^2/8 (да питам аз..)
Публикувано05.08.09 08:17



Въпросът ми изглежда като тоя:
Имам стар автомобил - ако му сменя гумите и му сложа нов багажник на тавана, ще стане ли по-сигурен на пътя? Е, няма! - Без да провериш спирачките, акумулатора... ами ако двигателя е за основен ремонт?

Все пак правилният въпрос е: Имам къща в района на . . . (попълва се многоточието). Има ли специалист, който да ме консултира и да се заеме
с проекта за преустройство? Другото прилича на преглед от лекар по телефона..



Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: ql^2/8]  
Автор lSBUL (новак)
Публикувано05.08.09 09:25



Благодаря за мненията, разбрах че не давате съвети безплатно, така е всичко се заплаща в наши дни, мисля че беше ясно че нямам възможност за нова къща, както и за не много по-евтината "стабилна носеща конструкция" за която само проекта ще ми струва колкото новия покрив, който ще се изгради. Ясно е, че едва ли след смяна на покрив, конструкцията ще бъде по-нестабилна, възможно е да няма голяма полза от подсилване на основите и Итонга да се замени с друг материал, вероятно има и други начини да се укрепи до колкото може къщата, но трябва да се предложите, успех, дано "хванете" някой клиент.



Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: lSBUL]  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано05.08.09 09:27



Един приятел тръгна да си реконструира и разширява вилата. Запази съществуваща част, направи нова, надстрои. Много се тюхка в последствие, че не разкара съществуващата част, запазвайки (и използвайки после) тухлите й. Реално му излезе по-скъпо и му прецака разпределението.

---------------------------------------
Първо се запознай с Manual.


Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: lSBUL]  
Автор korsar72 (инж.Конструктор)
Публикувано05.08.09 10:09



Можеш да минеш само със едно становище за ремонт на покрива.Но искаш ли да изградиш тавански етаж,вече си в нарушение.Което значи-необходим е проект.Тъй като виждам,че си ограничен финансово.Подмени си изгнилите столици,ребра и дъсчена обшивка.И само дотук.В този си вид сградата е търпим обект,който не е сеизмично осигурен.С трици маймуни недей да ловиш.

Колеги,споко.И в затвора ще проектираме само ,че безплатно


Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: lSBUL]  
Авторkonst. (Нерегистриран)
Публикувано05.08.09 10:35



Господине, както и колегите ви казаха, без оглед на място, как да ви се даде някакво по-конкретно мнение и съвет? Несериозно е да очаквате от един форум нещо повече от това, което вече получихте от мен и колегите!



Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: lSBUL]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано05.08.09 19:25



Разбира се, че може да се направи укрепване, което да е достатъчно надеждно, но...... опитът ми показва, че в 100% от моите случаи(процентите са верни) клиентът решил да надстроява, съжалява в последствие, че не е бутнал къщата.
След укрепване направено грамотно, къщата определено ще отговаря на изискванията, но с цената на много компромиси с удобствата и от функционална гледна точка.
От финансова гледна точка нещата не само че са сравними, ами и ако се направи както трябва може и да спечелиш.
Съветът ми е, ако нямаш достатъчно пари, да не се захващаш за сега с това нещо. Попитай познат или непознат, който се е занимавал с такъв тип ремонт какво му е струвало като време, пари и нерви.



Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: lSBUL]  
Автор Bushman (maYJor)
Публикувано10.08.09 15:58



Не си прав човече, винаги сме се стремели да даваме компетентни съвети, при това - безплатно. Лично аз работя в голяма консултантска фирма, не се занимавам с проектиране и нищо няма да изгубя, ако си решиш проблема с къщата, независимо дали сам или с помощта на колега.

Изчетох постингите и смятам, че колегите са ти дали съвзем обективни мнения. Ти описваш нещо като основен ремонт на доста стара и малка къща, но не казваш нищо конкретно. Искаш да направиш още един тавански етаж, така ли? Казваш - "ако гредите не са изгнили", ти самият не си ли наясно какво е състоянието на дървената конструкция? Трябва да си изясниш преди всичко две неща:

- Какво е текущото реално състояние на къщата?
- Какво искаш да постигнеш като резултат с планираната реконструкция?

Като сложиш тази информация на масата, тогава можем да мислим как да стане. Преди това няма как да получиш адекватен и конкретен съвет.

The storm is coming...


Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: korsar72]  
Автор5JA (Нерегистриран)
Публикувано13.08.09 15:47



Във Фондови жилища надстроиха по този начин доста "къщички". Аз също се интересувам от темата. Някъде четох , че "минават" като "спешен ремонт на покрив". Някой може ли да каже как се прави?



Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: 5JA]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано14.08.09 02:37



Единствения бъзик с покрив на къщичка без да имаш издадено разрешение за строеж е подмяна на покривни материали. Всички други "минавки" водят до загуба на много време, много нерви и много пари.
Ако не си съгласен, то отвори закона за устройство на територията и прочети от колко лева и до колко стигат глобите за една "минавка". После си помисли, дали с абсолютно всички съседи си в много, ама много добри отношения, защото една завистлива баба да напише жалба срещу теб и влизаш в глоби и дертове.
Трябва ли ти да ручаш жабетата?



Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.

Тема Аналогична ситуациянови [re: ql^2/8]  
Автор Festina lente! (verde)
Публикувано10.10.09 01:34



Здравейте!
Изключително приятно съм изненадана от нивото в този форум! Не просто умни момчета, но и широко скроени. Да дава господ всекиму.

ql^2/8 написа:
Действително не ми е ясно кое точно ще запазиш от къщата та да си струва гимнастиката?

И аз си купих къща от 60-те, но едва ли това е проблемът. Просто не е функционална, почти всичко трябва да се смени - врати, прозорци, под, но основният проблем е, че една от външните стени е започнала да се отделя в горната си част от напречната ( вътрешна ) стена. Сигурно е най-разумно да се събори. И тук възникват две мои съображения:
1/ къщата е ситуирана на най-доброто място според мен в двор от 2600 кв.м - далеч от улицата, изложение и т.н.
2/ под по-голямата част има мазе, което е зидано с камъни.
Ако се събори всичко, дали може да се разчита на тези каменни зидове, след като веднъж стената е поддала. Сигурна съм, че не мога да намеря майстори, които да иззидат всичко отново, а и сигурно ще е много скъпо. А да зарежа камъните е изключено-те са най-ценното за мен в цялата къща. Бих могла да оставя всичко на автопилот и да започна нов градеж, а старата къща да се ползва като склад или нещо подобно. Но това означава новата да е на по-лошо място. Затова се мъча да измисля вариант, при който всичко се събаря без мазето, изливат се нови подпорни стени отвън на каменните, върху тях - плоча и нови стени и покрив. Възможно ли е това и много по-скъпо ли ще бъде в сравнение с нова къща?
Тази картинка се намира в Плевенско, на 20км преди Свищов, а аз съм в София.
Мисля да започна офанзивата следващото лято. Дотогава ми се иска да си изясня нещата. Ще бъда много признателна, ако ми дадете някакви насоки...



Тема Фестинанови [re: Festina lente!]  
Автор Archibald (Капитан)
Публикувано10.10.09 05:39



Най добре събаряш всичко над каменните зидове, укрепваш ги (ако има нужда ) и изграждаш нов етаж, най добре конструкцията да се изпълни така както са строили преди 100-200 години-всичко от дърво.
Стената е поддала поради друга причина. Каменните основи са се слегнали с течение на времето и по вече няма да се слягат.



Тема Благодаря Ви, Archibald !нови [re: Archibald]  
Автор Festina lente! (verde)
Публикувано10.10.09 16:11



Чудесно е, че според Вас камъните могат да се запазят, без да се пренареждат. Така запазвам и досегашното място на къщата. Дотук - прекрасно. Сега трябва да намеря отговор на следните питанки:
Укрепването на каменните зидове ( ако има нужда ) може ли да стане от външната им страна, така че отвътре да се запази автентичният им вид?
Смятате, че е най-добре конструкцията да се изпълни от дърво. Гредите над мазето, всъщност, видимо са твърде запазени ( погледнати от мазето ). Само подовете горе пружинират на места. Мислех да се застраховам, като добавя над гредите плоча. Все пак е близо до Свищов ( ? ), а и зад къщата теренът е под наклон. Не бих искала цял живот да се притеснявам ще издържат ли гредите или не. Мислите ли, че е напълно глупаво да се добавя плочата?
Според Вас стената е поддала по друга причина - дали имате предвид съображения за сеизмичност, или некачествено строителство? Говорим за горния край на тухлената стена над мазето.
Ако някой има добра воля и търпение, моля да отговори.
Ако териториалното разположение на къщата ( както и моето ) се вписва в периметъра на някой от вас, моля да ми пише на:



Редактирано от Festina lente! на 10.10.09 16:29.



Тема Re: Благодаря Ви, Archibald !нови [re: Festina lente!]  
Автор Archibald (Капитан)
Публикувано10.10.09 21:38



Укрепването на каменните зидове може да се направи и от вън.
Там където пода пружинира може да се подпре в мазето с дървена колона или да се подсили тая греда която пружинира.
Като се добави над гредите плоча в някой случай може да подобри устойчивостта на сградата, а може и да се влоши-зависи от много фактори. Всичко е въпрос на изчисления.
Това че къщата е в земетръсна зона е още една причина да се използва дървена конструкция.
Това че теренът е под наклон - може да се прецени само след оглед дали ще има проблем.
Какъв товар ще издържат гредите е въпрос на изчисления.
Защо е подала стената - може да се отговори само след оглед.



Тема Re: Фестинанови [re: Archibald]  
Автор ql^2/8 (да питам аз..)
Публикувано10.10.09 23:57



Archibold: "Каменните основи са се слегнали с течение на времето и по вече няма да се слягат."
Само че има и следния вариант: "Каменните основи, по точно глинения разтвор между камъните, му е минало времето и тепърва основите започват да слягат..."
Камъните и фугите между тях е добре да се измият и да се шприцова във фугите циментов разтвор. Ако се разкопае около зидовете, отвън може да се монтира армировъчна мрежа и да се залее бетонова стеничка (10-15 см). И тогава си струва да се прави нова къща отгоре.
Особено деликатна зона при къщи с гредоред са лежащите греди, вградени по продължение на зидовете, върху които ляга гредореда. Постоянният контакт с влажната сутеренна стена предизвиква гниене на тази, най-често невидима, скрита в зида греда, което води до поддаване на гредореда. Ако се решите да запазите гредореда, разчовъркайте това място - вътре в зида, под гредите. Може да се наложи да подмените гредореда, или да си направите плочата, както си го планирахте.
Дървената идея оттам нататък си е добра.
И все пак.. потърсете специалист да види!. Аз бих го направил и безплатно, само че Свищов не ми е на път...



Тема Жалко, че не Ви е на път, ql^2/8 !нови [re: ql^2/8]  
Автор Festina lente! (verde)
Публикувано11.10.09 02:04



Благодаря Ви от сърце за отзивчивостта!
Дали не познавате Ваши колеги, които са по-близо до мястото?
Няма да Ви тормозя повече - сигурно ще задам някой съвсем тъп въпрос.

За контакти:





Тема Re: Жалко, че не Ви е на път, ql^2/8 !нови [re: Festina lente!]  
АвторB.T. (Нерегистриран)
Публикувано12.10.09 08:51



Потърсете някой от колегите във Велико Търново!
Адреса на КИИП В.Търново е - ул. "Цар Тодор Светослав" № 59, ст.107
Успех!



Тема Re: Жалко, че не Ви е на път, ql^2/8 !нови [re: B.T.]  
Автор Festina lente! (verde)
Публикувано12.10.09 09:26



Благодаря много!
Бъдете здрави!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.