Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:27 21.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: lSBUL]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано05.08.09 19:25



Разбира се, че може да се направи укрепване, което да е достатъчно надеждно, но...... опитът ми показва, че в 100% от моите случаи(процентите са верни) клиентът решил да надстроява, съжалява в последствие, че не е бутнал къщата.
След укрепване направено грамотно, къщата определено ще отговаря на изискванията, но с цената на много компромиси с удобствата и от функционална гледна точка.
От финансова гледна точка нещата не само че са сравними, ами и ако се направи както трябва може и да спечелиш.
Съветът ми е, ако нямаш достатъчно пари, да не се захващаш за сега с това нещо. Попитай познат или непознат, който се е занимавал с такъв тип ремонт какво му е струвало като време, пари и нерви.



Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: lSBUL]  
Автор Bushman (maYJor)
Публикувано10.08.09 15:58



Не си прав човече, винаги сме се стремели да даваме компетентни съвети, при това - безплатно. Лично аз работя в голяма консултантска фирма, не се занимавам с проектиране и нищо няма да изгубя, ако си решиш проблема с къщата, независимо дали сам или с помощта на колега.

Изчетох постингите и смятам, че колегите са ти дали съвзем обективни мнения. Ти описваш нещо като основен ремонт на доста стара и малка къща, но не казваш нищо конкретно. Искаш да направиш още един тавански етаж, така ли? Казваш - "ако гредите не са изгнили", ти самият не си ли наясно какво е състоянието на дървената конструкция? Трябва да си изясниш преди всичко две неща:

- Какво е текущото реално състояние на къщата?
- Какво искаш да постигнеш като резултат с планираната реконструкция?

Като сложиш тази информация на масата, тогава можем да мислим как да стане. Преди това няма как да получиш адекватен и конкретен съвет.

The storm is coming...


Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: korsar72]  
Автор5JA (Нерегистриран)
Публикувано13.08.09 15:47



Във Фондови жилища надстроиха по този начин доста "къщички". Аз също се интересувам от темата. Някъде четох , че "минават" като "спешен ремонт на покрив". Някой може ли да каже как се прави?



Тема Re: Строителство, стара къща?нови [re: 5JA]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано14.08.09 02:37



Единствения бъзик с покрив на къщичка без да имаш издадено разрешение за строеж е подмяна на покривни материали. Всички други "минавки" водят до загуба на много време, много нерви и много пари.
Ако не си съгласен, то отвори закона за устройство на територията и прочети от колко лева и до колко стигат глобите за една "минавка". После си помисли, дали с абсолютно всички съседи си в много, ама много добри отношения, защото една завистлива баба да напише жалба срещу теб и влизаш в глоби и дертове.
Трябва ли ти да ручаш жабетата?



Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.

Тема Аналогична ситуациянови [re: ql^2/8]  
Автор Festina lente! (verde)
Публикувано10.10.09 01:34



Здравейте!
Изключително приятно съм изненадана от нивото в този форум! Не просто умни момчета, но и широко скроени. Да дава господ всекиму.

ql^2/8 написа:
Действително не ми е ясно кое точно ще запазиш от къщата та да си струва гимнастиката?

И аз си купих къща от 60-те, но едва ли това е проблемът. Просто не е функционална, почти всичко трябва да се смени - врати, прозорци, под, но основният проблем е, че една от външните стени е започнала да се отделя в горната си част от напречната ( вътрешна ) стена. Сигурно е най-разумно да се събори. И тук възникват две мои съображения:
1/ къщата е ситуирана на най-доброто място според мен в двор от 2600 кв.м - далеч от улицата, изложение и т.н.
2/ под по-голямата част има мазе, което е зидано с камъни.
Ако се събори всичко, дали може да се разчита на тези каменни зидове, след като веднъж стената е поддала. Сигурна съм, че не мога да намеря майстори, които да иззидат всичко отново, а и сигурно ще е много скъпо. А да зарежа камъните е изключено-те са най-ценното за мен в цялата къща. Бих могла да оставя всичко на автопилот и да започна нов градеж, а старата къща да се ползва като склад или нещо подобно. Но това означава новата да е на по-лошо място. Затова се мъча да измисля вариант, при който всичко се събаря без мазето, изливат се нови подпорни стени отвън на каменните, върху тях - плоча и нови стени и покрив. Възможно ли е това и много по-скъпо ли ще бъде в сравнение с нова къща?
Тази картинка се намира в Плевенско, на 20км преди Свищов, а аз съм в София.
Мисля да започна офанзивата следващото лято. Дотогава ми се иска да си изясня нещата. Ще бъда много признателна, ако ми дадете някакви насоки...



Тема Фестинанови [re: Festina lente!]  
Автор Archibald (Капитан)
Публикувано10.10.09 05:39



Най добре събаряш всичко над каменните зидове, укрепваш ги (ако има нужда ) и изграждаш нов етаж, най добре конструкцията да се изпълни така както са строили преди 100-200 години-всичко от дърво.
Стената е поддала поради друга причина. Каменните основи са се слегнали с течение на времето и по вече няма да се слягат.



Тема Благодаря Ви, Archibald !нови [re: Archibald]  
Автор Festina lente! (verde)
Публикувано10.10.09 16:11



Чудесно е, че според Вас камъните могат да се запазят, без да се пренареждат. Така запазвам и досегашното място на къщата. Дотук - прекрасно. Сега трябва да намеря отговор на следните питанки:
Укрепването на каменните зидове ( ако има нужда ) може ли да стане от външната им страна, така че отвътре да се запази автентичният им вид?
Смятате, че е най-добре конструкцията да се изпълни от дърво. Гредите над мазето, всъщност, видимо са твърде запазени ( погледнати от мазето ). Само подовете горе пружинират на места. Мислех да се застраховам, като добавя над гредите плоча. Все пак е близо до Свищов ( ? ), а и зад къщата теренът е под наклон. Не бих искала цял живот да се притеснявам ще издържат ли гредите или не. Мислите ли, че е напълно глупаво да се добавя плочата?
Според Вас стената е поддала по друга причина - дали имате предвид съображения за сеизмичност, или некачествено строителство? Говорим за горния край на тухлената стена над мазето.
Ако някой има добра воля и търпение, моля да отговори.
Ако териториалното разположение на къщата ( както и моето ) се вписва в периметъра на някой от вас, моля да ми пише на:



Редактирано от Festina lente! на 10.10.09 16:29.



Тема Re: Благодаря Ви, Archibald !нови [re: Festina lente!]  
Автор Archibald (Капитан)
Публикувано10.10.09 21:38



Укрепването на каменните зидове може да се направи и от вън.
Там където пода пружинира може да се подпре в мазето с дървена колона или да се подсили тая греда която пружинира.
Като се добави над гредите плоча в някой случай може да подобри устойчивостта на сградата, а може и да се влоши-зависи от много фактори. Всичко е въпрос на изчисления.
Това че къщата е в земетръсна зона е още една причина да се използва дървена конструкция.
Това че теренът е под наклон - може да се прецени само след оглед дали ще има проблем.
Какъв товар ще издържат гредите е въпрос на изчисления.
Защо е подала стената - може да се отговори само след оглед.



Тема Re: Фестинанови [re: Archibald]  
Автор ql^2/8 (да питам аз..)
Публикувано10.10.09 23:57



Archibold: "Каменните основи са се слегнали с течение на времето и по вече няма да се слягат."
Само че има и следния вариант: "Каменните основи, по точно глинения разтвор между камъните, му е минало времето и тепърва основите започват да слягат..."
Камъните и фугите между тях е добре да се измият и да се шприцова във фугите циментов разтвор. Ако се разкопае около зидовете, отвън може да се монтира армировъчна мрежа и да се залее бетонова стеничка (10-15 см). И тогава си струва да се прави нова къща отгоре.
Особено деликатна зона при къщи с гредоред са лежащите греди, вградени по продължение на зидовете, върху които ляга гредореда. Постоянният контакт с влажната сутеренна стена предизвиква гниене на тази, най-често невидима, скрита в зида греда, което води до поддаване на гредореда. Ако се решите да запазите гредореда, разчовъркайте това място - вътре в зида, под гредите. Може да се наложи да подмените гредореда, или да си направите плочата, както си го планирахте.
Дървената идея оттам нататък си е добра.
И все пак.. потърсете специалист да види!. Аз бих го направил и безплатно, само че Свищов не ми е на път...



Тема Жалко, че не Ви е на път, ql^2/8 !нови [re: ql^2/8]  
Автор Festina lente! (verde)
Публикувано11.10.09 02:04



Благодаря Ви от сърце за отзивчивостта!
Дали не познавате Ваши колеги, които са по-близо до мястото?
Няма да Ви тормозя повече - сигурно ще задам някой съвсем тъп въпрос.

За контакти:






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.