Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:27 15.06.24 
Професионални
   >> Инженери
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Фундиране на нива  
Автор firehart (на тръстиката)
Публикувано24.07.09 11:07



Здравейте колеги. Имам следния проблем:
Върнаха ми проект от община Витоша в София, защото съм фундирал сградата на две нива с разлика 70см. Прехода става в 3 ивични основи посредством 2 стъпки 35/70 см. Терена е с наклон и съм счел че мога да спестя на инвеститора средства. Сградата е еднофамилна къща с площ около 250м2
Цитират ми следния член 41(1) от Наредба Nо 07/2 за проектиране на съоръжения в земетръсни райони:
"За сеизмични райони с Кс>=0.27 фундаментите на сградите или на отделни секции от тях се поставят на едно ниво. Това изискване се отнася и за ивичните и единичните фундаменти при фугите."
Алинея 2 от същия член обаче гласи:
"При ивични фундаменти на съседни секции, положени на различни нива, преходът от ниската към високата част се проектира с отстъпи, не по-високи от 0,60м и с наклон 1:2. Ивичните фундаменти на двойните стени се проектират така, че да стъпват на едно ниво по протежение на 1м от двете страни на земетръсната фуга"

Въпросът ми е принципен защото вече се съобразих с искането на общината (имам ли избор

) и корегирах основите. Разрешено ли е фундиране на нива и при какви условия. Ако наистина е забранено какво се прави в случаите на силно наклонен терен или когато сградата има примерно малък сутерен, който не е под цялата сграда или как се третира тогава пропадането на асансьорната шахта или ... могат да се измислят още много такива примери.



Тема Re: Фундиране на ниванови [re: firehart]  
Авторинжeнep (Нерегистриран)
Публикувано24.07.09 12:50



Да, фундирането на различни нива е разрешено, при спазването на изискванията на НПФ и НПСЗР... очевидно. Конкретно по твоя случай - имаш право да попиташ съответния общински служител какви са основанията му да върне проекта за преработка. Помоли го да ти цитира кои изисквания от кой нормативен документ не си спазил, та връща проекта. Някои биха счели подобен въпрос за заяждане, но истината е, че това е нормалният ход на събитията. Ако си убеден, че си прав, с това питане ще матираш чиновника и ще го принудиш да приеме твоето проектно решение. Ако си в грешка - ще научиш нещо ново и полезно. Обикновено колегите по общините са разбрани хора, били са от "нашата страна" на барикадата и са наясно как се чувстваме и какво ни причиняват, затова и може да се води смислен и ползотворен диалог с тях... За колежките не мога да твърдя същото нещо :)



Тема Re: Фундиране на ниванови [re: инжeнep]  
Автор firehart (на тръстиката)
Публикувано24.07.09 13:09



Хаха това за колежките ми хареса. Лошото е, че алинеите които цитирах са изказани доста категорично. Първо се казва че не се разрешава фундиране на нива за 9-та степен. После се казва че при фундиране на две съседни секции, което аз разбирам като две съседни сгради, т.е. на фуга, се разрешава при дадените условия. Което пък ме вкарва май пак в категорията на първата алинея...
Нормите за фундиране не ги коментирам - там при дадени условия разрешават



Тема Re: Фундиране на ниванови [re: firehart]  
Авторkoнcт. (Нерегистриран)
Публикувано24.07.09 13:31



Хм! Проекта ти имал ли е печат на техн.контрол?



Тема Re: Фундиране на ниванови [re: koнcт.]  
Автор firehart (на тръстиката)
Публикувано24.07.09 16:07



Естествено че е имал. Ако искаш да кажеш това, което си мисля би ли ми обяснил как се решават проблемите с фундирането които съм описал в първия си пост - при голяма денивелация, частичен сутерен и т.н. ?



Тема Re: Фундиране на ниванови [re: firehart]  
Авторkoнcт. (Нерегистриран)
Публикувано24.07.09 17:16



ами като е имал печат, къв е проблема на тия от Общината? КТК-то си е поело своята част от отговорността за така приетото конструктивно решение. Тия в общините да престанат да се има за по католици от папата, защото тяхната задача основно е да контролират окомплектованността на чертежите, а не тяхното съдържание! за контрола на съдържанието има КТК, има си и контрол по съответствието.



Тема Re: Фундиране на ниванови [re: firehart]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано24.07.09 19:21



Алинея (1) се отнася изключително за райони с Кс>0.27. Останалите алинеи са за другите райони. Но вратичка пак има и тя е в алинея(5).



Тема Re: Фундиране на ниванови [re: firehart]  
Автор ql^2/8 (да питам аз..)
Публикувано25.07.09 14:26



Въпросът наистина е принципен и смътно третиран от нормите. Това че "всяка секция се фундира на едно ниво" плюс това, че "на фугата между две секции фундаментите са наедно ниво поне 1 м" логически означава, че "всички съседни сгради са на едно ниво!"
Залепям се на калкан със съществуваща сграда.. фундирам на същото ниво на фугата.. обаче терена пада толкова, че в другия край котата на фундиране не достига нито здравия геоложки пласт, нито терена.. да фундираме 30 см над терена не е ли странно?...



Тема Re: Фундиране на ниванови [re: firehart]  
Автор stress (непознат)
Публикувано25.07.09 15:38



Както и в други случаи, и тук нормите не са достатъчно ясни. Но нека да накараме дявола да почете евангелието


Чл.41. ал.1 "За сеизмични райони с Кс>=0.27 фундаментите на сградите или на отделните секции от тях се поставят на едно ниво. Това изискване се отнася и за ивичните и единичните фундаменти при фугите."
Последното уточнение означава, че изискването не се отнася за ивични и единични фундаменти, които не са разположени при антисеизмичните фуги.
Оттук следва, че за тях могат да се приложат изискванията на ал.2. Аз лично така го разбирам. Т.е. случаят на къща с частичен сутерен е аналогичен на сграда,фундирана на ивични основи, на фуга със съседна сграда с друга кота на фундиране. По фугата се спазва ал.1, а в останалата част основите се конструират съгл. ал.2.
Вожде, вратичката на ал.5 се отваря само за почви групи А и В . Иначе си е добра възможност.
Поздрави!



Тема Re: Фундиране на ниванови [re: stress]  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано25.07.09 17:00



Наистина логично разсъждение, 10х за идеята! Мамка им и норми, как пък не ги написаха както трябва, трябва ли човек да е специалист по граматика. Лошото е, че често не можеш другия човек да го накараш да ги прочете по този начин, винаги може да те оспорват.

---------------------------------------
Първо се запознай с Manual.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.