Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:33 01.06.24 
Професионални
   >> Инженери
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос от съпромата  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано26.01.09 08:20



Имам една стоманена греда с кръгло сечение, подпряна на две опори в краищата си(има реакция в тях, няма момент). Дължината на гредата е 1320 мм, в нейната среда е закачена тежест от 120 кг.

При плътно кръгло сечение с диаметър 30 мм, гредата издържа чудесно на всички проверки. Само че, провисването се получава ок. 7,2 мм(при максимално лоши предпоставки). Според някои критерии от съпромата, допустимото относително провисване за статично натоварени стоманени греди е 1:400 до 1:500. А, сега се получава ок. 1:182.

Да направя ли въпреки всичко гредата със споменатото сечение? Ще придобие ли тя с времето пластична деформация от това провисване?



Тема Re: Въпрос от съпроматанови [re: Cтeфaн]  
Авторned (Нерегистриран)
Публикувано26.01.09 11:23



Щом излизат допустимите напрежения няма да се пластифицира сечението. Деформациите обикновено се ограничават от експлоатационни съображеня. Въпросът е ще пречи ли тази деформация на нормалното ползуване на нещото закачено за нея. Между другото защо плътно кръгло сечение. То работи най-лошо за огъване при същото количество материал. Най добре работи I сечението. Не можеш ли да го замениш поне с кръгла тръба? Има ли ограничение за диаметъра?



Тема Re: Въпрос от съпроматанови [re: Cтeфaн]  
Автор ql^2/8 (да питам аз...)
Публикувано26.01.09 16:58



Точно кръгло сечение ли трябва?

Пробвай с квадратна тръба 50х50х4 - като килограми е същото, че и по-малко.
Инерционният момент скача почти 4 пъти (толкова намалява провисването),
Съпротивителният момент се увеличава повече от 3 пъти.

Ако все пак трябва да е кръгло сечение - тръба 2 цола ще ти намали
провисването 5 пъти и напреженията повече от 3 пъти, а и е
по-лека от плътно ф30!

За една бира кво ли не прави човек?..



Редактирано от ql^2/8 на 26.01.09 17:10.



Тема Re: Въпрос от съпроматанови [re: ned]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано26.01.09 17:29



Сечението трябва да е кръгло поради експлоатационните изисквания. Може да е тръба, но максималният диаметър може да е 30 мм, така че - по-добре плътно. Освен това краищата ще се обработват за закрепване и е по-добре да е плътен материалът.



Тема Re: Въпрос от съпроматанови [re: Cтeфaн]  
Автор ql^2/8 (да питам аз...)
Публикувано26.01.09 18:07



Е ти задаваш отговори.
Кръглото сечение с диаметър 30 мм дали да е кръгло и с какъв диаметър да е?
Опитай се да запънеш поне в краищата и помисли на тема материал.. Има стомани с по-сериозни характеристики от строителните стомани..



Тема Re: Въпрос от съпроматанови [re: ql^2/8]  
Авторjimmy (Нерегистриран)
Публикувано27.01.09 07:52



"... и помисли на тема материал.. Има стомани с по-сериозни характеристики от строителните стомани.."

Единствената материална х-ка, от която зависи деформацията е модула на еластичност, който за стомани варира от 1,96 до 2,18 x 10^11 Pa. Разликата в марките стомани е предимно в тяхната якост. Иначе си прав - провисването може да се намали с избор на подходящи закрепване и напречно сечение.



Тема Re: Въпрос от съпроматанови [re: jimmy]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано27.01.09 17:55



Сечението задължително е кръгло и максималният външен диаметър е 30 мм. Закрепването е в жлеб с възможност за лесно изваждане.



Тема Re: Въпрос от съпроматанови [re: Cтeфaн]  
Авторjimmy (Нерегистриран)
Публикувано28.01.09 08:18



Абе, ти лост за набирания ли ще си правиш :) ???

Мога да ти дам някои препоръки за закрепване, но не знам как да ти пратя схеми.



Тема Re: Въпрос от съпроматанови [re: jimmy]  
Авторned (Нерегистриран)
Публикувано28.01.09 17:09





Идеален е за набиране. Провел съм няколко десетки хиляди експериментални натоварвания на подобен лост и Негово Величество ЕКСПЕРИМЕНТА казва - ще издържи. Аз съм 80 кг, но поради динамичния ефект натоварването става двойно и нагоре т.е. - над 160 кг. Между другото лоста ми е тръба с горе-долу такъв диаметър и малко по-голяма дължина. Ако е за набирания е по-добре да е по-гъвкав - еластичната възвръщаща сила помага ако имаш правилна техника например при склопката и коремното - загледайте гимнастиката по телевизията - бая се гъне при маховете - даже няколко сантиметра.

За да прецениш най-добре мини през борисовата градина срещу кортовете при паркхотела има няколко лоста и се понабирай експериментално - ще добиеш лични впечатления (и ще се поосвежиш) .



Тема Re: Въпрос от съпроматанови [re: jimmy]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано28.01.09 17:28



Да, позна! Краищата ще ги скося коничко(сечението ще стане конус с основи дъги от окръжността на сечението). С тези краища ще се пъхне в жлебове, закрепени към стената, от изрязана на лазер ламарина с дебелина ок. 15 мм. Така ще може лесно да се маха и няма да се превърта.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.