Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:40 22.09.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Ре:килоНютоннови [re: Hютoн]  
АвторkилoHютoн (Нерегистриран)
Публикувано20.01.08 10:36



Ами много хубав филм ми разказваш, но защо започваш от втора серия? От разсеяност ли или напълно съзнателно пропусна частта "Как се става РЕ"? Точно в този етап от живота на инженера правилата, нормите и бюрократщината са доста осезателни. А специално за Канада пък съм чел анализи на колегите, че е в сила Параграф 22 - за да станеш член на съсловието, трябва да имаш стаж. За да те приемат на работа (да трупаш стаж), трябва да си член на съсловието - неофициално изискване на почти всички работодатели. А като гледам Америка какво е построила и как падат мостове, като зная каква нечовешка корупция е точно в сферата на строителството и като получавам е-писма като това:

" Dear Structural Engineer,

Although catastrophic and heartbreaking, the August 2007 bridge collapse in Minnesota may not have been a surprise to many civil engineers. It was only a matter of time before a disastrous event such as this put our country’s aging infrastructure under intense scrutiny. ..."
,

да ти кажа... по-добре ми дай друг пример, от по-цивилизована държава, някоя в Европа.

Чел съм и статистиката за броя на мостовете в предаварийно и тежко състояние в Щатите. Вярвам, че ти също си я чел, нали?



Тема Re: Oldsterнови [re: Oldster]  
Авторбълrapckи инжeнep (Нерегистриран)
Публикувано20.01.08 13:43



1. И да и не. В завода за панели работят и инженери. Виж www.bison.co.uk - ако подът се сглобяем с тяхните панели - аз или избирам стандартна панела от каталог според натоварването и отвора или ако не е стандартна им давам твора и натоварването и те си смятат панела - якост, напрягаща армировка, провисване пукнатини съсъхване, пълзене и всичко. Те си правят монтажен план на панелите (по мои схеми) и детайли. И те правят само това - те не искат да дойдат и да ми вземат проекта на сградата. Сглобяемите стълби също - за мен те са само натоварване. И това е стандартна практика в UK например - работил съм и знам. Но вече се отклоняваме значително от темата - това беше просто пример.

2. За строителните фирми за съжаление си прав. Но монетата има и две страни - излишни ограничения не трябва да се поставят защото могат да имат и обратен ефект. Камарата прокара текстове по отношение на строителните фирми, но са оказа, че това се преодолява лесно като се направят няколко фирми уж независими - и това е. Начинът по който е написана статията подсказва именно обратната възможност пазарът да монополизират група избрани проектантски фирми, а за другите - трохите. Зависи как ще се използва и в чии ръце ще попадне. За съжаление това, което прочетох в статията не ми вдъхва доверие и не виждам нови разумни предложения. Иначе трябва да се направи нещо, но както казах според мен не от тези хора и не по този начин.

3. Повярвай знам за какво става на въпрос, работих в такава фирма това и за продукта на интелектуалния труд го има, но си е продажба на софтуер (не се отстъпва нищо).

Да си жив и здрав и успехи ти пожелавам, който и каквото и да прави. Да не зацикляме с тази тема има и по-интересни неща, аз повече нямя какво да добавя, нека и другите да се изявят (ако искат).

Инженер от прованса: Грубия тон, личните нападки и комплексите ти няма да коментирам, да не говорим, че освен тях не казваш нищо интересно. Аз си знам какво съм проектирал, ти си гледай в твоята паничка. За проблемите с нервите ти препоръчвам други специалисти те ще ти помогнат, аз с такива неща не се занимавам.



Тема Re: Бг Инж.нови [re: бълrapckи инжeнep]  
Автор Oldster (стар вълк)
Публикувано20.01.08 14:49



Стискаме ръцете ! В същност аз не защитавам Лигата.... Бих се радвал Камарата да си дойде на място и да работи за нас (!) , а не да монополизира и разпределя пазара. (не вярвам да се случи скоро);
Важното е да си отстояваме труда и да защитаваме ДОСТОЙНИ хонорари, а не да се "цакаме" взаимно. (Отидохме в друга тема); Поздрави !




Тема Re: Oldsterнови [re: бълrapckи инжeнep]  
Авторинжeнep oт пpoвaнca (Нерегистриран)
Публикувано20.01.08 15:17



Виж ти, виж ти! Изведнъж спря да екаш и от БГ стана български! Е, не пропусна да приложиш някой от любимите трикчета на столичани - "между другото" да вметнеш как си работил в UK-то и как ги разбираш тия работи... голям майтап. Човекът на масата до мен също е работил в UK-то, проектирал е мостове, само че избягва да говори за това, той е по-скромен. Сигурно защото е от прованса ;) И защото знае, че фирменият софтуер на дадена компания не прави опреторите, които въвеждат данни, проектанти. Може да са инженери, но проектанти - никога.



Тема Re: БГ инженер >нови [re: Oldster]  
Автор Cтaтиk (мислител)
Публикувано20.01.08 17:21



Това със съвместяването на строителство и проектиране, забрави, че ще изчезне. Постави се на мястото на един строителен предприемач. Кое ще му е по -добре: да чака външен "Велик" проектант да дойде и да му "хвърли" проекта и да не го интересува /по принцип/ повече нищо, или да си има под ръка проектант с който във всеки един момент може да контактува, да промени спешно ако се налага нещо и т.н.... Аз ако бях строител също бих си направил във фирмата проектантско звено...просто е по- удобно от всякаква гледна точка.
Решението на всички проблеми ще дойде ако се приемат официално, със закон минимални цени за проектиране...което няма да стане...

"Хората реагират емоционално не на дадено събитие, а на оценката си за него!". Фройд


Тема Колега,нови [re: БГ инжeнep]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано21.01.08 12:08



...има и истина в думите ти, но меко казано дразниш с отношението си към малките фирми и към проектантите, които работят сами...не на последно място и към новозавършилите колеги.
Всеки от нас си е позволявал тук-там по-рязък тон(особено към глупави въпроси), но .... както и да е няма да коментирам думите ти, защото ще стане "мазало".
Абе колеги, защо дългите теми в този клуб са само за пари, за политикантстване и за караници на кой му е по-голяма оная работа???
Защо само 2-3-ма човека помагат като ги помолиш? Ама замислете се наистина "защо" го правят...нямат никаква финансова изгода, нито задължение......защо?
Има надежда!



Тема Re: Колега,нови [re: Boждa]  
Автор bjdbjd (непознат)
Публикувано21.01.08 15:51



Вожде, здраей, подрепям те напълно !!! Да, има надежда...но явно такъв си ни е манталитета :( и трябва взаимно да се подбутваме от време на време и да бъдем преди всичко приятели и колеги от едно общество и като такива да поддържаме сдържан и вежлив тон един към друг!!! А то какво се получава?ние тук се заяждаме, плюем и си ги мерим...е, и защо така Ви питам Колеги, защооо???? Какво постигате с такива изказвания и с такова държане??? Освен, че си правите така душевна ''чекия" някаква?... е, може и да спорим , ама като ви се прииска да плюете и ругаете-идете на мач на стадиона и го правете на воля, там никой не ви знае, че сте ИНЖЕНЕРИ, УЖ ОТ КАЙМАКА НА БЪЛГАРСКОТО ОБЩЕСТВО, и съответно няма да ги е срам от вас....
Нека се отворим всички един към друг като колеги и хора и българи, да си помагаме БЕЗКОРИСТНО (това не ни струва нищо финансово! само няколко отделени минути да поговорим с колега, а и даже може и вие да сте от полза, не само този на когото ще помогнете...). за съжаление тук не виждам това, даже напротив-грозни и обидни думи и взаимни нападки:( Срам ме е от тази гледка! Посетете някой форум на руските ни колеги и вижте как те се отнасят един към друг и си помагат безкористно!!! Та аз поддържам връзка по ел. поща или чат месенджери с повече руснаци стр. инженери и архитекти, отколкото с български! А на колко български колеги от този форум съм помогнал.....но не искам облаги от това, а само да се познавам с колеги и да си пишем и чуваме понякога и помагаме ако трябва, да поддържаме връзка... Дали от това ще обеднеем!? Финансово и духовно? Не, разбира се, само можем да спечелим! Аз от една седмица имам нужда от съвети и информация по една моя задача и не смея тук да пиша....писах с молба за помощ в няколко руски форума и още на другия ден получих изобилие от информация и съвети :) И как пък един не ме наруга за невежеството, некадърността ми и лошия ми руски??? Правете си изводите сами....Та...хайде и ние така да се държим един към друг, да се променим...тогава да плюем Камарата и Лигата И т.н....не ги защитавам, нито казвам добри думи за тях, но НИЕ си ги избираме, а и техният манталитет е като нашия в момента....

Редактирано от bjdbjd на 21.01.08 15:53.



Тема Re: Колега,нови [re: bjdbjd]  
Автор Cтaтиk (мислител)
Публикувано21.01.08 17:12



Колега напълно си право- подкрепям те изцяло! И аз наняколко пъти бях писал по този повод..ама нейсе.... четейки тук се убеждавам във верността на приказката, че във ада до казана с българите няма дявол...! Наблюденията са ми, че лошия тон се подклажда от 2-3 "велики" колеги....нека не се обиждат, но ако прочетеш достатъчно наброй техни изказвания, това се усеща: жлъч, злоба, себеизтъкване, ехидност и т.н.... няма да споменавам никове. За руските колеги си обсолютно прав, и аз чета от време на време във техния форум....ами какво да ти кажа- въпрос на манталитет и възпитание. Знам кой си и ти благодаря за няколкото неща които ми прати!



"Хората реагират емоционално не на дадено събитие, а на оценката си за него!". Фройд

Тема Re: Колега,нови [re: Boждa]  
Авторбълrapckи инжeнep (Нерегистриран)
Публикувано21.01.08 18:26



Извинявам се ако съм обидил някой, не е в никакъв случай нарочно, в стремежа си да засиля думите си си явно съм се поувлякъл. Иначе не го мисля, както казах ценя високо колегите, които познавам, и младите най-вече. А иявно има и подсъзнателна реакция същото негативно отношение в обратна посока. Особено "оплюването" което изобилства в материала, повод за тази тема. Напълно подкрепям, че е крайно време е да спрем с глупавите джавкания и деления на такива и онакива проектанти и манията за величие, но ето във вестника точно това се прави, даже и официално с лига с устав и цели и на знам си още какво. След като доста хора тук изразиха подкрепа явно споделят написаното там. Опитах се да отворя разумна дискусия като дам аргументирано мнение, но някои се опитаха да я обърнат на разправия, малко се подведох и аз. Още веднъж хиляди извинения ако някой се е почувствал засегнат.



Тема Re: Колега,нови [re: bjdbjd]  
Авторbib (Нерегистриран)
Публикувано22.01.08 09:32



колеги, има една по-друга гледна точка и проблема е значителен, според мен.

Не че искам да оплювам някого, но тавана на летището наистина падна. Аз си мисля, ако моето дете беше отдолу? Някой някого да осъди? Някой да е отишъл в затвора? Дойдат ли чужди компании тук, определено ще има жертви. Забелязала съм, че там където печалбата диктува нещата, качеството неизбежно се скапва, а у нас това може да бъде много опасно.

Затова ТРЯБВА да има регулация. И най-добре е то да е в нашата гилдия, защото никой чиновник не може да разбере за какво става въпрос - той просто не е учил 5 години и след това не е продължил да учи всеки ден.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.