Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:48 25.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема наредба за проектиране на сгради в земетръсни райо  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано07.08.07 17:25



Одобрена е наредба за проектиране на сгради в земетръсни райони.
Предстои обнародването на документа в Държавен вестник.


Добри новини за архитектите - отпада ограничението за конзоли!



Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръсни районови [re: mguergov]  
Авторcимeнc (Нерегистриран)
Публикувано07.08.07 17:51



е сега кашата ще стане пълна! ако има промяна в коеф. на реагиране, на значимост и сеизм. коеф. ще стане невъзможно пълноценното използване да речем на Tower-а. там сеизм коеф. и коеф на значимост са включени в модула на програмата и не се набират ръчно.
а кога се очаква да излезе в ДВ? има ли я наредбата в продажба?



Тема чудничко....нови [re: mguergov]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано08.08.07 11:13



....а може би - тъпотия неземна....очаквайте коментара ми след като прочета пълния текст...





Тема Re: чудничко....нови [re: Boждa]  
Авторk.инж-a (Нерегистриран)
Публикувано20.08.07 19:58



Някой знае ли кога ще излезе текста в Държавен вестник?

Предполагам коеф на реагиране няма как да се променят или леко изменение както и за коеф на значимост, но сеизмичния коеф. не могат да пипат. Все пак във всеки район сградите трябва да са с еднква дуктилност...
Сега всички архитекти ще се улеят да правят по 3метра конзоли както се казва "като отвързани".



Тема Re: фактнови [re: k.инж-a]  
Автор Oldster (стар вълк)
Публикувано21.08.07 13:58



днес излезе в Д.В. бр.68/21.08.2007



Тема Re: фактнови [re: Oldster]  
Авторcимeнc (Нерегистриран)
Публикувано21.08.07 15:07



Бутнали са коеф. на реагиране нагоре! това моментално ще доведе до поскъпване на строителството!



Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръснинови [re: mguergov]  
Автор free willy (непознат )
Публикувано21.08.07 21:36



Защо ли се надявах на нещо повече...особено откъм конструиране.....Абе идеята е ясна та чак ми иде да си бия главата в масата - ся пак ше си купя книжлето за 5 кинта да подпирам библиотечки после с него. РЕЗИЛ направо....





Тема Re: фактнови [re: Oldster]  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано22.08.07 00:40



10x oldster! Дебнех всеки ден.
Обаче има жестоки бъгове в HTML на CIELA. На DAXY пък не се виждат картинките. Въобще трагедия с тоя Държавен вестник.



Тема Re: фактнови [re: cимeнc]  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано22.08.07 02:21



Какво по-съществено видях - променено или непроменено
1. Оценка за сеизмична осигуреност - чл.5 и 6
2. Коефициент на значимост - табл.2
3. Коефициенти на реагиране, предимно на ст.б. и зидани конструкции - табл.3
4. Проверка за достатъчност на приетия брой форми на собствени трептения - чл.18
5. Максималните стойности на усилията, реакциите и преместванията - чл.20
6. Отпаднало е изискването за максимално разстояние между противоземетръсните фуги.
7. Не е отпаднало ограничението за конзолите.
8. Дълбочината на фундиране - чл.58

Моля допълвайте/поправяйте горния списък. Нека си помогнем взаимно в откриване на разликите между стария и новия правилник.



Тема Re: фактнови [re: mguergov]  
Авторcимeнc (Нерегистриран)
Публикувано22.08.07 07:51



Неудобна е таблица 2 с тия препратки към ЗУТ. Сега трябва да имаш ЗУТ, да търсиш съответния член и т.н....що да бъде просто/ като беше до сега/ като може да бъде сложно


Чл. 54. Естествено, че няма да отпаднат конзолните изисквания! Да не са луди! Първо как се осигурява една 3 м. конзола?!?! и вноро- ако бяха ги увеличили- такива архитектурни чудеса щяха да се появят- бедна ни е фантазията!



Тема Re: фактнови [re: mguergov]  
Автор bjdbjd (непознат)
Публикувано22.08.07 11:17



Някой дали има информация кога ще се появи и печатно издание по книжарниците? До тогава ето един линк, където поне фигурите и формулите се виждат :



Редактирано от bjdbjd на 22.08.07 11:17.



Тема Уточнение....нови [re: k.инж-a]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано22.08.07 12:12



Понеже гледам че всички много ви притесняват конзолите....архитектите нямат ли една наредбичка, в която се казва "конзоли-до1,5м."? Аз мисля, че имат....а също така и че не четат нашите наредби.


Това какви конзоли ще правят зависи само от нас.



Тема Re:нови [re: mguergov]  
Автор Oldster (стар вълк)
Публикувано22.08.07 16:58



Колеги, сканирах го от Д.В. -5.5 МBa .pdf формат. ако някой го иска - да пише





Тема Re:нови [re: Oldster]  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано23.08.07 03:18



Оправих се с формули и картинки като редактирах HTML. Мисля да го ползвам в цифров вид.
Разни сайтове като МРРБ, ДНСК, КИИП или КИИП-София е редно да го публикуват. Иначе просто е смешно в днешно време.



Тема Re:нови [re: Oldster]  
Автор Gofy (непознат )
Публикувано23.08.07 09:14



Ако може, прати го моля те на geoffbig@mail.bg. Предварително брагодаря!



Тема Re:нови [re: mguergov]  
Автор bjdbjd (непознат)
Публикувано23.08.07 11:32



а също и на bjdbjd@abv.bg , ако ти е възможно колега. А аз ще го кача на rapidshare.com и ще дам тук линка. Ако нямаш против де

. Същото важи и за труда на oldster. Всички ще сме ви много благодарни за труда ви .
mguergov, чий HTML си редактирал? ако е публикуваното тук:
,
ще е чудесно, защото на тази страница вляво на екрана даже има и бързи директни препратки към всеки раздел, глава и дори към всеки конкретен член

Редактирано от bjdbjd на 23.08.07 11:44.



Тема Re:нови [re: Gofy]  
Автор Oldster (стар вълк)
Публикувано23.08.07 12:50



колеги, довечера 23-08-07 ще ги пратя на всички, че си забравих флашката....



Тема Re: ЛИНКнови [re: Oldster]  
Автор Oldster (стар вълк)
Публикувано23.08.07 13:01



ха, имал съм си го :)
теглете от тук:

http://rapidshare.com/files/50744118/zemetras_2007.pdf.html





Тема Re: ЛИНКнови [re: Oldster]  
Авторant (Нерегистриран)
Публикувано23.08.07 13:39



немога да го сваля. Не ми разрешава.



Тема Re: ЛИНКнови [re: ant]  
Автор Oldster (стар вълк)
Публикувано23.08.07 14:38



може брей, пробах... > през "free" бутона минаваш, после въвеждаш 4-те символа (малко се бърка буква О с цифра 0) и тръгва



Тема Re: ЛИНКнови [re: Oldster]  
Авторant (Нерегистриран)
Публикувано23.08.07 16:31



много ти благодаря



Тема Re:нови [re: bjdbjd]  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано23.08.07 21:55



От DAXY е и е с оправени връзки към картинки. Формулите са ОК.
Не съм го правил на PDF, защото всеки си има конкретни изисквания към големина на букви и т.н. Ползвайте със здраве!



Редактирано от mguergov на 23.08.07 21:57.



Тема Re:нови [re: mguergov]  
Автор bjdbjd (непознат)
Публикувано24.08.07 00:05



Благодарско и на двама ви колеги!



Тема Re:нови [re: mguergov]  
Автор stress (непознат)
Публикувано24.08.07 08:41



Аз също ви благодаря и приятен ден!



Тема Re: фактнови [re: cимeнc]  
АвторConDes (Нерегистриран)
Публикувано24.08.07 11:57







Тема Re: фактнови [re: ConDes]  
Авторcимeнc (Нерегистриран)
Публикувано24.08.07 13:07



Винаги съм се чудил на тия коефициенти на "значимост". И какво излиза, че във "значимите" сгради, ще тръсне по- голям земетръс (той земетръса знае къде е значимо

) или пък че хората там са "по значими". Не е правилно според мен да се увеличава така изкуствено земетръсната сила. Би трябвало да си остане с коеф.1, а просто да се пише, че след това се изчислява със запас от 50%, но да се знае във явен вид реалната величина на земетръсната сила!



Тема Re: фактнови [re: mguergov]  
Автор Oldster (стар вълк)
Публикувано24.08.07 13:51



абе това с 1.8 м' конзолите .... отпада:

Чл. 54. (1) Конзолното издаване на етажните и покривните конструкции, когато са на едно ниво с етажната или покривната конструкция, се приема не по-голямо от:
1. за …………………..
(4) Конзолни издавания, по-големи от издаванията по ал. 1, се допускат при доказване чрез изчисления на сеизмичната осигуреност на конструкцията по реда на тази наредба.

съгласно ал. 4 - може ! (в '87 год. това го нямаше...............)
Ясно -> пак ние (конструкторите) ще опъваме





Тема Re: фактнови [re: Oldster]  
Авторcимeнc (Нерегистриран)
Публикувано24.08.07 14:15



мдааа. ама винаги може да се каже на архитекта, че "не минава, и да си оправи архитектурата", пък и те едва ли ще се четат тая алинея.





Тема Re: фактнови [re: cимeнc]  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано24.08.07 22:24



В коефициента на значимост има голяма логика. В разни чужди норми има термините "life safety" ("да няма жертви") и "immediate occupancy" ("да може да се ползва веднага"). Числата в българския сеизмичен правилник при С=1.0 отговарят на "life safety", а при С=1.5 на "immediate occupancy".



Тема Re: фактнови [re: Oldster]  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано24.08.07 22:26



10х Oldster, не го бях видял.
Идеята ми е за това, повече хора да гледат и взаимно да си помогнем.



Тема Re: фактнови [re: Oldster]  
Автор free willy (master)
Публикувано24.08.07 22:50



Всичко е много хубаво, но не се дефинира ясно какво е конзолно издаване

Някой ще се наеме ли да го дефинира конкретно без "вратички"



Тема Re: фактнови [re: mguergov]  
Авторcимeнc (Нерегистриран)
Публикувано25.08.07 09:12



е аз не съм казал "да има жертви" или "да не може да се ползва". Казвам, че при C>1 се прави изкуствено увеличаване на Е, което не е правилно според мен. Това е мое мнение! Излиза, че един вид, там тръска по голямам земетръс- което е глупаво! Би трябвало във формулите Е да си е в явен вид и чак след това да се уточни, че за даден вид сгради земетръсната сила се увеличава с едиколко си % или пък, че конструкцията се изчислява с едиколко си % запас /въпрос на формулировка/.



Тема Re: фактнови [re: mguergov]  
Автор Gofy (непознат )
Публикувано26.08.07 21:44



За изискването за максимално разстояние на земетръсните фуги, не е съвсем ясно дали отпада. Променено е "може да се приема" чл.32(1) не е казано максимално, но във следващата за стоманени конструкции е казано.

Друга съществена промяна е за размера на противоземетръсната фуга- чл.31 ал.2.
По тази формула фугата става доста голяма.





Тема Re: фактнови [re: Gofy]  
Автор free willy (master)
Публикувано26.08.07 22:02



чл.31 ал.2 дефакто връща положението от старите норми, като отменя тяхната редакция, а именно : В първоначалния вариант от '87 е аналогичен текста, но през '91 (ако не се лъжа) има изменение, в което определянето по тази формула важи само за едноетажни и двуетажни промишлени сгради, а за всички останали е Н/250. Сега връщат стария текст.....Мен пък ме интересува за коефициента бета, за бившата 2ра категория почви, нова C, числителя 1.2 ли е или 1.25....Едното е грешно, но кое от двете незнам, в текста е 1.25,графиките са старите, ходи разбери....И други тъпотии има. Любим ми е чл.44 (2). "Предимно" ме кара да изпадам в екстаз





Тема Re: фактнови [re: free willy]  
Автор Gofy (непознат )
Публикувано26.08.07 22:23



Коефициентът е 1,2, като го гледам от сканирания ДВ.
За фугата е точно така. Преди беше по тази формула, после я коригираха и я разделиха на две.
Защото се получава зверска фуга. Например преместване на върха 5см и коеф. на реагиране 0,25 се получава 5/0,25 + 5/0,25 = 40см


А другата веселба е, че изобщо не са сменени имената на градовете в списъка със коефициенти. Има разни Толбухин, Мичурин, Михайловград, а сигурно и други стари имена.



Тема Re: фактнови [re: Gofy]  
Автор free willy (master)
Публикувано27.08.07 09:14



Колега говорим все пак за еластични премествания. Бих поспорил за това дали трябва да са от първа форма, но все пак е по-добре от единствено ограничение H/250. Та така ако имаш еластично преместване 5см. то нещата наистина са много зле даже при R=1

При подобни еластични премествания изобщо неможе да се говори за физическа линейност, защото при такива деформации материала отдавна ще е сдал багажа. А иначе за градовете, аз само Толбухин забелязах.



Тема Re: фактнови [re: free willy]  
Автор Gofy (непознат )
Публикувано27.08.07 10:12



Eластично преместване, но все пак на върха на сградата. При осем етажна сграда със сутерен -приблизително 25 м от горен ръб фундаменти до върха 5 см са 1/500.
Още повече, ако забелязвате са отпаднали ограниченията на относителните етажни премествания дори за ВИСОКИ жилищни сгради, които са във ІІ клас.
Иначе съм съгласен, че фугата трябва да зависи от преместването и е по добре от твърдо Н/250
А за имената на градовете- просто показва, че нещата отново не са детайлно догледани, особено, че това е нова наредба, а не е промяна в старата. Иначе не е от никакво решаващо значение.

Редактирано от Gofy на 27.08.07 10:17.



Тема Re: фактнови [re: cимeнc]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано31.08.07 00:37



Ти виждаш "по-голям земетръс", а законодателя "по-малко евентуални жертви"



Тема Re: ЛИНКнови [re: Oldster]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано31.08.07 00:44



Благодаря и аз на всички ви.



Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръсни районови [re: mguergov]  
Автор kavarmata (винаги)
Публикувано05.09.07 16:32



Подкрепете създаване на клуб "строителство" в Предложение за нови клубове!
В този клуб ще си говорим без да безпокоим колегите от други инженерни специалности.

инж. ПГС



Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръсни районови [re: mguergov]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано30.10.07 16:30



Колеги, как бихте коментирали чл.5 и 6 от въпросната наредба?
Визирам конструктивните становища за преустройство на магазин примерно в партерен етаж?



Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръсни районови [re: Boждa]  
Автор Cтaтиk (мислител)
Публикувано30.10.07 17:44



конструктивните становища, във формалния вид в който бяха до момента, според мен отпадат...поне аз така го тълкувам. както бе казано и в темата за "реконструкциите" ще трябва да се доказва конструктивния стабилитет на сградата след преустройството, чрез някакви реални сметки, а не само чрез...становище.... поне аз така го разбирам.

"Хората реагират емоционално не на дадено събитие, а на оценката си за него!". Фройд


Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръснинови [re: Cтaтиk]  
Автор free willy (master)
Публикувано30.10.07 17:55



И на мен нещо подобно ми се върти в главата...И всичко това е чудесно, остава само въпроса с плащането на подобни дивотии, щото тук вече говорим за различни неща





Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръснинови [re: free willy]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано30.10.07 22:25



Спред мен ние трябва да дадем положителна оценка по чл.6, ал.2 и да изискваме, техническия паспорт на сградата.

Чл.5 гласи "В сградите....се допускат СМР ...... при следните условия:
т.1-"Обследване"-прави се от Възложителя по наредбата за техн. паспорти.
т.2-Положителна оценка..." ние я даваме по чл.6(2) т.1,2,3,4, т.е. може и без изчисления, но при наличие на техн. паспорт.
т. 3 спазване на височина.....-като в миналата наредба
т.4 - да е съгласуван проекта-това е работа на общината(м/у другото в тази точка ако я прочетете внимателно има грешка или е изпусната някоя дума...абе звучи безмислено като се чете буквално)
Важна тук е думата "допускат". Ние не допускаме изпълнение на СМР, допуска общината или ДАГ.
Ние трябва да да дадем "положителна оценка за сеизмична осигуреност", която е "положителна" ако изпълнява чл.6(2)т.1,2,3,4. Демек ние трябва да кажем "Да сградата е сеизмично осигурена, съгл.Нардеба2, но не отговаря на изискванията на същата наредба, ако няма паспорт." И ако от общината върнат становището да пратим възложителя да си прави паспорт.
Много писах дано да не е твърде объркано. Чудя се дали да не го пусна във форума на КИИП?



Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръснинови [re: Boждa]  
Авторнaблюдaтeл (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 23:01



а какво е това животно "технически паспорт"? да разбирам ли, че това е техническата документация на сградата, демек- чертежите, разрешителното за строеж и т.н....другата бумащина?



Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръснинови [re: нaблюдaтeл]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано31.10.07 00:00



Миналата година излезе "наредба за техническите паспорти". Всички сгради нови и съществуващи трябва да имат такъв паспорт до 2014година. Иначе паспортът е точно това което си мислиш, но съдържа и много други неща. Ако те интересува виж наредбата. В техническия паспорт има и част конструкции, която се прави от конструктор с ППП.
Започвам да си мисля, че тези изречения в земетръсните норми май са сложени, за да почне по-бързо бизнесът с паспортите...





Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръснинови [re: Boждa]  
Авторнaблюдaтeл (Нерегистриран)
Публикувано31.10.07 07:43



ха! е то какво излиза? доколкото те разбрах, излиза, че становището пак ще го има, но то ще е на базата на техн. паспорт, който от своя страна ще се прави на базата на комплект от документация, в която влиза и проект. Въпроса е обаче на кой проект? на проекта на сградата като нова или на проект на сградата след преустройството? "мирише" ми, че се образува отново затворен кръг...поредната недомислица!



Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръснинови [re: нaблюдaтeл]  
Авторнaблюдaтeл (Нерегистриран)
Публикувано31.10.07 07:53



видях я тая наредба. пърна щуротия е, и както очаквах- общи приказки, всичко може да се тълкува и така и така. май си прав за бизнеса...

трябва да се ориентираме на време...



Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръснинови [re: нaблюдaтeл]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано31.10.07 10:16



именно, ако си натрупал стаж за работа към консултантска(надзорна)фирма, направо може да почваш бизнеса...в момента нова сграда не се издава без паспорт, но има толкова много стари, че умът ми не го побира как ще стане. да не говорим за блоковете където всеки вход е отделна етажна собственост....



Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръснинови [re: Boждa]  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано22.01.08 22:16



В Стоителство-Градът написаха за

на Наредба 2 (сеизмичния правилник), организарано от КИИП-София и проведено на 10.01.2008 в х-л Родина (София).

---------------------------------------
Първо се запознай с Manual.

Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръснинови [re: mguergov]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано22.01.08 22:53



Явно трябва повече да чета и аз...Не знаех.Мисля, че и на сайта на КИИП нямаше информация за това обсъждане.....



Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръснинови [re: Boждa]  
Авторapx.Xитъp Пeтъp (Нерегистриран)
Публикувано23.01.08 07:08



В отговор на:

Понеже гледам че всички много ви притесняват конзолите....архитектите нямат ли една наредбичка, в която се казва "конзоли-до1,5м."? Аз мисля, че имат....а също така и че не четат нашите наредби.
Това какви конзоли ще правят зависи само от нас.



Ааааа, много грешки правиш Вожде:
1.Няма такава НАША наредбичка "конзоли-до 1,5м.";
2.Може да не четем сухите ви наредби и правилници, но четем вашите мнения!
3.Ние решаваме за конзолите; а който от вас не ги може в смятането да му мисли - друг ще го смени и толкоз! Какво тук значи някаква си личност?




Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръснинови [re: apx.Xитъp Пeтъp]  
Авторинж. Hacтpaдин Xoджa (Нерегистриран)
Публикувано23.01.08 08:28



Така е, инженерите сме личности, за разлика от вас. "Сухата наредбичка" е в сила за всички в България, това е подзаконов нормативен акт, ако не знаеш. Всъщност ти правописа не си усвоил, аз съм тръгнал да те занимавам с юридически въпроси.



Тема Я да видим ....нови [re: apx.Xитъp Пeтъp]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано23.01.08 10:23



"Наредба N7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони":

"Чл.88(3)(изм. - ДВ бр.10 от 2005г)Пред вътрешните линии на застрояване, когато разстоянията между сградите в съседните имоти и до регулационните линии са по-големи от изискуемите, се допуска балкони и еркери до 1,5м, които могат да излизат пред вътрешните линии на застрояване, определени по чл.31 ЗУТ на разстояния не по-големи от установените в ал.2"

Чети внимателно! Това е от 2005 година! В коя държава живееш? Чии закони спазваш?
По принцип, много мислех да ти пиша разни работи, но няма да се вържат с предните ми постинги за толерантността в клуба.......само че не знам докога ще издържа, защото мнооооого ме дразниш.
ааа щях да забравя, прочети сигнатурата на колегата "mguergov"... там е истината хитрецо!



Тема Re: Я да видим ....нови [re: Boждa]  
Автор stress (непознат)
Публикувано23.01.08 11:26



Като следствие от наглото изказване на Хитър Петър / това арх. отпред най-вероятно е за избиване на комплекси /, бих искал да предложа откриването на тема, в която да споделяме опит,съвети и мнения във връзка с проблеми, възникнали на практика с останалите страни по време на проектиране и изпълнение на строителството (инвеститор, архитект, стр.надзор, изпълнител и т.н.). Без да обиждаме съвестните и професионалистите между тях /има ги/, бихме могли да си помагаме в справянето с "хитърпетъровците".
Поздрави!



Тема Чети Вожде, чети и мисли:нови [re: stress]  
Авторapx.Xитъp Пeтъp (Нерегистриран)
Публикувано23.01.08 11:56



Мааалко по-горе в същия член на същата наредба пише:
Чл. 88. (1) (Изм., ДВ, бр. 10 от 2005 г.) Пред вътрешните линии на застрояване - страничните и към дъното на урегулираните поземлени имоти, се допускат:
1. пиластри, рамки и други архитектурни елементи около отворите - до 0,15 м, както и цокли - до 0,05 м;
3. конструктивни елементи при надстрояване на сградата - до 0,3 м.
(2) Пред вътрешните линии на застрояване, когато разстоянията между сградите в съседните имоти и до регулационните линии са равни на изискуемите, се допускат балкони до 0,9 м и еркери - до 0,3 м.

Не разбираш ли приятел че тези указания за издатини са продиктувани от съвсем други аргументи, а не от конструктивни съображения?! Що ли не махнат големия еркер на централата на Лук ойл в София - май е повече от 1,50? Просто за радост в България има и грамотни конструктори, не само телета па макар и с вожд...





Тема Не ме интересува...нови [re: apx.Xитъp Пeтъp]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано23.01.08 12:40



какви са съображенията, каквито и да са трябва да се спазват. Въпросът е, че има наредба(Ваша), в която се споменава това.
Ясно е, че има сгради с по-големи издатини(аз също съм правил) и как иначе, не може всичко да е в рамки, но с присмехулното си поведение не предизвикваш нищо освен кръвното ми налягане да върви нагоре.
Ако пуснеш снимка на сградата ще ми е по-лесно да ти отговоря, защото просто не знам за какво става въпрос.....козирката на входа на ВИАС също е по-голяма, но за целта е използвана друг тип конструкция, а не стоманобетонова плоча с дебелина 14см.
п.п. ако не си разбрал, с поста който цитираш съм се опитал да озаптя колегите, които псуваха вас архитектите, но.....както и да е. Виж ми постингите и едва ли ще намериш такъв, който да е пълен с неуважение към архитектите...
п.п.п.
Не съм ти приятел...между другото.



Тема подкрепям ....нови [re: stress]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано23.01.08 12:41



но не съм оптимист за развитието на такава тема...ще стане мазало.



Тема Re: подкрепям ....нови [re: Boждa]  
Авторapx.Xитъp Пeтъp (Нерегистриран)
Публикувано23.01.08 13:19



Не вожде, няма да стане мазало. Не искам да водя безсмислен и деструктивен спор. Появих се в клуба ви защото тая проблематика не ми е чужда - колкото и невероятно да ви се струва. И тъй като благоприличието изисква един гост да не дразни домакините заравям томахавката и си тръгвам, вожде. Извини ме че те нарекох приятел - не беше с лошо чувство, но явно предпочиташ обичайни за форумите обидни обръщения.



Тема Re: подкрепям ....нови [re: apx.Xитъp Пeтъp]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано23.01.08 13:54



Благодаря колега и ...... ти си прав, а аз не. В думите ти няма ирония, нито обида.....
Ако искаш регистрирай се и заповядай, но преди това прочети 7-8 страници назад и ще видиш за какво иде реч. Има колеги, които не разполагат с моето огромно търпение и такт.
Ако имаш някакви предложения по Земетръсния правилник, също с удоволствие бих ги чул.
Не си прав само за едно - не обичам обидни обръщения(или по-скоро обичам ги, но само в клуб "Попръжни").



Тема Re: подкрепям ....нови [re: apx.Xитъp Пeтъp]  
Авторинж. Hacтpaдин Xoджa (Нерегистриран)
Публикувано23.01.08 20:29



Всяка жаба да си знае гьола, аркадаш. Ти си гледай архитектурата, остави нас да се занимаваме с конструкциите. Когато се изучиш за инженер - заповядай, с интерес ще изслушам становището ти. Дотогава по-добре ни спести демонстрациите си. Не е проблемът в изчисляването на конзолите, а в доказването, че съответстват на изискванията и в поемането на отговорността. Който се подписва под част "Конструкции" знае за какво говоря, ти не.

П.С. Поздравления за сполучливо избрания прякор - идеално пасва на събирателния образ на българския архитект, както и Андрешко.



Тема Не щеш мира - на ти секира!нови [re: инж. Hacтpaдин Xoджa]  
Авторapx.Xитъp Пeтъp (Нерегистриран)
Публикувано23.01.08 22:18



Поздравления и за твоя избор, Настрадине! Нали знаеш в народния епос кой от двамата ходи все преебан?



П.П. По-имагинерна величина от "отговорността" на българския типов конструктор няма! Нали конзолки от метър и нещо падат от 20см сняг - я да видим кой ще поеме "отговорността"?

Айде със здраве!



Тема Re: Не щеш мира - на ти секира!нови [re: apx.Xитъp Пeтъp]  
Авторинж. Hacтpaдин Xoджa (Нерегистриран)
Публикувано23.01.08 22:55



Ако аз ходя преебан, това повод за гордост ли ще е за теб? Показателно, показателно за висотата на личността ти, аркадаш. Морален пигмей, както очаквах. Впрочем Хитър Петър вирее само в родния епос - само тук може да продава хитринките си на дребно, Настрадин Ходжа е познат на много повече хора по света. Толкова за конвертируемостта ;)
Ти ако се чувстваш по-способен от мен да правиш конзолки - заповядай да се пробваш. Аз междувременно ще покажа нагледно, че твоят мутробарок без усилие може да бъде проектиран и от прост инженер :)



Тема Re: наредба за проектиране на сгради в земетръснинови [re: Boждa]  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано06.02.08 09:13



Намерих едно интересно

от 2004 г. (!), което е било предложение за промяна на старите сеизмични норми и е стояло на сайта на КИИП в секцията "Разни документи за мнения". Мисля, че е много полезно, защото показва част от нещата които са променени. Има и други промени (които сигурно са в други писма).

Та колеги, трябва да участваме в разни обсъждания (ако знаем, че има такива), които сериозно ни засягат.

---------------------------------------
Първо се запознай с Manual.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.