Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:57 02.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Техничска телевизия в България???!! Би било супернови  
Авторинж. Apcoв (Нерегистриран)
Публикувано25.10.06 11:04



Здравейте колеги,
Много пъти съм се замислял, защо в България да не се направи техническа телевизия, нещо като българско Дискавъри. Би било супер според мен. Може да се дават архивни кадри доколкото ги има за сторежите в близкото и по далечното минало, все пак ние определено имаме грандиозни за нашите мащаби стоежи. В момента великолепни филми биха се направили, за строящите се магистрали, язовир Цанков камък (единствения по рода си от 25 години насам), метрото и летището в София и т.н. сигурно пропускам нещо. Не мисля, че би било скъпо с усилията на държавата и бизнеса, мисля, че определено е по силите ни. Естествено трябва да се показват и филми от всички клонове на индустрията, както от България и света, може да има образователни рубрики, направи си сам и т.н.
Очаквам вашите мнения!!!



Тема Re: Техничска телевизия в България???!! Би било супернови [re: инж. Apcoв]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано25.10.06 20:50



това никога няма да стане.
няма да е рентабилно. никой няма да иска да го финансира, никой няма да иска да го гледа, няма да се продават реклами и изобщо хората искат да гледат чалга канали и биг брадър.
нивото на Дискавъри никога няма да бъде достигнато тук. искам да кажа, че те умеят да правят филмите си интересни, иначе са пълни с глупости и грешки, далеч не всичко което се показва по Дискавъри е истина.
причината е проста - прави се от журналисти, режисьори и какви ли не, но не и от специалисти в съответната област. може и да имат консултанти, но като знам какви гениални глупости съм виждал по Дискавъри, съмнявам се.
Например имаше един филм там, в който беше обяснено какво е открил Херц, направо гледах като треснат - нищо общо с истината, явно автора на предаването просто си беше съчинявал някакви небивалици, и ги разказваше много увлекателно и убедително, даже 3 D анимация имаше за илюстрация на неговите измишльотини.

Друг драстичен пример - филм за някакъм сериозен енергиен проблем в щатите отпреди около 10-ина години, почти цял щат останал без ток.
обяснението беше повече от безумно - според тях за да се пренася електрическата енергия било нужно да има реактивна мощност, инак не можело и понеже изведнъж реактивната мощност видите ли изчезнала от преносната мрежа и затова всичкото ток спряло



всеки който е изучавал електротехника знае, че реактивната мощност и респективно енергия е факт, но е нежелателен, и има средства за борба с това явление, нежели да спре електропреноса понеже всичката енергия изведнъж станала активна и реактивната изчезнала.
ама звучеше много убедително и ако човек не разбира лесно ще се върже, и аз бих се вързал ако не знаех за какво става въпрос.
та предполагам, че и филмите им за строителни суперконструкции и т.н., които са ми много интересни, са пълни с подобни грешки абсурди.

извинете за лекото лирично отклонение.



Тема Re: Техничска телевизия в България???!! Би било супернови [re: нoчнoй_дoзop]  
Авторинж.Apcoв (Нерегистриран)
Публикувано26.10.06 09:56



Извинявай
ама голям капацитет се изкара. Защо да е неизгодно, защо не е рентабилно. Значи по целия свят може само тука не. Аз пък мисла, че ще бъде интересно, ще има реклами на фирмите свързани с производстата и т.н. Мисля, че има достатъчно хора, които да им бъде интересно. Ако не съм прав значи действително за нищо не ставаме.
А колкото до филмите по Дискавъри - то те са документални, говорят компетентни хора запознати с тематиката, а от Дискавъри е само монтажа. Така че не знам какво си гледал, ама говориш глупости.



Тема Re: Техничска телевизия в България???!! Би било супернови [re: инж.Apcoв]  
АвторFen (Нерегистриран)
Публикувано26.10.06 21:46



При толкова телевизии сигурно не е проблем да се пробва ако се намерят ентусиасти да направят някави предавания. Имаше една образователна телевизия например.



Тема Re: Техничска телевизия в България???!! Би било сунови [re: инж. Apcoв]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано26.10.06 22:23



Чак пък телевизия! Едно предаване би било напълно достатъчно, ние не сме големи техници...





Тема Re: Техничска телевизия в България???!! Би било супер [re: нoчнoй_дoзop]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано27.10.06 10:47



Съгласен съм че няма да стане, но не и че няма да интересно и няма кой да го гледа.
Относно Дискавъри...колеги възхитен съм от някои от предаванията. Например едно в което се описваха арки и сводови конструкции. Човекът слага едно стъкло пред конструкцията и драска върху него къде какви са напреженията, хваща три вафли и ти обяснява защо предварителното напрягане страхотно изобретение, чертае ти върху салфетка в кафенето пред Айфеловата кула усилията в нея..... и ти го разбираш...и ти е интересно. В родния ВИАС или ТУ, колко от начините на поднасяне на материала са ви били интересни?
А "гениалните глупости" за които споменава колегата аз съм склонен да ги отдам по-скоро на българския превод отколкото на авторите на предаванията.

Първото нещо, което правеше впечатление у него беше носът.


Тема Re: Техничска телевизия в България???!! Би било супернови [re: инж.Apcoв]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано27.10.06 18:06



не говоря глупости.
доста години работих във фирмата, която превежда Дискавъри на български и доста добре съм запознат с техните програми. на практика имах на разположение всичките им излъчени до момента филми на видеокасети заедно с преводите на файлове в сървъра.
колкото до рентабилността на подобно начинание в България - това е мое лично мнение. не е задължително да е вярно. просто виждам какво се прави и от какво се печели, какво ги интересува продуцентите, а това са игри с изпращане на смс-и с добавена стойност и други подобни начини за печелене на пари.

не съм се изкарал капацитет, просто цял живот работя нещо свързано по някакъв начин с телевизия - пряко или косвено, познавам доста хора в бранша, знам как те действат и как разсъждават.

Как може в цял свят? ами може, нима тук е като в другите страни? ти тук получаваш ли заплата каквато получава твой колега в някоя европейска държава като Франция или Германия например? или в щатите?
не ми се навлиза в празно философстване. нещата опират по-скоро до маркенинг и инвестиции, безнес стратегии и т.н., ако някой рискува да инвестира и осъществи предложеното от теб начинание, ще се разбере резултата. в икономиката и финансите нещата не са така ясни и предвидими както са в инженерните науки(*). не може да се каже със сигурност без съответното проучване, а никой не прави тв канал ако ще е на загуба, освен ако не се дотира от държавата.

така че, при цялото ми уважение, инж.Арсов, нарочно не пиша колега, защото не те знам що за инженер си, нужно ли е щом нещо не ни харесва, веднага да го обявяваме за глупост? не може ли малко по-сдържано и с малко повече уважение? все пак не съм намерил дипломата си на улицата.

(*) това не бива да се приема строго, бележката под линия е защото съм сигурен, че ще се намери някой да се заяде с това изказване.

Редактирано от нoчнoй_дoзop на 27.10.06 18:15.



Тема Re: Техничска телевизия в България???!! Би било супернови [re: Boждa]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано27.10.06 18:10



не е от превода, бил съм в кухнята, бил съм консултант, знам какво говоря.
четох оригиналните им "скриптове" както ги наричат - пълния текст на филма, който се предоставя на преводачите.
глупостите са факт, мога да го докажа, мога да намеря филмите и ще ви докажа, че по дискавъри са говорили глупости.
разбира се с това не искам да отрека че умеят интересно и увлекателно да обясняват нещата, просто не им вярвам, защото доверие лесно се губи и трудно се възвръща.
на мен са ми много интересни филмите за големите строежи например, просто защото не съм строителен инженер и не знам дали това което ми разправят е вярно.

колеги, не ме разбирайте погрешно, не казвам, че не би било хубаво да има инженерна телевизия в България, а просто че това според мен е мечта, която няма да се осъществи. или поне не скоро. просто съм скептично настроен, ентусиазирани приказки е лесно да се говорят, реалността е нещо друго.
всъщност има ли някъде по света такова нещо осъществено?
не говоря за дискавъри, защото то е все пак научнопопулярен канал.
каквото и да се говори там, не се задълбава много, а се кара по повърхността, важното е да е увлекателно.
а вие говорите за инженерен канал? техническа телевизия?
и кой ще я прави? кой ще я гледа и от какво ще се издържа? от реклами? на фона на гледаемостта на чалга каналите няма никакъв шанс.

то имаше едно рок радио в България и него го закриха, вие ми говорите за техническа телевизия. хайде направете я тогава.

Редактирано от нoчнoй_дoзop на 27.10.06 18:22.



Тема Re: Техничска телевизия в България???!! Би било супернови [re: нoчнoй_дoзop]  
Автор Boждa (на племе телета)
Публикувано28.10.06 10:06





Първото нещо, което правеше впечатление у него беше носът.

Тема Цанков камъкнови [re: инж. Apcoв]  
Автор Xoлдън (нормално уморен)
Публикувано28.10.06 10:10



Вчера бях там.В общи линии грандиозен план,ама недомислен.Не се знае "кой пие кой плаща".Тоест няколко отделни договора за изпълнение,но без единно управление.И всеки прехвърля топката на другия. Вижда се и от сайта на НЕК:

,че са няколко договора.Според мен това строителство ще завърши след не по-малко от 10 години.Разходите ще са огромни.Тия кирливи 80 MW (теоретични при работа на две турбини,стига да има вода),ще се изплатят може би след 50 години.Май трябва да се възобнови бригадирското движение.Въобще е строеж в стил недоразвит социализъм.Дано да бъркам.


Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.