Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:54 27.04.24 
Професионални
   >> Инженери
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Каква е разликата...  
АвторБoлтa (Нерегистриран)
Публикувано25.07.05 11:50



Каква е разликата между винт и болт(ако има такава)?



Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Бoлтa]  
Автор Maлoyм 2 (познат)
Публикувано25.07.05 13:58



Винтът се "задвижва" при монтаж с отвертка (най-различен профил на накрайника) или вътр. шестостен (шестостенна отвертка).
За болт и гайки - задвижване при монтаж:ГАЕЧНИ ключове. Най- различни, но гаечни.

Земята е кръгла и всичко е трап!- А. Мелконян


Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Бoлтa]  
АвторCтapeц (Нерегистриран)
Публикувано25.07.05 15:34



В техническите справочници (по европейски стандарти) няма разлика между винт и болт.Таблиците са за болтове и винтове Но по принцип болтовете в разговорната реч са с метрична или цолова резба,а винтовете са самонарезни т.е.те сами си създават леглото в отвора на обикновенно меки материали или ламарина.



Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Бoлтa]  
Автор Cep-reй Cтaни-шeв (и Елена Йончева)
Публикувано25.07.05 20:31



Винт е руското наименование. Винт е и "перката" на корабите, и на хеликоптерите (на руски - вертолети). и т.н.

На турски е бурма.
"бурма-бюрек" - вита баница.

у нас се счита, че болтовете обикновено са тези, с по-голям диаметър. Те обикновено са с глава, която се върти с ключ, а не с отверка. Просто така е добило гражданственост. Не върви да кажеш "болтовете на ръчния часовник", или "винтовете за закрепване на релсите".

Редактирано от Cep-reй Cтaни-шeв на 25.07.05 20:34.



Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Бoлтa]  
Автор Haчko (нАукатамиехоби)
Публикувано25.07.05 20:39



Да, освен това под "болтово съединение" се разбира комплекс от винт, шайба, гайка



Много е щуро на плажа.

Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано26.07.05 17:58



Това как да се разбира? Че, в "болтовото съединение", няма винт ли? Твърде объркващо...



Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (нАукатамиехоби)
Публикувано27.07.05 00:08



Обърка ли се?

Дай да се върнем по-назад тогава - при винтовата линия. Що е то винтова линия и има ли го в шпилките?



Много е щуро на плажа.

Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Бoлтa]  
АвторTakaвa eднa (Нерегистриран)
Публикувано29.07.05 15:09



Винтът се навива ВЪВ вътрешна резба, а ВЪРХУ болта се навива гайка, като обичайно (против саморазвиване) се поставя и шайба.



Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Haчko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано29.07.05 20:13



Винтовата линия е траектория на точка, която едновременно:
а)движи се ротационно около дадена ос;
б)движи се транслационно успоредно на тази ос.



Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Sargon lll]  
Автор Haчko (нАукатамиехоби)
Публикувано29.07.05 21:14



Мхм, точно така.



Много е щуро на плажа.

Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Maлoyм 2]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано30.07.05 22:19



Отговорът на Maлoyм 2 е аПсолютно точен.


Мога да добавя само: Ако едно нещо се нарича според

"ВИНТ", то е винт. Особена ако и в пак е винт. Ако се нарича БОЛТ, то е болт.

Следствие: Ако нещо в стандарта се нарича свредло, то не е бургия. ;)))





==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Takaвa eднa]  
АвторИнж. Гaнчo (Нерегистриран)
Публикувано31.07.05 10:35



Винтът се завива в самия детайл, в който е нарязана резбата, а болтът се затяга от другата страна с гайка. Т. е. ако се използва гайка е болтово съединение, ако няма гайка е винтово. Гайката прави от винта болт.



Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Maлoyм 2 (познат)
Публикувано01.08.05 12:01



Благодаря!
Тва съм го спорил ехе-е-е-е! - през 1988-89!
В институт. Като "млад- ръководител направление" ма изядоха, че съм им връщал спецификациите!

Земята е кръгла и всичко е трап!- А. Мелконян


Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Бoлтa]  
Автор3216 (Нерегистриран)
Публикувано06.08.05 07:52



ЕДНОТО Е ЗА ДЪРВО І ДРУГОТО Е ЗА МЕТАЛ.

ВИНТА СЕ САМОНАВИВА В ДЪРВОТО - ДОКАТО БОЛТА ТРЯБВА ДА ИМА НАПРАВЕНА ПРЕДВАРИТЕРНО РЕЗБА.





Тема Ето разликата!нови [re: Бoлтa]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано09.08.05 18:52



Болтът се сглобява с гайка и скрепва поне два детайла неподвижно един с друг.

Винтът върши същата работа, ама няма гайка. Резбата му се завива в единия детайл.

Никакви прорези за отвертки, шестостени, звезди, дърво, метали и т. п. не определят отговора на въпроса на темата. Размерът на резбата също няма никакво значение в този случай.

Въпросът е в принципа на съединяване на детайлите, а не във формата на главата и_или начина на затягане. Френски, немски, гаечни и др. ключове са неуместни да се намесват в темата.

А, това че в БДС-тата и международните стандарти има противоречия в терминологията - проблемът е на авторите на стхандартите и преводачите.

--------

Хм, изобщо не съм сигурен, ама ВИНТ май е славянска дума, а БОЛТ - романска.

---------

Ха, кажете ми, като сме го ударили на езикова тема, каква е разликата между

ЩУЦЕР

и

НИПЕЛ

?
------------

Отговарям веднага, защото рядко влизам тук и може да тръпнете от очакване на отговора ми дни наред. Разликата е

НИКАКВА

Едната дума е немска, а другата - англосаксонска.

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!


Тема Човек се учи, докато е жив.нови [re: ASSASSlN]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано09.08.05 18:57



сега ги дай тези противоречащи си стандарти, та да ги знаем и ние.

По-точно, противоречащите на дефиницията "Малоум_2"





==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема Уф, инджинере, много те уважавам, ама не можеш линови [re: Caмия Инжинep]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано10.08.05 18:40



да преглътнеш факта, че имам 20 (+ 5 във ВМЕИ "Ленин") годишен опит в машиностроенето???

Моля те, отвори ПКМЕ (ако не знаеш какво е ПКМЕ - питай, ще ти кажа) и се загледай в раздела, касаещ темата! Виж заглавията на стандартите и картинките на скрепителните елементи. Дано забележиш, че едно и също нещо веднъж е кръстено ВИНТ, а друг път - БОЛТ.

И ако намериш време - прочети внимателно цялата глава за резбови съединения.

Успех!

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!


Тема Re: Уф, инджинере, много те уважавам, ама не можеш линови [re: ASSASSlN]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано10.08.05 23:08



Там е работата, че не е. Аз не съм забелязал поне.

Постни ти което си забелязал. Конкретно! това, това, това...





==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема Re: Каква е разликата...нови [re: Cep-reй Cтaни-шeв]  
Авторmary ko (Нерегистриран)
Публикувано11.08.05 10:17



нали е по добре Стани-гей Сере-шев, имам предвид оригинала, разбира се



Тема Re: Ето разликата!нови [re: ASSASSlN]  
Автор tiushi (тя)
Публикувано11.08.05 10:50



Сещам се за още една разлика. Винтът може да бъде и скрепителен и двигателен...



Тема Re: Каква е разликата...нови [re: 3216]  
Автор Haчko (нАукатамиехоби)
Публикувано11.08.05 11:09



Хубаво, ама какво да правим със самонарезните винтове (които са за метал) и болтовете в дървените конструкции?



Много е щуро на плажа.

Тема Re: Ето разликата!нови [re: tiushi]  
Автор Haчko (нАукатамиехоби)
Публикувано11.08.05 11:11



Ти ни зафучи сичките в кинематиката



Много е щуро на плажа.

Тема В Ботевград сте с корави глави, ама в Казанлък сменови [re: Caмия Инжинep]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано11.08.05 21:06



с още по-корави кратуни!

ПКМЕ означава Пресмятане и Конструиране на Машинни Елементи. Не разбрах дали го имаш под ръка и дали прочете това, което ти казах???

В моето издание от 1980 година, на страница 258 е обяснено всичко ясно и точно. Ще се постарая утре да ти сканирам каквото трябва и да го прочетеш с очите си и дано разбереш за какво ти говоря!

Тааа, хората в туй ПКМЕ обясняват, че болтовото съединение се състои от болт и гайка! Болта преминава през гладки отвори и е неподвижен при сглобяването, а се върти гайката.

Винтовото съединение се състои от винт, който се върти и се завива в единия детайл.

Шпилковото съединение е комбинация от болтовото и винтовото.

Най-евтиното технологично решение е болтовото! Другите изискват изработването на глухи резбови отвори. По-трудно е!

Болт може да стане винт, а винта - болт! Така е! И формата на главата няма нищо общо с темата! И начина на завиване също е без значение!

---------------

Е, следва логичния въпрос

Като всичко е ясно, защо възникват противоречия в терминологията?

Отговарям

НЕ ЗНАМ !

-------------------

Като вляза в магазин, Болт М8 ли да си поискам или Винт М8 ?

Отговор

Ба ли мааму???

------------

Чао и до скоро!

Редактирано от ASSASSlN на 11.08.05 21:10.



Тема Re: В Ботевград сте с корави глави, ама в Казанлък сменови [re: ASSASSlN]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано11.08.05 22:52



Какво някой е умувал в някоя книга (или форум) е въпрос, почти нямащ отношение към темата. На такива теоретици в Ботевградско им се вика "дървени философи".


Някои работи просто имат определени от стандарти имена.


Та в стандартите на някои скрепителни елементи с мъжка резба им е закрепено името ВИНТ. На други - БОЛТ. Името е закрепено твърдо, независимо dали ще се навиват в гайка или в резбови отвор. Бех дал и линк, ама няма кой да чете явно.


И се оказва, че принципът наименуване е точно както го е описал колегата Малоум_2. Аз поне изключение не съм намерил. Ти като си намерил изключения, дай ги тук. Примерно: тая бурма се върти със отверка специална звезда, но в стандарта (номер!) е именована болт, а не винт.





==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема Re: В Ботевград сте с корави глави, ама в Казанлък сменови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Maлoyм 2 (познат)
Публикувано12.08.05 16:53



Той чете ситните буквички, дето обясняват че ... няма правило за наричане на нещо дали е болт или винт.

Само че , в стандартите, предполагам, са се ръководили от друг принцип - при осъществяване на съединението с крепежен елемент, дали прилагаме осева сила - ако да - винт, ако не - болт. Май има някаква логика?
Затуй ма е яд на "фрезенковите" винтове - като се забие отвертката във фрезенка на планката - иди стягай!

Земята е кръгла и всичко е трап!- А. Мелконян


Тема Корава ми е кратуната и това си е!нови [re: Maлoyм 2]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано12.08.05 18:09



"Той чете ситните буквички, дето обясняват че ... няма правило за наричане на нещо дали е болт или винт."

Ми, като няма правило, ти що даваш правило? По-горе прочети какво си писал!

"... дали прилагаме осева сила - ако да - винт, ако не - болт. Май има някаква логика? "

Бауууууууууууууууу! Не се излагай, бреее! Никаква логика няма!

Завива се с ВЪРТЯЩ МОМЕНТ. Каква осова сила те гони? Луд ли си, бре??? Как така ще натискаш болт или винт? Те сами се натискат вследствие на въртящия момент и създадените от него триещи сили! Уф, само не ме карай да ти обяснявам, защо, ако нямаше триене - нямаше да има живот! Трибологията не ми е приятна!

А, може би, имаш предвид, че като завиваш винт в дърво, натискаш като ненормален и се изпотяваш чак??? Твой проблем! Аз, като завивам винт в дърво, предварително си правя технологически дупки в двата детайла, ама с различни диаметри, и винта си влиза където му е мястото като пирон в кисело мляко! Без осови напъни!

Оф, да не вземеш сега да ме питаш каква е разликата между "дупка" и "отвор" ?

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!


Тема Прощавай, ама ми писна от теб!нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано12.08.05 18:17



"Какво някой е умувал в някоя книга (или форум) е въпрос, почти нямащ отношение към темата."

Този "някой" не си ли ти? Нищо не признаваш, освен себе си! Съжалявам, приятен човек си, ама много вироглав! И, понеже и аз съм много приятен и вироглав, ясно е, че нямаме общ език за разбирателство.

Във въпросната книга, която ти не я ебаваш за слива, можеш да намериш извадка от стандарт за ВИНТОВЕ СТОПОРНИ С ШЕСТОСТЕННА ГЛАВА. Винт с шестостенна глава.

Апропо! Българските стандарти са преписвани от чуждестранни! Преводачът решава какви термини да използва.

Всичко хубаво!

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!

Редактирано от ASSASSlN на 12.08.05 18:25.



Тема Re: Прощавай, ама ми писна от теб!нови [re: ASSASSlN]  
Автор Haчko (нАукатамиехоби)
Публикувано12.08.05 18:49



Абе верно, че и двамата сте големи мулета, ама пък мен ми е много приятно да ви чета, да ва ибъ в приятните хора, да ва ибъ! Да не говорим, че покрай четенето се пораздвижва и мозъкът ми...

Така че - никакво отстъпление, бой до победа!

...А с теб не съм съгласен, че триенето придвижва винта. Неслучайно по-горе споменах кинематиката... Всъщност, понятието "винт" е оттам, то е малко по-общо от "болт"



Много е щуро на плажа.

Тема На мен, пък, ми е приятно да ти го начукам в ушитенови [re: Haчko]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано12.08.05 19:02



Чел ли си БДС XXL XXX 00 от 2007 година? Заглавието му е

"Миди ушни. Термини и определения. Част първа. Ушни миди на Начко и тяхното прочистване чрез набутване на мъжки полови членове. Начини за контрол и изпитване"

А?



--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!


Тема Сега - на втората част от бележката тинови [re: Haчko]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано12.08.05 19:10



Абе, и ти ли искаш да ми лазиш по нервите? И на теб ли да обяснянам азбучни истини, бе, да ти го набуча?

Абе, устатнико! Ако няма триене - от въртякия момент няма да се породи никаква сила, която да държи детайлите неподвижно един към друг!

Що ли не взема да ти завия една лява резба с моя десен метчик? На практика ще усетиш как се създават силите!

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!


Тема Re: На мен, пък, ми е приятно да ти го начукам в унови [re: ASSASSlN]  
Автор Haчko (нАукатамиехоби)
Публикувано12.08.05 19:11



Някой друг живот Или ако ти не се прекръстиш на Начко



Много е щуро на плажа.

Тема Мога са се прекръстя нанови [re: Haчko]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано12.08.05 19:14



Начуквачко

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!

Редактирано от ASSASSlN на 12.08.05 19:15.



Тема Re: Сега - на втората част от бележката тинови [re: ASSASSlN]  
Автор Haчko (нАукатамиехоби)
Публикувано12.08.05 19:20



Ако се разчиташе точно на триенето, да ти го флякна в глухия отвор отзад, тогава за къв чеп е резбата, м? Няма ли да е достатъчно просто да се направи глава на винта, че да има как да се върти?

Триенето е тангенциална сила, а винтовете не се крепят на тангенциална сила! Осовата сила се предава чрез резбата, но не тангенциално! Тва да не е дюбел?! Нещо повече - по време на навиване на винта триенето пречи на въртящия момент да го вкара по-бързо!

Таиба в машиниста, таиба! Имам една руска книга само за триенето, не ме карай да ти пращам фотокопие!



Много е щуро на плажа.

Тема Re: Мога са се прекръстя нанови [re: ASSASSlN]  
Автор Haчko (нАукатамиехоби)
Публикувано12.08.05 19:23



Ше има да начукваш камъне у некоя каторга...



Много е щуро на плажа.

Тема Триенето е явление, не е никаква силанови [re: Haчko]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано12.08.05 19:39



Ми, отвори каквито си щеш книги и чети внимателно, вместо да си чоплиш носа! А, руски книги не ми предлагай, щото си имам. Една от тях се казва "Триботехника".

-----------------

Абе, чети, бе! Вгледай във формулите за силите, които се създават във винтово съединение! Гледай внимателво и мисли, вместо да мислиш само за ебане?

Абе, кьорав ли си, бе! Пишат хората ясно и точно, ама нали сме си българи - не им вярваме!

Абе, задачата е

Винт се затяга с въртящ момент еди колко си нютон метра. Материалът е известен и фиксиран! Геометрията на резбата - също! От какво друго зависи създадената сила във винта след завиването му?

Отговор. От коефициента на триене между котакгуващите детайли!

А, от какво зависи коефициента на триене - ще ти покажа на практика, като първо ще ти го набутам сух, а после ще се смиля и ще ти туря вазелин.



Редактирано от ASSASSlN на 12.08.05 19:40.



Тема Re: Триенето е явление, не е никаква силанови [re: ASSASSlN]  
Автор Haчko (нАукатамиехоби)
Публикувано12.08.05 19:59



Съгласих се, че триенето е явление, таиба в протрития анус, ама не мога да кажа "е тангенциално явление", нъл тъй? Затуй го нарекох сила. А именно статусът му на явление го прави неизбежно и при вкарване, и при изкарване, та ти си писал в задачата си "от какво друго"! Естествено, че ще е друго! Ако си умен - ше го вземеш под внимание! Ако си дърво - ше караш на срязваща сила в резбата. Ако си дивак - ше набиваш винта с чук до половината и после ше навиваш

...Ваазлине, ела да го ибем тоя Асасин двамата!



Много е щуро на плажа.

Тема Re: Прощавай, ама ми писна от теб!нови [re: ASSASSlN]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано12.08.05 21:10



намерих ги. 2 чешита винтове, глави с външен шестостен, единя със шайба.

Излиза, че няма отговор. Най-добре човек да не се тормози, че някои бурми са винтове, а други болтове.

Поне за дупките е ясно, че се правят с бургия, докато за отворите трябва свредло. ;))





==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема И типочваш да ми писваш!нови [re: ASSASSlN]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано12.08.05 21:13



"Гледай внимателво и мисли, вместо да мислиш само за ебане"

А-а-а-а, не! да се отменява ебането или да се слага след мисленето, не съм съгласен! Това е вече прекалено!





==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема Re: Корава ми е кратуната и това си е!нови [re: ASSASSlN]  
Автор Maлoyм 2 (познат)
Публикувано15.08.05 11:29



Ало, Казанлък, нещо не си ме разбрал, ... пък и не си ме цитирал правилно, а ... извън контекста.
Тъй де, тръгнах да защитавам мнението ти, че няма "абсолютно" точни определения пък ... като гледам нататък си минал, едва ли не, на псувни. Че аз за Казанлък ...от колеги ... имам чудесно мнение - най-вече, спокойни хора, почти балканджии, че и добри специалисти и т.н.
Разбирам, от горещините е ... или от наводненията? Де да знам.
Това, че нещо не е определено, не означава, че тряа си издерем очите.
Не съм писал правило, а споменах начин по който в стандартите е "разграничено" на кое викат болт, на кое - винт. Не твърдя, че е правило, писано от мен. А начин за ориентиране в БДС -тата.
И за преводите от език , сте прави, всичките. Имам случай: бъркалка, преведена като "джуруляк"!!! Съгласен съм, че и преводачите за ...!
В последния ми постинг споменах, че ... за осъществяване на съединението ... и т.н. - осева сила се прилага - тогава винт. Това безкрайно те възмути, а защо - не ми е ясно! Трябва ли да допълня, че за съединение с болт не се прилага (основно) осева сила , а въртящ момент!!!
Мислех си, че се подразбира. При винта ги има идвете - и осева и Мв, а при болта - Мв. Също не твърдя, че това е правило, но като ориентир ... е достатъчно за разграничаване .... Е, сигурно има и изключения - в специалните съединения, например.
Айде, със здраве! И ... не се карайте за глупости! Малко ли ни са ядовете, че не ни плащат достатъчно?!?

Земята е кръгла и всичко е трап!- А. Мелконян


Тема Уф, не ми се занимава повече. Само да ти кажанови [re: Maлoyм 2]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано15.08.05 17:03



че псувните и цинизмите ги започна Начсо, с който се познаваме виртуално от преди пет години от един клуб, в който се пцова свободно... Тааа, ние двамката така си приказваме...

Ай, чао, стига толкова!

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!


Тема картинка - XXXнови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано28.08.05 21:16









==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема Re: картинка - XXXнови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Haчko (безднадеждност)
Публикувано29.08.05 13:21



Бах тоз болт!



Много е щуро на плажа.

Тема Re: картинка - XXXнови [re: Caмия Инжинep]  
Автор __Mepakлия__ (член)
Публикувано29.08.05 13:56



Къде ги продават тези болтове, че искам да си купя един два



Тема картинка - XXX (пак)нови [re: __Mepakлия__]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано30.08.05 21:58



натягане на самонагаждащ се и самосмазващ се лагер.









==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.

Редактирано от Caмия Инжинep на 30.08.05 22:00.



Тема Аааа, тия гаечни ключове са цолови!нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано13.09.05 09:47



Пък, моите презервативи са метрични.

Пфу, пак ще съм на сухо!

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!


Тема Впечатлен съм...нови [re: Haчko]  
Автор baijoro ()
Публикувано15.09.05 14:42



...от времето, посветено на големия инженерен проблем "болт - винт". Снощи, докато си отварях винцето се замислих, че и тирбушона е винт и то не какъв да е, а в първата фаза на отварянето е скрепителен, а във втората е двигателен. И не само туй, ами когато го навивам, част от тирбушона е вал, защото предава въртящ момент, а пък като го дърпам става мотовилка, щото тапата, докато излезе от шишето, може да се разглежда като бутало. Абе...сложно нещо е тирбушона. Само тези, дето не са инженери не го знаят. Ха наздраве!



Тема Re: Впечатлен съм...нови [re: baijoro]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано15.09.05 18:15



Явно,винцето е било добро,за мезе не споменаваш,но за тирбушончето правиш грешка.Първо не е вал,защото не предава въртящ момент,виж ако тапата се върти,да.На мен ми прилича на метчик,а не на болт,тъй като нарязва резба на корка.



Тема Re: Впечатлен съм...нови [re: митю]  
Автор Joro S (минаващ)
Публикувано15.09.05 19:37



Човека е прав за вала, каза "част от него (от тирбушона) е вал".

И за метчика не е съвсем тъй, тирбушона не е формообразуващ интррумент и работи предимно в зоната на пластична деформация на корка. Виж ако беше горещ ..., ама тогава язък за виното Ха наздраве ...



Тема Re: Впечатлен съм...нови [re: Joro S]  
Автор baijoro ()
Публикувано15.09.05 20:50



Предава въртящ момент и още как! Ако пренебрегнем вътрешното триене в един работещ двигател, на изхода му въртящ момент има само ако има някакво съпротивление. Иначе въртящият момент е нула.
Тъй че щом като си отваряш винцето /въртиш тирбушона/ усещаш съпротивлението на тапата, значи предава въртящ момент и то по-голям отколкото ако тапата се върти. Тирбушона въртящ момент няма да предава само ако го въртиш във въздуха.
Направо ми се зави свят от въртящи моменти!
Ха наздраве!



Тема Re: Впечатлен съм...нови [re: baijoro]  
Автор brains (Добронамерен!)
Публикувано15.09.05 21:41



Предавайте вие въртящи моменти, предавайте! Пък после - що ви болели главите! Ами от въртящия момент!

_____________________________________
Бог да пази познати и непознати!


Тема Re: Впечатлен съм...нови [re: brains]  
Автор tiushi (тя)
Публикувано15.09.05 22:35



Тихо сега, че чакам да свържат шарнирния болт с казанката за ракия...

Редактирано от tiushi на 15.09.05 22:44.



Тема Re: Впечатлен съм...нови [re: baijoro]  
Автор __Mepakлия__ (член)
Публикувано16.09.05 11:48



Като го дърпаш не става мотовилка, абутален прът(като при кръстоглавните двигатели)



Тема Re: Впечатлен съм...нови [re: __Mepakлия__]  
Автор Maлoyм 2 (познат)
Публикувано16.09.05 12:55



Предлагам, заедно с автора на тема "тирбушон" и откликналите, да регистрираме изобретение:
"Тирбушон с лява винтова линия"!!!
Много ще се харчи, напоследък.
Има разни клубове, дето ще го купуват на килограми!

Доказателствата за работоспособност, новост, необходимост - тук, в клуба.
Авторът - да ни пише съавтори! Пак наздраве!!!

И с печалбата ще викаме наздраве!

Земята е кръгла и всичко е трап!- А. Мелконян

Редактирано от Maлoyм 2 на 16.09.05 12:57.



Тема Re: Впечатлен съм...нови [re: Maлoyм 2]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано16.09.05 15:58



Всички болести са от нередовно или от недостатъчно пиене.
________________________________Народна мъдрост.





==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема По времето на социализъма имаше еднинови [re: baijoro]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано16.09.05 17:15



много смахнати тирбушони. Те не бяха никакъв винт, а заострена пружина. И като се има предвид, че корковите тапи бяха още по-смахнати, се получаваше следната мила родна българска картинка.

Въртиш, въртиш, въртиш, после започваш да дърпаш и тирбушона излиза, но тапата - категорично не ще! Почваш пак да навиваш, ама малко ексцентрично, щото в центъра на тапата вече има дупка! Пак дърпаш, пак нищо. И така, докато половината тапа стане на стружки, а другата половина - вътре в гърлото. Вбесяваш се и използваш тоя модел тирбушон за единствено възможното нещо. Удряш с него, докато остатъка от тапата падне във виното.

А, ся кажи, какви сили действат при всички тия действия?

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!


Тема Наздраве!нови [re: tiushi]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано16.09.05 17:18



Как е младата инжинерка? Разбира ли от тирбушони?

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!


Тема Re: По времето на социализъма имаше еднинови [re: ASSASSlN]  
Автор Haчko (безднадеждност)
Публикувано16.09.05 19:47



В отговор на:

А, ся кажи, какви сили действат при всички тия действия?




Аз шти кажа! Неведоми!



...Крайно време беше да намажа нещо...

Тема Тапата не се дърпа урбулешката, току така.нови [re: ASSASSlN]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано17.09.05 00:51



"Въртиш, въртиш, въртиш, после започваш да дърпаш и тирбушона излиза, но тапата - категорично не ще! "

Неще, я! Защото действаш непрофесионално. Тапата не се дърпа урбулешката, току така.


Първо се обръща шишето - за намокряне. После тапата се натиска - за да се отлепи с леко пукане. После пак намокряне и тапата се вади като стой та гледай.









==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема Младата инженерканови [re: ASSASSlN]  
Авторtiushi (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 12:25



иска да работи със отверка ("със" беше заради римата. Да не ме погнете с Начко сега?)

Та, вика детето: Мамо, не искам да работя само с телефон и компютър. Искам да сглобявам и разглобявам. Да човъркам из машинките...

А бе, генче ...



Тема Абе, аз говорех за общия социалистически случайнови [re: Caмия Инжинep]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано17.09.05 16:55



на незнаещите хора!

Знаехме ги тия номера с подмокрянето, клатенето, удрянето по дъното и т. н.

Я, ми кажи, като много знайш, може ли такъв социалистически тирбушон от винт да стане на болт?

------------

Може! Ако на духа в бутилката вече му е писнало и иска да излезе на воля - пресреща тирбушона-винт да се покаже в дъното на тапата, вади от левия джоб подложна шайба, от десния вади специална гайка с тирбушоновидна резба, набързо я навива в тирбушона и осъществява болтово съединение и това е!

И да искаш и да не искаш, и да подмокряш и да не подмокряш - тапата ще излезе и духчето ще е на свобода и винцето - където му е мястото!

Е, те така винт може да стане на болт!

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.