Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:48 02.07.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Практика, теория, абстрактно мислене...нови [re: Бивш Cтapeц]  
Автор peshak ()
Публикувано23.10.04 23:42



Разочарован съм от отговорите на на този въпрос...половината са заяждания и недоказани твърдения. Аз съм завършил "Киров" и то едвам едвам,после поработих няколко годинки с тоци, ама в университета ми треснаха 3-ка на някакъв глупав тест по електротехника (падам от смях и сега, като се сетя:) ) И ето ме тука барабар peshko с мъжете. Та не се бях и замислял по този въпрос, въпреки че съм наблюдавал този ефект. Но както и да е, тука гледам някои хора си знаят урока по начални стъпки във въсшата математика и знаят кога да използват диференциали. Има и доста такива, които все към индуктивни и капацитивни съпротивления ги избива :) Както и да е...това пък си е моето разсъждение за контактите,превключвателите (независимо от кой вид) и проблема с нагарянето:
Има нещо като висша математика, защото все пак става дума за едно моментно състояние (dt ;) , и то е точно в момента на допиране на контактуващите повърхности. В един много първоначален момент има крайно малка площ на допир през която започва да протича силен ток ( относно площта ). И така се оказва че имаме местно съпротивление (така ли се казваше...) от там нататък май трябва да се съобразим с един закон на (май на Кирхоф) , който се учи в 1-ви курс в техникума, за пад на напреженията във верига от последователно свързани товари...та тоя закон твърди, че токът през тези съпротивления е еднакъв, но като се има предвид, че W=U.I (проблизително ;) , стига с тоя cos fi ), то се получава, че имаме различни мощности върху съпротивленията ( примерно един котлон със щепсел се равнява на 3 съпротивления - едното е котлона и 2 местни м/у контакта и щепсела , фазата и нулата) , та физическия смисъл на мощността е нещо свързано с работа, енергия. Защо тогава се получава, че енергията при фазовата клема е по голяма от тази при нулевата...
Защото на теория в променливия ток фазата и нулата са равностойни, но всъщност фазата е носител на ЕДН и там физически е съсредоточен потенциалът , който кара печките ви да топлят манджата - независими в коя посока се движи тока (напомням ви че това е условно) посоката няма значение...
Ебаси колко простоии написах...ако сте стигнали до тук се надявам да сте разбрали, че имам предвид,че причината е в моментното точково допиране на контакта и в това че фазовичт проводник е носителя на ЕДН и затова неговата клема е подложена на по високи мощности и напрежения, а и при изключване също се получава искра и то по голяма...
А дано съм прав, че тоя спор ми става смешен

Редактирано от peshak на 24.10.04 00:52.



Тема ...абстрактно мислене и малко физика...нови [re: peshak]  
Автор peshak ()
Публикувано24.10.04 00:49



Та по-горе съм написал доста глупости сигурно, но се позамислих докато бях под душа и се сетих за подобен ефект който може да се наблюдава при открит нагревател - краят на нагревателя откъм фазата се нагрява по-рано от този който е свързан с нулата...Та реших да си доразвия теорията от физическа гледна точка, което би обяснило нещата по-добре май...
като начало ток и поток са едно и също нещо - токът за който се говори в електротехниката е поток от електрони. Тези електрони се движат под действие на ЕДН. В нашия случай с котлона имаме фаза - носител на ЕДН, нагревател, който е инертен и е съпротивление , и нула - т.е. нищо, нулата е една огромна маса от електрони, която трябва да бъде задвижена от ЕДН-то. И така какво става ? Магнитното поле на група синхронизирани електроцентрали по неинтересуващи ни начини се опитва да накара безброй много електрони да се движат в кристалната решетка на металните проводници и при първи удобен случай те го правят и започват да превръщат потенциалната си енергия ( U ) в работа (топлина). Да ама има няколко условия, едното е че електроните не се движат със скоростта на светлината, както си мислят много хора, а се лутат, бутат и удрят по пътя си посочен им от потенциала. И така в нашия случай май се получава, че електроните преминали през мъъъничката площ на контакт на щепсела с контакта се втурват ( в единия полупериод ) да бутат разни нищо неподозиращи електрони в нагревателя. Обаче в нагревателя има инертност, а и там проходимостта е по-трудна, а и свободни електрони няма много и затова електроните въпреки, 4е имат потенциал и посока като цяло, поотделно започват да се блъскат и да се лутат и да отдават енергия, което значи че се "забавят" и така се оказва че електроните в края на нагревателя още не са разбрали за настъпващата атака, което не значи че те не са носители всеки по отделно на общия нулев потенциал. Както и да е, но причина за по-големия поток електрони про фазовия контакт е тази инертност на нагревателя - той и по други причини има по-голяма тежест в процеса на физическо придвижане на електронния поток и първоначално "омекотява" потока при нулевия контакт.Ако пък полупериода е такъв , че потенциалната разлика кара електроните от реотана да се движат в посока електросентралата - то пак се получава по-голяма работа в края на реотана, който е откъм фазата, защото колкото по-далече са електроните - толкова по-големи пречки имат да преодоляват за се придвижат. Доказателство за това, че отдаването на енергия е по голямо откъм фазата, поради влиянието на нагревателя е гореспоменатото от мен постепенно и неравномерно нагряване на един нагревател от фазата към нулата. Всеки може да го наблюдава при достатъчно мощни и инертни нагреватели, Където и нагарянето е по голямо.

Редактирано от peshak на 24.10.04 00:58.



Тема Re: ...абстрактно мислене и малко физика...нови [re: peshak]  
Автор After_Dark (новак)
Публикувано24.10.04 14:18



ами то кат говорите неща дето не разбирам и аз да кажа нещо ...
забелязал съм че когато включвам щепсела в контакта първото нещо което става е допирането на заземителните пластини и ако инсталацията е със зануляване а не със отделен заземителен проводник ( пък и да е се тая) вече имаме вързана нула и остава искрата да прескочи само от фазата ама това е в много частен случай и не става при печките, бойлерите и другите уреди - знаете защо
тъй че няма никъф смисъл от моя пост предполагам



Тема Re: ...абстрактно мислене и малко физика...нови [re: After_Dark]  
АвторДядo Йoцo /пилoт F1/ (Нерегистриран)
Публикувано26.10.04 22:32



Абсолютно си прав. По изискване на всички стандарти за контактите ШУКО комутацията т. д. става при вече включена / вкарване/ или все още неизключена / изваждане / заземяваща клема. Затова тя е доста по дълга и е двойна, поради което искренето и нагара са само при фазовата клема. Минчо Златев със всичките си интеграли и вектори няма пръст в цялата работа. Обикновенна житейска хитрост. По аналогична причина в повечето американски филми негрите - ченгета влизат първи в стаята на бандашорите и излизат последни. Познай какво им се случва по често.



Тема Бабини деветини !нови [re: Дядo Йoцo /пилoт F1/]  
Автор peshak ()
Публикувано27.10.04 21:36



2 постинга с еднакво мнение, което е погрешно...
Елементарно е - заземителната клема е свързана с нулевия проводник в контакта, но тя не участва в работната верига, а е свързана най-често с металния корпус на уреда, с цел предодвратяване появяването на потенциал на корпуса. В момента в който протече ток по заземителната клема на контакта тип "шуко" , тогава става късо и предпазителят изгаря. Това което предполагате е възможно само в много редки случаи, когато има утечка (непълно късо), тогава токът през заземяването не е достатъчен да изключи предпазителя и наистина се получава , че първо имаме контакт с нулата и после с фазата (при включване). В тази връзка се сещам за един такъв случай : кръстникът ми (бог да го прости почина отдавна, но не от токов удар) беше успял да напъха 4mm2 кабел в патрона на 63А предпазител от старите - няма изгаряне .
За последно надявам се пиша по тази тема, сега просто малко се изнервих от толкова елементарна грешка (два пъти ! ). Но мога да предложа една друга гледна точка към проблема и тя е че няма такъв проблем - т.е. фазовата клема нагаря защото не е добре стегната. В ел табла съм виждал и нулеви проводници, които са нагорели, а по-честото нагаряне на фазата е поради по трудното и недобро затягане поради чисто технологични причини...

Гледайте да не ги напишете тези мнения във форум "енергетика", че ще ви разпилеят от майтапи...в тази връзка- елементарните неща ( по повод "..житейсктаа хитрост..." от горния постинг) . Гледах едно интервю с министъра на енергетиката, който на един лаически въпрос отговори : "...много хора си мислят, че тока идва от контакта...", а това е една доста сложна ( и хитра) материя.
Боли ме коляното и ме е страх да отида на доктор....като знам кави са ни инжинерите



Тема Re: Дядо Йоцонови [re: Дядo Йoцo /пилoт F1/]  
АвторMинчo 3лaтeв (Нерегистриран)
Публикувано28.10.04 04:44



Май си абсолютно прав.

Нищо подобно (нагаряне на клеми) не съма виждал с 120/240 волта щепсели с ножови контакти. Кръглите (шуко) осигуряват само чатистична контактна повърхност и отам нгряване и изгаряне.

Минчо Мъглата (жив ли е още?) би се опитал да доказва земните истини с неговите комплексни числа (спомняте ки си отрицателно съпротивление, ако сте държали изпит при него).



Тема Re: Бабини деветини !нови [re: peshak]  
Автор NDeu (динозавър)
Публикувано28.10.04 11:22



Най-после едно компетентно мнение
Наистина се опасявам за живота и здравето си, като чета наукообразните глупости, които са написани по-горе от (предполагам) инженери и си мисля какви ли ги вършат лекарите



Тема Re: Дядо Йоцонови [re: Mинчo 3лaтeв]  
Авториrж. (Нерегистриран)
Публикувано30.10.04 17:30



Браво бе висшисти! Защо в своите разсъждения никой не се сети за повърхности?Колкото по-нагорели са клемите толкова по-голямо е и съпротивлението което води и до нагаряне на контактните повърхности.



Тема Re: Дядо Йоцонови [re: иrж.]  
Авторжrи (Нерегистриран)
Публикувано31.10.04 22:59



Чети началото!



Тема Re: ...абстрактно мислене и малко физика...нови [re: peshak]  
Автор ex-man (дървен философ)
Публикувано01.11.04 01:28



Първо - не съм чул да има такава статистика - повече нагарят фазовите клеми.
Второ - онези глупости за електроните, нагревателя и ЕДН не ги споменавай никъде другаде, щото може някой да ти повярва...

______________
На всеки на пук!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.