Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:00 28.06.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема как се става истински инженер...нови  
Авторнeycпял (Нерегистриран)
Публикувано23.06.03 22:00



Питам, защото само дипломата ми не ме направи такъв.
А аз искам все пак положените усилия да не са на вятъра.
Завършиш ТУ-Пловдив, като магистър, но ми предлагат ниско платена
работа и кофти условия за вършенето и.
Нямам шофьорска книжка и не владея чузди езици.

Моля, споделете вашия опит в реализирането ви като инженери.



Тема Re: как се става истински инженер...нови [re: нeycпял]  
АвторДъpвo (Нерегистриран)
Публикувано23.06.03 23:03



Ама ти си направо напред с материала, защото на мен и такава работа не ми предлагат, нищо, че съм инженер с шофьорска книжка и чужди езици:) Затова в четвъртък си купих мухарка, петък и събота отидоха да се науча да ловя с нея, в неделя обаче избих кленовете. В понеделник знаех алтернативата на това да не стана инженер и едновремено с това да не умра от глад:))



Тема Re: как се става истински инженер...нови [re: нeycпял]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано24.06.03 01:16



'Da be6e u4il o6te godinka, 6ofjor da stane6, 4e 4ovek da stane6....'Citat e, kazaha go na prijatel predi 15-tina godinki...A ako si misli6, 4e si samo ti na toja hal...taka 4e ili stavaj 6ofjor, ili u4i ezici...



Тема Re: как се става истински инженер...нови [re: нeycпял]  
Автор pirate (опасен)
Публикувано24.06.03 09:07



Значи така. Ще трябва да започнеш на малко парици (за жалост) и да понатрупаш опит и стаж. Ако ти се работи като инженер, разбира се. Аз почти 3 години работих за почти без пари, ама сега е друго...Всичко с времето си...А иначе да работиш по специалността си никак не е лошо. Парите ще дойдат с времето и опита. Поне при мен дойдоха...Дерзай и не се отказвай. Ти каква работа си търсиш? Какво точно си завършил? Може и да ти помогна с информация за фирми които набират млади инженери.



Тема истински инженер се става зад чертожната дъсканови [re: pirate]  
Авториxивaнoв (Нерегистриран)
Публикувано24.06.03 09:43



Колега, истински инженер се става в практиката т.е. практикуващият инженер е истинският инженер. Рецепти за това няма, зависи от специалноста и други неща, но на база моят опит в машиностроенето ще ти препоръчам: първо се научи да работиш на всички технологични машини в завода, за да знаеш възможностите им; снабди се с лична техничиска литература, справочници, паспорти на машините, стандарти и др.; не бързай да ставаш началник и особено производствен ръководител а започни като технолог или конструктор; истински инженер се става зад чертожната дъска; не се стреми да ставаш пенкилер-инженер да разбираш от всичко по-малко, а се насочи към една по-тясна специализация, ако искаш бързо да стигнеш високо ниво; следи новостите, аналитично и критично разглеждай техническите решения на колегите си и сами твоите, защото винаги съществува и по-добро инженерно решение;изобретателството не трябва да ти е чуждо; като понапреднеш потърси възможности за следдипломна преквалификация или специализация във водещи фирми примерно в Германия.
Да не те отчайвам, но истинските инженери са 3-4% от дипломиралите се.
Желая ти успех и ако искаш питай пак!



Тема Re: истински инженер се става зад чертожната дъсканови [re: иxивaнoв]  
Автор pirate (опасен)
Публикувано24.06.03 09:56



Не съм съгласен, че само 3-4% са истински инженери. Може и да нямам много опит, но от 4 години работя като инженер, специализиран в тръбопроводните системи. Винаги съм работил с можещи и знаещи инженери. Е не всички разбира се. Има и пълни некадърници. Но аз съм работил с много инженери. Мога да кажа че съм участвал в екипи от по 100 души. А от тях не само 3-4% бяха можещите. Според мен са около 30-40%.
Също така не съм съгласен с "истински инженер се става зад чертожната дъска". Има много нови неща които трябва да се усвояват много бързо. Технлогиите много напреднаха и то благодарение на на внедряването на модерен hardware and software.
А за млад инженер, му трябва много висока компютърна грамотност. Другото ще го научи от старите инженери с които ще работи.
занаят не се учи...краде се



Тема Re: истински инженер се става зад чертожната дъсканови [re: pirate]  
Автор NDeu (динозавър)
Публикувано24.06.03 12:50



Не спорете за процентите. Колкото инж. питаш толкова различни стойности ще получиш в зависимост от условията, в които е работил и самооценката си.
Всъщност сигурен съм, че процента на самооценилите се като НЕИСТИНСКИ инженери ще е по-малък от 3-4%.
А що се отнася до "истински инженер се става зад чертожната дъска " - напълно съм съгласен. Разбира се не разбирам "чертожната дъска" буквално като дървото зад което като стоиш известно време, един ден ще се събудиш "истински инженер", а като символ на творческото съзидание, пък било то и пред компютъра
С "компютъра" съм се запознал още в далечната 1978. (Е, тогава на компютрите им казвахме ЕИМ), на бюрото си имам от 1985г (вече беше PC), но тогава го ползвах само за някои трудоемки сметки с програмки, които сам си пишех. Като истинки инженерен инструмент го използвам от скоро (някъде около 1995).
Който мисли, че инженер се става с компютър, дъска, калкулатор, логаритмична линийка и т.н. - дълбоко се заблуждава. Това са ИНСТРУМЕНТИТЕ на инженера, с които той ТРЯБВА да може да си служи, но те НЕ го правят инженер. Иженера е този, който МИСЛИ, ЗНАЕ и МОЖЕ.
Затова ето според мен "как се става истински инженер":
1. МИСЛИ
- трябва да го имаш
- трябва да разбереш, че го имаш (благодаря на учителката си по МЕ от техникума Вера Проданова , която ми помогна за това.
2. ЗНАЕ
- учене му е майката. В момента, в който спреш да четеш - спираш да си инженер (остава занаятчийството)
3. МОЖЕ
- е това си иска време и среда (enviroment). И много задачи зад гърба си (не само успешни. Аз лично имам немалко такива). Сигурно за всеки е различно, но не бих приел без проверка (или препоръка) сериозна задача от инженер с по-малко от 3-4 г. работа в съответната област на железарството.



Тема Re: истински инженер се става зад чертожната дъсканови [re: NDeu]  
Автор pirate (опасен)
Публикувано24.06.03 14:06



Много е вярно това което пишеш.
Само искам да допълня, че според мен инженера не трябва да се интересува само от областа в която работи. Трябва да чете и за други неща, непряко свързани с неговата работа, но близки до нея, защото много от нещата тръгват в една посока, после в друга и т.н. От 4 години се занимавам с проектиране и ако не чета много съм за никъде. Гледам да чета и за другите специалности за да се разбираме по добре и да знам в общи линии на тях също какво им е нужно.
Не е нужно да си добър само в своята област. Трябва да имаш понятие и от областите на хората с които сте екип.
Понеже на всеки проект има СЪГЛАСУВАНЕ.
Не разбираш ли поне малко от работата на другите в екипа, не си добър инженер (според мен).



Тема Re: как се става истински инженер...нови [re: нeycпял]  
Автор Karl Terzaghi ((((((·))))))
Публикувано24.06.03 18:59



Дали са ти страхотни съвети
Аз пък, от висотата на моята дълга едногодишна инженерна практика, ще ти кажа: не гелдай как е в другите професии! Ние не сме като спортистите, адвокатите, шофьорите и банкерите! На 30 години във всяка една от изброените професии човек би могъл да е на върха.
На 30 години инженерът все още е около дъното... или се е отлепил малко нагоре. Сещаш се защо е така, нали? Защото за нашта професия се иска много опит (а не както при банкерите например - прилагаш разни писани правила и ако се издъни нещо - намираш оправдание в други правила), който ние започваме да трупаме относително късно - да кажем, на възраст, когато спортистите или шофьорите примерно могат да минават и за пенсионери.
Е, такъв е животът Аз бачкам за малко пари, професията ми не се котира сред околните, но въпреки всичко съм ужасно щастлив
Разбира се, едва ли бих бил толкова щастлив, ако и след 20 години бачкам пак за толкова пари, но, както казаха по-горе - тия неща идват с времето. Засега съм достатъчно умен да съзнавам, че не мога да се меря с някое икономистче например, но да не се отконявам от пътя си.
А шофьорската книжка ще ти трябва, за да караш МПС, а не да създаваш

Оопс! Забравих! Чуждите езици са много важни! Мисля, че за техническо ограмотяване руският си е предостатъчен - руснаците издават кубици литература, бездруго няма да можеш да я изчетеш всичката

Редактирано от Karl Terzaghi на 24.06.03 19:01.



Тема Re: как се става истински инженер...нови [re: нeycпял]  
Автор ttania (можеща)
Публикувано24.06.03 21:13



Истински инженер се става с практика. за съжаление в Булгария останаха малко места където да се практикува. И защо си учил за инженер. Знаеш ли какво правят инженерите, които са се дипломирали преди 1990 г. Въртят търговия или придобиват друго образование. Като мен. Аз станах икономист, защото закриха завода в който работех. Желая ти късмет с намирането на работа, но никак, никак няма да ти е лесно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.