Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:42 26.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Турбина на реката - 2  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано12.06.15 22:14



Здравейте
Преди доста време бях пуснал тук тема за това как се опитвам да впрегна природата, за да се отърва от бремето на монопола. Благодарение на идеите, дадени ми тук успях да си изградя система, която ми позволи окончателно да резна жицата, и да тегля една много дълга майна на местното ЕРП.
Сега съм решил да стана по-нагъл, и да изсмуквам от реката повече енергия, тъй като имам намерение скоро да се сдобия с електрическа кола - за да я зареждам ще ми трябва повече ток.
Конструирах по-мощна турбина, но тъй като не съм специалист по генератори, не зная как да си изчисля статора. Ако някой се навие да ми даде акъл, ще дам нужната информация, върху която да поразсъждаваме заедно. Блгодаря предварително



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано13.06.15 20:58



Сега съм решил да стана по-нагъл,
Та за какъв хонорар говорим?


Автомобилната индустрия е добре платена!

Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано13.06.15 21:12



Аааа, не. За хонорари не искам да чувам. От известно време съм свикнал да разсъждавам, че всичко е безплатно :)



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано13.06.15 21:33



Грешно разсъждаваш.
Между другото - крайно време е да ти сложат електромер за да си плащаш "безплатната" енергия.
Това "водопадче" или каквото и да е там, от което си правиш ток не е твое.
Та след като го ползваш трябва да си плащаш за "далаверата".


Редактирано от hidrazin4o на 14.06.15 01:55.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: hidrazin4o]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано14.06.15 18:33



На кой...
Водата идва от всевишния, но не му знам банковата сметка


В закона изрично пише при какви условия може да ползваш водата без да плащаш и без да искаш разрешение. Постарал съм се да се включа в тях. Естествено, ние сме българи, и вече имам три проверки с протоколи, в които пише "не е констатирано нарушение"
Всъщност - знам че нищо не е безплатно, дори такъв ток излиза по-скъпо от "държавния" . Но още Дон Кихот е казал че свободата е много скъпо нещо. Толкова скъпо, че малко хора могат да си я позволят.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано14.06.15 19:10



Водата идва от всевишния, но не му знам банковата сметка

Щети дам моята а аз ще се оправя с него!
Без комисиони!



Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор FM STEREO ()
Публикувано14.06.15 19:24



Дай една турбина да сложим в циганската махала у Самоков,Бат Сали ще се отплати доволно





Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано15.06.15 15:34



Имаш готов статор или тепърва ще търсиш? Ако ще е да започваш отначало се поразтърси за някой генератор от бензинов агрегат и подходяща скоростна кутия от стар автомобил.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано15.06.15 21:49



Благодаря за мнението, колега. Най-сетне някой да подходи сериозно, до тук само подигравки.
Значи положението е следното...
Тъй като вече няколко години се опитвам да впрегна реката да ми произвежда електроенергия, смятам че съм намерил оптималният механизъм с максимално за условията КПД. Състои се от работно колело, с форма на корабно витло, дълъг вал, който предава въртеливото движение над водата, на другия край на вала е монтиран генератора. Поради малкия пад оборотите на турбината са малки (около 300/мин) и затова ползвах като изходен компонент един алтернатор от бавнооборотен трактор. Роторът е с голям диаметър и малка височина, за да се спази условието за определена периферна скорост. Извадих възбудителната намотка на ротора и сложих на нейно място неодимови магнити. Така икономисвам четките, и повишавам КПД то. В момента статорът е с оригиналната си намотка за 24 волта. Зная че трябва да се пренавие, но нямам представа с колко трябва да увелича броя на навивките. КАто изходна информация мога да премеря напрежението, което дава на празен ход. То няма да е 24 волта, бог знае колко ще е. Но какво да кажа на бобиньора след това?



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано16.06.15 01:14



Диан е наша гордост! Ще ти изчисли статора с неодимните магнити от раз!

П.П. Корабното витло се казва винт а дългият вал дейвуд! (щом е корабно у-во)



Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано16.06.15 09:07



По мое мнение когато си преминал от електромагнитно възбуждане към постоянни магнити си прецакал КПД-то на алтернатора понеже магнитната сила на постоянния магнит спрямо електромагнита е доста по-малка. Дали може да се компенсира и да се извади същата мощност - да може ама с оборотите на алтернатора.

Ако искаш да повишиш напрежението и питаш колко да се промени броя на намотките, грубо мериш колко ти е напрежението при натоварен алтернатор, след това колко го искаш (естествено когато е натоварен) едното спрямо другото колко процента е и с толкова процента трябва да се повиши броя на намотките. Сметката е бакалска ама като се има в предвид лошото КПД, ниската индукция, голямата въздушна междина и непостоянния поток на водата (от там обороти) може да се врътне 1-2 намотки отгоре да се застраховаш и пак няма да сбъркаш с много.

Ако искаш "да прекараш дявола у въздуха" и да не се занимаваш с бобиньори сметки и т.н. виж челен опит:
http://www.rlocman.ru/shem/search.html?rz=0231
ако не ти го отвори от радиолоцмана раздел схеми и после раздел "ветроенергетика". Хората си правят вятърни турбини с постоянни магнити и след това ползват "step up converter" за слънчеви панели, настройваш му с колко да ти зарежда акумулатора, добро охлаждане (вентилатор с термодатчик на радиатора) и не се занимаваш с глупости, само го закачаш на кабелите. Ако не се лъжа едно такова чудо ще ти свърши перфектна работа:
http://www.dx.com/p/600w-dc10-60v-to-12-80v-constant-voltage-current-step-up-converter-215796#.VX-2FvmqpBc

Ако пък искаш да извадиш съвсем голяма мощност около киловат, виж по обявите някой редуктор само да не е червячен и алтернатор от някой дизелов автомобил има такива по 100-120А - вече предавателното число спрямо оборотите на турбината а за алтернатора поне 1000-1200, ако ще търсиш камионджийски 24 В там гледаш какви са оборотите на камиона ама няма да са над 1500 по спомени. Само дето врътката в случая е да изведеш регулатора до батерията а не да си стои в алтернатора - по този начин ще се компенсира пада на напрежение в проводниците.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано16.06.15 09:16



Ако се хвана да го преизчислявам ще го направя, вече съм минавал по този път, проблема е че няма смисъл, никой няма да ми заплати загубеното време и знанията. Този поне пита в прав текст и се знае че няма да плаща, не като "крупните бизнесмени" дето само на думи са големи като стане въпрос за плащане се оказва че си мислят че ще плащат на хигиенист.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано17.06.15 19:31



Здравей колега dian_dimitrov
Понеже очевидно информацията, която съм подал е оскъдна, реших да постна малко снимки, за да ти стане ясно какво съм направил. Всъщност системата ми е готова изградена, работи на 48 волта. Имам фотоволтаици, акумулатори, контролер, инвертор, както и една сравнително слаба турбина - около 200 вата. По мои сметки новата трябва да дава около 500 вата, но това е теория.
Утре ще сложа пробно новата турбина на мястото на старата, ще премеря напрежение на празен ход, и след това ще споделя какъв според мен е правилният начин на изчисление. Ти като по-напреднал в областта ще кажеш дали съм прав.
Снимките са на албумът се казва "конструиране на турбина". Благодаря за вниманието

Редактирано от toni11bg-192929 на 17.06.15 19:36.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано17.06.15 20:48



Браво, адмирации, майстор си с малки забележки по скелета но ти си ги разбрал! Аз си мислех че някакво хлапе се бъзика с форума! Не ти разбрах въпроса но на снимките за турбината не си подходил правилно, нито с винта нито с генератора. Винта ти е много малък и тежък, по скоро трябва да е турбина инак изработката на винта е много добра макар че се съмнявам да си го балансирал. Ранчото е много добра идея стига да имаш нерви да го завършиш.
Към Диан, беше ми казал как като сложа дъбов чипс да не се променя с времето цвета на ракията. Как беше че не се сещам?

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано17.06.15 22:27



Видях какво си направил и пак си държа на моето - с поставянето на постоянните магнити си прецакал системата. С думи прости - намери си формулите за изчисление на генераторите, просто сега не ми се рови НО зора е да се убедиш че "онова на изхода" зависи от силата на магнитната индукция на индуктора умножена по броя на навивките и по работата (момент по обороти) която върши индуктора.

За въпросния генератор индукцията е от порядъка 1.3-1.5 "тесли" не ми се вярва да стига до 1.7. Проблема е при неодимовите магнити, при тях не вярвам индукцията да стигне толкова. С думи прости - все едно ти е малък възбудителния ток.

Ако мериш мери не на празен ход а под товар, това ти трябва, въздушната междина на генератора ти е относително голяма и съотношението на напреженията под товар и на празен ход може да е в доста големи граници и да те подлъже.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано18.06.15 11:23



Погледни

има информация о особено от долу за видовете турбини.

Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано18.06.15 16:20



Здравейте
Благодаря и на двамата за интереса. Очевидно както и преднияпът, ще се получи добра дискусия, тя ще е интересна и за случайните посетители. Значи, преглеждал съм преди доста време материалите, които са предложени, наистина ценни неща, НО... При мен проблемът е ниският пад. Всички специалисти по хидроелектрически съоръжения като чуят пад 2 метра, и казват - забрави. Има и още нещо - хората до които се допитвам имат знания, базирани на техния опит, който често е неприложим в моя случай. Напр. корабните винтове отразлични съображения се правят големи и възможно най-леки. Ако на моторна лодка се монтира винт с масата на моята турбина, при рязко подаване на газ тя ще се преобърне по гръб :) Ето, значи тези знания не могат да се приложат тук. Аз съм направил работното колело малко по диаметър, защото нямам много голям дебит на водата, и възможно най-тежко, защото то работи и като месомелачка - троши и смила боклуците, които реката носи. Сегашната турбина няма тази функция, и се налага през два дни да я почиствам.
Да поразсъждаваме и върху генератора. При повечето конструкции механизъмът, който произвежда механичната енергия е с доста по-висока мощност от електрогенератора. Така е при автомобилите и при агрегатите за ток - също. При мен е обратното - турбината е сравнително слаба, а генерторът - няколко пъти по-мощен. В случая е важно не толкова КПД, колкото идеята да превърнем в ток максимум от енергията, която дава турбината. Когато алтернаторът беше все още тракторен :) мерих консумацията на възбудителната намотка - около 70 вата. Това е директно загубена енергия. Към това се добавя различните проблеми, които биха създали четките, както и усложненото контролиране на заряда. Като поставих неодимови магнити избегнах тези проблеми, и според мен генераторът пак си остава по-мощен от турбината, т.е ще работи с непълен капацитет.
Днес успях да сглобя конструкцията и да я пусна "на вода"
Напрежението, което измерих е 8.8 волта на фаза, и 15.3 между две фази. Според мен второто не ни трябва, защото е по-правилно да се свържат "звезда" Ако не съм прав - поправете ме навреме.
На пръв поглед напрежението е смешно малко, но като свързах накъсо едната фаза, токът беше толкова голям, че аперметърът (20А)не можа да го хване. Като това почти не предизвика намаляване на оборотите. Утре ще опитам с по-голям амперметър, като измеря тока накъсо, ще мога сравнително точно да сметна каква мощност ще дава турбината. Смятам, че при подходящо пренавиване генераторът ще даде добра мощност, открит остава проблема как да се сметне пренавиването.
Имам идея, ще я споделя в следващия пост, нека да прочета обаче вашето мнение, за да не се излагам :)



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано18.06.15 16:50



Вземи един нагревател 1 киловат и го ползвай като шунтово съпротивление, не давай на късо изходите! Сложи си диодите и така пробвай.
Виж

, аз бих го пробвал.

Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано18.06.15 21:32



И това съм го гледал. Това е прикачна турбина. Свързва се към някакъв двигател - електрически или ДВГ и изпомпва вода. Теоритично би могла да се преработи за да произвежда въртящ момент, но това е доста разправия, и става за големи падове - над 20 метра :(
Това с нагревателя също ми е идвало на ум преди време, когато ми трябваше товар за зарядния контролер. Недоумявах защо въпреки "огромния" товар от 4 кВт акумулаторите се презареждат. Оказа се че някой трябва да направи елементарна сметка по закона на Ом. Напр. същият този нагревател 1 киловат, като се захрани с въпросните 8 волта, ще работи с мощност 1.5 вата. Никак не става за шунтово съпротивление :(
Според мен за да направя точна сметка, трябва да си припомня лекциите по ОЕ в ТУ, които ни четеше Киро Секирата, и които тогава ми се струваха безкрайно скучни :)
Трябва да се направи връзка между режима на късо съединение, режима на отворена верига, и...истината според мен е точно по средата. Според Киро Секирата, най-голям ток по кабелите тече, когато напрежението се разпредели по равно между консуматора и вътрешното съпротивление на генератора...Т.е на празен ход генератора трябва да дава точно два пъти по-голямо напрежение от това, с което се зареждат акумулаторите. Това пак е теория де...Колегата Диан ще каже дали съм прав

Редактирано от toni11bg-192929 на 18.06.15 21:34.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано19.06.15 00:12



Колегата се е явявал 2 пъти на ликвидация по електрически машини така че яко е затвърдил знанията преди 15 години така че може да му вярваш напълно.

Та това което ти е останало в главата за "Според Киро Секирата, най-голям ток по кабелите тече, когато напрежението се разпредели по равно между консуматора и вътрешното съпротивление на генератора..." - това е от теорията на Н-полюсниците май че беше - с думи прости най-голяма е далаверата когато вътрешното напрежение на консуматора е равно на това на генератора ама тук е уловката че ставаше въпрос за комплексното съпротивление и му викат съгласуване ама дали реактивното на консуматора не трябваше да е с обратен знак не помня баси колко време е минало. При теб няма как да стане по ред причини, за пада на напрежение забрави на качествен генератор пада празен ход към товар е максимум 10%.

Та искаш практично решение на въпроса - имаш един генератор и се чудиш как да пренавиеш така че да ти върши работа, ами слагаш диодите (виж за какъв ток са преди да товариш юнашката), намираш с какво да го натовариш лампи за фарове, парчета желязна тел или тънка арматура във водна баня да не те лъже прегряването на шунта (не се смей вършат работа за еднократна употреба) ако имаш кинти може и шунтове за ампермери да си купиш, закачаш ампермери и волтмери, прави и груба сметка колко ще ти е пада на напрежение от генератора до "приемника" ако е далечко. Та намираш мощността която ти е необходима и разбираш че за 500 вата примерно напрежението ти е 5 волта и товар 100А а на теб ти трябват 50в и 10А... хлъц... значи навивките трябва да са сегашните по 50/5=10 (което ти трябва делено на реалното положение ама внимавай звезда/триъгълник). Това дали навивиките ща се свързани на звезда или триъгълник си е чисто технически въпрос дали ще ползваш повече навивки с по-тънък проводник (триъгълник) или по-малко с по-дебел(звезда) май че корен квадратен от 3 беше връзката само си направи сметката какъв проводник може да ти се намери че вече е зор тази работа.

Лично мнение - виж какво има за соларни панели като повишаващи инвертори или "step up convertor" както е модерно да се казва и пуснах линк от китайско и гледай да се впишеш в това напрежение и оставяй електрониката да се грижи за заряда и регулирането на напрежението само и направи добро охлаждане че гадните жълтурковци понякога смятат охлаждането за околна температура 20 градуса.... а тук лятото навън е над 30 в кутията става над 50.

Вземи намери терморегулатори за кафемашини или автомати за вода дето са като "хапчета" или дискове за 60 градуса като термична защита да си защитаваш генератора че понякога и проблеми стават.

А бе пич, там покрай теб ще се намери ли едно местенце около 2х2 метра да си опъна палатката и да няма шумни съседи или поне такива дето не задават тъпи въпроси и не мрънкат че съм си запалил огънче? аз ядене ще си нося и 10 кила силистренска кайсиева (от презрели кайсии без костилки почти без захар е правена) ще си нося... само спокойствие искам...

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано19.06.15 18:45



Здрасти dian_dimitrov
Прочетох внимателно поста, и да ти кажа повечето неща съвпаднаха с приказките на Киро Секирата. Аз също смятам този начин на смятане на намотките за правилен. Едно нещо не съм доуточнил - токоизправителя е веднага след генератора, така че в случая неща като индуктивност и капацитет не бъркат работата.
Да ти кажа, че не си прав за това че разликата между натоварен и ненатоварен генератор е малка... Всъщност - прав си, когато се отнася за генертор, при който се цели икономия на първоначалния ресурс. Напр. бензиновите като се натоварят си качват оборотите, за да компенсират. ВЕЦовете също имат устройства за регулиране на мощността, за да се икономисва водата в язовира. При мен няма такова нещо - генераторът работи само на макс. Излишния ток, който произведе ми грее водата в бойлера.Нищо не му регулира мощността.
Та значи правил съм експерименти със сегашната турбина (220 вата). На празен ход - 110 волта. На късо - 8 ампера. Като я свържа към системата и се натовари - 55 волта - 4 ампера. Значи разсъжденията на Киро Секирата са верни. А може и причината грешката да е вярна да се крие в това, че когато генераторът се натовари оборотите му падат и няма какво да ги качи отново.
Постнал съм още една снимка - днес правих експерименти с крушки за фар
А за двата квадрата - няма какво да питаш, направо тичай насам. Шумни компании няма, защото най-близкия комшия живее на 3 км ако не се брои Баба Меца. Но с нея отношенията ни са много добросъседски :) Миналата година е изяла сумати глави от риба, дето я пекат туристите, в замяна ми обра дряна

. Тази година ще я пазаря и компот да ми сложи .
Идвай тамън ще видиш как върви войната с монопола



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано19.06.15 23:12



Май нещо не говорим на един език и се разминаваме.

Та приемаш че имаш цялостна система - турбина, вал и накрая генератор. Зора е на входа да подадеш водата накрая да изведеш определена електрическа мощност. Като изключим куп уравнения и сметки при товар нормално да паднат оборотите така че не го коментираме. При товар пада и напрежението на генератора заради пад в активното съпротивление на намотката, и реактивно съпротивление на самия генератор - все неща дето се описват от куп формули. При теб зора в случая е, че искаш да изведеш едни 500 вата при определено напрежение.

Та за това ти казвам - товариш генератора с едни 500 вата и гледаш след като са паднали оборотите и имаш разсейване на полето и т.н. какво ти е напрежението и вече си на ясно като съотношение с колко да повишиш бройката намотки (всички останали условия остават същите). Като знаеш колко ти е напрежението на празен ход сега ще разбереш и какво ще ти е когато повиши намотките.

А бе пич, да си виждал как руснаците подменят на асинхронен двигател ротора с такъв с постоянни магнити? тези чудеса ги ползват за вятърни перки ама като гледам оборотите при теб не са малки така че и по-високооборотен двигател може да сложиш.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано19.06.15 23:40



Да помислим какво се получава и да забравим за сметките. Слагаме вместо възбудителна намотка постоянни магнити, до тук добре. Всичко се върти ток се произвежда със задоволителни параметри на които можем да ги коригираме спрямо намотките и магнитите. В един момент се закача консуматор и всичко пада примерно на половина и защо е така? Магнитите си остават магнити със същото магнитно поле, нали? Значи намотките и какво се случва? Затормозява се и защо?
Понеже имам известен опит с генератори и в частност агрегати за ток (но не съм правил такъв, ти имаш повече опит!) При тях се регулира автоматично възбудителната намотка посредством (АРУ) а така се отстраняват много проблеми.
При твоят начин е каквото се получи на изхода. Това което ти предложих с нагревателя е грешно изчислението ти! А от другият ти пост отговорът е Не, не влияе честотата при измерване на тока даже ме хвърли в тъча такъв въпрос. Инак браво за лампичките и ентусиазма ти.

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано20.06.15 14:49



Здрасти Timo.
Теоритично наистина амперклещите би трябвало да са еднакво точни при всякаква честота. Но като става въпрос за ефтини китайски... Не съм разглобявал такова нещо, но си мисля че някъде в уреда трябва да има магнитопровод, който има своята хистерезисна характеристика...Освен това вероятно има и някакъв процесор, който може да прави своите изчисления, основавайки се на "константата" 50 херца...не знам. Всъщност това няма значение, аз направих измерването по друг начин - натоварих генератора с крушките и мерих ток и напрежение. Но не съм доволен, ще трябва доизкусуряване. Важното е че основната концепция работи.
Може ли да ми кажеш къде бъркам в сметките с нагревателя 1 киловат. За мен е важно, защото някой път ще направя грешно изчисление и ще изгоря нещо
Значи разсъждавам така...
1 киловат при 220 (предполагам че такъв нагревател имаш впредвид) пропуска ток 4.54 А . Значи съпротивлението му е 48.5 ома. Ако на тези 48.5 ома приложим напрежение 8.5 волта, ще мине ток 0.175 А Като умножим 0.175А по 8.5 волта, се получава 1.48 вата. И на мен ми се вижда невероятно, но има ли грешка, и къде е тя.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано20.06.15 18:26



Сметката е вярна, какъв е въпроса и защо да не става за шунтово съпротивление за да си го измериш? Един генератор не бива да работи на празен ход и без заземяване по обясними причини.
Бих те посъветвал да разкараш тези магнити до оригинално ниво и да си контролираш възбудителната спрямо товара както и компенсацията. По голям ефект би получил при колекторен или стъпков мотор (подобно на твоя) на чист Бг демек динамо :) но там трябва да имаш едни постоянни обороти за да имаш желан изходен ток.

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор exoooo (непознат )
Публикувано20.06.15 22:41



Аз пък да върна към началото на темата... говориш за зареждане на електрически автомобил, там не става ли въпрос за няколко киловата? Похвално е това което си направил и искрено ти радвам и завиждам дори. Но май ще трябва да вдигнеш нивото, да помислиш за напорен водопровод, за още една турбина...

Или да насочиш ресурса към закупуване на още соларни панели и (или) "истински" ВЕЦ и от потребител да се превърнеш в доставчик на монополиста :)



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор nen4oman (Я, това съм аз)
Публикувано21.06.15 00:00



И защо да не може да работи на празен ход и без заземяване?
Че то цели системи има, работещи с изолиран звезден център.
Ти затри цялото електрозахранване в рудничната промишленост.
А работата на празен ход на генератор е най-естественото нещо на света. Точката на празен ход е част от работната характеристика на машината.
Писах ти в другата тема, че иска и малко четене....



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: nen4oman]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.06.15 01:11



И да не пишеш по добре от колкото да ти чета глупостите!

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано21.06.15 01:29



А бе не е точно така, тез динама са ми малко сложни от към изпълнение. Виж така както е с постоянните магнити си е чиста работа само дето му е "падаща характеристиката" т.е. изходното напрежение ще се влияе много от изходния ток - за това е и предложението да натовари генератора с определена мощност и вече да сметне с колко % да повиши броя на намотките, както казах пък най-лесно става с електроника ама аде....

Сега се сещам за нещо друго, не знам до колко сте запознати с автомобилните генератори ама обикновено при японците има разни "напредничави идеи" - една е генератора да е с 9 изправителни диода - 3 има за захранване на възбудителката което обезмисля магнитите или любимото ми при скутери и мотоциклети - има 3 мощни допълнителни, генератора е с постоянни магнити а регулатора дава на късо намотките.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор nen4oman (Я, това съм аз)
Публикувано21.06.15 01:42



Друже, ти верно си доста тъп.
Не че се заяждам, но е факт.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: nen4oman]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.06.15 01:53



Напротив, заяждаш се! Но си има обяснима причина нали? Как се сети за думичката тъп, всеки ден ти я повтарят ли?


Ненчо_мъж а мама ти вика на мама курвата.

Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.06.15 02:22



Ти за ракията нищо не каза!

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор nen4oman (Я, това съм аз)
Публикувано21.06.15 12:12



Понеже опорочихме темата на момчето, може би аз съм виновника, да напиша и нещо по въпроса на Тони.
Всичко, което си предприел с генератора за намаляване на собствената консумация във възбудителната намотка е абсолютно правилно (има своите недостатъци, но Диян ги е обяснил много подробно по-горе в темата). Това, което можеш още да направиш по него, ако имаш голяма въздушна междина, е да намалиш потока на разсейване при натоварване. За целта можеш просто да удължиш полюсите с материал с голяма магнитна проницаемост (пластини от обикновена стомана/желязо). За да не вършиш никаква шлосерска работа по ротора, можеш просто да залепиш с някакво лепило на всеки полюс подходящо парче ламарина с необходимите ширина, дължина и дебелина, така че междината да се намали, без обаче да задира в статора. Това ще направи малко по-твърда характеристиката на машината.

За да намалиш загубите от преобразуване в системата, би могъл ( ако ти позволява вътрешната инсталация на вилата/къщата) да разделиш консуматорите, които да са свързани към напрежението от инвертора и такива, които да са свързани към акумулаторното напрежение преди него, напр. осветление. Тук пак трябва да си направиш прости сметки, за да не се окаже, че поради по-ниските напрежения и съответно по-големите токове по проводниците към тези консуматори, загубите при преноса до тях ще са по-големи от загубите при преобразуването на тази енергия в инвертора.

Ако в бъдеще направиш по-мощна турбина би могъл да вземеш стар асинхронен двигател, според оборотите и мощността на турбината и да минеш на асинхронна генерация, което според мен е най-простичкия вариант. С възбуждането му чрез кондензатори би могъл директно да излезнеш на стандартно захранване - 240V/50Hz.

Още един път се извинявам за осирането на темата, но в този форум това се случва много често.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от nen4oman на 21.06.15 12:13.</EM></FONT></P>

Редактирано от nen4oman на 21.06.15 12:15.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор baevitsa (непознат)
Публикувано21.06.15 19:46



Честит празник на енергетика на всички енергетици! Желая на всички ви здраве, късмет, професионални успехи и безаварийна работа!



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: baevitsa]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.06.15 21:49



Безаварийна да е! Не е ли другата неделя?
Последната неделя на Юни? То няма лошо и от днеска да се почне.



Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: nen4oman]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.06.15 21:52



Още един път се извинявам за осирането на темата

Извинен си! Повече да не се повтаря!

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано21.06.15 22:15



Благодаря на nen4oman за съветите. Наистина това са неща, които съм си ги мислил преди време, но тази година ми писна от китайски боклуци, и се обзаведох с модерен инвертор, който макар и свински скъп, има почти 100% ефективност, и почти нулева собствена консумация. Това обезсмисля всякакви пинизи за намаляване на загубите, просто си ползваш инсталацията все едно си в апартамент в Младост 4


Искам да отговоря и на другия колега, който напомни за електромобилите. Действително за бързо зареждане са необходими няколко киловата, аз нямам чак толкова ток. Но от друга страна не ми се налага всеки ден да изкарвам колата - приблизително веднъж в седмицата. Зарядните на такива коли имат възможност за избор на зарядния ток, мога да зареждам колата в продължение на няколко дни с мощност стотина вата.
Искам пак да напомня - става въпрос за генератор, който работи с постоянни обороти и само на максимална мощност, без да е необходимо да се икономисва първоначалния ресурс (водата) Това значително опростява конструкцията.
За съжаление измерването на мощността онзи ден ме разочарова, и ще трябва да направя промени във формата на лопатите на турбината. Пък след това ще се захвана отново с генератора



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор baevitsa (непознат)
Публикувано21.06.15 22:58



Денят на енергетика се празнува на предпоследния неделен ден от месец юни съгласно Решение 231 на Министерския съвет от 23 май 1967 г. Първото тържествено честване е на 16 юни 1967 г. в София.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано22.06.15 09:20



Как мериш мощността? може там да е проблема. Падат оборотите на турбината или генератора "увяхва" над определена мощност без осезаемо падане на оборотите?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано22.06.15 14:42



Като натоваря генератора с 200 вата падат оборотите и на практика повече от тази мощност не дава. Генератора не грее, ама хич, което значи че самият той не се товари. Това се потвърждава и от факта, че този генератор е с мощност 800 вата, които трябва да даде при 500-600 оборота.
Със сигурност не достига мощност на турбината. Смятам така, защото се оказва че това работно колело пропуска около 25-30 л/сек вода. КАто се направят приблизителни сметки, излиза че на изхода наистина трябва да има около 200 вата. Трябва да се промени ъгълът на атака на работното колело, така че да пропуска повече вода. Айде пак при стругаря, после при лазерната машина... Абе ще се добера аз до истината

Тъпото е че докато не свърши сезона не мога да пътувам до София, така че лятото ще карам със старата турбина. Ама сега слънце - бол, няма да има недостиг.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано22.06.15 16:32



Както си смъкнал индукцията не очаквай и да претовариш генератора. Въпроса е друг - в един момент започваш да товариш генератора и той не отдава повече а оборотите падат... Възможно е просто да са ниски оборотите и за това да не усещаш увеличение на генерацията, не знам с какво разполагаш ама ако имаш 2 ремъчни шайби и ремък да пробваш да повишиш оборотите и тази турбина може да се окаже че върши работа.

Сега сериозно - поразрови се малко, има готови решения при братушките заедно със сметките за турбините защото май това е най-трудноизпълнимото - "гэс своими руками" на гугъла и гледай какво ще ти излезе. Като генератор само пусни на ю-туба" Асинхронник на магниты 1,5 кВт" и вож как преработват обикновен асинхронен двигател или директно само с кондензатори https://www.youtube.com/watch?v=Dfw5_Ym0qb4 Друг вариант е да си ползваш алтернатор на магнити https://www.youtube.com/watch?v=sNT0OMq3scQ

Сега се сещам че характеристиката "обороти/мощност" на турбината беше квадратична - т.е. ако изчисляваш внимавай със сметките. При братушките има различни изпълнения, преди време бях гледал някаква като "лопатките" бяха изрязани от ПВЦ тръба леко модулирани с пистолет за горещ въздух че и шаблони за принтер имаше ама не можах да го намеря.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Редактирано от dian_dimitrov-60955 на 22.06.15 19:55.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано24.06.15 11:44



Ракията та ракията.
Суха черница (или каквото дърво ти харесва) се цепи на клечки с размер удобен да ги вкараш в стъклена бутилка или дамаджана, заливаш с ракията и слагаш тапата. Когато цвета ти хареса преливаш ракията в друг съд. Ефекта е почти същия като при бурето само дето бурето ти пие от ракията.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано24.06.15 13:18



Да де и аз с чипс го правя но избледнява. Какво да сложа за да не избледнява? На тъмно е!

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано24.06.15 13:44



До 3-4 години си държи цвета боядисана по този начин, после не знам щот' свършва. Или бащата я прави много оцветена и не личи че е паднала с 1-2 нюанса. Иначе дънера от който цепи клечки е от градината на съседа, преди години като си разчистваше двора и отряза черницата бащата прибра 2 резена, изкараха 1 година на сянка и сега като му затрябва си цепи.

Разгледай форума на rakiata.com мисля че беше, там са специалистите, май най-бързо става с карамел ама мен пък не ме кефи да развалям вкуса на кайсиите.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано24.06.15 15:38



Аз я правя с препечен дъбов чипс и малко карамел но за има няма половин година избледнява и си губи готиният вкус. Питах те понеже преди време беше споменал нещо по избледняването ако се сещаш.

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано24.06.15 21:14



Та днес по някое време реших да поровя и попаднах на това:



Двигателя е до колкото разбирам от "тихите" перални с инвертор на LG (и на други производители ги има), като гледам диаметъра на двигателя си е към 50см и полюсите са доста така че само с пресвързването на полюсите без пренавиване ще се оправиш. Пък и може да изкараш много по-голяма мощност от съществуващата турбина когато я затормозиш сериозно. Не се стряскай от къде ще се намерят тези двигатели - на повечето перални им гърми електрониката а тя е на цената на нова пералня.

Ето тук ентусиаст преработил пералня:


Само дето при него напора сякаш е доста по-сериозен май за 45 пси-та говори и за това ползва турбина на Пелтон но това е идеята сякаш.

Редактирано от dian_dimitrov-60955 на 24.06.15 21:42.



Тема Re: идея за генераторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано25.06.15 15:32





забележи каква е "турбината", при братушките съм виждал подобно изпълнение ама с лопати от PVC тръба а тук тръбата е желязна и са захванети с болтове към главината, мисля че като основа за сметките може да се ползва теорията за вятърните турбини. Вече генератора ти е ясен ми се струва, поразгледай за някоя пералня с изгоряла електроника за части (има фирми внасящи бяла техника 2-ра ръка).

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: идея за генераторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано27.06.15 22:28



Благодаря на колегата Диан за линковете. Изгледах ги, и направих някои изводи. Но си мисля че двигателя от перална е подходящ за ветрогенератор, и то за сравнително слаб. При мен едва ли ще свърши работа. Защо мисля така... Имам такава перална, а също и разни уреди за измерване на електрически величини, все пак няколко години се боря с токовете :) Когато центрофугира с 1000 оборота пералната черпи около 600 вата. Това значи че в идеалния случай ако завъртим двигателя с 1000 оборота, ще получим около 500 вата мощност, но тъй като половината от нея трябва да остане в самия генератор, за да работи в режим на такъв, ще се отдели мощност 250 вата. И тъй като не мога да докарам повече от 300-400 оборота, мощността ще е направо мизерна. Според мен генератора, който съм направил е добър, измерванията също го показаха, но трябва да подобря турбината. Трябва да погледна формулите за изчисление на ъгъла на атаката на турбината, но не помня да има някаква квадратична зависимост. По всякаква логика мощност на турбината трябва да зависи от обороти и въртящ момент. Все пак не съм сигурен. Сегашната турбина е с много голям ъгъл на атаката, затова е с малък въртящ момент, затова генератора като се понатовари намаляват оборотите и мощността е малка. Ще опитам с по-малък ъгъл. Това ще увеличи разхода на вода, дано има дъждове :)

Редактирано от toni11bg-192929 на 27.06.15 22:31.



Тема Re: идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано28.06.15 01:56



При всички положения с магнити ще имаш падаща волт-ампер характеристика!
Трябва ти редуктор а перката( лопаткова ) да е турбина! Май само си губя времето, кой ли слуша. Проблема е не само ъгъла но и кавитация както и ерозия, корозия, обледяване и много други.
Относно ъгъла на получаване зависи от ъгъла на подаване нали?

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано28.06.15 18:26



Пак си прочети теорията за електрическите машини, тук е разчетена индукцията като за магнити така че няма да имаш ядове с това. Отделно хората пресвързват бройката полюси така че вече не са 42 ами няколко пъти по-малко като смъкнеш бройката полюси падат и оборотите ми се струва.

При нормалните асинхронни двигатели ротора ти е само с 1 чифт полюси, когато наредиш магнитите бройката полюси стават повечко.

Ако е за асинхронен генератор с паралелна кондензаторна батерия - в зависимост от големината на кондензаторите се определя и работната точка т.е. напрежение и честота така че двигател който е за 1000 оборота спокойно може да го преизчислиш да генерира при 300 ама вече и изходното напрежение няма да ти е същото а честотата 3 пъти по-малка.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: идея за генераторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано02.07.15 14:58



АМи да се обърна и към колегата Тимо - не е вярно че никой не слуша, освен това засега само ти даваш идеи за самата турбина, а смятам че точно тя трябва да се реконструира, при първия тест с генератора нямаше проблем. Смятам че щом при тези ниски обороти (като го натоварих с лампите почти можех да преброя на око оборотите) даваше 200 вата, значи си е направо постижение.
Та да се върнем на турбината. Няма как да монтирам турбина тип "пелтон" (тази с лопатките, като напорна помпа) Причината е че тези турбини работят на принципа на центростремителното усилие, което прави водата, когато влиза в кожуха на турбината. По тази причина тези турбини са ефективни при високо налягане - поне 15 метра напор. При мен няма и два метра даже, и затова се налага да ползвам турбина "каплан" - както ти каза като корабен винт. Всъщност прилича на корабните винтове от миналото, непосредствено след като корабостроителите са заменили с него гребното колело. Тогава винтовете са имали подобна форма и са били в кожуси - каплан 1към1
Фактори като кавитация, корозия, обледяване, смятам че можем да ги пренебрегнем, защото скоростта на водата е ниска. Аз съм мерил с един маркуч и вакуумметър - никъде в конструкцията не се наблюдава отрицателно налягане, значи няма как да се получи кавитация. Турболентност също трудно ще се образува. Идеята за редуктор и на мен ми е идвала преди време, но реших че не е много състоятелна. Редуктора усложнява конструкцията и намалява дълговечността на агрегата. Неминуемо ще се налага периодично да се сменяват лагери, семеринги, зъбните колела ще се износват. Аз живея тук, и тази турбина върти денонощно, конструкцията трябва да е с много голяма надеждност и ресурс. Има и още нещо. Този редуктор ще бъде извън водата. Зимата понякога ще работи при минус 25 градуса. Какво масло трябва да му налея за да не предизвиква загуби...
Всъщност - ще съм благодарен ако някой ми сметне каква е скоростта на водата в тръбата. Според мен тя е приблизително равна на скоростта с която се движи свободно падащо тяло след 90 см падане (падът е 1.8 м ) Тази величина ми трябва за да сметна ъгъла на атака на перките на турбината.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от toni11bg-192929 на 02.07.15 15:01.</EM></FONT></P>

Редактирано от toni11bg-192929 на 02.07.15 16:52.



Тема Re: идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано02.07.15 17:28



Потърси го в нета като уравнение на Бернули, мисля че това ти трябва.

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано02.07.15 23:44





Забележи каква е "турбината" т.е. лопатките са от тръба. Колкото до Кавитацията какво да ти кажа, търсиш я на неподходящото място, няма как да я "хванеш" с маркуча и вакума, тя се появява на гърба на лопатките.

Все пак не каза че са паднали оборотите т.е. генератора е натоварил турбината а не просто да е "клекнал" от липса на обороти.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: идея за генераторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор asahi (познат от преди)
Публикувано03.07.15 23:13



Моите 50 стотинки:
Добре е да се оптимизира системата, за да се извлече максимума от ситуацията.
1. Напорен тръбопровод. Трябва да е с максимална разлика в нивата, т.е. да хванем водата по-високо. От количеството вода се определя дебита през него (не можем да прекараме всичката вода, все пак) и диаметъра на тръбата. Това определя мощността на водния поток.
2. Турбината. И тя като генератора отдава (преобразува) максимално добре мощността при определени обороти. Може Францис да не е най-добрата за вашия воден пад и скорост на водата. Бърза турбина с малко вода не е ефективна. Регулируемите са по-добри, но за DIY идва трудно.
3. Регулиране на мощността. Прави се върху водния дебит. Наистина, не е проста работа, но си заслужава. Лесно е да се осъществи с шибърен кран, ел. двигател и датчик за положението на шибъра. Това цялото се слага долу, при турбината.
4. Генераторът. Ако ще се ползва ел. двигател за донор е добре да е многополюсен, съответно в асинхронен режим да е бил по-нискооборотен. Под 1000 оборота е добре, под 750 - още по-добре. Мощността - според мощността на турбината или повече.
5. Преобразувател. Най-добре е да е нещо съвременно, примерно импулсен PWM преобразувател. Ако генераторът е с постоянно възбуждане (магнити) преобразувателят може да регулира напрежението. На изходът е най-добре да получим псевдо-синусоида с честота около 50Hz. Другите варианти с преобразувател, трансвертер, фиктивен товар са доста компромисни по отношение на КПД и безпроблемност при експлотация.
6. Управление. Това уж е по-сложното, но в действителност по-сложен е алгоритъма на управление. В наше време с тази задача може да се справи микропроцесорен контролер. Има да се управлява пусковия процес, мощността и изх. напрежение. Системата ще се нуждае от малко датчици - за положение на шибъра, обороти на вала, напрежение и ток в изхода. Добре, че не синхронизираме с мрежата.



Тема Re: идея за генераторнови [re: asahi]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано05.07.15 12:30



Да благодаря и на колегата asahi за неговите 50 стотинки:) Понеже това е първото по-разширено мнение, което акцентира върху цялата система, а не само върху генератора. Искам да обясня накратко как е изградена моята система и как работи, и ще разчитам той да ми каже къде са ми грешките. Такива със сигурност има, защото аз не съм енергетик, а съм правил всичко сам в час по трудово :)
Значи турбината е тип "каплан", валът се върти с около 300 оборота. Потокът на водата не се регулира по никакъв начин. Предполагам това не е нужно, тъй като принципът по който работи системата изисква генераторът да работи винаги само на максимална мощност. Всъщност турбината си взима каквото и трябва от реката, останалото прелива
Генераторът е преработен алтернатор от трактор, предназначен за малки обороти, с малка височина на ротора и статора и голям диаметър. Възбуждането е постоянно, с неодимови магнити. Генераторът е трифазен, след него са монтирани грецове на всяка фаза, и след грецовете всичко е вкарано в един кабел. Така получавам прав ток. Токът тръгва по кабела (образно казано) , някъде по трасето забира това, което са произвели соларите. Всичкия произведен ток влиза в акумулаторите - 48 волтова батерия, общо 200 а/ч. За да не се презаредят имам контролер, който всъщност управлява един допълнителен товар - нагревателя на бойлера, като прави това на принципа PWM . По този начин оползотворявам цялата енергия, която получавам от турбината и волтаиците. Контролерът мери напрежението, и когато достигне 54 волта, започва да отклонява част от тока към нагревателя. Така имам почти постоянно заредени акумулатори.От тях токът влиза в инвертор 48/220 3 квт който захранва инсталацията на къщата.



Тема Re: идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор exoooo (непознат )
Публикувано05.07.15 20:34



"някъде по трасето забира това, което са произвели соларите"

Ако просто така си ги свързал в паралел и към акумулаторите... не можеш да си сигурен кое кое захранва. Нещата не са толкова прости, панелите ти дават постоянно напрежение, това от генератора също се води постоянно, но е със синусоидална форма и нещата стават сложни.
Представи си следната постановка, зареждаш акумулатор с трансформатор и грец, напрежението плавно (синусоидално) нараства от 0 до 14.4V после спада до 0 и пак нагоре. Ако напрежението на батерията ти е 12V и ток ще тече от зарядното към акумулатора само когато напрежение е по-голямо, тоест само в участъка на върха на синусоидата, през останалата част от периода просто няма да зареждаш акумулатора. Сега, ако вместо трансформатор и грец сложиш соларен панел, какво ще стане когато слънцето се скрие и напрежението на панела стане по-ниско от това на акумулатора?

Аз на твое място щях да взема един един обикновен автомобилен алтернатор, да сложа една ремъчна предавка ако се налага, един малък акумулатор(без него алтернатора няма да работи) и ще се пробвам да изкарам мощността която пише на него. Ако се окаже че турбината я дава - нов генератор. Не мисля че ще е голяма философия да се преправи един 24V на 48 или там колкото си харесаш за акумулатора... и малко електроника така че алтернатора и панелите да работят в паралел и на максимална ефективност.



Тема Re: идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано06.07.15 00:54



Като за начало ми изникват 2 идеи за по 5 стинки:
1 - за турбината Каплан препоръчват "директори" или по-точно насочващи лопатки за да се завихри водата в правилната посока и леко да поувеличиш КПД-то например виж тук клипчето:
https://www.youtube.com/watch?v=qR7ZTmbjmiE
В случая ако ги нямаш тези лопатки насочващи струята то водата започва да се завихря доста преди турбината и губиш част от енергията.

2. Соларите започват да отдават мощност и при по-ниско напрежение (т.е. при по-ниско ниво на осветяване) ама напрежението от генератора ги "затапва" и реално ги ползваш при по-високи нива на осветяване. За целта погледни соларните контролери, при по-ниско напрежение го "повдигат" и така можеш да оползотвориш цялата мощност на панела. Ако се постави такъв контролер и на генератора можеш още да натовариш турбината.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: идея за генераторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано08.07.15 16:59



Ами да поясня първо на колегата Ехо за синусоидата. Според това, което гледах на осцилоскопа...Значи когато напрежението на акумулатора е под 14.4 целия ток, ще не ще влиза в акумулатора. Когато напрежението се покачи започва да се задейства контролера, и когато напрежението премине тази граница, се включва нагревателя в бойлера. Той е с много малко съпротивление, и буквално "удря" синосуидата отгоре, и я заглажда, така че времето през което няма зареждане е съвсем малко - според 2-3 % Предполагам че един голям кондензатор, монтиран непосредствено след турбината ще доизглади напрежението. Но ме посъветваха да не го правя, защото пулсиращият ток е благоприятен за акумулаторите. В последното хич не съм сигурен, но така казаха специалистите.
По отношение на това кое кое захранва, съм се позовал на закона за еквипотенциалната точка. Той гласи че ако няколко източника се свършат в една точка, напрежението във всички ще се изравни а токът винаги ще тече в посока на най-ниското напрежение. В случая турбината на празен ход дава 110 волта, соларите при облачно време правят около 60, а зимата при силно слънце стигат 115. Контролера поддържа напрежение 57.6 волта. Отделно на панелите съм монтирал един мощен диод, за да не се връща тока през нощта. Към турбината ток неможе да се върне заради греца. Все пак забележката на Диан е много правилна - има контролери, които могат да повишават напрежението при слабо слънце. Това са МППТ трекери, но такъв контролер не може да управлява нагревателя в бойлера. Това значи да връщам енергия обратно на Слънцето


ДА кажа и за "директорите". По-често ги наричат "контралопатки". Монтирал съм такива на моята турбина, дори се виждат на снимките, но се притеснявам дали не ги заварих под много голям ъгъл, струва ми се че така водата се удря в тях и губи част от енергията си :( За съжаление вече не мога да върна нещата.



Тема Re: идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано09.07.15 12:42



Идеята е да монтираш контролер само за заряда пак през диод а вече с другия наличен за излишната енергия да я засилваш към бойлера.

Иначе за турбината, явно я караш на принципа "проба-грешка" което сякаш няма как да ти излезе много евтино за съжаление.

Въпросния принцип с лопатка-контралопатка се ползва при парните турбини за правилното насочване на струята. Ако ги няма тези насочващи директори или контралопатки се получава един много лош проблем - водата се завихря от турбината и се получава "водовъртеж" със посока противоположна на тази турбината. Реално имаш скорост на турбината спрямо потока ама той се върти на обратно т.е. това дето ползваш е едното минус другото. Ето едно видео което онагледява нещата:


така че на теб ти се струва че пречи ама... не е точно така.

Имам някъде учебници по хидродинамика но честно казано не съм ги виждал от 15 години така че може и да ги няма вече. Най-добре някой който учи енергетика да помогне с формули или име на някой руски учебник, тях поне ги има из нет-а. Имам спомени че съм правил курсова работа за турбина с формули и т.н. но не вярвам да е останало нещо. Все още ми се върти из главата че имаше някъде из руския нет подобни турбини със сметките като лопатките бяха от PVC тръба ама... от поне 3-4 години не съм ровил, просто приоритетите се смениха по него време.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: идея за генераторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано09.07.15 17:15



Значи идеята ти е да има два контролера, единият, който работи сега, и един, който да е между акумулаторите и соларите, който да е МППТ трекер, и да е настроен на напрежение по-високо от номиналното. Така той ще се опитва постоянно да зарежда акумулаторите, но спрямо него те ще са винаги недозаредени, защото другият контролер ще пренасочва енергията към бойлера. Така МППТ трекера ще работи постоянно, и няма да има загуба на енергия.
Нали правилно съм разбрал !!!
Благодаря ти за клипчето, всъщност - гледал съм го. На практика едва ли е останало нещо в нета, което да не съм гледал за турбини Каплан. Съветвал съм се и със специалисти. Проблемът ми е че всички разработки, формули, сметки, абе всичко, което е правено на този принцип е за пад от 4 м нагоре. Никой не можа да ми даде акъл как да изкарам енергия от този малък пад, и затова трябва да се боря като пресе с тиква

В целия нет намерих едно единствено готово решение за 1.8 метра - една китайска турбина, с конфигурация на раб. колело горе-долу като намоята, само че при генератора има редуктор с вътр. зъбно колело, венец и три сателитни колела - като на автоматиците. ТАзи работа ми се стори адски ненадеждна, а струва майка си и баща си (или поне майка си). Затова засега методът проба-грешка ми е единствения път. Нека не забравяме обаче че все пак успях да отсвиря енергото.

Редактирано от toni11bg-192929 на 09.07.15 17:40.



Тема Re: идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор exoooo (непознат )
Публикувано09.07.15 21:15



ми... нали си даваш сметка че ти всъщност свързваш в паралел източник на постоянно ЕДН и на синусоидално. Закачи пак осцилоскопа но гледай тока, не напрежението. Соларните панели са си всъщност един голям диод, допълнителен не им трябва. Но определено им трябва контролер защото КПД много силно зависи от товара.



Тема Re: идея за генераторнови [re: exoooo]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано09.07.15 23:31



Синусуидално, ми да хакне един кондензатор и проблема е решен. Нещата са толкова елементарни че не искат и дискусия. Тони сега ще каже, един майстор ми каза .... ми Тони ние не сме кифладжй! Кравата си иска бик! Разбира се че си иска контролирането на всеки процес а това става с поръчка защото всяко решение е индивидуално но има и по скъпи джаджи в промишлените контролери с които се достига подходящият резултат.
Тони, хем питаш хем обясняваш как трябва да е а аз такива дискусии не харесвам! Даже не си си играл да потърсиш така трябващото ти уравнение.
Спирам да пиша по темата и успех с начинанието.

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: идея за генераторнови [re: Timo]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано10.07.15 18:39



Абе верно че на теория фотоволтаиците са един голям диод, ама...ако го няма допълнителния, нощно време ако останат свързани, консумират около 10% от мощността си. Иначе слагането на допълнителен диод също е компромис, защото върху него пада около 1.5% от произведената енергия. Ама пак е по-добре от 10%



Тема Re: идея за генераторнови [re: Timo]  
Автор exoooo (непознат )
Публикувано10.07.15 22:56



Аааа, не така, човекът има всички предпоставки да се научи и да си го направи сам:
- има ЖЕЛАНИЕ
- всичко след горното са само подробности, и то все в негова полза -има някаква основа, има работеща система, има с какво да експериментира, има дори и къде да греши...



Тема Re: идея за генераторнови [re: exoooo]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано11.07.15 00:31



Адин Евреин се давил в река и веднага тръгнали да му помагат:
Казали му ....
-дай ръка!
той продължавал да се дави!
Повторили му няколко пъти а той вече удавник
Сетили се хората че е Евреин а искали да му помогнат да не се удави и му казали:
Хвани се за ръката ми!

п.п. Ще се получи рано или късно всеки си стига до изводите!

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано11.07.15 00:32



Щом искаш да икономисаш тези 1.5% сложи едно реле паралелно на диода да го окъсява когато интензитета на слънцето е над определена стойност. И все пак според мен губиш ако не сложиш някой Step-up контролер който да използва целия капацитет на панела още при слабо слънце и вече над определено напрежение да се изключва и директно да помпи батериите.

Не е много добра идея панелите да ги ползвате като диоди, никой не знае на какво обратно напрежение държат и колко им е тока на утечка и да не стане някоя беля, така диода ги пази.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: идея за генераторнови [re: Timo]  
Автор exoooo (непознат )
Публикувано11.07.15 10:19



Просто съм стигнал до извода че ентусиазъм не е хубаво да се убива, дори и негативният изход е по-добър от това нищо да не правиш.

пп Практическия ми опит при търсене на квалифицирана помощ досега казва само едно - много от хората готови да ми вземат парите се оказва че знаят по-малко от мен или претупват детайлите при реализацията. Когато си плащам (а и не само) гледам да е за знания, вярно - по-скъпо е, по-бавно е... но пък остава.



Тема Re: идея за генераторнови [re: exoooo]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано14.07.15 19:03



Благодаря на всички за моралната подкрепа. Наистина мисълта че правиш нещо, което не е правено, и че се откъсваш от една зависимост, е по-ценна от парите, които ще спестиш.
По отношение на контролера - обмислих идеята, и действително може да се направи така че да се изсмуче още енергия от панелите. Само че има един такъв чисто икономически въпрос. МППТ трекер струва около 600лв, той ще добави още около 30% производство. Това прави около 60 вата в повече. Само че за 600 лв могат да се купят панели с обща мощност около 300 вата. Дали не е по-рентабилно да се инвестира в панели, отколкото в контролер...



Тема Re: идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор asahi (познат от преди)
Публикувано30.08.15 14:25



Няма да участвам в сметката. Само да припомня, че трифазният тракторов алтернатор след изправяне дава пулсиращо напрежение, което не достига до нулата.



СМСМ е най-добре един контролер да се грижи за всички еднородни процеси - например преобразуване на енергии и заряд на акумулатори.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Crasiva (непознат )
Публикувано09.11.15 16:53



Здравейте, искам да пробвате това и да го разпространите по другите форуми. Аз се занимавам с рак.
Искам да ви кажа една идея, която не е моя и ако се окаже вярна може да спаси живота на много болни от рак. Идеята е, че всеки сам в домашни условия може да си направи "химиотерапия" с Radiant Energy или Радиантна Енергия, за която цял живот е говорил Тесла и още някои преследвани учени. Радиантният ток според тях е поток от електрони върху носител от ефирно поле. Чудесата започват да стават когато се премахнат електроните или по-точно се разделят от носителя.
Най-простата машина, която всеки сам абсолютно безплатно може да си направи в домашни условия е като използва нулата на който и да е домашен електроуред. Ще видите сами на видеото как ви лъже енергото. От електрогенератора в дома ви идват две жици. Едната е фаза и по нея върви опасен поток от електрони върху ефир като носител. Когато влезе в домашните уреди, които всички без изключение имат и канцерогенно вредно излъчване, двете съставки се разделят и енергото си прибира обратно полезната съставка, която е природната съставка. На енергото му трябва да ви продаде нещо, което е патентовано като продукт. Не може да ви продава въздух. Затова ви продава нещо, което е негово творение, нещо, което предизвиква рак, сънливост, раздразнителност, безплодие, и си взима обратно по жицата на нулата природната съставка за да я преработи и пак да ви я продаде като носител на вредна съставка. При това "загубите" при връщането на потока обратно в енергото са към един процент, а останалите деветдесет и девет процента енергото ги рециклира за да ви ги продаде отново. Получава се нещо като "помпа", която ви внася в къщите някаква гадост, която освен това е доста скъпа и трябва яко да се бачка за да се плати тази гадост. Нещо като ГМО продукт, който освен, че ви прави по-бедни ви прави и по-болни.
Едно предприятие, което прекара потока от нулата, който излиза от предприятието към електроцентралата през техен трансформатор и му сложи "ритъм", тоест херцове може пак да използва отработената енергия вместо да я оставя на енергото да я преработи и пак да му я продаде.
Това е все едно ТЕЦ да праща топла вода за парно на един жител и после да си прибира малко поохладената вода обратно, а да иска от абоната да плати толкова все едно е използвал цялата енергия и им е върнал водата ледена.
Но по-интересно е не колко много енергия може да се спести, а какъв ефект има това "електричество", което тече в нулата обратно към енергото върху раковите клетки. Ако то има същото или деветдесет и девет процента от входящото количество ампери и може да се пипа с пръсти без да убива тогава това не е елекричество, а нещо друго. Че може да се пипа с пръсти ясно се вижда от устройството на всеки контакт във всяка стена. Всеки контакт има две дупки за фазата и нулата и две "ушички", които излизат под прав ъгъл на дупките. Тези "ушички" са предназначени за зануляване, тоест да отведат тока от фазата ако той избие по корпуса на включения електроуред. Тези "ушички" също свързани за същия кабел, който отива обратно в енергото и са оставени така, че ако ги пипнете нищо няма да ви стане.
Едно време до къщите на хората е идвала една жица, а "нулата", "земята" или "масата" е била нещо, което е било забито в пръстта и така ефирната съставка не се е прибирало от енергото, но сега е много по-гадно направено.
Чудя се какво ли ще стане ако човек използва който и да е уред, например котлон, и преди да върне към енергото ефирната съставка, с която са му били доставени електроните, я прекара през аквариума с рибки. Явно щом може да се пипа с пръсти нулата няма да направи нищо и на рибките в аквариума, но със сигурност ще промени качествата на водата, а това ще се отрази на продължителността на живота, здравето и потомството на съществата в аквариума. В същото време енергото няма да се усети какво става защото кабелът на нулата с деветдесет и девет процента от амперите, които енергото си чака обратно от се прекъсва само за малко и пак продължава просто минава през малко вода.
Реално това е и начинът по-който Peter Davey от Нова Зеландия прави топла вода с неговият бързовар, който има коефициент на преобразуване на електрическата енергия от мрежата в топлина двайсет. Тоест той има деветнайсет пъти печалба на енергия при преобразуването на ток в топлина. Реално той си "рециклира" тока, който иначе се връща на енергото. Чудя се какви ли ефекти би имала такава вода върху раковите клетки.
https://www.youtube.com/watch?v=IauYQCCsz-g https://www.youtube.com/watch?v=D1zEJduKEMY https://www.youtube.com/watch?v=LTV85J2QHj0



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dimo_kokusharov@abv.bg (непознат )
Публикувано30.04.17 15:42



Здравейте банда!
И аз имам един поток пред къщата и ми се ще да монтирам турбина и да си правя малко ток. Оообаче не знам каква турбина да сложа. Падът на водата мога да го докарам до около 2.5-3 метра с ПВЦ тръби, дебитът е 5-7 литра в секунда директно от изходящата тръба на рибарника на комшията. Това е целогодишно и не се влияе от дъждове и суши.
Въпросите ми са: Какъв вид турбина да ползвам?
По-голям диаметър на перката по-добре ли ще да е?
И накрая... Какъв генератор да монтирам, че да има ефект от цялото блъскане?
Целта на занятието е да се извлече максимума ватове на 220V от въпросния поток.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.