Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:01 16.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано19.06.15 18:45



Здрасти dian_dimitrov
Прочетох внимателно поста, и да ти кажа повечето неща съвпаднаха с приказките на Киро Секирата. Аз също смятам този начин на смятане на намотките за правилен. Едно нещо не съм доуточнил - токоизправителя е веднага след генератора, така че в случая неща като индуктивност и капацитет не бъркат работата.
Да ти кажа, че не си прав за това че разликата между натоварен и ненатоварен генератор е малка... Всъщност - прав си, когато се отнася за генертор, при който се цели икономия на първоначалния ресурс. Напр. бензиновите като се натоварят си качват оборотите, за да компенсират. ВЕЦовете също имат устройства за регулиране на мощността, за да се икономисва водата в язовира. При мен няма такова нещо - генераторът работи само на макс. Излишния ток, който произведе ми грее водата в бойлера.Нищо не му регулира мощността.
Та значи правил съм експерименти със сегашната турбина (220 вата). На празен ход - 110 волта. На късо - 8 ампера. Като я свържа към системата и се натовари - 55 волта - 4 ампера. Значи разсъжденията на Киро Секирата са верни. А може и причината грешката да е вярна да се крие в това, че когато генераторът се натовари оборотите му падат и няма какво да ги качи отново.
Постнал съм още една снимка - днес правих експерименти с крушки за фар
А за двата квадрата - няма какво да питаш, направо тичай насам. Шумни компании няма, защото най-близкия комшия живее на 3 км ако не се брои Баба Меца. Но с нея отношенията ни са много добросъседски :) Миналата година е изяла сумати глави от риба, дето я пекат туристите, в замяна ми обра дряна

. Тази година ще я пазаря и компот да ми сложи .
Идвай тамън ще видиш как върви войната с монопола



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано19.06.15 23:12



Май нещо не говорим на един език и се разминаваме.

Та приемаш че имаш цялостна система - турбина, вал и накрая генератор. Зора е на входа да подадеш водата накрая да изведеш определена електрическа мощност. Като изключим куп уравнения и сметки при товар нормално да паднат оборотите така че не го коментираме. При товар пада и напрежението на генератора заради пад в активното съпротивление на намотката, и реактивно съпротивление на самия генератор - все неща дето се описват от куп формули. При теб зора в случая е, че искаш да изведеш едни 500 вата при определено напрежение.

Та за това ти казвам - товариш генератора с едни 500 вата и гледаш след като са паднали оборотите и имаш разсейване на полето и т.н. какво ти е напрежението и вече си на ясно като съотношение с колко да повишиш бройката намотки (всички останали условия остават същите). Като знаеш колко ти е напрежението на празен ход сега ще разбереш и какво ще ти е когато повиши намотките.

А бе пич, да си виждал как руснаците подменят на асинхронен двигател ротора с такъв с постоянни магнити? тези чудеса ги ползват за вятърни перки ама като гледам оборотите при теб не са малки така че и по-високооборотен двигател може да сложиш.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано19.06.15 23:40



Да помислим какво се получава и да забравим за сметките. Слагаме вместо възбудителна намотка постоянни магнити, до тук добре. Всичко се върти ток се произвежда със задоволителни параметри на които можем да ги коригираме спрямо намотките и магнитите. В един момент се закача консуматор и всичко пада примерно на половина и защо е така? Магнитите си остават магнити със същото магнитно поле, нали? Значи намотките и какво се случва? Затормозява се и защо?
Понеже имам известен опит с генератори и в частност агрегати за ток (но не съм правил такъв, ти имаш повече опит!) При тях се регулира автоматично възбудителната намотка посредством (АРУ) а така се отстраняват много проблеми.
При твоят начин е каквото се получи на изхода. Това което ти предложих с нагревателя е грешно изчислението ти! А от другият ти пост отговорът е Не, не влияе честотата при измерване на тока даже ме хвърли в тъча такъв въпрос. Инак браво за лампичките и ентусиазма ти.

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано20.06.15 14:49



Здрасти Timo.
Теоритично наистина амперклещите би трябвало да са еднакво точни при всякаква честота. Но като става въпрос за ефтини китайски... Не съм разглобявал такова нещо, но си мисля че някъде в уреда трябва да има магнитопровод, който има своята хистерезисна характеристика...Освен това вероятно има и някакъв процесор, който може да прави своите изчисления, основавайки се на "константата" 50 херца...не знам. Всъщност това няма значение, аз направих измерването по друг начин - натоварих генератора с крушките и мерих ток и напрежение. Но не съм доволен, ще трябва доизкусуряване. Важното е че основната концепция работи.
Може ли да ми кажеш къде бъркам в сметките с нагревателя 1 киловат. За мен е важно, защото някой път ще направя грешно изчисление и ще изгоря нещо
Значи разсъждавам така...
1 киловат при 220 (предполагам че такъв нагревател имаш впредвид) пропуска ток 4.54 А . Значи съпротивлението му е 48.5 ома. Ако на тези 48.5 ома приложим напрежение 8.5 волта, ще мине ток 0.175 А Като умножим 0.175А по 8.5 волта, се получава 1.48 вата. И на мен ми се вижда невероятно, но има ли грешка, и къде е тя.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано20.06.15 18:26



Сметката е вярна, какъв е въпроса и защо да не става за шунтово съпротивление за да си го измериш? Един генератор не бива да работи на празен ход и без заземяване по обясними причини.
Бих те посъветвал да разкараш тези магнити до оригинално ниво и да си контролираш възбудителната спрямо товара както и компенсацията. По голям ефект би получил при колекторен или стъпков мотор (подобно на твоя) на чист Бг демек динамо :) но там трябва да имаш едни постоянни обороти за да имаш желан изходен ток.

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор exoooo (непознат )
Публикувано20.06.15 22:41



Аз пък да върна към началото на темата... говориш за зареждане на електрически автомобил, там не става ли въпрос за няколко киловата? Похвално е това което си направил и искрено ти радвам и завиждам дори. Но май ще трябва да вдигнеш нивото, да помислиш за напорен водопровод, за още една турбина...

Или да насочиш ресурса към закупуване на още соларни панели и (или) "истински" ВЕЦ и от потребител да се превърнеш в доставчик на монополиста :)



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор nen4oman (Я, това съм аз)
Публикувано21.06.15 00:00



И защо да не може да работи на празен ход и без заземяване?
Че то цели системи има, работещи с изолиран звезден център.
Ти затри цялото електрозахранване в рудничната промишленост.
А работата на празен ход на генератор е най-естественото нещо на света. Точката на празен ход е част от работната характеристика на машината.
Писах ти в другата тема, че иска и малко четене....



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: nen4oman]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.06.15 01:11



И да не пишеш по добре от колкото да ти чета глупостите!

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано21.06.15 01:29



А бе не е точно така, тез динама са ми малко сложни от към изпълнение. Виж така както е с постоянните магнити си е чиста работа само дето му е "падаща характеристиката" т.е. изходното напрежение ще се влияе много от изходния ток - за това е и предложението да натовари генератора с определена мощност и вече да сметне с колко % да повиши броя на намотките, както казах пък най-лесно става с електроника ама аде....

Сега се сещам за нещо друго, не знам до колко сте запознати с автомобилните генератори ама обикновено при японците има разни "напредничави идеи" - една е генератора да е с 9 изправителни диода - 3 има за захранване на възбудителката което обезмисля магнитите или любимото ми при скутери и мотоциклети - има 3 мощни допълнителни, генератора е с постоянни магнити а регулатора дава на късо намотките.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор nen4oman (Я, това съм аз)
Публикувано21.06.15 01:42



Друже, ти верно си доста тъп.
Не че се заяждам, но е факт.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.