Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:15 17.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: Монтиране на ДТЗ в двупроводна инсталациянови [re: hidrazin4o]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано25.12.14 03:29



Стига третият (PEN проводника, този жълто-зеления) да е свързан към нулата ПРЕДИ защитата и никъде след нея двата да нямат нищо общо.
Ами то така работят голяма част от защитите например в блоковете.
Иначе тя нулата си е заземена .... уж .... някъде по трасето преди да стигне до теб.
Пък и никое ЕРП не ти кара до в къщи трипроводно захранване или петпроводно при трифазно захранване.


Да точно така.
Мисля, че и jhoro това искаше да каже:
"Възможна е преработка на двупроводна (TN-С) инсталация в трипроводна (TN-S), като се прекара допълнителен заземителен (защѝтен, PE) проводник, свързан в началото си (в апартаментното табло, преди ДТЗ) с неутралата. След таблото обаче всички заземявания в защитаваната с ДТЗ инсталация трябва да се отделят от нулата и да се свържат към допълнителния проводник
Просто на всеки контакт ще премахнеш защитното зануляване и клемата ще я свържеш към неутралата.
"

Мисля, че нарича неутрала нулата преди ДТЗ.
А при това положение не е нужно заземяване.

А защо казваш така неуверено:
"Иначе тя нулата си е заземена .... уж .... някъде по трасето преди да стигне до теб."
Как така уж, не трябва ли задължително нулата да е заземена при трафа.



Тема Re: Монтиране на ДТЗ в двупроводна инсталациянови [re: forestt]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано25.12.14 10:40



Нулевия проводник преди ДТЗ-то се нарича PEN. Това е така, защото обединява функциите на неутралния (нулевия) N проводник и защитния PE проводник.
Оттам и наименованието PEN. Именно затова jhoro е написал за свързване към неутралата. И правилно.
Все пак е мислел, че тези дето са писали в темата имат поне общи понятия.
Някои хора обаче нямат никакви и само дращат в темата за да са интересни.



Сега за това дали такова свързване без заземяване (локално заземяване в самото табло на консуматора) ще работи?
Да ще работи но не винаги! Има варианти когато няма да работи и само ще дава лъжливо чувство за сигурност.
Такъв вариант е когато ти отпадне по някаква причина PEN проводника преди ДТЗ-то. Тогава то няма да разбере дори че си се офазил.
За него ти ще играеш ролята на заземяване и няма да има разлика в токовете на нулевия и фазовия проводник.
Как ще ти отпадне? Ами лесно. Лоша връзка някъде по трасето, проблеми при доставчика (ЕРП-то) ....
Най честата причина за отпадането е .... скъсан проводник от въздушната мрежа.
Представи си колко абонати у нас за захранени по този начин. Проводниците се късат от бури, мълнии, стареене и корозия.
Най-лошият случай е къща захранена с въздушна мрежа и електромера е в самата къща. Тога почти е сигурно че няма направено повторно заземяване за таблото където е електромера.
Малко по-добре е когато електромера е изнесен на улицата. По принцип тогава ЕРП-тата си бият кол за земно при таблото.
Тогава остава опасността от скъсване на нулата в участъка от стълбът на улицата до къщата.
Ако потребителя е захранен с усукан проводник за въздушно окачване - дето им викат френски, опасността е още по-малка. Ако се къса, ще се скъса целия.
Най-добре си е захранването с подземен кабел. За къща вероятността съвсем намалява. Ако е пък блок - сигурно си повторно заземяване в главното табло.
Е, колко читаво - отделен въпрос. Особено пък ако никога не е проверявано.
Та затова и бях толкова "неуверен" като говорих за заземяването. И когато ЕРП-то слага табло на улицата за изнесени електромери - едва ли измерват земното и едва ли то е съвсем истинско.
Сега разбираш че заземяването при трафа не винаги е от полза.

Но от другите умници дето се надпреварваха да обясняват...очаквам отговор...

Е ами мисля че си получи отговора. Поне от един от "останалите умници".
Ако нещо е останало неясно - питай. Само не питай оня, проскубания заек. Той няма акъл за две стинки да си върже обувките, пък тръгнал да се прави на разбирач.
Просто - поредния смешник.
Весела Коледа на всички участвали в темата.



Тема Re: Монтиране на ДТЗ в двупроводна инсталациянови [re: SONY994FM]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано25.12.14 11:35



Честито Рождество Христово!
На всички!
-> с изключение на рязаните карабини!



Тема Re: Монтиране на ДТЗ в двупроводна инсталациянови [re: forestt]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано25.12.14 12:27



Мисля, че и jhoro това искаше да каже:
.........
Мисля, че нарича неутрала нулата преди ДТЗ.

Между това какво е искал да каже, и какво реално е казал, има съществена разлика.
Аз кълбото за гадаене на чужди мисли съм го загубил. Електротехниката е точна наука.
Колкото до това, за което говориш, не е нищо ново, и тук е дъвкано неведнъж. Нима наистина мислиш, че ще ни кажеш нещо ново и че имаш с какво да ни учудиш?
Проблемът е, че трябва да пуснеш по още един проводник от таблото до всеки един контакт в жилището, което е неприятно - или трябва да го пускаш като външна инсталация, или да къртиш, освен ако не си късметлия, и инсталацията е направена с тръби и позволява да се изтегли още един проводник през тях.
В панелките не навсякъде има тръби, най-често за контактите проводниците ги пускат по пода и директно върху тях правят замазката.



Тема Re: Монтиране на ДТЗ в двупроводна инсталациянови [re: hidrazin4o]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано25.12.14 12:35



Да сега разбрах всичко, благодаря за подробното обяснение.


Никога досега не бях се замислял, че нулата може да се прекъсне и най-вероятно това е причината ветеринарната лекарка от Шумен да бъде убита от токов удар в банята.

Весела Коледа!



Тема Re: Монтиране на ДТЗ в двупроводна инсталациянови [re: Chasing Rabbits]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано25.12.14 13:11



Колкото до това, за което говориш, не е нищо ново, и тук е дъвкано неведнъж. Нима наистина мислиш, че ще ни кажеш нещо ново и че имаш с какво да ни учудиш?

Радвам се че не мога да учудя никого. Добре е че хората са уверени в това какво и колко мога.
За разлика от това обаче ти винаги ни учудваш. С повърхностните си знания. Като е било дъвкано що не го прочете, да го разбереш и да го обясниш на човека?
То и преди когато беше нekoй cи и после след като си смени пола и и си сложи ник с името на някаква енергийна напитка, пак нещата не са розови.
Нали знаеш - вълк, кожа, мени, нрав.... дрън, дрън...
Весела Коледа и на теб. И през идващата година да четеш повече че да не се излагаш.





Тема Re: Монтиране на ДТЗ в двупроводна инсталациянови [re: hidrazin4o]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано25.12.14 13:34



Не можа да се въздържиш, нали, гъза ти не държи и дриска ли дриска. Лабава халка, от много употреба тъй става.
Къде точно видя да се обръщам към теб, че се почувства длъжен да се изкажеш?
Писах на човека, не на теб. Ти не можеш да ме учудиш, защото теб те знам.
Пък защо не съм му обяснил, това едва ли с теб ще го обсъждам. Нали ти го обясни, къде те засърбя сега пак?

Не се крия, и не отричам, че съм бил с ник "некой си", тук има хора, които лично ме познават. Виж за смяна на пол и за енергийна напитка сега за пръв път от теб чувам, сигурно те влече към педерастия.
Само за протокола, енергийни напитки не ползвам. Не са ми по вкуса.

Редактирано от Chasing Rabbits на 25.12.14 13:35.



Тема Re: Монтиране на ДТЗ в двупроводна инсталациянови [re: forestt]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано25.12.14 13:42



Радвам се че обяснението е било полезно. Дано и някой друг да го прочете и да му бъде полезно.
А за лекарката - не е задължително да е било от отпадане на нулата.
Даже съм 99% сигурен че не е от това. Най-вероятно незанулен/незаземен бойлер и полипропиленови тръби.






И още много такива. Сега като се замисля, ми се струва че тези случаи зачестиха след масовото навлизане на полипропиленовите тръби. Преди поне с поцинкованите бойлерите се заземяваха донякъде при неправилно свързване - къде по-добре, къде по-лошо.
Сега с тия пластмаси... И примерно ако си в блок, кооперация... и си с поцинковани тръби, вече не е сигурно. Може комшията да е резнал поцинкованите тръби и да е сложил полипропиленови.
Вика му се куркапан.
Весела Коледа и на теб. Аз ще направя още 50-тина мегават часа и чак тогава ще ходя да сядам на масата.



Тема Re: Монтиране на ДТЗ в двупроводна инсталациянови [re: Chasing Rabbits]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано25.12.14 14:16



Дрън, дрън, дрън.... Мош фаш мой весел карандаш?





Ми как да се сдържа? Такава си китка че няма как да те пропусна.

Редактирано от hidrazin4o на 25.12.14 14:17.



Тема Re: Монтиране на ДТЗ в двупроводна инсталациянови [re: hidrazin4o]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано25.12.14 18:03



Хахаха! Успя да ме развеселиш!
Не бях и подозирал, че има такава нещо.

Като толкова ти е любопитно, ето откъде идва ника ми:


Песен на Jefferson Airplane в която се повтаря Chasing rabbits. Песента е от 1967 и присъства във филма от 90-те години на миналия век "Играта" с Майкъл Дъглас в главната роля. Идеята за зайците и тяхното преследване е свързана с Алиса в страната на чудесата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.