Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:43 17.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Гръмналият в Бургас трафопостнови [re: Totopet]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано20.10.12 20:13



Омасляването вероятно е започнало минути преди взрива. Ако в трафа тръгне дъга всичко става доста бързичко.
Освен това няма ли масло все едно няма изолация. В температурния диапазон
80-140 градуса се води, че всяко повишаване на температурата с 6-8 градуса степента на износване на изолацията се удвоява. Пък за да изкипи маслото температурата трябва да е много висока или да тръгне волтова дъга. В резултат не само се вдига температурата на маслото, но и то се разлага с образуване на газове, които имат много голям обем и бързо повишават налягането в казана.
При мен работят два нови трафа на същата фирма по 160kVA и имат по около 150 литра масло. На тази тръба дето стърчи от трафа най-отгоре има предпазен вентил за налягане. На моите отваря на 30kPa ( 0,3 bar ). Поне така пише на тях.
Ако казана е раздут значи, че трафа не е останал без масло и затова да е прегрял и да е изкипяло маслото. В този случай това щеше да става постепенно и прегрялото масло да излиза през тръбата без да раздува казана.
Щом каза е раздут според мен е имало вътрешен пробив и волтова дъга. Тогава всичко става много бързо и тази тръба не е достатъчна да отведе образувалите се газове. Затова е раздут казана.



Тема Re: Гръмналият в Бургас трафопостнови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано20.10.12 21:28



Добре де, това все пак е наскоро пусната машина минала през всички процедури, работила е няколко месеца ако е имало проблем е щяло да се забележи особенно лятото а сега е по хладно. Има много съмнителни неща. Някой да краде масло от работещ трансформатор ми е много странно и едва ли може да е истина. Да се получи експлозия и то във време когато има най малко консумация и то битова главно осветление и нагреватели. Смърт без причина няма но каква е причината? Подмененият предпазител, странният мирис, нямало нагорели кабели. При първата изгоряла пура екипа не е отчел сериозен проблем и мирис. По телевизора казаха че е била съвременно оборудвана. Значи е вкаран лев в нея едва ли е разчитала само на пурите.

Успехът се гради на знания и собствена религия!


Тема Re: Гръмналият в Бургас трафопостнови [re: Timo]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано20.10.12 22:27



баш на теб ли трябва да ти се обяснява каква е разликата между трафовете произведени преди 94-95 и тези дето ги внасят отвън? Има едни коефициенти при изчисление... нашенските са 2 пъти по-големи от вносните....

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Гръмналият в Бургас трафопостнови [re: Диaн]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано20.10.12 23:03



Имах един 1600kVA турски и нямах никакъв проблем а от него най ме беше страх и беше най натовареният. Налагало се е под товар да го изключвам аварийно и нямаше проблем но бях с газови прекъсвачи имах при него проблем с МТЗ ми изключваше от капацитет но го настроихме и така никакъв проблем държеше се мъжката.

Производство 2001 г малко по нисък беше и маслото почти тон те и другите са почти тон.

Успехът се гради на знания и собствена религия!

Тема Re: Гръмналият в Бургас трафопостнови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано21.10.12 00:33



"Някой да краде масло от работещ трансформатор ми е много странно и едва ли може да е истина."
Кое му е чудното? Маслото си чист дизел (нафта)!!! Иначе хубавото е към 19 лв. за литър - говоря за маслото.
Пък за съвременното оборудване ......





Тема Re: Гръмналият в Бургас трафопостнови [re: Timo]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано31.10.12 22:41



Чудно ми е какво го

толкова и какви са тия глупости от експертизата?

Успехът се гради на знания и собствена религия!

Тема Re: Гръмналият в Бургас трафопостнови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано31.10.12 23:48



Мдааа.... Както казах малко по-надолу - дъгичка е горяла там, дъгичкааа...
"че това е предизвикало спукване на един от високоволтовите предпазители, откъдето излиза голямо количество маслени пари"
Това как да го разбирам - че ВВ бушона е монтиран в трафа или че вече
пълнят бушоните с масло ???





Тема Re: Гръмналият в Бургас трафопостнови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано01.11.12 00:18



Това как да го разбирам - че ВВ бушона е монтиран в трафа или че вече
пълнят бушоните с масло ???

Че на някой журналист главата му е пълна с бръмбАри а недай си боже да е чел експертизата подробно.


Според мен определено някой има вина и то голяма и то пред всички пострадали. И пак в Бг се надяваме на господ да е Българин, добре е че няма жертви.
Скоро чета обява за работа : Търсим специалист инженер за поддръжка за проектиране за противопожарна уредба и още куп работи да знаел английски и да имал поне 3 години стаж на заплата 500 лв. бруто Е как да стане и оная работа вътре и душата в рая?

Успехът се гради на знания и собствена религия!

Тема Re: Гръмналият в Бургас трафопостнови [re: Timo]  
Автор Петков ()
Публикувано01.11.12 12:06



Сияйната, велика и нерушима, братска Българо-американска дружба, родена през вековете, която ще пребъде във вековете и е нужна, както слънцето и въздуха за всяко живо същество, пръкна една нравоучителна, компилирана сентенция: Не може хем да изядеш тортата, хем душата в Рая!



Тема Re: Гръмналият в Бургас трафопостнови [re: Timo]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.11.12 14:12



предположение номер 3 от 17.10.2012:
Друг вариант (без да се види не може да се говори със сигурност) да е станала белята в трафа, да е "изплюло" някой изолатор и от там да е излязло прегрятото и разложено масло и вече това с контакт с въздуха да се е взривило.

А бе да не се случва, просто са имали малшанс, иначе можеше при по-голям отвор струята да не се пулверизира и да не стане чак такава беля, може би щеше да има пожар.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.