Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:09 16.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Прекъсвач-кабел-прекъсвач  
Автор Miru2 (непознат)
Публикувано23.11.11 23:41



С колегата имаме един спор. За него е излишно сечението на кабела да се определя по горния прекъсвач, т.е.този от който идва захранването. Смята, че може да се оразмери според долния, т.е.този към който кабелът провежда ток. До колкото ми е известно има и други електроинженери на същото мнение. В наредба 3 си има член, който указва че кабелът се оразмерява по горния прекъсвач и това би трябвало да сложи точка на спора. Ние българите обаче обичаме да мислим и да не се доверяваме на правилата. То и аз де, но в случая намирам изискването на наредбата за основателно. Само дето мислите ми са изцяло теоретични, без да съм ги видял на живо. Смятам, че при повреда в кабела и поява на утечка по трасето, токът може да се увеличи толкова, че да при върхови натоварвания да подлага кабела на недопустими претоварвания и в същото време да не е достатъчен за да изключи горния прекъсвач, което си е предпоставка за пожар и допълнително увреждане на кабела. Какво мислите вие, и чували ли сте за подобни повреди в реална обстановка.

Miru2 = Miru (за инфо.-системата на dir.bg нещо явно се скапа и ме отряза от първия псевдоним)


Тема Re: Прекъсвач-кабел-прекъсвачнови [re: Miru2]  
Автор Timo ()
Публикувано24.11.11 00:48



Г-н. инженер.
Горница и долница ако се обърнат обратно?
Така или иначе без елементарна сметка нестава Ом*мм2/м
U=I.R



Тема Re: Прекъсвач-кабел-прекъсвачнови [re: Miru2]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано24.11.11 07:37



Бил съм свидетел на подобни аварии.В крайна сметка не може всичко да се предвиди.При пожар в кабелен тунел изгарят предпазителите на АБ и п/ст остава без оперативен ток.Всички силови кабели от динамични и термични претоварвания бяха се стопили,паднали от лавиците и силно деформирани.
Правилно разсъждаваш.Оразмерява се по настройката на следващата защита.
Все пак не може всичко да се предвиди.Има си принципи за настройка на защитите.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Прекъсвач-кабел-прекъсвачнови [re: Xoлдън]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано24.11.11 22:56



В примера, който даваш, въпросът е защо не са изгорели предпазителите на оперативните вериги само на клона с пожара, а главните на АБ ? И тогава секундите са вечност ....Това в заводска П/СТ ли е било ?



Тема Re: Прекъсвач-кабел-прекъсвачнови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано25.11.11 06:49



Да заводска.Но през тунела вървеше захранване от същата АБ за друга п/ст.Вероятно не са били калибрирани предпазителите.
Има доста необясними нвща.При друг пожар в килиите бяха изгоряли през 1-2.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Прекъсвач-кабел-прекъсвачнови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано25.11.11 10:35



Така както го описваш се сещам за едни проверки - влиза шефа ухилен и вика "дай схемите", минава зад релейното табло и се започва проверка по предпазителите дали имат надпис кой за какво е, табелка с какъв е тока на вложката, сваля се предпазителя и се проверява дали е фабричен и отговаря.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Прекъсвач-кабел-прекъсвачнови [re: Xoлдън]  
Автор Miru2 (непознат)
Публикувано29.11.11 22:35



Е, не, аз по-скоро имах в предвид не в толкова екстремни условия. Става въпрос за това каква е причината сечението на кабела да се избира по стойността на тока на горния прекъсвач, а не по тази на долния. Образно казано от "горе" идва захранването, а "долу" е товара. Говоря за кабели НН. Аз си го обяснявам, че тъй като се предполага, че кабела ще работи десетилетия наред все един ден може някой да го повреди - дето се вика от един пирон забит на неподходящото място. Повредата е такава, че няма късо съединени, а една постоянна утечка, която се явява на практика като допълнителен товар и се връща през нулата или заземителния проводник. Или пък е късо съединение с малка стойност - недостатъчно голяма за да задейства прекъсвача за необходимото време. Долния прекъсвач няма да изключи или ще изключи по бавно от необходимото за да предпази кабела от недопустимо прегряване. Този проблем се решава, ако кабелът се избере според стойността на горния прекъсвач. Малко съм изненадан, че само ти опита да дадеш някакво обяснение.

Miru2 = Miru (за инфо.-системата на dir.bg нещо явно се скапа и ме отряза от първия псевдоним)


Тема Re: Прекъсвач-кабел-прекъсвачнови [re: Miru2]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано30.11.11 08:00



Не разбирам защо си изненадан.Имам 30 г. стаж в енергетиката и колкото и да съм бил тъп ,все нещо съм научил.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Прекъсвач-кабел-прекъсвачнови [re: Xoлдън]  
Автор Miru2 (непознат)
Публикувано15.12.11 12:51



Хе хе въобще нямах това в предвид. Тъп човек колкото и да му набиваш в главата техника си остава на едно ниско ниво - убедил съм се в това. Просто очаквах повече мнения, но явно затруднявам с този въпрос.

Miru2 = Miru (за инфо.-системата на dir.bg нещо явно се скапа и ме отряза от първия псевдоним)


Тема Re: Прекъсвач-кабел-прекъсвачнови [re: Miru2]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано15.12.11 15:07



късо съединение с малка стойност

Малко пооправи терминологията...и конкретизирай...
Няма къси съединения, които не могат да се хванат от добре подбрана и настроена автоматика. Утечки винаги някакви има. Съвсем си е логично по захранващия прекъсвач - то и той не е подбран сам за себе си, а съобразно нещо преди него...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.