Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:16 30.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Термопомпитенови  
Автор skstoyanov (непознат)
Публикувано10.10.11 21:09



Имам котле на твърдо гориво. Горивото го купувам от фирми за доставка. След пет години съм стигнал до извода, че разходите са много по малко, ако заместя котлето с термопомпа. Дори и ако тя е въздух-вода, а не вода-вода.
Моля помогнете ми да се ориентирам в избора на термопомпи. За 7-10 кв марковите са 8-12 хил лева. Сега виждам Геоток 7кв за 3000 лв. Пълна лудница. Ако някой знае как работят, моля да ме светне. Като чета цифрите Термопомпите имат страхотно бъдеще. Само дето технологично не сме дозрели за тях. Малко хора разбират.



Тема Re: Термопомпите [re: skstoyanov]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано10.10.11 21:42



Така наречените термопомпи използуват закон открит от Карно.На същия принцип работят и хладилниците.Става дума за пренос на енергия.Както хладилника,когато охлажда обема вътре в хладилника,в същото време затопля околното пространство.При термопомпите се пренася топлина отвън и се затопля помещението,а се охлажда външната среда.Ако ви прави впечатление ,когато влезете в малък магазин с много хладилници вътре винаги е много топло,именно поради тая причина.Всички климатици работят на този принцип.
Аз ползвам обратим климатик,който според зададения режим охлажда,или затопля помещението.В общи линии ефективността е около 3 пъти по-малко изразходвана енергия от пренесената.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Термопомпитенови [re: Xoлдън]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано10.10.11 23:05



Кое му е технологичното недоузряване - кметството в Цюрих се топли с термопомпа от 1937 г.....И всеки т.нар. климатик е всъщност т. нар термопомпа.Всъщност, топлинна машина. А неразбирането е от неучене на уроците по физика още в средното образование - раздела термодинамика





Тема Re: Термопомпитенови [re: skstoyanov]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано10.10.11 23:52



Бачкат елементарно - като климатик или хладилник.А не че не сме дозрели - просто са скъпа и дългосрочна инвестиция.Ефекта е поразителен, стига да можеш да си го позволиш.Горе-долу знам доста за тях, защото един мой приятел ги произвежда.Ако нещо те интересува - питай.
Лека вечер!



Тема Re: Термопомпитенови [re: skstoyanov]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано12.10.11 11:40



При обикновените климатици (въздушни термопомпи) коефициентът на умножение на консумираната ел.енергия е 2.5 до 4 . При това те си имат долна граница на външната температура. В диапазона от +1 до -5 градуса също са неефективни защото обледеняват.
Термопомпите вода-вода имат съответен коефициент от 5 до 6.5. Трябва да се отчете и ценатана сондажа и допулнителните съоръжения. Един сондаж ~50 метра струва около 900 лв. Май че дава 2-3 кВт. Хоризонтално положена на плитко тръба /дълб.~1.5 m/ изисква 36 кв.м. площ на киловат. Освен това земята се "изтощава" и към края на февруари ефективността на помпата намалява.



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: цени сондажинови [re: Exhemus]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано13.10.11 08:28



Посочи ми една фирма с цена под 40 лв/л.м. (транспортните разходи - отделно ) и ще те черпя. А сондажите в доста от случаите са два....



Тема Re: Термопомпитенови [re: skstoyanov]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано15.10.11 08:07



Бях прочел, че Едисон изгонил от кабинета си поредния заявител на нова идея за приложение на електрическата енергия и коментирал към секретаря си нещо от сорта:
- Представяш ли си, тръгнал с ток да произвежда студ!?

И на Едисон и такива като него - самозванци, хората се доверяват като учени!?!

Хладилника е гениално изобретение.

На глед - нито един извънреден блок, нито една висока технология като ядрен реактор, МЕМS, ГМО... - всичките му компоненти могат да се направят от сам човек. Значи, какво толкова е гениално!!? - Гениалните решения не се различават по нищо, освен - по работата им - когато правят това, което е немислимо да бъде направено.

Обаче след като решението е известно и разбрано, на всеки му се струва, че и без да му се показва, би се сетил как да изобрети, такова нещо (дето е немислимо, и противоположно на считаното за възможно)!



Тема Re: Термопомпитенови [re: Bpeдитeл]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано15.10.11 10:54



Не е гениален хладилника, гениално е уравнението за състоянието на идеалния газ, даващо отношенията между температура, обем и налягане.
Най-простия хладилник - сипваш селитра във вода и студиш бирата





Тема Re: цени сондажинови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор ivori (лубопитен)
Публикувано19.10.11 12:10



И аз като колегата се сблъсках с трудните и скъпи сондажи.
1. В България и най вече в региона където живея 80-90 % от дворовете са закрити тоест не може да влезе лесно товарен автомобил (сонда).
2. В градовете парцелите са толкова малки и след застрояване остават свободни по 2-3 максимум 4 метра свободни на които да може да се сондира.На много места се налага преминаване през 70 см врати и пътечки.Гледал съм и комични ситуации съпругата дава да се прави сондаж но не дава да и се отъпчат цветята.
По тези причини и в процеса на работа стигнах до извода е машината трябва да е портативна .
3.С технологиите ми бе по трудно.С много четене проби и грешки осъзнах , че не можеш да постигнеш необходимите технологични параметри с портативна сондажна машина. Затова се върнах на технологиите и съм ги изпитал почти всички.Наблюдавал съм и много и различни сонди .Да дам един пример сондирах на един познат и още преди да почнем му обясних ,че шанса е почти нулев но ще пробваме , на 8я метър му казах че няма смисъл .Той се амбицира и доведе голяма сонда пневмо ударна изкопаха 56 метра водата се вдигна до 40 метра но дебита е мизерен около 500литра на час.Та искам да знаете , много зависи от природата .Цялото начинание му струва една ограда плюс разходите а те не знам колко са защото се ядосах ,но знам че изгориха 120 литра нафта . Сега всеки може да си сметне цена на метър, гориво + амортизации +заплати на 3 работника за 2 дни + 2 спане та + печалба. Сметката не излиза нали .
- винаги съм мислил че на ток е най евтино но не на всякъде има трифазен ток затова трябва да се работи на монофазен . Поради спецификата на монофазния ток и поради това че ще се ползват удължители в някои случаи по 50 метра и лошата енерго преносна мрежа по села и вили съм сметнал , че машината трябва да работи от 160V нагоре и то без проблеми затова използвам високо моментен постоянно токов мотор с електронно управление .
-От всички технико икономически обосновки най подходяща за НАС смятам тази
http://www.consallen.com/Why-cable-percussion.pdf
разбира се сондата http://www.consallen.com/forager/cable-tool/Claycutter.htm трябва да бъде пригодена на нашите условия в предвид казаното по горе .
Аз конструирах и изпробвах 2 години тази конструкция . http://pics.data.bg/albums/15847/techni4eski1 това е изработката на редуктора.
http://pics.data.bg/albums/16409/%d1%80%d0%b5%d0%b4%d1%83%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80_%d0%b2_%d0%b1%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%b0%d0%bd

а тук има едно клипче в двора на един колега http://www.youtube.com/user/ivori25613
Машината може да работи до 120м в момента е с 35 м въже .диаметъра на сондажа е мин 136мм но поради спецификата на работа обикновено е 200мм .

ТАКА ЧЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРАВЯТ ЕФТЕНИ СОНДАЖИ
Ако има нещо питайте
ПП Аз съм инженер а не сондьор и не правя сондажи като услуга !!!!



Тема Re: цени сондажинови [re: ivori]  
Автор enarei (Педалолог)
Публикувано19.10.11 12:37



Все съм си мислил, че при термопомпите целта не е да се изкара подпочвена вода.
Даже ако избие такава отгоре е по-добре, да не се допуска в системата?

Редактирано от enarei на 19.10.11 12:37.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.