Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:15 27.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема защита при отпадане на неутралата  
Автор нekoй cи (непознат )
Публикувано30.10.09 01:45



трябва ми някаква защита, която да пази консуматорите, при трифазна неуравновесена система, в случай на прекъсване на неутралния проводник.

в конкретния случай, за който ми трябва има един балансиран трифазен консуматор UPS 20 kVA, и няколко монофазни, по 5-10 kVA всеки, разпределени по отделните фази.

случи се така че в резултат на може би някакъв саботаж, неутралният проводник беше отрязан, и в резултат на първа фаза имаше около 230 V, на втора 0V, а на трета волтметъра показа около 380-390 V. Монофазните консуматори закачени към трета фаза естествено дефектираха. искам това да не може да се случи в бъдеще, затова ми трябва такава защита, но сам не можах да измисля нищо, което да ми хареса, а предполагам, че има такива защити измислени. моля насочете ме.

Редактирано от нekoй cи на 30.10.09 01:46.



Тема Re: защита при отпадане на неутралатанови [re: нekoй cи]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано30.10.09 08:20



Проблема е коментиран.


Мисля има посочени конкретни релета за тая цел.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: защита при отпадане на неутралатанови [re: нekoй cи]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано30.10.09 08:22






Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: защита при отпадане на неутралатанови [re: нekoй cи]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано30.10.09 08:26



Влез на страницата на Шнайдер и разгледай от каталозите на Български - от раздел "ниско напрежение" каталог "катодни отводители". Реално за да има полза от катодния в твоя случай ти трябва да имаш повторен заземител. Пак от страницата на Шнайдер от раздела за ел. двигатели виж има "реле за контрол наличие и поредност на фази" -проблема тук е че релето е управляващо т.е. трябва автоматичния ти прекъсвач да има бобина за външно управление (внимавай да не вземеш някой дето пада при отпадане на напрежението че след всяко спиране на тока трябва да го възстановяваш) или да минава всичко през контактор. Проблема тук е, че при разни мигвания на тока може да имаш ядове.

Виж изрови каталозите и кажи какво си измислил, може някой да открие някоя нередност и да се обади. просто в момента не ми се рови да ги търся. Не ти препоръчвам определената фирма - същите неща ги произвежда и Елмарк на по-добра цена и още куп знайни и незнайни производители, просто каталога на Шнайдер е най-подробен и сякаш достъпно написан с обяснения и т.н.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: защита при отпадане на неутралатанови [re: Xoлдън]  
Автор нekoй cи (непознат )
Публикувано31.10.09 10:16



от описанието на това реле не ми стана ясно сигурно ли е, че при отпадане именно на неутралата, то ще сработи. ако някоя фаза отпадне, не ми е сериозен проблем. поредността на фазите също не ме интересува. консуматорите не се захранват от едно географско място, монтирани са в камион, и където се установи камиона се свързват към съответното табло, тъй че е възможно някъде последователността да не е спазена, а релето да сработи. на UPS-а не му пука струва ми се от поредност на фази. поне досега не се е оплакал, а сигурно някъде не са били правилни.

при отпадане на връзката на неутралния проводник, на практика потенциала на неутралата откъм консуматорите почва да блуждае насам-натам и това ме притеснява. заземяване откъм консуматорите имам и то е свързано към неутралата, (тази връзка е комутируема с подходящи месингови шини) но това е един кол от неръждавейка, който се забива временно в земята (не повече от метър) и не се знае какво се получава в различните случаи.

пропуснах да кажа, ча имам сърдж арестер, трифазен, четириполюсен, свързан в таблото на консуматорите, но по никакъв начин не усетих да сработи и да свърши някаква работа

ако няма друго решение, ще купя едно такова реле и ще го тествам как се държи при отпадане на неутралата и ако върши работа, ще го свържа към контактори през които да се захранват консуматорите (или един трифазен контактор).

Редактирано от нekoй cи на 31.10.09 10:28.



Тема Re: защита при отпадане на неутралатанови [re: нekoй cи]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано31.10.09 11:24



Аз хубаво те пратих по каталозите да се поразровиш... ако прочетеш за "катодните" или "сърдж арестер" или както там го напишеш ще ти стане ясно защо не е сработил при положение че забиваш колче дето не се знае какво се получава (преди ми се смееха че съм поливал заземителя).
Иначе релето... господата от Елмарк пак са поспестили информация - не съм сигурен дали влизат 3 фази и нула или само 3 фази. Ако се ползват за вход само 3-те фази няма да свърши работа, ако обаче (предполагам че е така по функционалната диаграма) се ползва сравнение по нулата - ще ти изключва контактора или поне няма да му позволява да се включи при несиметрия, отпадане на фаза или погрешен ред на фазите (сложи ключ за обръщане поредността на фазите на релето). Така че някой от тях ако чете... да сложи и схема на свързване - като съм далеко не вземам нещо за което нямам информация.

Релето на Елмарк е от порядъка на 30 лева ако не ме лъже паметта. А ти се отнасяй малко по-сериозно към "онова колче" защото гумите на камиона са изолатор, ако си имал нещо занулено по време на аварията то е офазило корпуса и предполагам не слагаш изолационно килимче и някой ако се беше подпрял за камиона щеше да стане весело. Поне имаше голяма вероятност да сработи катодния и да ти оцелее техниката

Понякога 5-литрова туба с вода върши чудеса... да знаеш.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: защита при отпадане на неутралатанови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано31.10.09 11:48



Сега погледнах описанието и може би си прав,че влизат само трите фази без нула и май няма да свърши работа.
А начини има с разни напреженови релета,ама отдавна не съм се занимавал.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!


Тема притеснява ме нещо...нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано31.10.09 14:28



Притеснява ме нещо в интерес на истината... Релето реагира на +/- 10 % несиметрия което реално не е много НО тук се натрупват много "НО" и това са думичките "камион" т.е. захранва се най-вероятно от щепселно съединение и с някакъв неизвестен кабел и "няколко монофазни, по 5-10 kVA всеки, разпределени по отделните фази" такаааа.... какво би се получило ако включим едни 10 KVA което си е около 45А несиметрия? дали нулевия проводник ще устиска симетрията? дали по кабела няма да има около 1 ом съпротивление което ще разклати системата и ще сработи релето? Така че в цялата схема влиза и "сечение на захранващия проводник" И най-важното "НО" - на никой не му пука за заземителя.... което си е чисто престъпление. Ако не си виждал как човек пада по задник след като го е пернал ток от камион - аз съм виждал. А в правилника по безопасност и здраве (ей много дълго название има не го помня цялото) си има описано точно как се присъединява превозно средство...

Реално - докато не се изясни точната ситуация е трудно да се даде точно становище, ако не ме лъже паметта се искаше присъединяването да е по 5 проводна система (не ми се карайте не помня) и да има повторен заземител който да отговаря на дадени условия.

Холдъне, другата седмица съм във София, ако искаш можем да го обсъдим на по бира - драсни на лична.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: притеснява ме нещо...нови [re: Диaн]  
Автор нekoй cи (непознат )
Публикувано01.11.09 00:55



изобщо не се отнасям несериозно към заземяването, не знам защо реши така.
просто не разполагам с друго освен с един прът, който забиваме, но на различните места почвата е различна, не винаги може да се забие достатъчно дълбоко, не разполагам със измервателен уред с който да видя какво земно съпротивление съм постигнал. има случаи, когато забиваш в пръст, а то се оказва саксия (както е около НДК например и не винаги е лесно да се разбере). поливаме го с вода и даже сипваме сол.

понякога се налага земното да се забие сравнително далеч, което значи 25-30 метра кабел, че даже и 50 (имаме няколко с различни дължини според случая), между камиона и заземителния прът. 25 или 35 квадрата сечение, но все пак си е дължина, която внася импеданс в земното съединение. знам, че не е издържано отникъде, но такива са условията.
повечето табла, към които се свързваме са 4-проводни и често между неутралата на таблото и земята има няколко волта напрежение от пад на напрежение по неутралния проводник от други консуматори и недостатъчно сечение. затова връзвам неутралата от таблото със земното, което забиваме.
връзката между таблото и камиона става по 4 или 5-проводен кабел със сечение 10 квадрата.

реално измервам по не повече от 25 A на фаза, (веднъж един блокирал компресор на климатик дръпна 50A, интересното беше, че 25 амперовият му предпазител изобщо не прекъсна) измерено с аналогови електромагнитни амперметри и токови трансформатори.
ако има някакво значение, връзката става с 63 амперов 5 полюсен щепсел, но твърде често се налага връзка "на свободни краища", т.е. с кабелни обувки директно към шпилки на таблото, или към някакъв трифазен прекъсвач на таблото.
проблема стана именно при връзка с 63 амперов щепсел, вътре в таблото неутралния проводник, който захранваше контакта се оказа прерязан.
при връзката на свободни краища подобен фал е малко вероятно да се случи, понеже човек вижда къде и какво връзва, а иначе разчита, че до контакта нещата са наред. още по-гадното беше, че прерязаният кабел беше допрян до нулевата шина, и първоначално волтметрите отчетоха всичко нормално, и едва след включване на консуматорите стана веселбата.

малко се поувлякох с писането, но като съм започна, ще продължа - чел съм описанията на сърдж аресторите или катодните отводители, знам предназначението им, и начина им на работа, но все пак не мога да си обясня защо не сработиха. все пак за да купя един такъв, който струва към 500 лева и повечето фирми го нямат на склад, все съм попрочел нещичко преди да го избера и поръчам.

ако можете да ме насочите къде да прочета за някаква напреженова защита, за която спомена Холдън, може би това ще ми свърши работа.

Редактирано от нekoй cи на 01.11.09 00:56.



Тема Re: притеснява ме нещо...нови [re: нekoй cи]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано01.11.09 07:40



Не бутай ограничителите на пренапрежения при твоя проблем.Тяхното предназначение е да гасят краткотрайни(от порядъка на микросекунди)пренапрежения.При трайни пренапрежения ако заработят се взривяват.
Виж все пак в каталозите на Елмарк и Шнайдер.Мисля ,че ще се намери нещо подходящо.
Сега не ми се рови,че си имам други задачи.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.